Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 01 Юли 2022, 18:34

Монтирах пасажерската седалка.
Пуснах два CAN кабела на пинове 5 и 6 на буксата на седалката.
Допълнително захранване не съм пускал ( някъде четох, че хората пускат). Не знам трябва ли.

Не съм кодирал все още.

За мое учудване всички фунции работят, НО движението напред/назад не. Като натиска копчето се чува леко цъкане все едно се опитва да тръгне, но движение няма.
Това моторче на пипане е доста горещо, може би от опитите ми.

1) Трябва ли да пускам още един + на някой от пиновете? Сякаш на 7-ми пин го дават да има?
Все още не съм захванал корите, защото нямам букси за мемори модулите в тях.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f07-535d-xdrive-sat/wiring-functional-info/body/seats/power-supply-driver-s-seat-module-smfa/BtoFytfB

2) Дали проблемът е механичен/в моторчето?

3) Защо всичко тръгна без кодиране, нормално ли е?



Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 02 Юли 2022, 11:18

Греда. Кодирах, но движението напред/назад го няма и на двете седалки. Само цъка, оста леко тръгва и дотам.
Пробвах и с ISTA да ги движа и не иска.

Неприятното е, че трябва да връщам старите седалки, за да се прибера от вилата. :) Иначе салонът е като нов, чак не мога да повярвам как изглежда.

Дава тези грешки:

Изображение


На някой да му се намира ел моторче за напред назад?

Изображение

Edit: Направих два теста на моторчето:

1) Свалих го и с акумуларор му подадох 12V. И върти.
2) Тествах пак с акумулатор, директно на колата. И на двете седалки. Само цъка и не задвижва седалката.
3) Иначе самите релси се движат механично напред назад, когато моторчето беше разкачено

Изображение




Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 17.01.2020
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F10 LCI 530xD
Мечтае да кара: Самолет
Детайли за колата: Убава йе. Има 4 колелета.

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от mrwrong » 03 Юли 2022, 19:06

Колега , на 7 пин трябва да имаш +12V. Това е основното захранване на модулите за седалките. Трябва да има предпазител 30А. Това са предпазителите F52 и F53 (в жабката) - по един за шофьорската и един за пасажерската седалка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 03 Юли 2022, 20:49

mrwrong написа:Колега , на 7 пин трябва да имаш +12V. Това е основното захранване на модулите за седалките. Трябва да има предпазител 30А. Това са предпазителите F52 и F53 (в жабката) - по един за шофьорската и един за пасажерската седалка.
Благодаря за включването, колега!
Наистина, не съм подал захранване на 7-ми пин, в момента е празен. Ще го направя, дано това ми е проблема.
Явно има и друго захранване, защото в момента и без него всичко друго по седалката работи - накланяне, помпене, подглавник и т.н. Всички функции без напред/назад. Там само цъка, моторчето леко се завдижва и до там.

П.с Незнам дали не греша, но ми се струва, като гледам снимката на колегата по-горе, че е подал захранване на пин 1. При мен пин 1 си е зает.
Неговата снимка:

Изображение

Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 05 Юли 2022, 8:47

Стигнах до извода, че моторчетата въпреки, че въртят не са напълно функционални. Вероятно четките им са заминали.
Поръчал съм едно за момента и като дойде ще направя тест, преди да вкарам седалката в колата, за да си спестя хамалогията.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 17.01.2020
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F10 LCI 530xD
Мечтае да кара: Самолет
Детайли за колата: Убава йе. Има 4 колелета.

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от mrwrong » 05 Юли 2022, 10:37

Моторчетата на седалката са с вградени датичци ан хол. Вързват се към блока с по 4 кабела - 2 за захранване и 2 за да знае блока седалката до къде е стигнала. Вземи влез в TIS на БМВ и си намери схемите на седлаките за да ги вършещ както трябва , а не да изгориш блока. 7 пин с захранването не е на този куплунг. Ето ти лнк към куплунзите на блока, но имай предвид че има три ревизии на седалката и може да се различават. https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f10- ... im/ZHg5QAH

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 06 Юли 2022, 18:52

Да, това го гледах за моторчето - двата малки пина са за датчика на хол и са свързани с паметта, а по-големите плюс и маса.

Иначе TIS отварях, но явно не съм се ориентирал.
Аз друг куплунг не виждам на седалката.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 15 Юли 2022, 12:24

Доколкото успях да диагностицирам със скромните ми механични познания, проблемът май ще се окажат релсите и по-точно червячният механизъм.
Дойде моторчето, което поръчах (май старите ще излязат работещи), сложих го и движението напред назад на шофьорската седалка тръгна. ОБАЧЕ седалката се усуква, тъй като се движи само дясната релса. Явно нещо се е повредило в механизма на червяка вътре в релсата.

Лошото е трудно ще намеря такива, а едва ли някой ремонтира.
Изображение
Изображение
Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 18 Юли 2022, 9:01

Не мога да разбера какво се случило и защо, ако наглася болтовете, които държат пластмасова шина на моторчето (1), отвора за червяка (2) се измества от центъра. Не би трябвало да е така.

В същото време никъде не намирам инфо за такъв проблем със седалките на нашите коли, не е нещo разпространено като дефект.


Изображение



Изображение
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Помощ при ретрофит на Comfort Seats S456

Мнение от MMG » 22 Авг 2022, 17:27

Проблемът го реших като смених релсите с други.

Ползвах такива от 7-ца с обикновен салон.
Не съм пускал никакви други кабели и настройки не съм правил, само смених релсите. Явно е имало някакъв удър и червяка вътре в релсата се е изместил.
За човек, който не е механик и няма техническа насоченост съм доволен, че успях сам да се справя.

Сега остана да подкарам меморито, за което ми трябва да си закупя буксите за бутоните в корите, защото ги нямам. Както и да видя как се свързват де :)

Предишна

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook