Климатик, как го ползвате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 02 Авг 2020, 15:51

Потърсих теми и за климатика намерих само за проблеми, затова нова тема:
Как го използвате?
Например дали предпочитате да е на 19 градуса и на първа степен или да речем на 21, но на 3-та? Така и не мога да разбера логиката освен градуси да има и степени.
Също така накъде държите насочени отворите? Аз съм ги вдигнал нагоре всичките( уж студеният въздух да отива нагоре и от там да пада и по-равномерно да разпределя студа), включително задните и когато съм сам в колата ги пускам и двете централни освен нагоре и надясно от мен, а лявата наляво. Ако сме двама, централните по средата, така че да минава между нас. Проблемът е, че така винаги ми е топло и имам чувството, че целият студ отива назад.
Ако си ги насоча към себе си се усеща студ, но нали не е хубаво да духат право в хората или не е така?
Изобщо не вярвам на градусите дето показва, като е слънчево понякога и на 18 ми е топло, пък вечер на 24 на първа степен ми е студено.
Абе като цяло така и немога да разбера как трябва да го ползвам тоя климатик, че да ми е добре.
Какви градуси ползвате, на коя степен и накъде насочвате отворите?


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 02 Авг 2020, 17:05

Не съм имал кола с по-тъп климатроник. Няма оправия.
Сега в жегите свалям стъклата и натискам Макс, така докато изпъди жегата, вдигам стъклата и продължавам на макс докато ми стане поносимо вътре, после си остава на 21-22 и първа степен.
На дълъг път все нещо трябва да дооправям, я градуси, я степени...
Защо имам степени при положение, че е на Ауто - убий ме, не знам. Чувал съм, че вентилатора се усилва сам дори и на първа степен, което още повече ги обезсмисля. На всички други коли си слагаш градуси и то само си ги гони, тази е абсурдна, непредсказуема и откровенно дразнеща.
Снощи се прибирах по нощите и ми стана студено. Навън беше 20 градуса, врътнах врътките в центъра на червено и вдигнах до 25 климатроника - ниииищо, ама нищо. Чак на 28 градуса след 10 минути се усети, че трябва да духа топло.

Копчетата за вентилатора на колата ми са най-износените копчета в целия интериор, на баща ми на Ф-ката - също. Явно всеки все нещо дооправя...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от peshehodetz » 02 Авг 2020, 17:37

Лятно време на 16 градуса, жена ми като я кара на 19 и вентилатора на поне втора степен. Това е обаче в щатите, Хюстън, където от юни до септемвреи жегите са непоносими. Като я оставя на паркинг за някой и друг час така загрява че и аз като колегата по горе отварям всички стъкла и люка и пускам на макс климатика за поне 5 минути докато изкара горещия въздух. Лятно време ако стои повече от час на открит паркинг колата ми понеже е черна и отвътре с черна кожа загрява много лошо, но пък от друга страна БМВ различно от черно или тъмно кафяво от вътре въобще не ме кефи. А най лошото е че нямам обдухване на седалките, екстра която поне за тук ми е много необходима, но със нея трябва много да се внимава, че на една от предишните ми коли така жестоко съм настивал и съм се схващал че после поне две седмици не можах да се оправя.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от A9A » 02 Авг 2020, 18:34

Пускам го на 24 градуса на "auto" за посоката, от която обдухва и на 3 или 4-та степен за скоростта на вентилатора. Средните жалузи са насочени един към друг и максимално нагоре, а страничните са завъртяни към средата на купето и пак максимално нагоре. Под тази температура е некомфортно за мен и пасажерите (става студено) след повече от 30 минути пътуване. Никога (особено при големи студове или горещини) не намаляйте скоростта на вентилатора под средната (3-та степен при режим auto и 4 или 5 степен при ръчем режим).
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 02 Авг 2020, 19:14

A9A написа:Пускам го на 24 градуса на "auto" за посоката, от която обдухва и на 3 или 4-та степен за скоростта на вентилатора. Средните жалузи са насочени един към друг и максимално нагоре, а страничните са завъртяни към средата на купето и пак максимално нагоре. Под тази температура е некомфортно за мен и пасажерите (става студено) след повече от 30 минути пътуване. Никога (особено при големи студове или горещини) не намаляйте скоростта на вентилатора под средната (3-та степен при режим auto и 4 или 5 степен при ръчем режим).
На следващото ми пътуване ще пробвам твоята схема. Само ми е интересно защо “никога не намалявайте скоростта на вентилатора под средната...” ? Има ли някаква конкретна причина?


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 02 Авг 2020, 20:01

При положение, че вентилатора сам си се ''контролира'' дори и на най-ниската степен, защо да усилваме?
Аз го държа на минимум, че иначе ми е шумно...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от A9A » 02 Авг 2020, 20:23

xexoral написа:
A9A написа:Пускам го на 24 градуса на "auto" за посоката, от която обдухва и на 3 или 4-та степен за скоростта на вентилатора. Средните жалузи са насочени един към друг и максимално нагоре, а страничните са завъртяни към средата на купето и пак максимално нагоре. Под тази температура е некомфортно за мен и пасажерите (става студено) след повече от 30 минути пътуване. Никога (особено при големи студове или горещини) не намаляйте скоростта на вентилатора под средната (3-та степен при режим auto и 4 или 5 степен при ръчем режим).
На следващото ми пътуване ще пробвам твоята схема. Само ми е интересно защо “никога не намалявайте скоростта на вентилатора под средната...” ? Има ли някаква конкретна причина?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Защото климатика се товари да държи температурата на изпарителя възможно най-ниска, а няма кой да я отвежда в купето. Все едно от климатика в стая в жилище да искаш бърза промяна на температурата, а да настроиш вентилатора от auto на минимална скорост.
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 02 Авг 2020, 21:15

Ясно, ами още един довод, че е глупаво да ги има тези степени изобщо. За какво изобщо ти дават възможност да допускаш грешка?
Аз дори смятам, че бутонът AC е излишен, защото е зле да ти е изключен климатикът, щом е така за какво изобщо ти дават възможност да го правиш?


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 02 Авг 2020, 21:22

А, да ни бучи в купето всеки ден, че да се пази нещо си там? :kuku:

Другото, говорим когато уж е на Ауто, не ръчната настройка. При положение, че вентилатора сам си се усилва и намаля на ауто въпреки степените, тая логика не издиша ли?

xexoral написа:Аз дори смятам, че бутонът AC е излишен, защото е зле да ти е изключен климатикът, щом е така за какво изобщо ти дават възможност да го правиш?


Аз често карам така. Когато навън е 20-23 климатика или изстудява неприятно трябва да вдигна градусите и след малко започва да топли. Когато искам външния въздух вътре, но тихо, не през прозореца спирам компресора.

Момци, моя комфорт > комфорта за колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от kodomir » 03 Авг 2020, 0:54

Карам 7-ма година откакто взех колата. Оттогава го държа на авто на 22 градуса целогодишно. Когато е зима съм с изключен компресор.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от nero_ » 03 Авг 2020, 8:57

При автоматичен режим това не са степени на вентилатора, а интензитет на автоматичната програма. Който е карал E90/E60, вероятно помни, че в менюто на климатичната система имаше опции за интензитет (Soft, Medium, Intensive). При F сериите е изведено на бутона за вентилатора с двойна функционалност. Колкото е по-засилен интензитета, толкова по-агресивно ще подходи автоматичната програма за достигане на желаната температура. Недостатъкът е шум и духане в лицето :) С изключение на най-горещите месеци карам на минимален интензитет, 22 градуса. При силно слънце и високи температури повишавам на 2-ра или 3-та степен. Колелцето за регулиране на температурата на централните отвори лятото е в синият сектор, зимата е на средата или леко в посока синьо. Лятото са насочени леко нагоре и в страни от лицето (най-често да ми обдухват ръцете на волана), зимата си сочат напред, но при автоматичната програма зимата почти не насочва въздух там.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1027
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от andy » 03 Авг 2020, 9:05

A9A написа:
xexoral написа:
A9A написа:Пускам го на 24 градуса на "auto" за посоката, от която обдухва и на 3 или 4-та степен за скоростта на вентилатора. Средните жалузи са насочени един към друг и максимално нагоре, а страничните са завъртяни към средата на купето и пак максимално нагоре. Под тази температура е некомфортно за мен и пасажерите (става студено) след повече от 30 минути пътуване. Никога (особено при големи студове или горещини) не намаляйте скоростта на вентилатора под средната (3-та степен при режим auto и 4 или 5 степен при ръчем режим).
На следващото ми пътуване ще пробвам твоята схема. Само ми е интересно защо “никога не намалявайте скоростта на вентилатора под средната...” ? Има ли някаква конкретна причина?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Защото климатика се товари да държи температурата на изпарителя възможно най-ниска, а няма кой да я отвежда в купето. Все едно от климатика в стая в жилище да искаш бърза промяна на температурата, а да настроиш вентилатора от auto на минимална скорост.


Това са пълни глупости. Точно обратното е. Колкото по силен е вентилатора, толкова компресора му е трудно да държи ниска температура в изпарителя и работи на по-високо налягане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от A9A » 03 Авг 2020, 10:19

andy написа:
A9A написа:
xexoral написа:
A9A написа:Пускам го на 24 градуса на "auto" за посоката, от която обдухва и на 3 или 4-та степен за скоростта на вентилатора. Средните жалузи са насочени един към друг и максимално нагоре, а страничните са завъртяни към средата на купето и пак максимално нагоре. Под тази температура е некомфортно за мен и пасажерите (става студено) след повече от 30 минути пътуване. Никога (особено при големи студове или горещини) не намаляйте скоростта на вентилатора под средната (3-та степен при режим auto и 4 или 5 степен при ръчем режим).
На следващото ми пътуване ще пробвам твоята схема. Само ми е интересно защо “никога не намалявайте скоростта на вентилатора под средната...” ? Има ли някаква конкретна причина?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Защото климатика се товари да държи температурата на изпарителя възможно най-ниска, а няма кой да я отвежда в купето. Все едно от климатика в стая в жилище да искаш бърза промяна на температурата, а да настроиш вентилатора от auto на минимална скорост.


Това са пълни глупости. Точно обратното е. Колкото по силен е вентилатора, толкова компресора му е трудно да държи ниска температура в изпарителя и работи на по-високо налягане.


Като са пълни глупости карайте на най-ниската степен на вентилатора. Даже може да им пишете на пишман ОВиК инженерите от Мюнхен, че климатиците им не струват... :yes:
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1027
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от andy » 03 Авг 2020, 10:50

инженерите от Мюнхен, както и много други са направили режима AUTO за такива които незнаят как работи един климатик :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от adovet » 03 Авг 2020, 14:16

Винаги карам на АУТО на най ниската степен на обдухване на 21 градуса. До сега не съм имал проблем с охлаждането в колата. Ако го сложа на по висока степен винаги след това ми се разтича носа. Аз съм и с бензинов мотор и общо взето лятото в градско каране е немислимо да се кара без климатик, защото почва да вкарва горещ въздух през духалките

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook