Климатик, как го ползвате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от vlado6669 » 08 Авг 2020, 13:50

:idea: Може и на диагностика от време на време и преди лятото да поглеждате температурите на изпарителя, лява и дясна вентилация , както и топлообменниците. При различните варианти на климатиците диагностиката дава различна информация, но ако изпарителя е над 4-5 С и има разлика в температурата в ляво и дясно, системата има нужда от дозареждане с фреон. Дори и ако е останал 50-60% от фреона системата ще охлажда, но доста по-слабо. При малка загуба на фреон за година примерно теча е от микроскопична шупла и труден за намиране, знаете как трудно се достига до изпарителя , компресора и радиатора, а може и да е от О-пръстените. Аз предпочитам при малък теч да пълня системата един път в годината примерно , и ремонт едва когато почне по-често да губи фреона. Допълването е препоръчително да става на машина, защото рециклира останалия фреон, пълни точното количество масло и газ (повече фреон е също лошо да има, допуска е плюс/минус 10%, защото може да почне обледяване на изпарителя), но ако се гледа през диагностика в реално време става и директно пълнене с малко количество, докато изпарителя достигне темп. 2-4 C.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 238
Регистриран на: 2.08.2012
Пол: Мъж

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от Deyan Velev » 10 Авг 2020, 11:01

Привет, аз съм с ф36 и да споделя при мен как стояха нещата. Като взех колата, верно все нещо не ми беше наред и трябваше да коригирам, степента с която колата наваксваше корекция на градуси и тн. След ъпдейт на модулите (и този на климата) всичко си дойде на мястото.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 104
Регистриран на: 30.06.2017

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от beyouu » 09 Сеп 2020, 22:45

Лятото на 24 градуса на ауто! Никога не съм потен и никога не ми е ставало хладно.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от kraska » 10 Сеп 2020, 21:22

beyouu написа:Лятото на 24 градуса на ауто! Никога не съм потен и никога не ми е ставало хладно.

+ 1

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от Dextuar » 11 Сеп 2020, 10:27

Аз имам друго питане - карате ли с постоянно пуснат компресор, за да работи климатика? Аз лично го пускам само когато искам да охлади, през останалото време си го ползвам само като вентилатор. Прави ми впечатление, че при Ф серията за разлика от Е серията, когато изключиш компресора, за да издуха останалия студен въздух и след това да не мирише, като запалиш колата, реално колата не го прави. А след някакво време без пуснат компресор, започва пак да духа студено.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от ekalchev » 11 Сеп 2020, 10:31

Dextuar написа:Аз лично го пускам само когато искам да охлади, през останалото време си го ползвам само като вентилатор.

Ко?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 11 Сеп 2020, 11:20

Карам основно без компресор, освен ако навън не е 28+.
Студеното от климатик винаги ми е леко неприятно, дори и такъв в стаята.
В града открехнати леко стъкла, навън само на вентилатор ми е най-добре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от ekalchev » 11 Сеп 2020, 11:40

Еми то цяло лято е 28+, тоест караш без компресор зимата и лятото с компресор. Освен ако не живееш на север някъде

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 11 Сеп 2020, 11:46

Лятото може би 30% от времето карам с компресор, сутрин/вечер е окей и без, за кратки разстояния климатика няма и време да охлади купето, та свалям прозорците...
Гледам да го избягвам.
Миналата година след един по-дълъг трип на климатик на жена ми й се схвана лицев нерв, 2 седмици беше на системи и късмет, че се възстанови напълно, та съм малко внимателен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 11 Сеп 2020, 13:55

Аз знам, че е зле да се кара с изключен климатик изобщо. Системата не маже, влага, никнат гъби.. При мен е постоянно включен и зиме и лете. Не виждам причина да е иначе. Ако толкова не искам да духа студено ще сложа централната врътка на средно положение и готово. Разходът на тия коли няма как да е фактор, макар, че познавам човек дето си купи чисто ново х6м50д и включва и изключва климатика през няколко минути, както и слага колата на N в движение, за да върви по инерция с цел икономия..


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от ekalchev » 11 Сеп 2020, 14:02

Тоя човек не знае ли че като пуска кутията на N докато кара ще я повреди?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 11 Сеп 2020, 14:05

Казах му, отговори, че не му пука, защото колата е в гаранция. Също така той обича като запали колата още с натискането на копчето да де изстрелва с мръсна газ. Следващият собственик ще му мисли но да не дерейлваме темата.
За климатиците има доста дискусии и като цяло според мен да се изключва не е добре, освен ако не е нещо инцидентно.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от grkv » 11 Сеп 2020, 14:06

Разходът въобще не играе роля. Гъбите никнат при влага, тоест караш на климатик, образува конденз и директно гасиш, борят се с каране на без без компресор.
Тия неща нямат значение де, моят комфорт е на първо място, колата да си боледува от к'вото си ще, като се влоши значително ще я заведем на доктор да я излекува и отначало.
А това с пускането на свободна е скандално. :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: f11 m550d
Мечтае да кара: 911 turbo s

Климатик, как го ползвате?

Мнение от xexoral » 11 Сеп 2020, 14:17

grkv написа:Разходът въобще не играе роля. Гъбите никнат при влага, тоест караш на климатик, образува конденз и директно гасиш



Хм, да аз имам навик от години да гася климатика вече като наближавам крайната дестинация преди да изгася колата. Някога някъде бях чел, че е добре и така свикнах, благодаря, че ми припомни за какво го правя

grkv написа:
А това с пускането на свободна е скандално.


Ами той така си кара постоянно, в града като наближава червен светофар си слага N отдалеч, все едно е с кола с ръчна. На дълги спускания извънградско също. А в същото време стилът му на каране е крайно нееикономичен. Няма шанс обаче да му кажеш каквото и да е, така че...


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Климатик, как го ползвате?

Мнение от top » 11 Сеп 2020, 15:36

Аз го държа винаги на 22 градуса и в двете зони, понякога ако колата е била паркирана навън и е напекло, натискам бутона MAX за 2-3 минути и после пак го връщам на 22. Бутона ауто не го ползвам, ръчно си настройвам степените. Компресора винаги работи и лято и зима.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook