Причина за неравномерно износени гуми?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от piNky » 01 Дек 2016, 16:28

Колата е F10 530d xdrive 2012 година. Купих я преди около 10 дена и ми направи впечатление, че има "виене" от гумите. Днес я закарах в гумаджийницата и на предните 2 гуми през 6 секции на шарката имаше значинелно по-голямо износване на грайфера, а тази от пасажерската страна имаше и малка "вълна" (явно тя вие). Момчетата там ми каза, че според тях това може да е причинено от заминал амортисьор. Гумите, че ще се сменят е ясно, но искам да оправя и всичко друго нужно, за да не се прецакат и новите.

Възможно ли е амортисьорите да са причината за това неравномерно износване?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от Benord » 01 Дек 2016, 17:27

Преди да го отнесе амортисьора може и колелото да е било небалансирано.Има стендове за амортисьори те са най-добрият вариант.Иначе здраво натискане на всяка страна върху съответната гума и ако се изправи и заспи амортисьора е здрав.Залюлее ли се като затихване нагоре надолу пишете го бегал.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от piNky » 01 Дек 2016, 17:35

Странното е, че има идентично неравномерно износване и на двете гуми, и от вътрешната, и от външната страна. Ще я карам при официалния дилър да я гледат понеже е гаранционна.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 540
Регистриран на: 20.12.2008
Местоположение: посред Витоша
Пол: Мъж
Кара: Трамвай по Графа
Мечтае да кара: Подводница
Детайли за колата: F10 530 xd

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от icog » 02 Дек 2016, 11:49

И преди да метнеш хилядарки за амортисьори вземи направи един реглаж.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от kodomir » 02 Дек 2016, 11:57

Аз така като смених носачи, и почна да яде предните гуми от външния край. Направих един стенд и проблема изчезна. След смяна на носачи задължително се прави реглаж.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от host » 02 Дек 2016, 12:21

реглаж не е лошо 1 в годината поне да се минава в нашата държавица където пътищата са офроуд ... може най-удобно да се комбинира след слагане на зимен/летен комплект ... така хем сте готови за сезона ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от B.Stoimenov » 02 Дек 2016, 13:50

host написа:реглаж не е лошо 1 в годината поне да се минава в нашата държавица където пътищата са офроуд ... може най-удобно да се комбинира след слагане на зимен/летен комплект ... така хем сте готови за сезона ;)


+1 - отлична практика :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 154
Регистриран на: 12.11.2008
Местоположение: Плевен,München
Пол: Мъж
Кара: 520д F10
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: чисто нова

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от lybo 73 » 06 Яну 2017, 19:16

Здравей колега. Според мен,има ли варят да си купил колата с лоши гуми. Демек да са ти сложили някои износени гуми защото е за продаване. Иначе всичко да си е ОК.
Карайте с акъл

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 10.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 530xd

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от Chicho J » 18 Яну 2017, 0:23

Колега, ето малко инфо от мен :

1. виене - зависи какво имаш предвид. Виж дота на гумата. Ако е на повече пт 3 г лятна .... Рън Флат Гумите, особено и широки, като се позахабят вият на чудо - направо като лагери боботят:).

2. Яде ти гумите на ъгъл - първото нещо, което правиш е реглаж, реглаж и пак реглаж. Ама не при бай Пешо, щото не караш някое Рено 19 , а на място където имат параметрите за твоята кола. Ако не - в официалния сервиз, но там реглажът излиза златен - едно 200-300 лева... Като направиш реглаж, ако нещо от показателите не ти е в "зелено" - значи има проблем и оттам се търси проблема.
БТВ, имай предвид, че задните винаги са лекичко разкрачени и ще ядат леко отвътре.

3.провери си и лагерите на главините за всеки случай - ако се окаже, че виенето не е от гумите.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от kraska » 18 Яну 2017, 0:43

Chicho J написа:Колега, ето малко инфо от мен :

1. виене - зависи какво имаш предвид. Виж дота на гумата. Ако е на повече пт 3 г лятна .... Рън Флат Гумите, особено и широки, като се позахабят вият на чудо - направо като лагери боботят:).

2. Яде ти гумите на ъгъл - първото нещо, което правиш е реглаж, реглаж и пак реглаж. Ама не при бай Пешо, щото не караш някое Рено 19 , а на място където имат параметрите за твоята кола. Ако не - в официалния сервиз, но там реглажът излиза златен - едно 200-300 лева... Като направиш реглаж, ако нещо от показателите не ти е в "зелено" - значи има проблем и оттам се търси проблема.
БТВ, имай предвид, че задните винаги са лекичко разкрачени и ще ядат леко отвътре.

3.провери си и лагерите на главините за всеки случай - ако се окаже, че виенето не е от гумите.


Реглаж преден и заден мост по спомен бе около 70- 100 лв в официалния сервиз. Ако се разровя може и да пазя документи някакви ....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от kodomir » 18 Яну 2017, 10:00

А на мен защо ми взеха 160 в Бова Бургас?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 186
Регистриран на: 7.12.2016
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: E39 ALPINA B10

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от Grozdanoff » 18 Яну 2017, 15:39

Тия гумаджии не ги слушай :mhihi: тяхното разбиране от коли се свежда до лепене на гумата и баланс... От е от дебалансирана предница(колата е влязла в 5-6 дупки), крива ходова част- също се получава дебаланс. Не е от амортисьор, нито от лагер.
ekalchev написа:Омразата ми към русия започна в 4 клас, когато зададох въпроса на учителката защо трябва да уча руски задължително. Тогава започнах да си задавам въпроси и да достигна сам до извода, кого да мразя и кой ми е враг. Тогава нямаше САЩ или ЕС - тогава само русия имаше. Иначе не мразя сънародните си, които не мразят русия, аз ги съжалявам и ги подминавам с насмешка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от kraska » 18 Яну 2017, 19:55

Намерих фактурата................ 91лв без ддс са ми взели за реглаж преден и заден мост общо. Варна карс. (М кар Варна вече... )

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от acho.rs » 18 Яну 2017, 21:33

След като взех колата изхвърлих гумите, защото ми се виждаха изпечени от лятно каране. Задните отвътре нямаха грайфер никакъв, а отвън 4-5мм - това нормално ли е ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Re: Причина за неравномерно износени гуми?

Мнение от piNky » 18 Яну 2017, 23:45

Във Варна Карс ми казаха, че е нормално заради адаптивните амартисьори да сменям гуми по-често (на всеки 20 до 50 000 км). На мен ми струва малко малко, но да приемем, че е вярно. Гледаха амортисьорите на стенд и нямаха отклонения. Шарката на грайфера е износена стъпаловидно - има участъци (да кажем от по 3см), който са по-износени през равни интервали и от вътрешната и от външната страна. В крайна сметка гумите се държат много добре на снях и реших да не ги сменям тази година.

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook