Подобряване на Basic Audio

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от dido0o``` » 12 Фев 2021, 9:08

fitter написа:пп. Снимките ти са с ниска резолюция инпочти не се разбира нищо.


:OT: 4000x3000 ако ти се струва ниско не знам какво означава за тебе висока резолюция :lol: ( Като отвориш снимките горе в ляво имаш зуум. )

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от fitter » 12 Фев 2021, 12:26

dido0o``` написа:
fitter написа:пп. Снимките ти са с ниска резолюция инпочти не се разбира нищо.


:OT: 4000x3000 ако ти се струва ниско не знам какво означава за тебе висока резолюция :lol: ( Като отвориш снимките горе в ляво имаш зуум. )
Извинявам се на колегата Вранков. Не съм ги отварял правилно снимките от линка, а в галерията на телефона и затова.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 16 Мар 2021, 9:23

Колега, има ли развитие проекта?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 17 Мар 2021, 18:01

Ами.. докарал съм я на едно ниво и така стои.. за сега. Някой ден ще претърпи още малко корекции.
Към момента свири много чисто и ясно, особено на високи нива разликата е брутална. Имам приятел с Топ Хай-Фай на Ф02 и го ползвам за сравнение постоянно, макар че и моята предна кола- седмицата, беше с топ хай-фай... Като сила, даже май моята е по-силна.. баса е много дълбок и силен. Вероятно щя сменя усилвателя който е за басите, понеже този няма достатъчно корекции - реално само един LPF, макар че както вече казах - повече от задоволително е.
Със средите си играя най-много... Предните врати са с пасивни филтри от втори ред, които правих... по-назад в темата ги има.. ще направя такива и за центъра и за задната линия.. иначе от усилвателя съм ги срязал активно от 250Hz... но искам и в горния диапазон да ги огранича, както е при най-високото ниво на аудио B&O, но там е с активен кросоувър и отиват отделни кабелчета до средата и отделни до високотоновия...
Eдинствената забележка, която имам и заради която фабричния усилвател е по-добър - активната корекция която му е заложена - в ниски нива вдига басите.. и като усилваш спадат пропорционално надоло... едно време, края на 90-те години мини системите за вкъщи бяха първите с подобна функция, което е много полезно в акустично скапана среда, каквато е купето на автомобил със сумати шумове и вибрации.
Честно казано потърсих усилвател, ама нещо са се объркали с цените 2-мата, които ми предложиха..
Мога да кача видео.. но не съм сигурен колко добре ще се добие представа.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 17 Мар 2021, 18:08

Със сигурност ще е добре да чуем. Аз реших да си сложа на моята нещо като top hifi с индивидуал елементи тоест, усилвателя и басовете ще са топ хайфай, всичко друго индивидуал.

Успях да издебна усилвател PL6 от ф01 за 350лв, което мисля е доста прилична цена. Искаше ми се да е от ф10, но си прав, че ѝм търсят по 6-700лв което е лудост.

Остава ми да реша какви точно басове да взема. Не знам какви са разликите в звученето на различните модели (такива от ф10 спрямо такива от ф01 и такива от ф30).

Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от grkv » 17 Мар 2021, 18:25

Ненко Вранков написа:Имам приятел с Топ Хай-Фай на Ф02 и го ползвам за сравнение постоянно


В нета много реват от музиката на ф01/ф02, аз също съм по-скоро разочарован. Топ хай-фай (понеже и при мен е такова) всъщност е харман-кардон. Имал съм рендж ровър с харман кардон преди 7цата и разликата е голяма в полза на ровъра. Да си знаете само, че ф01 далеч не е някакъв връх от към музика.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 17 Мар 2021, 18:54

Това е интересно мнение. Можеш ли да споделиш кое според теб не е качественото там: сила/качество на баса, средите, високите?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 17 Мар 2021, 19:21

Ясно е, че не е връх от към музика, но със сигурност е по-добра от Top Hi-Fi в Е60/Е65, а не бих казал, че е там е зле..! Е, все пак вкусове всякакви и критерии всякакви.

chris_barnes написа:...
Успях да издебна усилвател PL6 от ф01 за 350лв, което мисля е доста прилична цена. Искаше ми се да е от ф10, но си прав, че ѝм търсят по 6-700лв което е лудост.
...

Ти си го откраднал... на мен един ми обяви 1000, другия 1200... на 600 бих купил. Ама 1200... айде малко да слязат на земята.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от grkv » 17 Мар 2021, 19:26

chris_barnes написа:Това е интересно мнение. Можеш ли да споделиш кое според теб не е качественото там: сила/качество на баса, средите, високите?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Не съм меломан и ми е много трудно да опиша, но като засвири един диск в джипа и просто музиката ти прави впечатление, цъкаш с език и викаш Брей!
В 7цата това чувство го няма, а съм си слагал поне 4-5 вида еквалайзери от разни меломани по форумите, единствено диска на куийн звучи окей, другите не особено. Флашката, дори и с 320кб/с мп3 и УАВ лослес файлове пак е по-зле от който и да е диск, не мога да си го обясня.

https://www.bimmerfest.com/threads/2009 ... ng.514184/

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 17 Мар 2021, 19:42

Ненко Вранков написа:Ясно е, че не е връх от към музика, но със сигурност е по-добра от Top Hi-Fi в Е60/Е65, а не бих казал, че е там е зле..! Е, все пак вкусове всякакви и критерии всякакви.

chris_barnes написа:...
Успях да издебна усилвател PL6 от ф01 за 350лв, което мисля е доста прилична цена. Искаше ми се да е от ф10, но си прав, че ѝм търсят по 6-700лв което е лудост.
...

Ти си го откраднал... на мен един ми обяви 1000, другия 1200... на 600 бих купил. Ама 1200... айде малко да слязат на земята.
Ее те направо са се оляли! Виж Vesselin Dimitrov във Фб. Има обява за top hifi pl6 за 490лв и индивидуалски м-верст за 650лв.

@grkv - има ли вероятност за проблем в системата? Аз обикновено пробвам някакви примерни еквалайзери в нета, но винаги си ги донастройвам по свой вкус. Ще се радвам да ти помогна да извлечеш максимума от това което имаш, като те посъветвам какво да бутнеш в настройките. Занимавам се аматьорски с музика и имам някакво понятие от нещата.

Пусни си някоя песен и се опитай да обърнеш внимание кое в звуковата картина не ти допада. Давам пример: липса на ниски, глухи и бумтящи ниски. Потъващ вокал, глухи чинели (високи) и тн. Ще се изненадаш как врътване на 3 настройки с мъничко може да превърне звука от хубав в калпав и обратно :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от grkv » 17 Мар 2021, 20:22

Уж всичко си работи както трябва - всички тонколони работят, не се чува никъде пръщене или нещо, което да подсказва за проблем, с еквалайзера съм си играл и аз и от готови еквалайзери на меломани и от нулата, макар и малко на сляпо, та усещам разликите. Нямам и реален проблем :dunno: В смисъл такъв, няма нещо, което да кажа ''тука искам да е повече'', просто не е Уау :lol:
Друг проблем искам да разнищим обаче... даже бях отворил тема само за това, но така и не се стигна до решение.
Как мога с флашка да постигна качеството на диск? Една и съща песен от диск на Куийн и същата в МП3, 320кб/с въобще не звучи по един и същи начин... в полза на диска, естествено.
Преди време бях ровил доста и при нашите мултимедии - ЦИЦ, нещата степенувано от към качество на звук изглеждат така:
1. USB с музика под формат *.WAV PCM 16-bit, 48kHz
2. Оригинални СД-та, те са под формат 16-bit 44.1kHz WAV. Те са една идея по-ниско качество. На практика си е същото.
3. Някакъв плеър през аукс кабела - все е по-ниско от горните варианти. Тук и кабела има значение, ама да не задълбаваме...
4. Записани файлове от USB/CD на хард диска на CIC. При записване системата си компресира файловете в wma lossy с нисък битрейт, та пак греда.
Инфото е от нета, но въпреки, че Флашката е уж по-качествено, несъмнено дисковете вадят по-добър звук. :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 17 Мар 2021, 20:34

Имаш ли комбокс? Ако не - евтин ретрофит е. На мен поне качеството на youtube music ми допада през комбокса.
Освен еквалайзера честотно можеш да пробваш да поиграеш с баланса предна/задна линия

Учудвам се, че чуваш качеството на аукс по-добро от това на 320кбпс мп3.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от grkv » 17 Мар 2021, 20:50

Нещо не се разбираме, имам юсб вход в подлакътника и слушам основно през него, понякога и диск. Аукс имам, но не го ползвам, там качеството е по-зле определено.
Искам да докарам качеството от юсбто до това на диск. Уж е същото, но реално не е и се хваща отчетливо дори и с нетренирано ухо.

Баланса ми е две деления повече към задните колони. Утре ще снимам настройките.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 17 Мар 2021, 21:12

Питам за комбокс, понеже смятам че при стрийминга от хубав източник качеството е много добро

Това което казах горе за мп3 беше във връзка с това, че на вътрешният хард диск уж е най-зле качеството. Да си призная не съм качвал песни там, но няма логика ако размера не се променя качеството да намалява.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от grkv » 18 Мар 2021, 8:13

То дали е с или без комбокс с юсб вход няма особено значение, и в двата случая файла се плейва локално без ''ограничения'' в скоростта. Виж при стрийминга е друго и на теория може да е или толкова добро, колкото юсб или по-лошо. И в двата случая мп3/320кб звучи много добре, спор няма. И при мен е така, но когато пусна диск е някак си малко по-чисто, чувам малко повече музикални инструменти, Джо Кокър е малко по-дрезгав и т.н. Същите песни, макар и в 320кб/с на юсб са някак по-загладени, по-меки. :dunno:
Еквалайзерът е еднакъв и в двата варианта - юсб/диск, така че разликата може да е само от източника.

А записването на вътрешния диск е просто защо влошава - файловете на дисковете са записани в lossless формат - без загуби, ако наистина CIC при записване обръща файловете в lossy формат, то нещата са ясни.

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook