Леко завиване на волана

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 27.10.2020
Пол: Мъж

Леко завиване на волана

Мнение от bitolq » 12 Юни 2021, 8:42

Здравейте, имам F11 520д 2012г с нормална (не бърза) рейка. Колата е на 170хил/км, откакто я купих преди 8 месеца тя има проблем със леко завиване в дясно на волана и с това започна моето ходене по мъките. Направил съм:
- около 15-20 реглажа (в дару кар, в сервиз 6 плюс, в VIANOR и в още няколко знайни и не знайни)
- смених двата носача в дясно (горен и долен)
- смених кормилните накрайници в дясно
- купих нови зимни гуми рънфлет, сега купих и нови летни гуми пак рънфлет
- направих обучаване на рейката около 5 пъти
- рециклирах рейката при ЖАН не се оправи, след това купих рейка втора ръка пак не се оправи

Забелязвам, че проблемът се появява при скорост над 60км/ч при равен очастък и също така когато спирам при равен очастък волана отива в дясно. При по висока скорост 120км/ч на Тракия е много по-осезаемо и сменя лентата от най-лява към най-дясна

Един майстор каза, че може би дясното ми колело е една идея по-назад от лявото, но не може да каже от какво би могло да е и трябвало да се смени всичко отдясно (шенкел, амортесьор, рогове, носачи, биалетки ит.н.), но пак нямало гаранция, че ще се оправи.

Моето питане е дали някой колега е имал нещо подобно

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Леко завиване на волана

Мнение от ekalchev » 12 Юни 2021, 12:32

Първо виж дали тестваш правилно. Всички пътища имат лек наклон надясно за да се оттича водата. И при мене колата ходи на дясно като пусна волана на магистрала, сега въпроса е колко дърпа в дясно. И аз правих реглажи докато един майстор не ме попита къде тествам и аз му казах на околовръстното на София, където има наклон. Отидох на прав път без наклон и нямаше проблеми.

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 27.10.2020
Пол: Мъж

Re: Леко завиване на волана

Мнение от bitolq » 12 Юни 2021, 12:42

Така е имат лек наклон надясно повечето пътища, но дори и когато наклона е леко в ляво волана застава една идея вдясно и колата започва да завива на дясно. Правил съм опити с различни автомобили по едни и същи отсечки, на които моята кола дърпа надясно, и при тях не е така.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Леко завиване на волана

Мнение от grkv » 12 Юни 2021, 12:59

Предполага се, че за тия 15-20 реглажа, рециклажи и ала-бала е покарал по различни пътища из страната :lol:

Не бийте вестоносеца, ама при тия симптоми почти винаги е лошото - сериозен удар от едната страна отпред и ниско качество на ремонт след това. На по-скъпите пазари се ползва frame machine, тука сгънатите ги изпъваме ''на око'' и резултатът е това.
Решението ти е елементарно - едната гума с по-ниско налягане от другата. С проба-грешка ще си нацелиш точната разлика, че едната ти страна да има малко повече съпротивление от другата и да компенсира разликата в геометрията, за да не дърпа колата настрани. Правено е много пъти.
Ако не ти харесва тоя вариант - продаваш колата или се научаваш да ''живееш'' с тоя недостатък, иначе ремонтът е труден, с неизвестен край и неоправдано скъп...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 454
Регистриран на: 31.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535xd LCI

Re: Леко завиване на волана

Мнение от Kartoff » 12 Юни 2021, 14:50

Моята ходи надясно откакто съм я купил... Не е удряна и т.н. Ходих на реглаж и даже го правиха 3 пъти защото и те не можаха да разберат как така при перфектни показания на машината прави така... Даже измъкнаха отнякъде едни джанти с гуми да пробваме с тях и пак същото... С мойте зимни, чисто нови и с летните с които дойде колата пак го прави... Понякога по малко, понякога почти престава, а понякога си е доста осезаемо и за да караш направо, трябва бая да подпираш волана с пръст... По едно време говорих с приятел, който има Опел зафира купена чисто нова и той каза, че при него само първите 1 - 2 години си е вървяла на право, а след това е почнала да тегли на дясно... Но май според него преди да почне да го прави му е свалян мотора заедно с предницата по някаква причина... Накрая споменах на един приятел с Порше, че имам такъв проблем и след като и той ми каза, че и неговата прави така реших, че "ТЕ ТАКА ПРАВЯТ" и явно е нещо нормално и вече почти не обръщам внимание и си я карам така :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Леко завиване на волана

Мнение от grkv » 12 Юни 2021, 15:46

Аха, те така са проектирани, да теглят на дясно, че като заспиш да не се нашиеш в насрещното. :lol:
Въпреки това моите досегашни си вървят все направо, пък не са удряни от ляво :lol:

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 27.10.2020
Пол: Мъж

Re: Леко завиване на волана

Мнение от bitolq » 12 Юни 2021, 16:13

Относно удар не мога да бъда сигурен на 100% сигурен, но според фактите, които имам за колата е малко вероятен. И аз съм на мнение, че бмв-тата не дърпат на дясно "фабрично", предишните ми Е46 и Е90 си вървяха направо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Леко завиване на волана

Мнение от ekalchev » 12 Юни 2021, 16:41

Потърси с търсачката, мисля че преди 2 години се обсъждаше това и ако не ме лъже паметта, някой каза, че в първите години на производство на ф10 имало такъв проблем с дрърпане на една страна.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 125
Регистриран на: 3.11.2016
Пол: Мъж
Кара: BMW
Детайли за колата: F10 M550D

Re: Леко завиване на волана

Мнение от Ppetkow » 12 Юни 2021, 16:50

Напълно изрядна кола НЕ тегли нито вдясно нито вляво! Нека не се заблуждаваме. Нито една кола не ме е теглила нито в насрещното, нито да ме хвърля в канавката. Това “те така си правят” са пълни глупости… Тегли ли - има проблем било то дребен или голям. Изрядната кола си върви в права линия!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 454
Регистриран на: 31.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535xd LCI

Re: Леко завиване на волана

Мнение от Kartoff » 12 Юни 2021, 17:57

Аз нито казвам, че така са проектирани, а това за "те така си правят" беше в кръга на шегата, но глупости или не, това е положението засега... Така или иначе за момента решение не съм намерил... Но като гледам е често срещан проблем без решение засега, като изключим предложението за различно налягане в гумите, което така или иначе не съм го пробвал и не мога да кажа дали върши работа или не...

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 27.10.2020
Пол: Мъж

Re: Леко завиване на волана

Мнение от bitolq » 12 Юни 2021, 18:27

Пуснах запитване и във Фейсбук и двама колеги казаха, че при този модел се правело "превъртане на опорите на амортисьорите". Казаха, че са имали същия проблем след няколко реглажа и смяна на гумите в Ауто Бавария са им направили въпросното "превъртане" и колите им се оправили. Аз лично не мога да си обясня как би се "превъртяло" това нещо, защото то е на 3 болта и е фиксирано. В понеделник ще се обадя в Ауто Бавария за час и ще видя какво ще стане. Ще пиша ако има развитие

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 56
Регистриран на: 23.03.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше F10

Re: Леко завиване на волана

Мнение от krissso » 15 Юни 2021, 16:36

Малко повече детайли по темата:
https://www.bimmerfest.com/threads/f10- ... ed.549373/

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook