Басово бучене от задвижването при отпускане на газта *РЕШЕН*

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Басово бучене от задвижването при отпускане на газта *РЕШЕН*

Мнение от xterminator » 21 Май 2021, 22:07

Здравейте, колеги

Става въпрос за 535d xdrive 313 коня 2014 година. Проблемът е следния: при определна скорост (най-често и най-осезаемо около 70 км/ч) като се отпусне педала на газта и се чува едно басово бучене от задвижването (скоростна кутия/раздатка/кардан/диференциал/полуоси/двигател). Не може с точност да се определи от къде идва, защото се чува точно като дълбок бас от песен из цялото купе (няма вибрация). Когато скоростта падне под 70 - изчезва, появява се пак на около 30 когато се намаля скоростта и изрежда предавките надолу. Веднага щом се подаде дори и минимално количество газ и шума веднага изчезва. Пускаш педала и пак се разбучава. Докато е пуснат педала на газта и бучи, да речем със 70 км/ч и се превключи принудително на неутрална бученето веднага изчезва. Има го и при по-висока скорост - към 140-160 км/ч. Освен че прави пътуването дискомфортно откъм неприятен шум - други симптоми няма. Предавките ги сменя перфектно, без зачудване, не буксува, не приплъзва, лаунч контрола работи супер, в спортен режим сменя предавките светкавично. Само този басово боботене по някое дефиле може да те побърка.
Колата е с 24 месеца премиум селекшън гаранция. След като я закарах да видят какво е, казаха, че задните полуоски са разбити и ще бъдат заменени гаранционно. Смениха ги, но резултатът е, че при по-висока скорост (140-160) бученето е по-слабо. :banghead: Че пак ще я закарам е ясно. Но все пак дайте някакви идеи от какво може да е?
Последна промяна xterminator на 13 Яну 2022, 21:50, променена общо 1 път
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от ivoaudi » 22 Май 2021, 14:01

Проблема най-вероятно ти е в последното каре на кардана, това до диференциала. Много внимателно трябва да се диагностицира, щото луфта е буквално нищожен и повечето гаражисти се заблуждават, че проблем там няма.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от xterminator » 23 Май 2021, 13:24

Здравей

Имаш предвид гуменото каре преди диференциала? В сервизната история пише, че е сменено заедно с раздатката преди 20 000км.
Но на схемата гледам, че има и един ремонтен комплект гайка-диференциал и центрираща втулка:

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showpa ... Id=26_0265

Дали е възможно да е нещо от там?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от ivoaudi » 23 Май 2021, 13:34

Аз едва сега видях, че колата ти е х. Може би съм сгрешил темите, извинявай. Все пак заподозрени са основно карета по карданите. Проверките трябва да са много, много внимателни и настойчиви. Буквално никакви луфтове предизвикват точно това, което описваш.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от xterminator » 25 Май 2021, 7:59

Като се подаде малко въртящ момент и вероятно уплътнява луфтовете... Въпреки че вчера като я карах на по-дълго и ми направи впечатление, че при ускорение под по-голям товар (да речем в баир) и сякаш има леко потрепване идващо от зоната под подлакътника.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 43
Регистриран на: 14.03.2009
Местоположение: varna
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, e83 3.0sd

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от fanatic77 » 25 Май 2021, 14:58

И при мен го има тази проблем. Когато колата се движи с 1000-1100 оборота се чува това бучене–има и вибрации. При по високи обороти изчезва.Когато спирам при тези обороти пак се чува. Колата е 530д само задно.
Скоро ще обслужвам колата и дано да открият проблема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от xterminator » 25 Май 2021, 18:54

Ако разбереш какво е - пиши. Вероятно е нещо от кардан/диференциал...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от Ненко Вранков » 26 Май 2021, 21:21

Разкачи кардана и виж дали имаш луфт в триъгълния фланец , който е на дифа... на 90% съм сигурен, че ще има...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от ekalchev » 27 Май 2021, 9:38

Аз имам подобно нещо от както взех колата. Не съм сигурен дали е проблем но наподобява това което казвате. При ниски обороти без да подавам газ сякаш има някакви вибрации и шума в купето е по различен. В момента в който подам газ всичко изчезва. Наподобява въибрациите на кола с ръчни скорости при която двигателя не е в обороти за скоростта, която е включена и има някакви вибрации. Чудех се дали това е нормално, защото тогова двигателя работи на 1100 оборота. Дали са тампони, раздатка?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от piNky » 27 Май 2021, 11:20

ekalchev написа:Аз имам подобно нещо от както взех колата. Не съм сигурен дали е проблем но наподобява това което казвате. При ниски обороти без да подавам газ сякаш има някакви вибрации и шума в купето е по различен. В момента в който подам газ всичко изчезва. Наподобява въибрациите на кола с ръчни скорости при която двигателя не е в обороти за скоростта, която е включена и има някакви вибрации. Чудех се дали това е нормално, защото тогова двигателя работи на 1100 оборота. Дали са тампони, раздатка?

И при мен го има това. Не изчезна като смениха раздатката.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от xterminator » 28 Май 2021, 10:03

Ненко Вранков написа:Разкачи кардана и виж дали имаш луфт в триъгълния фланец , който е на дифа... на 90% съм сигурен, че ще има...


https://www.realoem.com/bmw/enUS/showpa ... Id=26_0265

Предполагам говориш за детайла, който се намира под номер 13 на схемата? Гледам, че няма номер на част. Не се предлага отделно или се продава заедно с гуменото каре/ремонтния комплект/центриращата втулка?
Хем в оторизиран сервиз я гледаха... Не знам защо ги неглижират тия детайли.

Като писахте за оборотите, последните дни и аз обърнах внимание и сякаш наистина шума е зависим не толкова от скоростта, а от оборотите. Най-осезаемо е в диапазона от 1000-1300.





ekalchev написа:Аз имам подобно нещо от както взех колата. Не съм сигурен дали е проблем но наподобява това което казвате. При ниски обороти без да подавам газ сякаш има някакви вибрации и шума в купето е по различен. В момента в който подам газ всичко изчезва. Наподобява въибрациите на кола с ръчни скорости при която двигателя не е в обороти за скоростта, която е включена и има някакви вибрации. Чудех се дали това е нормално, защото тогова двигателя работи на 1100 оборота. Дали са тампони, раздатка?


При теб сякаш е по-различно, но определено не е нормално. При мен вибрация много леко се усеща понякога под товар или при по-висока скорост към 160-180. :dunno:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 43
Регистриран на: 14.03.2009
Местоположение: varna
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, e83 3.0sd

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от fanatic77 » 02 Юли 2021, 11:50

xterminator написа:Ако разбереш какво е - пиши. Вероятно е нещо от кардан/диференциал...

При прегледа установиха скъсан тампон на диференциала и двата тампона на мотора.Смених първо тампоните на мотора и проблема изчезна на 80%.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от chris_barnes » 02 Юли 2021, 22:13

И аз имах такова бучене - след смяна на тампони на мотора и на дифа изчезна.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от xterminator » 07 Юли 2021, 11:34

Допусках, че може да е и от това, защото работата на място на празни обороти е една идея по-груба и твърда... В момента колата е в сервиза, казах им да погледнат тампоните на мотора. Казаха, че всичко по-задвижването е здраво и няма луфтове. Не знам къде ще му излезе края. Като има резултат ще пиша...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Басово бучене от задвижването при отпускане на газта

Мнение от Ненко Вранков » 09 Юли 2021, 23:40

Тампоните на мотора като приключат нямат луфтове, а се смачкват и клякат надоло... при напън са си здрави. Много лесно се виждат дали са за смяна :)

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook