F10 DVB-T TV Retrofit

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от MadChicken » 21 Юни 2015, 10:39

Докато чакам да ми пристигне bluetooth антената за да си довърша NBT ретрофита ми доскуча и взех че си добавих и цифров ТВ тунер :mhihi:

Колата ми нямаше никакъв и по този повод пак се наложи да страдам доста...

Тунера се монтира на собствена стойка в багажника в ляво, нужно е да се прекара видео кабел от него до CIC-а / NBT-то, както и оптика и захранване (и двете ги имах в багажника).

Изображение

Изображение

Така изглежда и тук се монтира ТВ модула

Изображение

Изображение

Основния проблем в случая са антените и начина, по който БМВ са решили да работят. Оригинално два кабела отиват до антенния модул (над третия стоп) и до филтър захранващ реотаните на задното стъкло, които обаче трябва да са версия с поддръжка (входове) за ТВ. Аз така или иначе бях подготвен за подмяната на антенния модул, понеже NBT-то иска 2 независими FM антени и модул, който да ги подържа, т.е. фейслифтов от поколението коли с NBT.

Изображение

Изображение

Изображение

Стария модул се демонтира и се заменя с новия

Изображение

Разглобяването е неудобно както обикновено

Изображение

Изображение

Минусовия филтър остава, сменя се само ако колата има монитори отзад и тунер с 3 антени

Изображение

Плюсовия обаче се подменя при всички положения - това е втората антена задължителна за приемане на цифров сигнал.

Изображение

Кабела се привързва и минава под кората на тавана. Всичко е увито в текстилна лента за да избегнем до колкото е възможно вибрациите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Оттук снопа влиза в кабелните канали към багажника

Изображение

По принцип е възможно да се използват афтърмаркет антени като тази за да се избегне цялото това разглобяване и подменяне на части, но това ми противоречи на принципите за използване на оригинални части, особено в достатъчно нова кола и най вече в моята собствена :mhihi:

Изображение


Резултата е повече от добър, колегите от София, които си прекарват живота в задръствания биха били щастливи, както и тези с малки деца.

Изображение

Изображение

Изображение

EPG-то е много прегледно и удобно, някои канали са все още в 20-ти век и не са широкоекранни, други са в 21-ви и са HD, но това е съвсем друга тема...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Добре че има ZOOM режим, че на този супер широкоекранен дисплей нещата не изглеждат много "модерно". Програмите могат да се запаметяват в избран от вас ред, като специално при мен се визуализират и на таблото и на Head-Up, което е доста "шикозно" :mhihi:

Изображение

Изображение

Изображение

Като обобщение: на коли с наличен тунер, но малко по-стари е нужно да се смени САМО ТВ тунера и разбира се малко компютърджийска работа в последствие. За коли без никаква телевизия оригиналния начин е гореописания, НО монтажа и цената може да се облекчи чувствително с използване на две неоригинални антени. Така или иначе те трябва да имат достъп до "небето", т.е. трябва да им се намери място някъде в купето - закрепени на някое от стъклата според това дали е седан или комби.
Only dead fish follow the stream...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 251
Регистриран на: 8.06.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Panamera 4S

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от skoti79 » 21 Юни 2015, 16:06

Браво за доброто обяснение !
Според мен, добре би било да споделиш и цени .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 79
Регистриран на: 16.09.2014
Пол: Мъж
Кара: 730D F01

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от mrlargo » 22 Юни 2015, 16:09

Браво, колега. Много добре изглежда. Супер образ от DVB-то. Аз също се интересувам от цени, макар че сигурно става бая солено, защото и ще трябва да си търся професионалист да ми го инсталира, че сам няма да успея.
Използвам и темата да питам някой ретрофитвал ли е задна камера на F10? В БМВ се предлага кита за към 2000 лева и сигурно ще искат и 1000 лева за труд та не знам 3000 лева за камера колко е оправдано?
Чудя се и тия ретрофити ако не са направени от дилър как влияят на гаранцията?

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от MadChicken » 22 Юни 2015, 17:04

Цените зависят от това дали са нови или употребявани и съответно кой за колко ще успее да си ги намери. Афтърмаркет антените са 2 броя по 60лв, TV модула е 800лв, стойката е 50лв + кабели ръчна изработка около 100лв.
Колеги моля не пълнете темата с офтопик за камери и т.н...
Only dead fish follow the stream...

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 23.05.2010
Пол: Мъж

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от krastanov » 16 Юни 2018, 22:05

Наистина много добро обяснение. Наскоро си купих Ф07, на което бих искал да подкарам телевизията, та бих искал да попитам някой може ли да ме напъти къде и колко би ми струвало това удоволствие?
Предварително благодаря.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.12.2009
Местоположение: София, Плевен
Пол: Мъж
Кара: самолет
Мечтае да кара: Совалка

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от Koksan » 18 Юни 2018, 9:47

krastanov написа:Наистина много добро обяснение. Наскоро си купих Ф07, на което бих искал да подкарам телевизията, та бих искал да попитам някой може ли да ме напъти къде и колко би ми струвало това удоволствие?
Предварително благодаря.


Ако колата има в момента TV Тунер, е въпрос да намериш по-новото поколение, да се кодира и просто да се замени твоя (plug & Play). Ако колата няма TV, влизаш във филм, който не знам до каква степен би имал смисъл.

Препоръчвам колегата MadChicken, който много ми помогна на мен с въпросния ретрофит. :driving:

Поздрави! :bchug:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough" -Mario Andretti

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от MadChicken » 18 Юни 2018, 12:02

Наистина много зависи от текущото оборудване на колата, но няма невъзможни ретрофити, само по-скъпи и трудни :mhihi:
По VIN-а на колата ще стане ясно колко ще е трудно, ако колегата иска може да я сподели тук или на лично съобщение.
Only dead fish follow the stream...

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 23.05.2010
Пол: Мъж

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от krastanov » 30 Юли 2018, 16:32

Koksan написа:
krastanov написа:Наистина много добро обяснение. Наскоро си купих Ф07, на което бих искал да подкарам телевизията, та бих искал да попитам някой може ли да ме напъти къде и колко би ми струвало това удоволствие?
Предварително благодаря.


Ако колата има в момента TV Тунер, е въпрос да намериш по-новото поколение, да се кодира и просто да се замени твоя (plug & Play). Ако колата няма TV, влизаш във филм, който не знам до каква степен би имал смисъл.

Препоръчвам колегата MadChicken, който много ми помогна на мен с въпросния ретрофит. :driving:

Поздрави! :bchug:


Колега, благодаря за напътствието.
Колата ми има необходимото оборудване за гледане на телевизия, но за съжаление е аналогово.
От написаното от теб, да разбирам ли, че е необходимо само да се прекодира и да се адаптира към цифровата телевизия?
И...още нещо, антени, допълнителни неща (описани подробно по-горе) ще бъде ли необходимо да се правят?
Същевременно, ако имаш контакт с колегата MadChicken ще съм благодарен, ако го споделиш.
Предварително благодаря.

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 23.05.2010
Пол: Мъж

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от krastanov » 30 Юли 2018, 16:41

MadChicken написа:Наистина много зависи от текущото оборудване на колата, но няма невъзможни ретрофити, само по-скъпи и трудни :mhihi:
По VIN-а на колата ще стане ясно колко ще е трудно, ако колегата иска може да я сподели тук или на лично съобщение.


Здравей колега,
по отношение на телевизията в колата...
Както бях споменал по-горе наскоо си купих F07- (страхотен автомобил, но това е друга тема на разговор), та интересува ме колко лесно би се "актуализирало" настоящето й състояние (има ТВ, но за аналогово приемане) и разбира се на каква цена.
За да те улесня, изпращам ти и VIN номера.
WBASP61000C352044
Предварително благодаря

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от MadChicken » 01 Авг 2018, 8:13

Само ефирна телевизия DVB-T, все пак тунера не е сателитен или кабелен :mhihi:

Нека колегата krastanov да си прочете личното съобщение с подробности за колата му.
Only dead fish follow the stream...

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 23.05.2010
Пол: Мъж

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от krastanov » 26 Авг 2018, 22:55

MadChicken написа:Само ефирна телевизия DVB-T, все пак тунера не е сателитен или кабелен :mhihi:

Нека колегата krastanov да си прочете личното съобщение с подробности за колата му.


Бих желал да изкажа благодарности на колегата Mad Chicken за коректността и добре свършената работа по монтажа и кодирането на новият ми тв тунер.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 24.11.2021
Пол: Мъж

Re: F10 DVB-T TV Retrofit

Мнение от kofty_god » 30 Ное 2021, 16:18

Здравей колега,
по отношение на телевизията в колата...
Както бях споменал по-горе наскоо си купих F07- (страхотен автомобил, но това е друга тема на разговор), та интересува ме колко лесно би се "актуализирало" настоящето й състояние (има ТВ, но за аналогово приемане) и разбира се на каква цена.
За да те улесня, изпращам ти и VIN номера.
WBASP61000C352044
Предварително благодаря

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 17.09.2021
Пол: Мъж

Помощ F07 инсталиране на цифрова телевизия.

Мнение от dr.Vaul » 12 Фев 2022, 18:52

Здравейте, захванал съм се с малко проектче по моята кола.
Искам да си сложа ТВ тунер и сутрин, като карам децата на училище да си гледам новините и т.н. :)
Ако някой има опит моля за помощ.
Като за начало съм решил да си купя DVB-t тунер.
https://www.ebay.com/itm/124856001169?hash=item1d11ff6291:g:~0cAAOSwDINfkBU1

Както и самото окабеяване.
https://www.ebay.com/itm/384082600987

притесняваме че ненамирам от къде мога да си купя антените и дали трябва да се пуска допълнително окабеляване от CIC-a до багажника
Моля за помощ от тези които имат опит в подобно начинание.

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook