Климатик, как го ползвате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Дружба Тийм
Аватар
Мнения: 5675
Регистриран на: 4.05.2002
Местоположение: Keep walking
Пол: Мъж
Кара: 535xD

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от Giorceto » 03 Авг 2020, 15:48

adovet написа:Винаги карам на АУТО на най ниската степен на обдухване на 21 градуса. До сега не съм имал проблем с охлаждането в колата. Ако го сложа на по висока степен винаги след това ми се разтича носа. Аз съм и с бензинов мотор и общо взето лятото в градско каране е немислимо да се кара без климатик, защото почва да вкарва горещ въздух през духалките

И аз съм така и смея да кажа, че климатика се справя повече от добре, независимо от външните температури.
Докъдето и да си стигнал, продължавай напред...
Почивки в Турция Почивка в Алания| Почивка в Дидим| Доставка от Англия|

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от Benord » 03 Авг 2020, 17:37

adovet написа:Винаги карам на АУТО на най ниската степен на обдухване на 21 градуса. До сега не съм имал проблем с охлаждането в колата. Ако го сложа на по висока степен винаги след това ми се разтича носа. Аз съм и с бензинов мотор и общо взето лятото в градско каране е немислимо да се кара без климатик, защото почва да вкарва горещ въздух през духалките


Разбира се ,че ще вкарва топъл въздух! Когато е изключен климатикът градусите му нямат вече никакво значение и колата си е все едно само с парно.Тук играе вече само копчето за напълно студено и напълно топло според необходимостта.Средните настройки смесват въздуха от парното и чистият въздух отвън пак според желанието ви за конфорт. Изборът е следният всичко е изключено и се оправяте само с прозорците,или карате само с включено парно с отворени,полуотворени или затворени към радиаторчето на парното клапи,или с ръчен избор на какво точно да прави климатика,или на ауто и да не го мислите въобще как е настроен и какви ги върши.Обдухването е решение за всеки един от возещите се,къде да бие въздухът от системата.Всяка кола си има и упътване как се ползуват точно копчилъците и има даже примерни схеми за някои сезони,какви са препоръките на производителите.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от Dextuar » 03 Авг 2020, 21:06

nero_ написа:При автоматичен режим това не са степени на вентилатора, а интензитет на автоматичната програма. Който е карал E90/E60, вероятно помни, че в менюто на климатичната система имаше опции за интензитет (Soft, Medium, Intensive). При F сериите е изведено на бутона за вентилатора с двойна функционалност. Колкото е по-засилен интензитета, толкова по-агресивно ще подходи автоматичната програма за достигане на желаната температура. Недостатъкът е шум и духане в лицето :) С изключение на най-горещите месеци карам на минимален интензитет, 22 градуса. При силно слънце и високи температури повишавам на 2-ра или 3-та степен. Колелцето за регулиране на температурата на централните отвори лятото е в синият сектор, зимата е на средата или леко в посока синьо. Лятото са насочени леко нагоре и в страни от лицето (най-често да ми обдухват ръцете на волана), зимата си сочат напред, но при автоматичната програма зимата почти не насочва въздух там.
Това е най-логичното обяснение, което съм срещал до момента :yes:


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 56
Регистриран на: 23.03.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше F10

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от krissso » 04 Авг 2020, 9:46

nero_ написа:При автоматичен режим това не са степени на вентилатора, а интензитет на автоматичната програма. Който е карал E90/E60, вероятно помни, че в менюто на климатичната система имаше опции за интензитет (Soft, Medium, Intensive). При F сериите е изведено на бутона за вентилатора с двойна функционалност. Колкото е по-засилен интензитета, толкова по-агресивно ще подходи автоматичната програма за достигане на желаната температура. Недостатъкът е шум и духане в лицето :) С изключение на най-горещите месеци карам на минимален интензитет, 22 градуса. При силно слънце и високи температури повишавам на 2-ра или 3-та степен. Колелцето за регулиране на температурата на централните отвори лятото е в синият сектор, зимата е на средата или леко в посока синьо. Лятото са насочени леко нагоре и в страни от лицето (най-често да ми обдухват ръцете на волана), зимата си сочат напред, но при автоматичната програма зимата почти не насочва въздух там.

Перфектното обяснение! И аз карам на минимален интензитет от гледна точка звуков комфорт. Когато ми е жега само врътвам градусите надолу и струята сама се усилва, но не агресивно.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от bai_ILIA » 04 Авг 2020, 15:57

Аз карам на 1 степен, Ауто режим, като минавам на 2 степен ако е по-сериозна жегата и слънцето пече директно...Не виждам смисъл от останалите степени. Единствено го ръчкам ако обдухването не се усеща особено добре. Тогава го пускам да духа на земята, за да може седалката да засмуче студен въздух и да се усети ефекта. Това го правя лятото в жегите, като целта е да не убивам от студ хората в колата минавайки на 16-17 градуса заради моя комфорт, но в същото време да се постигне бързо охлаждане на правилното място :mhihi:
"Чемодан, вокзал, Москва"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 411
Регистриран на: 12.10.2018
Пол: Мъж
Кара: 530D f11

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от equipment » 05 Авг 2020, 18:21

Аз карам на 26 градуса на ауто на първа степен сила на струята. И навън дори да е 34 или 36 градуса, в колата е хладно и няма нужда от смъкване на градуси и усилване на духането. И още една подробност--винаги въртя въздуха вътре в купето.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от acho.rs » 06 Авг 2020, 9:20

А как си регулирате седалката? А волана? :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 06 Авг 2020, 9:28

Хаха,

Ами аз също съм на мнение, че този климатик не е много сполучлив и е сложен за управление. Нормалните климатици си настройваш желаните градуси и забравяш. Тук все нещо трябва да ръчкаш. Степени, градуси, врътки червено-синьо....
Колегата с 26-те градуса просто обича да е на топличко. Моята жена е така, тя си ги държи супер високо градусите и все и е студено, добре че има зони. За другите хора е проблемът.

Също така горе бе споменато и за греенето на тов климатик. Ако не включиш на 28 - няма никой. Зимата се налага да го слагам на 28 и като загрее като сваля на 24 дори започва да духа хладно, сякаш държа на момента да изстуди. И след това пак се налага да коригирам. На други коли зимата го слагаш на 22 и в началото си почва с горещ въздух докато не достигне и после си поддържа.


Sent from my iPhone using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от adovet » 06 Авг 2020, 10:48

Все едно говорим за различни коли, колеги при мен и зима и лято желаната температура е винаги такава каквато я сложа, и не пипам нищо по настройките. Общо взето само сменям врътката на централната духалка - лятно време на синьо, зимно време на червено. Мога да кажа , че до сега от всичките ми коли тази е с най добра климатизация.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от A9A » 06 Авг 2020, 11:42

adovet написа:Все едно говорим за различни коли, колеги при мен и зима и лято желаната температура е винаги такава каквато я сложа, и не пипам нищо по настройките. Общо взето само сменям врътката на централната духалка - лятно време на синьо, зимно време на червено. Мога да кажа , че до сега от всичките ми коли тази е с най добра климатизация.


:yes:

Цяла година стои на една и съща температурата 24-25С, както и на ауто за посока на обдухване и скорост на вентилатора. Лято на синьо, пролет и есен по средата, а зимата на червено.
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 06 Авг 2020, 12:02

За мен самото наличие на степени прави климатичната система да не е супер добра. Ето какво имам предвид:
Ако сложим кола на слънце лятото и пуснем 18 градуса на 1-ва степен и има термометър на определено място 100% ще отчете различна температура отколкото ако работи на 18 градуса и 5-та степен. Ами тогава градусите за какво са изобщо?

Аз предпочитам да нямам степени и като му дам 20 градуса да струва- да прави, да си усилва степени каквото ще и да гони да докара 20 градуса на датчика. Това е.

А те ме вкарват във филми да се чудя дали да карам на 19 на 1ва степен или на 21 на 3-та или някоя друга комбинация... Съжалявам не е яко това.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 411
Регистриран на: 12.10.2018
Пол: Мъж
Кара: 530D f11

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от equipment » 06 Авг 2020, 12:40

При мен на 26 градуса на ауто на първа степен е перфектно. Духа студено и е напълно достатъчно. Няма нужда да свалям на 20 или 18 градуса... Направо все едно говорим за различни коли, както се изказа един колега. :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 06 Авг 2020, 12:54

Ами честито на печелившите :lol:
Аз съм с двойни-термо-УВ-нещо си стъкла навсякъде и пак въртя градуси и степени като луд...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 411
Регистриран на: 12.10.2018
Пол: Мъж
Кара: 530D f11

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от equipment » 06 Авг 2020, 19:57

Забравих да спомена, че отзад съм с фабрично затъмнени, а отпред ми ги фолираха мин. Пролет и съм много доволен, усеща се, че стопира слънчевите лъчи и колата не се нагрява толкова много.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от bai_ILIA » 08 Авг 2020, 12:02

Чакайте малко сега. Вие климатичните системи правите ли им профилактика? При един 22 градуса може да не се усещат като при друг. 100-200 грама по-малко фреон и климатика вече е на ниво Лада инжекцион...На 3г се закача на машината за фреон и масло. Не става само с каране. Аз нямам забележки към системата.
"Чемодан, вокзал, Москва"

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook