Смяна масло автоматик

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от kraska » 29 Юни 2018, 13:39

blagun написа:Да се включа и аз по темата....
На Е90ка го смених на 240 000км и нямаше никакви проблеми след това.
На Ф10ка на 200 000км в М-кар ми казаха абсолютно същото като на колегата:
"По добре не го пипай!", " БМВ препоръчват да не се сменя маслото" "Смениш ли го започва да придърпва и т.н."

:yes:

На е91 - на 255 000км го смених за пръв път. Тогава проучвах много въпроса за тези кутии и маслото което е специално и струва ...... ... .не като на мерцедес .
Маслото е произведено специално от Shell. Производителя гарантира запазване качеството на маслото около 250 -280 000 км по спомен.
В последствие ЗФ като производител на кутиите препоръчваха да се смени на 180 000км. Последващата смяна на по-малко км.
При мен нямаше никаква разлика след смяната. Реално при смяната на маслото се сменя едва половината, т.че не мисля че ще е фатално "новото" масло да направи проблеми... Плюса е че сменяш филтъра, което си е хубаво като цяло.
:OT:
А по отношение на раздатъчната кутия е задължително после да се "занули" с компютърната диагностика(прави едно първоначално замерване) след сипване на новото масло. То всичко си е описано в бмв литературата , ама кварталния майстор едва ли ги чете........
Последна промяна kraska на 31 Юли 2018, 10:41, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 14.05.2007
Кара: G30 540 d, Е 93 320 d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Golden Boy » 01 Юли 2018, 8:59

Благодаря колеги, наистина чета, че цялото масло е невъзможно да се смени, колкото изтече-толкова.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от oci » 20 Юли 2018, 0:26

Golden Boy написа:Благодаря колеги, наистина чета, че цялото масло е невъзможно да се смени, колкото изтече-толкова.



Не е така има фирми и машини, с които се сменя цялото масло.
В София знам поне две, едните са джемини.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Dextuar » 20 Юли 2018, 7:01

Golden Boy написа:Благодаря колеги, наистина чета, че цялото масло е невъзможно да се смени, колкото изтече-толкова.

Отиди да ти го сменят с машина и няма да има проблем. Има друго нещо, което е много важно, но на много места не му обръщат внимание - НЕ Е НУЖНО и е силно препоръчително да НЕ СЕ ресетват адаптациите на кутията след смяна на масло.

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от MadChicken » 21 Юли 2018, 12:30

И защо да не се ресетват, я се аргументирай че ми стана рязко притеснено?
Аз съм сменял два пъти вече и явно много съм се прецакал с ресетите...
Only dead fish follow the stream...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Смяна масло автоматик

Мнение от Dextuar » 21 Юли 2018, 13:43

Ако имаш прекалено голямо износване на някой пакет, което при твоята кола не мисля, че е възможно, защото ме съмнява да е на 400к, има реална възможност новата адаптация да не мине заради прекалено високи стойности и кутията да не иска да мине на D. Отделно според ZF има специален цикъл на шофиране, който първоначално се прави, за да се получи възможно най-добро напасване след самия ресет. Виждал съм случай при 6hp кутията да сменя сравнително добре за километрите си (350к) и след ресет на адаптация да почне да рита и да не може да се напасне хубаво отново. Всеки е свободен да прави каквото иска разбира се и въобще не целя да ти обяснявам какво да си правиш с колата, ако ти е мерак, може и всяка седмица да си ги ресетваш :ok:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 124
Регистриран на: 14.05.2007
Кара: G30 540 d, Е 93 320 d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Golden Boy » 26 Юли 2018, 22:44

oci написа:
Golden Boy написа:Благодаря колеги, наистина чета, че цялото масло е невъзможно да се смени, колкото изтече-толкова.



Не е така има фирми и машини, с които се сменя цялото масло.
В София знам поне две, едните са джемини.


Тея Джемини гледам, че не предлагат смяна за F10, поне не е в ценовата листа..Иначе наистина имат машина за пълна смяна.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Dextuar » 27 Юли 2018, 7:23

Golden Boy написа:
oci написа:
Golden Boy написа:Благодаря колеги, наистина чета, че цялото масло е невъзможно да се смени, колкото изтече-толкова.



Не е така има фирми и машини, с които се сменя цялото масло.
В София знам поне две, едните са джемини.


Тея Джемини гледам, че не предлагат смяна за F10, поне не е в ценовата листа..Иначе наистина имат машина за пълна смяна.
А защо не отидеш при Никола от Мопарт, знам, че с машина ги сменя?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 10.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 530xd

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Chicho J » 01 Авг 2018, 14:21

Колеги ето и едно мнение от мен. Аз маслото го смених на около 120-140к (не помня точно, но беше някъде там) и няма проблем. Относно смяната на масло:
1. БМВ го дават като life-time. Но да не забравяме , че обикновено гаранцията е около 100К км и 4г
2. ZF (производителят на кутията) - на официалния им сайт може да прочетете - "въпреки, че кутиите и маслото се водят life-time, ние препоръчваме смяна на 80к.
3. Коментарът от АБ - подкрепям го и го смятам за напълно релевантен. Масло и вериги не се сменят по график/предписание, но хората на база практика знаят кое е добре да се направи. В АБ има точен подаден инструктаж с визуализация от БМВ Груп и ЗФ, на който е описано да се огледа консистенцията на маслото при източване и да се сравни гъстота/цвят наличие на частици (тип стружки) - при дадени характеристики маслото се сменя, при дадени не. Т.е., при по-дълга експлоатация на колата и съответно кутията, има триене => стружки => отварят се "луфтове" и наличното вече "по-гъсто ' масло от примесите го компенсира. Като го източите и налеете ново чисто свежо масло - кутията почва да удря и заминава след някоя седмица. Хипотеза - но практиката има такива случаи. Лично мой приятел с Ауди А4 смени на 240к и след една седмица кутията му блокира.
Т.е. съветът - сменяй на 80-100 К км, но ако не е сменяно до 150 не барай - за мен е релевантен.

Изразявам свое мнение и убеждения, на база анализ на казус, който самият аз съм разглеждал. Надявам се това да е конкретно и да е полезно!

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 25.06.2018
Пол: Мъж
Кара: F30 330d 310HP

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Parzival » 01 Авг 2018, 15:13

Подкрепям горното мнение, на мен ми обясниха същото при дилър.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от peshehodetz » 01 Авг 2018, 17:44

Колеги, понеже видях че коментирате смяната на трансмисионното масло с машина, да питам това включва ли смяната на картера на трансмисията. Замислих се над този въпрос понеже доколкото съм запознат филтъра е в самия картер, а ако се изсмуче старото масло и вкара ново, без да се смени филтъра, това нещо не ми се много харесва. Иначе в ю-туб има доста видеа за смяна масло на ZF трансмисия, където не ползват машина, а просто свалят картера да доизтече каквото има и после слагат новия и наливат маслото, като това:

keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от FaceOff » 01 Авг 2018, 19:31

peshehodetz написа:Колеги, понеже видях че коментирате смяната на трансмисионното масло с машина, да питам това включва ли смяната на картера на трансмисията. Замислих се над този въпрос понеже доколкото съм запознат филтъра е в самия картер, а ако се изсмуче старото масло и вкара ново, без да се смени филтъра, това нещо не ми се много харесва.



Gemini4 далеч не ми е любими сервиз, за да го рекламирам, но ето как се сменя с машина (дори машината си казва в кой момент да се смени филтъра/картера)

http://www.gemini4.com/atf.php

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от msi200 » 01 Авг 2018, 23:21

На моята(8 скорости) го смених на 200х км и не усетих никаква разлика с новото масло.
I love the sound of V8 in the morning...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 10.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 530xd

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от Chicho J » 01 Авг 2018, 23:36

[quote="peshehodetz"]Колеги, понеже видях че коментирате смяната на трансмисионното масло с машина, да питам това включва ли смяната на картера на трансмисията. Замислих се над този въпрос понеже доколкото съм запознат филтъра е в самия картер, а ако се изсмуче старото масло и вкара ново, без да се смени филтъра, това нещо не ми се много харесва. Иначе в ю-туб има доста видеа за смяна масло на ZF трансмисия, където не ползват машина, а просто свалят картера да доизтече каквото има и после слагат новия и наливат маслото, като това:

Машината няма отношение - ти решаваш дали да сменяш филтъра.Но ако сменяш маслото - следва да смениш и филтъра. Все едно да си смениш маслото на двигателя, без да си смениш фълтъра=картерчето.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Смяна масло автоматик

Мнение от acho.rs » 23 Авг 2018, 12:37

И аз да се разпиша: след кратка дилема смених маслото на кутията (заедно с филтър, ест). Кутията в момента е на 194к км и покарах около месец преди да пиша. Ами, започна леко да приритва. Не е постоянно, но когато искам леко да подам газ градско, понякога сменя с ритник. Надявах се да се "обучи" обаче все още прави магарии.

Като съвет мога да дам, при смяна на маслото на кутията да се сменят и тампоните - при мен доста намаляха вибрациите на D...

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook