Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 20 Мар 2021, 15:40

Здравейте колеги трябва ми помощ за ретрофит на комфортни седалки. Имам ф10 530д 2010г със седалки S459 - Seat adjustment, Electric, with Memory и S494 - Подгрев. Взех комфртни седалки с подгрев от ф10 преди фейс (мисля, че се водят S488), но все още не съм ги монтирал на колата. Търся всякаква информация, която ще ми помогне да ги накарам да работят правилно на колата ми. Разполагам с E-Sys и основни жичкаджийски умения. Някой ако е правил тази процедура и може да ми помогне ще съм благодарен. Някой, ако разполага с "Wiring diagram" също доста ще ми помогне. От това което прочетох в интернет видях, че се добавят опции във VO, което ще мога да направя, видях й че се пускат 2 CAN кабела и един плюс. Някой може ли да даде акъл от къде да ги пусна тези кабели, на мен ми хрумва от ОБД буксата, но ако има по-удобно място може да сподели.
Всякаква информация ще ми е от полза. :bchug: :bchug:
BMW 330d Sports Wagon 231hp

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от Ненко Вранков » 21 Мар 2021, 11:05

488 не е ли просто кода за лумбална упора... щом сега си с мемори, би трябвало да не пускаш нищо допълнително... но не съм 100% сигурен.
Захранванията за салона са си 2 .. едното от бушон 32 към панелчето за мемори на вратата и другото от бушон 67 към копчетата за реглажа на седалката... К линия си имаш до панела за мемори... Имаш си и K_can High и Low до модула на седалката, щом имаш подгрев...
Слагай ги... кодирай и ако нещо не е окей, тогава си бий главата :)

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 21 Мар 2021, 11:44

Благодаря за мнението колега, май за кода си прав, че си е лумбална опора това. Запознат ли си кои екстри трябва да се добавят във ВО да заработи комфортния салон. Дано наистина да не са ми нужни допълнителни кабели за захранване. Мемори имам само на шофьорската кора, а салона който купих е без кори тоест на пасажерската меморито няма да работи. Попринцип не ми е важно това мемори за пасажера и нямам намерение да вземам модулче само ме притеснява да не записва грешка заради меморито на пасажера, че не е вързано.
BMW 330d Sports Wagon 231hp

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 06 Апр 2021, 19:55

Ъпдейт: монтирах седалките, но не работят копчетата и светна айрбега. Единственото което работи е подгрева и то само на гърба и меморито. Някой нещо да помага? :help: :help:
BMW 330d Sports Wagon 231hp

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от dido0o``` » 07 Апр 2021, 18:20

ruska_shvaba написа:Ъпдейт: монтирах седалките, но не работят копчетата и светна айрбега. Единственото което работи е подгрева и то само на гърба и меморито. Някой нещо да помага? :help: :help:


Добави ли S456A опцията ? Какви грешки връща ista ? Поне за аирбега трябва да ти даде някакви насоки със сигурност.

От там нататък отваряш диаграма като тази: https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10- ... t/AG1yLmjo и си гледаш кабелите кой къде отива.

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 10 Апр 2021, 13:33

Добавих опциите във ВО, обаче после не знам в кой модул се кодират. Аз ги кодирах в ASCM Airbag модула трябва ли някъде другаде също да се кодира? Също така не съм изтрил старата опция на седалките от ВО 459 нея трябва ли да я махна?
BMW 330d Sports Wagon 231hp

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от dido0o``` » 12 Апр 2021, 8:34

ruska_shvaba написа:Добавих опциите във ВО, обаче после не знам в кой модул се кодират. Аз ги кодирах в ASCM Airbag модула трябва ли някъде другаде също да се кодира? Също така не съм изтрил старата опция на седалките от ВО 459 нея трябва ли да я махна?


Старите опции ги махаш, трябва да останат само новите. Това са мисля всички опции свързани с комфортни седалки, вече в зависимост колко са ти оборудвани седалките добавяш:
453 Active Seat Ventilation, Front - обдухване
455 Active Seat F Driver And Front Passenger - масаж
456 Comfort Seats, Electric. Adjustable - комфортни седалки
488 Lumbar Support Driver/front Passenger - лумбална опора
494 Seat Heating F Driver/front Passenger - подгрев отпред
496 Seat Heating For Rear Seats - подгрев отзад

Като цяло винаги е добре да се кодират всички модули, за да няма пропуски. Това което набързо намерих е, че трябва да кодираш ihka, zgm, cic и може би szl модула + двата модула на седалките. Ако бега ти е светнал след кодирането на модула , може и кабелите да не са наредени правилно в буксата. Провери и тях.

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 17 Апр 2021, 15:16

Още не съм стигнал до кодирането, не мога да подкарам пасажерската седалка пуснах 3 кабела плюс, Can L Can H и пак не тръгна тази седалка, а шофьорската си имаше Кан-ове само плюс и пуснах и тръгна. Като сравня двете букси пасажерска и шофьорска имат разлики пасажерската има по-малко кабели, предполагам е заради паметта, която няма да пускам на пасажера. Прикачвам снимка на буксата и на грешките от Иста. Вече не знам как да я мъча тази пасажерска седалка, някой ако има идея да помага.
Снимки:
https://ibb.co/9GyvPGB
https://ibb.co/Bc2L5xg
https://pasteboard.co/JXKyHts.jpg
BMW 330d Sports Wagon 231hp

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от Ненко Вранков » 17 Апр 2021, 20:11

Според мен на пасажерската или имаш липсващи кабели или объркани... нямаш доста комуникации... на шофьорската.. този обтегач на колана, защо не го прехвърлиш от твоята седалка старата... може нещо да е станало с пиропатрона при подмятането на салона...

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 18 Апр 2021, 9:31

Успях да подкарам и пасажерската, кабелите бяха правилни, но не правеха контакт с буксата на седалката и ги вързах директно за пиновете и тръгна. Днес ще се захвана с кодирането и след това ще видя какви грешки ще останат и ще започна да работя по тях. За обтегача може би така ще направя ще взема от стария салон, ако не се изчисти грешката след кодиране.
BMW 330d Sports Wagon 231hp

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 18 Апр 2021, 14:00

Днес запозчнах с кодирането и се сблъсках със слендите проблеми:
1. Пасажерската седалка не работи винаги, явно Кан-овете не са постоянни тоест първия път като дам на контакт не работи седалката след това махам контакта давам втори контакт и седалката работи махам контакт давам 3ти контакт не работи. Работи си когато иска тази седалка и не мога да разбера защо, взех сигнал от букса под жабката.
2. При кодирането сложих комфорните седалки във всички модули, но SM модула ми стои неактивен тоест няма CAFD и на всичко отгоре имам само SM [6d], а липсва модула на пасажерската седалка SM[6e].
Как мога да разбера дали въобще съм успял да вкарам опциите в модулите, като дам на ВО виждам добавени екстри там, но примерно като натисна подгрева на шофьора нали трябва на навито да ми излезе да си регулирам къде да подгрява дали на гръб или гъз, а това го няма, въпреки че добавих опциите във CIC_headunit.
Грешките в ИСТА+ продължават да стоят за пасажера, тоест че не разпознава въобще седалката, а уж работи от време на време :ranting:
BMW 330d Sports Wagon 231hp

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от dido0o``` » 19 Апр 2021, 8:11

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10- ... at/esxZzuJ
Така като гледам кан сигналите идват от букса А51*1B - пинове 50 и 51. Още веднъж ти казвам разгледай всички диаграми, запиши си кой кабел от къде идва и си ги нареди, както трябва. Също провери и дали пиновете са наредени правилно в буксата, която идва от пода.

Относно кодирането ето пример как се прави:
https://digimasterblog.wordpress.com/20 ... net-cable/
След вписане на новата FA , за двата модула на седалките трябва да дадеш Detect CAFD и да избереш файл отговарящ на твоя Istep. чак след това ще можеш да ги кодираш и тях.

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 19 Апр 2021, 19:16

Видях схемата проверих си кабелите и са правилни, аз съм взел сигнал реално от тази букса, но за проба пуснах два кабела от шофьорската седалка, която е фабрично с КАН и ги вързах към пасажерската и тръгна, но пък шофьорската почна да работи когато си иска все едно едната седалка ту я има ту я няма. Също съм разглобил буксата от пасажерската седалка и тази от колата и съм навързал всички кабели по еднакъв цвят(те си бяха така де, но след като я разглобих видях, че си съвпадат на 100% цветовете от мъжката и женската букса)
ВО кодирането и то ми е правилно проверих опциите на колата от Е-сус и си излизат новите опции, инжектирах CAFD в SM и вече е активен и успях да го кодирам, но само на шофьорската седалка (не че нещо се промени след кодирането) пасажерската седалка не излиза въощбе в E-sys.
BMW 330d Sports Wagon 231hp

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 14.01.2016
Местоположение: Sofia
Детайли за колата: BMW F10 3.0d

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от ruska_shvaba » 21 Апр 2021, 9:23

Едит: Колата е готова, пуснах кан директно от шофьорската седалка и всичко тръгна вече излиза и пасажерската седалка в дървото.
BMW 330d Sports Wagon 231hp

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1063
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 29 Юни 2022, 17:19

ruska_shvaba написа:Едит: Колата е готова, пуснах кан директно от шофьорската седалка и всичко тръгна вече излиза и пасажерската седалка в дървото.


Може ли да те помоля да опишеш от къде точно си взел CAN сигнала и плюса?
При мен са обикновени полу ел. седалки, без подгрев, с лумбална опора и активен подглавник (има кабел в него за защита при инцидент).

Новите са комфортни без подгрев.

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook