Смяна масло автоматик

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от toncho83 » 27 Авг 2018, 10:07

acho.rs написа:И аз да се разпиша: след кратка дилема смених маслото на кутията (заедно с филтър, ест). Кутията в момента е на 194к км и покарах около месец преди да пиша. Ами, започна леко да приритва. Не е постоянно, но когато искам леко да подам газ градско, понякога сменя с ритник. Надявах се да се "обучи" обаче все още прави магарии.

Като съвет мога да дам, при смяна на маслото на кутията да се сменят и тампоните - при мен доста намаляха вибрациите на D...


Не е ли само един тампона на кутията?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от acho.rs » 27 Авг 2018, 18:08

toncho83 написа:
acho.rs написа:И аз да се разпиша: след кратка дилема смених маслото на кутията (заедно с филтър, ест). Кутията в момента е на 194к км и покарах около месец преди да пиша. Ами, започна леко да приритва. Не е постоянно, но когато искам леко да подам газ градско, понякога сменя с ритник. Надявах се да се "обучи" обаче все още прави магарии.

Като съвет мога да дам, при смяна на маслото на кутията да се сменят и тампоните - при мен доста намаляха вибрациите на D...


Не е ли само един тампона на кутията?

Аз смених 1, защото се забави доста 2рия. Съветвам всеки който не го е правил да го направи. Интересни цени ми обявиха - разликите в цените бяха 2-3 пъти! Добре че за тампоните си отидох при "моя" майстор.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от toncho83 » 28 Авг 2018, 7:32

На автомата го дават само един.Даже го слагат същия номер и в е60.

На двигателя са два- ляв и десен.Тези вече съм ги сменял и се усети съществена промяна, защото карам без изкл. старт/стоп.

За това те питам и не разбрах кои два тампона си сменил!?На двигателя или на ск.кутия? :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от acho.rs » 28 Авг 2018, 9:34

toncho83 написа:На автомата го дават само един.Даже го слагат същия номер и в е60.

На двигателя са два- ляв и десен.Тези вече съм ги сменял и се усети съществена промяна, защото карам без изкл. старт/стоп.

За това те питам и не разбрах кои два тампона си сменил!?На двигателя или на ск.кутия? :dunno:

Здравей, смених 1 тампон на скоростната кутия. Казаха ми че тампоните са 2, но само единия е заминал. Исках да сменя и двата, но се забави доставката и не ми се чакаше. Определено намаляха дразнещите вибрации, за които оревах форума. Може би повечето хора са карали и преди дизели и не ги бърка, но мен ме побъркваше. Предвид цената от около 150ина лв, е добре да се подмени.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 14.05.2007
Кара: G30 540 d, Е 93 320 d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Golden Boy » 29 Авг 2018, 21:51

Chicho J написа:Колеги ето и едно мнение от мен. Аз маслото го смених на около 120-140к (не помня точно, но беше някъде там) и няма проблем. Относно смяната на масло:
1. БМВ го дават като life-time. Но да не забравяме , че обикновено гаранцията е около 100К км и 4г
2. ZF (производителят на кутията) - на официалния им сайт може да прочетете - "въпреки, че кутиите и маслото се водят life-time, ние препоръчваме смяна на 80к.
3. Коментарът от АБ - подкрепям го и го смятам за напълно релевантен. Масло и вериги не се сменят по график/предписание, но хората на база практика знаят кое е добре да се направи. В АБ има точен подаден инструктаж с визуализация от БМВ Груп и ЗФ, на който е описано да се огледа консистенцията на маслото при източване и да се сравни гъстота/цвят наличие на частици (тип стружки) - при дадени характеристики маслото се сменя, при дадени не. Т.е., при по-дълга експлоатация на колата и съответно кутията, има триене => стружки => отварят се "луфтове" и наличното вече "по-гъсто ' масло от примесите го компенсира. Като го източите и налеете ново чисто свежо масло - кутията почва да удря и заминава след някоя седмица. Хипотеза - но практиката има такива случаи. Лично мой приятел с Ауди А4 смени на 240к и след една седмица кутията му блокира.
Т.е. съветът - сменяй на 80-100 К км, но ако не е сменяно до 150 не барай - за мен е релевантен.

Изразявам свое мнение и убеждения, на база анализ на казус, който самият аз съм разглеждал. Надявам се това да е конкретно и да е полезно!


Много добро и систематично мнение колега! Аз съм на ръба с км значи, сега съм се зарекъл септември да го карам да го гледат и ако е сравнително чисто, мисля да го сменя. Освен това, ако не се източва цялото в случая може и да е плюс.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 14.05.2007
Кара: G30 540 d, Е 93 320 d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Golden Boy » 29 Авг 2018, 21:52

acho.rs написа:И аз да се разпиша: след кратка дилема смених маслото на кутията (заедно с филтър, ест). Кутията в момента е на 194к км и покарах около месец преди да пиша. Ами, започна леко да приритва. Не е постоянно, но когато искам леко да подам газ градско, понякога сменя с ритник. Надявах се да се "обучи" обаче все още прави магарии.

Като съвет мога да дам, при смяна на маслото на кутията да се сменят и тампоните - при мен доста намаляха вибрациите на D...

Е, ТОЧНО от това ме е страх. Къде го смени, колега? И източиха ли малко преди това да го гледат?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от bai_ILIA » 30 Авг 2018, 12:26

буксата на ZF8HP има ли смисъл да се сменя? Май не е проблемна като при 6 степенния ЗФ, където беше задължителна и я сменях с маслото и картера. Някой да е сменял евентуално да каже. Мерси!
"Чемодан, вокзал, Москва"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от piNky » 30 Авг 2018, 16:00

Golden Boy написа:
acho.rs написа:И аз да се разпиша: след кратка дилема смених маслото на кутията (заедно с филтър, ест). Кутията в момента е на 194к км и покарах около месец преди да пиша. Ами, започна леко да приритва. Не е постоянно, но когато искам леко да подам газ градско, понякога сменя с ритник. Надявах се да се "обучи" обаче все още прави магарии.

Като съвет мога да дам, при смяна на маслото на кутията да се сменят и тампоните - при мен доста намаляха вибрациите на D...

Е, ТОЧНО от това ме е страх. Къде го смени, колега? И източиха ли малко преди това да го гледат?


И при мен го имаше това и много ме побъркваше. Смяната ма маслото е била на 90к от предишния собственик.
Проблемът се реши с чисто нова скоростна кутия.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от stocky » 12 Сеп 2018, 9:40

Онзи ден смених маслото на кутията на F02-ката в Мкар. След това кутията беше леко неадекватна първите 10-20км, но след това се оправи. Оттогава съм минал 750км във всякакви режими (бързо, бавно, магистрално, градско, селско, планинско, междуградско и т.н. конфигурации) и не забелязвам неравномерни смени на предавките или някакви други проблеми. При смяната колата беше на 170500км. Ползи не откривам след смяната, но колата нямаше и никакви симптоми. Направих смяната с цел да предотвратя бъдещи проблеми.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Ненко Вранков » 12 Сеп 2018, 20:39

То именно така се прави.. и ми е странно как хората не го разбират. На двигателя не сменяте маслото като завлече лагери или блокира, ами превантивно, за да не се стига до там... а кутията... тя е от желязо.. не я бърка :)

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от MadChicken » 13 Сеп 2018, 8:32

bai_ILIA написа:буксата на ZF8HP има ли смисъл да се сменя? Май не е проблемна като при 6 степенния ЗФ, където беше задължителна и я сменях с маслото и картера. Някой да е сменял евентуално да каже. Мерси!


Аз съм я сменял. Не искам да разбирам, че е проблемна когато текне...
Only dead fish follow the stream...

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 29.10.2010
Местоположение: DE
Пол: Мъж
Кара: BMW 525D xDrive F11

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ipanta » 27 Фев 2020, 21:00

Седмица след смяна на маслото, всичко е Ок. Км са 190к, имаше леки смущения преди това, сега ги няма! Да отбележа, че в кутията има около 10 Л масло, но ми смениха 5 л. Защото е нямало как да бъде източено всичкото. Така ми казаха в сервиза, така ви го предавам :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ekalchev » 27 Фев 2020, 21:18

ipanta написа:Седмица след смяна на маслото, всичко е Ок. Км са 190к, имаше леки смущения преди това, сега ги няма! Да отбележа, че в кутията има около 10 Л масло, но ми смениха 5 л. Защото е нямало как да бъде източено всичкото. Така ми казаха в сервиза, така ви го предавам :)

Не си отишъл където трябва да ти го сменят. Трябва машина да се извади цялото масло, ти си отишъл при някакви аматьори.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от FaceOff » 28 Фев 2020, 19:05

ekalchev написа:
ipanta написа:Седмица след смяна на маслото, всичко е Ок. Км са 190к, имаше леки смущения преди това, сега ги няма! Да отбележа, че в кутията има около 10 Л масло, но ми смениха 5 л. Защото е нямало как да бъде източено всичкото. Така ми казаха в сервиза, така ви го предавам :)

Не си отишъл където трябва да ти го сменят. Трябва машина да се извади цялото масло, ти си отишъл при някакви аматьори.


Колега, а ти къде намери професионалисти за четири дни?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от ekalchev » 28 Фев 2020, 19:30

Професионалисти с машини много, въпроса е на кой е ще свърши работата най-добре. Спрял съм се на Мопарт.

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook