Смяна масло автоматик

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Zubcho » 16 Юли 2020, 12:15

Ако кутията в автомобилът ви е на ZF, то фирмата производител на същата кутия препоръчва смяна на маслото на всеки 70 000 км или 7 години.

Това кой, какво и как е казал изобщо не трябва да слушате особено от "майстори". Има си предписание на производителя и ако искаш кутията да работи както трябва го следваш, ако имаш други виждания продължаваш да караш и се надяваш.

За GM кутии вграждани в BMW нямам представа, и не съм се интересувал. Вероятно Гугъл с малко търсене ще каже нещо по въпроса.

И да ви открехна нещо. Маслото на ZF не е единствено на пазара. Има Ravenol, което може да се поръча директно от сайта на производителя и да дойде до врата на половин цена от това на ZF. Особено ако се комбинира с други течности може да получите и безплатна доставка.

Из лично така подходих и ми излезе около 24лв за литър за 6HP на ZF. Вече над 10К км и няма проблем и не очаквам и да има.

Ето ви цяла тема за смяна на маслото + прикачени документи на ZF

http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... ae2f8699ff

И спрете да бъдете първо писатели, и после читатели. Проучете официалните документи и чак тогава питайте майсторите. В официалния сервиз, маслото за тях в кутията е Lifetime, веригите и те. Не се сменят. В диференциал също.

Успех!
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ekalchev » 16 Юли 2020, 14:25

Като казвам има разнопосочни мнения, това не са мнения на майстори. Те не ме интересуват. Тези мнения са във форума на е60 от където даваш линк. Това което си ми дал е поредното мнение, което противоречи с други. Някой казват, че адаптациите са нужни за да може с времето като настъпва амортизация да се адаптира хидравликата към променените условия на отделните амортизирани части. Като смениш маслото не премахваш амортизацията, и ако се ресетнат адаптациите кутията си мисли, че започва да работи като нова но с износени части и може да се появят проблеми поради това разминаване дори и преди това да е нямало. Аз в официален документ на ZF не виждам да пише някъде, че при смяна на масло трябва ресет на адаптациите.

Това е най-задълбочената информация за адаптациите, която успях да намеря и този изброява в кои случаи трябва да се ресетнат адаптациите и смяната на масло не е сред тях. https://www.youtube.com/watch?v=20Wz03GFa5k
След ресет на адаптациите следва сложна процедура, която няма как да направиш правилно ако нямаш частен път по който да поддържаш скроста и превключваш както е показано.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от vlado6669 » 16 Юли 2020, 19:12

За мен пък мнението от блога на FCP Euro за ресетването на адаптациите на ZF 6 скоростите (що да не е валидно и за ZF 8 ) и кога да се прави или не, е много правилно (копирал съм го по-долу). Без да робуваме на точни инструкции /или липсата им от производителя, който продава кутии все пак :lol:
И все пак всеки сам си решава....

When should I reset adaptations?

Whenever the fluid is changed
Whenever the software is updated (i.e. Alpina B3 Flash)
Whenever parts are replaced inside the transmission

Warning: If you have the capability of resetting transmission adaptations with INPA, I urge you not to do it unless you have the time and roadways to complete the relearn process exactly as described. This procedure will cause the transmission to shift poorly at a detriment to the gearbox if the relearn is not performed immediately and properly. It is better to change the fluid and NOT reset adaptations, than to reset them and not perform the proper relearn procedure.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ekalchev » 16 Юли 2020, 19:14

vlado6669 написа:It is better to change the fluid and NOT reset adaptations, than to reset them and not perform the proper relearn procedure.


Благодаря колега, намерих това мнение на друг колега, който вероятно не е обучил кутия правилно.

silk1 написа:Да попитам някой може да е попадал в моята ситуация.
Смених маслото със ZF lifeguard 8 както и филтър-картера. После вървеше добре, но направих грешка четейки, че е добре да се резетнат адаптациите. След това сменяше ужасно около месец, после се пооправи леко, но вече мина една година и не превключва както преди резета.
Най-осезаемо е от стоп по баир надоло без да давам газ на всяка предавка леко по късно сменя и се усеща като леко засилване веднага след смяната. При мръсна газ сменя добре. При леко подаване пак се усеща тази неприятна смяна особенно от 1ва до 3та някъде. Резетнах раздатката и е по-добре за седмица докато тя си намери адаптациите, след това същото усещане.
Втори път смених с ново масло, нивелирах и според процедурата в ISTA чакам да ми каже че е загряла до 40 градуса, но без подобрение.
Мислите ли че официалния сервиз може да направи някаква процедура като оптимизация или заучаване.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от vlado6669 » 16 Юли 2020, 20:01

:yes: Много е вероятно колегата да не я е обучил правилно. С времето ще се напасва и подобрява работата на скоростите или му напишете на колегата да намери инструкцията за обучение за Z 8, слабо натоварен път, да ресетне отново адаптациите на скоростите и да направи процедурата стриктно спазвайки стъпките...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 242
Регистриран на: 25.04.2017
Местоположение: in the car
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 2000cc. 143hp. DOUBLE VANOS
Мечтае да кара: BMW
Детайли за колата: BMW E46 2000cc. 143hp. VALVETRONNIC DOUBLE VANOS

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от onewg » 02 Авг 2020, 14:04

Я да видим ЗФ какво казва по въпроса, трябва ли или не трябва да се сменя!!

ZF.jpg


И другото важно!

zf2.jpg



За да не стане като в тази тема.. viewtopic.php?f=128&t=440011

Амъ ко разбират тея , те са производителите и на маслото и на кутията :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
:driving:
Изображение
Тиез коне искат да ядат.... :bowdown: :conf: :driving:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от kraska » 02 Авг 2020, 14:15

Точно защото са производители на маслото...... ще те карат да го сменяш. А знаеш, че инструкциите точно на ЗФ са такива, че се подменя една част от цялото масло. Това си е просто опресняване.... за доста пари с неясен резултат. Всеки сам преценя за какво да си хвърля парите. Според мен е незначителна файдата и едва ли кутията се е счупила от несменено масло. Освен км. истинските да са в пъти повече, а там така или иначе щеше да се счупи.. няма нищо вечно. А при ремонт на кутия какво се прави? ами пак сменяш масло, ама за доста пари.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 242
Регистриран на: 25.04.2017
Местоположение: in the car
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 2000cc. 143hp. DOUBLE VANOS
Мечтае да кара: BMW
Детайли за колата: BMW E46 2000cc. 143hp. VALVETRONNIC DOUBLE VANOS

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от onewg » 02 Авг 2020, 14:46

Скоро сменях маслото на 6HP, 8HP и GM 5l40e на всички им отворих филтрите, и да ти кажа във всички имаше продукти от фрикции и леки медни стружцици от втулковите лагери вътре :lalala: :lalala: :lalala: тези стружки които са продукт на работата и съответно износването запушват филтъра и замърсяват механически маслото, тези продукти не им е мястото там!!! а освен механичните замърсявания маслото старее от високата температура....

А иначе има начин за пълна подмяна :lalala: ама няма сега на всичко да ви святкам :smoke: :conf:


Тя кутията че са са износи ша са износи все някога то е ясно...
А утре и ти ще огладнееш, тогава защо да ядеш сега! има ли смисъл, няма.. :angel: :angel:


А иначе да прави сте, ЗФ искат да ви вземат паричките, и не само искат а го правят, дали ще ви продадат масло или части или цяла кутия :mhihi: за тях няма проблем :yes:

Единственият проблем е ако никога не е сменяно и новото раздвижи цялата насъбрана мръсотия, е тогата е голям проблем става,
после ще има защо са хванах :banghead: :banghead: :dunno:
така че ако не е сменяно 300 000 км по добре за кутия се готви направо.. :driving:
:driving:
Изображение
Тиез коне искат да ядат.... :bowdown: :conf: :driving:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от kraska » 02 Авг 2020, 15:00

Последната смяна която правих бе на 250 000 км поне автомобил, никакви стружки и подобни нямаше, след смяната автомата работеше по абсолютно същия нормален начин. Всички са наясно, че има как и цялото да се източи и поднови с машина , но нали ЗФ препоръчват...... това имах впредвид. Има внос на коли по половин милион и нагоре километри... по твоята логика всички ще са за нови кутии.... Да не мислиш ,че в Италия или Германия правят нещо различно от това което бмв са написали? - lifetime! за мен подмяната е по-скоро козметична, незаслужаваща парите си. Дай ми една кутия на 80000км на теглич с каравана постоянно работела или друга карана на газ -спирачка и после ще си говорим маслото ли ще я спаси..... А проверявал ли си колко е в офиц. сервиз смяната на маслото на кутията? Дали не се доближава до ремонт на същата...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 242
Регистриран на: 25.04.2017
Местоположение: in the car
Пол: Мъж
Кара: BMW E46 2000cc. 143hp. DOUBLE VANOS
Мечтае да кара: BMW
Детайли за колата: BMW E46 2000cc. 143hp. VALVETRONNIC DOUBLE VANOS

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от onewg » 02 Авг 2020, 15:20

Те италианците и масло на двигателя даже не сипват :lalala: така че няма проблем да не и сменяш консумативи, това не са консумативи, това са несменяеми вечни неща които надживяват колата даже...
:driving:
Изображение
Тиез коне искат да ядат.... :bowdown: :conf: :driving:

Потребител
Аватар
Мнения: 21
Регистриран на: 26.10.2018

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от lot » 13 Авг 2020, 9:10

Колеги има ли къде да се провери състоянието на маслото на скоростната кутия за да се вземе информирано решение за смяна или не?

Представям си да се източат 100мл и евентуално да се върнат обратно.

В началото на месеца направи 100к и четейки темите бях решил да сменя маслото на кутията. Обадих се в Аутобавария да запиша час за смяна и момчето ми наговори едни страшни неща .... щели да направят смяната, но да си знам, че се случва след това да не работи добре и те не носят отговорност. Не пожела да коментира дали са били на много километри и какви са рисковете при 4годишна на 100к.

След като изчетох написано във форума за замислих, че най-безопасно е да се провери състоянието в момента .... съответно въпросът ми в началото.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от A9A » 13 Авг 2020, 10:15

lot написа:Колеги има ли къде да се провери състоянието на маслото на скоростната кутия за да се вземе информирано решение за смяна или не?

Представям си да се източат 100мл и евентуално да се върнат обратно.

В началото на месеца направи 100к и четейки темите бях решил да сменя маслото на кутията. Обадих се в Аутобавария да запиша час за смяна и момчето ми наговори едни страшни неща .... щели да направят смяната, но да си знам, че се случва след това да не работи добре и те не носят отговорност. Не пожела да коментира дали са били на много километри и какви са рисковете при 4годишна на 100к.

След като изчетох написано във форума за замислих, че най-безопасно е да се провери състоянието в момента .... съответно въпросът ми в началото.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Смениш ли маслото както е описано в процедурата на ZF няма да има проблеми. Тези обяснения от Аутобавария само говорят за нивото на персонала :no:
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 10.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f11 535d xdrive lci

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от bossorange » 29 Авг 2020, 8:29

В крайна сметка с машина ли е по-добре да се сменя маслото или не, дали цялото трябва да се източи или да частично? Също така гледам че ЗФ не препоръчват да се слагат добавки, а в Дунев предлагат няколко различни добавки, както каза колегата Калчев.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ekalchev » 29 Авг 2020, 10:42

С машина е най добре. Аз не сложих добавка и не препоръпвам Дунев. Днес ходих на сервиз че тракаше нещо и тея некадърници не бяха завили тампона на гърнето.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 10.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f11 535d xdrive lci

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от bossorange » 29 Авг 2020, 10:48

ekalchev написа:С машина е най добре. Аз не сложих добавка и не препоръпвам Дунев. Днес ходих на сервиз че тракаше нещо и тея некадърници не бяха завили тампона на гърнето.

Кой в Сф е читав с машина?

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: E30driver

Последни теми
Facebook