Подобряване на Basic Audio

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 01 Фев 2021, 19:51

Здравейте!
Цените на високия клас аудио системи в F10 към този момент не ме устройват, поради мнооого други разходи, но бейсик аудиото е тотален кенеф, а аз съм малко педантичен на тема аудио... В предния ми автомобил (7-ма серия) бях с Logic 7 и бях доволен като за автомобил. Сега не съм... затова предприех малко промени.
Смених басите с такива от Logic 7, като им добавих допълнителен усилвател Pioneer.
Говорителите в предните врати и задната кора вече са от Тop Hi-Fi в F серия... Дотук добре... сега - проблемите и въпросът...

- Някой наясно ли е с каква мощност са изходите на NBT ?.. по дефолт предната линия захранва басите и предните врати.. при мен вече захранва само мид-басите във вратите и високите. Сега им правя филтри от 2-ри ред и нещта ще заприличат още повече.
- Изход за център няма , предполагам.. !? Та вероятно ще трябва аз да го измисля и конфигурурам...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 01 Фев 2021, 21:27

Говоря малко наизуст, от това което видях в Е серията, но най-добре е цялостен ретрофит на Л7.

Бъди търпелив и събери компонентите лека полека. Средите които си монтирал са предвидени да се местят от усилвател. Не можеш да изкараш чист звук от тях без изкривяване, просто защото стъпалцето на навигацията е малко -най-много да го изгориш. Център няма как да има, защото няма какво да обработи сигнала. Това средите и вокала да ходят натам се коригира от процесора в усилвателя, а не от навито.

Основното качество на Л7 системата идва от класа усилвател, който получава сигнала по оптика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 02 Фев 2021, 19:40

Всичко, което си написал е абсолютно вярно! С малко изключение на едно нещо.. в момента аудио/видео файла се декодира от навито.. DAC-a си е в него.. крайното стъпало си е в него, тка, че оптиката към усилвателя... все тая. Не виждам причина да изгори, тъй като в момента е по-малко натоварването му, тъй като басите вече не ги захранва то, а външен усилвател.
Иначе - да.. усилвателя и по-точно процесора в него пудри звука и го коригира с еквилайзер да звучи по Lоudness така да се каже.
Чист звук от средите и сега изкарвам, тъй като са с филтри, а не както са по дефолт. Тези дни ще приключа с новите филтри, които вече ще са 2-ри ред... и резултата ще е още по-добър.
За центъра реших да добавя допълнителен усилвател, иначе ще падне доста съпротивлението над навито.. апък и така ще мога да му вдигна нивото малко.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от fitter » 02 Фев 2021, 20:20

Ненко Вранков написа:Всичко, което си написал е абсолютно вярно! С малко изключение на едно нещо.. в момента аудио/видео файла се декодира от навито.. DAC-a си е в него.. крайното стъпало си е в него, тка, че оптиката към усилвателя... все тая. Не виждам причина да изгори, тъй като в момента е по-малко натоварването му, тъй като басите вече не ги захранва то, а външен усилвател.
Иначе - да.. усилвателя и по-точно процесора в него пудри звука и го коригира с еквилайзер да звучи по Lоudness така да се каже.
Чист звук от средите и сега изкарвам, тъй като са с филтри, а не както са по дефолт. Тези дни ще приключа с новите филтри, които вече ще са 2-ри ред... и резултата ще е още по-добър.
За центъра реших да добавя допълнителен усилвател, иначе ще падне доста съпротивлението над навито.. апък и така ще мога да му вдигна нивото малко.
Можеш ли да споделиш за какви честоти си правиш филтрите на говорителите на вратите? И аз се занимавам с това в момента с разликата че съм с F11 и СIC. Аз нямам отделен усилвател за басите под седалките и там ще слагам също филтри. Опасявам се че ще загубя сила за сметка на качеството.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1076
Регистриран на: 6.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11
Мечтае да кара: на безплатна нафта
Детайли за колата: 530xd

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от chris_barnes » 02 Фев 2021, 20:34

Интересна тема ще се заформи. И аз съм с f11 и CiC, но съм купил 4 среди и 2 пищялки с филтрите от е-серия индивидуал и мисля да си събера комплект аудио на базата на Л7 с подобрения. Ще пиша като имам развитие.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 02 Фев 2021, 21:09

fitter написа:Можеш ли да споделиш за какви честоти си правиш филтрите на говорителите на вратите? И аз се занимавам с това в момента с разликата че съм с F11 и СIC. Аз нямам отделен усилвател за басите под седалките и там ще слагам също филтри. Опасявам се че ще загубя сила за сметка на качеството.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ще ги направя от 270 до 3800.. сега слизат до 150, но не е окей, особено при по-високи нива.
Сложи си усилвател за басите - разликата е брутална, отделно там почти 90% си имат активни НЧ филтри.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от fitter » 02 Фев 2021, 22:05

Ненко Вранков написа:
fitter написа:Можеш ли да споделиш за какви честоти си правиш филтрите на говорителите на вратите? И аз се занимавам с това в момента с разликата че съм с F11 и СIC. Аз нямам отделен усилвател за басите под седалките и там ще слагам също филтри. Опасявам се че ще загубя сила за сметка на качеството.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ще ги направя от 270 до 3800.. сега слизат до 150, но не е окей, особено при по-високи нива.
Сложи си усилвател за басите - разликата е брутална, отделно там почти 90% си имат активни НЧ филтри.
Имам наличен един MTX който е идеален за целта, но не ми се занимава с окабеляване от багажника до таблото. Ще пробвам без него и ако не ми харесва ще го сложа. Ти къде монтира твоя? Сигнала за предните врати не минава ли през басите?
Между другото слушах HK в F10 и Logic 7 в Е60 и май повече ми допадна L7. Дали може цяла система L7 от Е60 да се интегрира в F10/11? Говорителите стават, въпроса е за усилвателя. По късните Е серии са с L7 и СIC, което ме навежда на мисълта че има шанс да стане.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 03 Фев 2021, 9:49

При бейсик аудио-то , предната линия ти е Full Range и съответно баси и среди са навързани на едно, което е направо смешно и излагация от тяхна страна. Задната линия е oрязана само в средночестотния диапазон, което не ми допада, но не знам дали с кодиране може да се проени, както е при Е60/90 примерно...
Усилвателя за Басите съм го монтирал зад лявата кора на багажника, където стои фабричния... а усилвателчето за центъра мисля да е някъде зад жабката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от fitter » 03 Фев 2021, 10:04

Незнаех, че задните са филтрирани. Предните даже имат засилени високи честоти заради широколентовите говорители във вратите. Доста се оплакват от това по форумите и аз затова съм взел филтри с опция за затихване -2dB на високите. При теб има ли го този ефект?
Относно кодирането, може да се мине към HI FI, но тогава сигнала става low ( сигнал от предусилвател) и ще трябва усилвател и за останалите говорители. Много заглеждам 4 каналните усилватели и се чудя дали да не се пробвам с един. Намират се доста добри и според мен дори и без DSP ефекта ще е много добър.
Ти от къде смяташ да вземеш сигнал за центъра?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от pimpo » 03 Фев 2021, 11:14

Може да погледнете какво съм правил на е60 базово, предполагам ще ви е от полза. Нямам опит с Ф сериите, но като ви слушам май е същото.
viewtopic.php?f=116&t=432452&p=4433971#p4433971
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 03 Фев 2021, 21:07

fitter написа:...Ти от къде смяташ да вземеш сигнал за центъра?

Aми от единия преден канал.. при фабричната система, нали пак от там идва... реално имаш само стерео от файла, който плейваш. Не съм го доизмислил как да стане най-добре, но искам да имам още един канал с добро качество и сила.. задната линия не ми харесва, затова мислих за кодиране, както при Е60, до колкото разбирам, начина е, само чрез усилвател.
pimpo написа:Може да погледнете какво съм правил на е60 базово, предполагам ще ви е от полза. Нямам опит с Ф сериите, но като ви слушам май е същото.
viewtopic.php?f=116&t=432452&p=4433971#p4433971

Следеех темата още преди време, но за жалост тук е малко сложно отколкото при Е60 .. там лесно се флатват каналите и можеш да си нагласиш филтри, а тук... греда :)

Малко EDIT ...
Днес си поиграх - задната линия действително НЕ става... не знам какво и как са филтрирали, но освен ниски и високи няма там.
Концепцията се променя малко - ще се кодира на Hi-Fi и ще добавя усилвателче за 4-те канала... някой стабилен на 2 ома, за да наглася и центъра с него.
Започнах филтрите за предните среди, утре ще са готови, като ще сменя и говорителите с новите.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 09 Фев 2021, 17:27

Някой има ли идея кое би трябвало да е HI-Fi оцията... в скрийншот на колега беше показано в същото меню, че ги пише, но при мен излизат така... :roll:

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от dido0o``` » 09 Фев 2021, 23:12

Ненко Вранков написа:Някой има ли идея кое би трябвало да е HI-Fi оцията... в скрийншот на колега беше показано в същото меню, че ги пише, но при мен излизат така... :roll:

Изображение


На мене това , което ми излиза за тази опция е че е за настройка на еквалайзера. Това което ти трябва на теб май е това :
Код: Избери целия код
3002> AUDIO_SYSTEM = hifi
това го видях в тази тема: https://www.drive2.ru/l/8838083/
Докато търсих това намерих и тази тема, в която има доста инфо за такъв тип ъпгрейд: https://f10.5post.com/forums/showthread.php?p=25789969
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от Ненко Вранков » 11 Фев 2021, 18:33

Toчно така се оказа... наложи се да добавя ,Hi-Fi като опция...
Малко снимки от процедурата...

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


Едно МНОГО важно пояснение, ако някой реши да прави подобни ъпгрейди. След кодирането в Hi-Fi, изходите НЕ стават Lоw!
Остава сега да разровя и тествам дали онези 4 варианта за корекции оказват влияние сега.
Удобен момент е да сложите малко шумоизолация на централните колонки, между вратите, че и без това F10 си е прекалено шумна...
Изображение

В заключение - доволен съм. Много по-силен и много по-ясен звук... особено откъм среда, предполагам заради гадната фабрична корекция, поради липсата на високочестотни говорители.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: Подобряване на Basic Audio

Мнение от fitter » 12 Фев 2021, 0:05

Снощи си поиграх с AUDIO_SYSTEM_VAR .




Изображение
Започнах от System3 - Баса изчезна и се появиха малко повече среди. System2 - без бас и малко заглушени високи. System1 - според мен само баса беше намален. Според мен като се кодира типа аудио, този параметър се сменя автоматично. Не ми остана време да тествам. Най-вероятно тези var са за различните нива -base stereo, hi fi, top HiFI, individual. Като сменя колоните ще ги пробвам пак. На Default си беше най-добре ( още не съм сменил говорителите и съм без tweeters на вратите). Имаше най-плътен бас ( явно компенсират заради по-малките басове). Утре чакам басовете от L7 от Е60 ( ще разбера дали ще паснат), а днес ми дойдоха корите и пищялките за предните врати HK. Чакам си и HK mid за предните врати.
Имам един MTX 250 за басите (2х50). Усилвателя ми може да работи с low и high сигнали. До колкото разбирам трябва да използвам high входа?

Какъв материал използва за обезшумяване?

пп. Снимките ти са с ниска резолюция инпочти не се разбира нищо.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook