Кой, какво направи днес по колата?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от ivo1bg » 24 Апр 2015, 15:23

От вчера съм горд ползвател на опцията Smart Opener, ретрофитната на моята колица :D. Много я исках таз екстра, че като нося щайгите с ракия и прасета нямах ръка да отворя багажника, но сега....... :mhihi:.
Проблема беше, че тази опция я има в колите след фейслифта, но благодарение на колега от чужбински форум разбрах, че може да се сложи и в кола преди фейса. Това е списъка с частите, които са необходими:
Sensor lead, Smart Opener, top 61357391042
Sensor lead, Smart Opener, bottom 61357391043
Control unit, Smart Opener 61357422700
Adapter 51127299970
Repair kit, socket housing 61132359997
След монтажа им, разбира се има и малко кодиране и накрая,...."хей ръчички хей ги две, с тях си нося пиво най-добре" :mhihi:.
В интерес на истината нито монтажа, нито кодирането ги направих аз, но който иска, мога да му кажа кои наши колеги се включиха активно в проекта и вече знаят и могат да го извършат без проблеми. Ако сте близо до или в някой от следните градове: София, Добрич, Бургас, Пловдив, то няма да имате грижи. Ретрофита може да се извърши на коли с Comfort Access (option SA322), независимо дали капака е с или без мотор. Повече подробности има в прикачения файл, от който видяхме какво и къде се прави ;)
Изрично казвам, че това е за F10. За другите модели може да има разлика в сензорите и адаптора, но като цяло тези части могат да бъдат добра отправна точка и за другите модели.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 12.11.2007
Пол: Мъж
Кара: X7

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от dpetrov » 19 Юни 2015, 10:51

Ей, каква хубава тема..

Айде и аз да се включа.. междувпрочем, това малко ми напомня времето на соца, дето всички мъже (за да избягат от вечно мрънкащите си жени) се струпваха в съботно-неделно време около москвича, ладата или полския фиат на по бира и правиха по един основен ремонт на двигателя ей така, межу другото с книга "Аз ремонтирам ВАЗ" в ръка .. :mhihi:

Аз наскоро смених колата, като не изневерих нито на марката, нито на модела :lol: Взех доста по-ъпгрейдната версия, като най-чувствителната разлика е двигателя - 535d. Но да караме по същество. Тъй като сега имам HUD (и при тази 5ца, както и при повечето, които съм карал волана някак си стои точно там, където на таблото се показват мигачите, и ако има дори лека музика в колата - не можеш да разбереш подал ли си мигач или не .. (може би затуй ни бъзикат водачите на БМВ, че сме карали без мигачи :D)) исках да изкарам мигачите да се показват и на него (защо подяволите това не е изведено като опция на iDrive-a? Недоумявам защо са го въвели като опция, но не са ни дали право на нас, потребителите, да си го пуснем..) та за целта реших да ползвам услугите на местни "разбирачи".. За добро или зло обаче, много бързо ме отказаха, като ми поискаха близо 200 паунда за кодирането на 2-3 опции. Набързо прерових тукашните форуми, изчетох няколко теми, въоражих се с кабел и всякакъв необходим софтуер и така вчера успях да си го конфигурирам сам :-) (ето тук, тук и тук има всичко, което ви трябва, включително и това, как да си направите сами кабела - наистина е елементарно!)

Сега съм хвърлил око на още няколко опции, които също искам да си пусна, но не знам дали ще сработят..

1. TPMS (това май зависи от това, дали имам съответните сензори..)

Изображение

2. Ето това доста ме заинтригува, но така и не разбрах как се активира? (индикатора за заряд на акумулатора)

Изображение

3. Автоматично сверяване на часовника посредством GPS (това е баси издънката, как може да не е пуснато по default...)

4. Промяна на интервала на пръскане на чистачките (Това го загубих като опция, трябва да поровя форумите пак). Идеята е да се вдигне интервала от време, в което пръскачките пръскат и момента, в който се пускат самите чистачки. Мисля, че по default това е 200мс, но на мен винаги ми се струва недостатъчно и много често просто "прицъквам" няколко пъти, за да хвърли достатъчно течност, преди чистачките да се активират.

Имам още няколко неща в списъка, но за сега това е на дневен ред :-)

Д

F07 535d
F07 530d
E60 530d

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от ivo1bg » 23 Юни 2015, 6:52

Като гледам Галин (MadChicken)как е подпукал неговата колица, си мисля, че няма начин да не стигне да Адаптив Лед фаровете :D. В този момент бих искал да се включа и аз. Знам, че за момента цените са покъртителни :(, но бърза работа нямам и мога да чакам.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk 2
Последна промяна ivo1bg на 23 Юни 2015, 19:53, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 11.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f80 M3 Competition Package
Мечтае да кара: M6 GC

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от stasko5 » 23 Юни 2015, 9:52

И на моята в момента това ми липсва. Фаровете изглеждат доста готино и светят много добре.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от Cinder » 23 Юни 2015, 9:55

Съмнявам се скоро да поевтинеят :mhihi: Евентуално ако намерите някоя тотализирана отзад и успеете да вземете фаровете на "примоция" :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 12.11.2007
Пол: Мъж
Кара: X7

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от dpetrov » 23 Юни 2015, 10:29

Това с retrofit-а си е направо болест.. Имам чувството, че веднъж захване ли се човек - няма спиране....

С кодирането е горе-долу същото.. такава краста е.. В момента така ме сърбят ръцете да си flash-на ECU-то и да го upgrade-на към по-висока версия, само и само да имам възможността да активирам още 2-3 благинки ..

А по темата.. Тия дни си кодирах следните неща:

1. При GT багажника има два варианта за отваряне - малък багажник и голям багажник. По някаква причина обаче, БМВ са решили, че копчето, което отваря багажника отвътре, трябва да отваря само малкия багажник (който съответно не може да се автоматизира и няма възможност за затваряне). Това, което аз направих е да преконфигурирам този бутон и при натискане да ми отваря/затваря големия багажник.

2. Автоматично прибиране на огледала при натискане на копчето (без задържане) или при наличие на комфортен достъп - при нормално заключване.

3. Това с TPMS-а при мен не сработи, явно нямам нужните датчици..

4. Промяна на daylights (засилване на светлината на ринговете при пуснати и спрени фарове).

5. Автоматичен High-beam assistant. Сега вече фаровете са напълно автоматични и на практика няма нужда изобщо да ги пипам.

6. Намерих начин да си генерирам сам FSC код за upgrade на навигацията .. :-) Лошото е, че точно си платих на един агент за такъв, но за догодина ще знам ;)

Поздрави!

F07 535d
F07 530d
E60 530d

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 540
Регистриран на: 20.12.2008
Местоположение: посред Витоша
Пол: Мъж
Кара: Трамвай по Графа
Мечтае да кара: Подводница
Детайли за колата: F10 530 xd

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от icog » 23 Юни 2015, 15:19

dpetrov написа:5. Автоматичен High-beam assistant. Сега вече фаровете са напълно автоматични и на практика няма нужда изобщо да ги пипам.
Поздрави!


Колега, това без допълнителен хардуер ли го направи? Продават го като екстра, съмнява ме да няма някакъв фотодатчик допълнително!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 12.11.2007
Пол: Мъж
Кара: X7

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от dpetrov » 23 Юни 2015, 15:24

High-beam aсистента се продава като отделна екстра, така е, но ако го имаш - трябва да си го включваш всеки път (нещо като автоматичните чистачки...)

Това, което аз съм направил е HBA да се активира всеки път, автоматично, когато се пуснат и фаровете.

F07 535d
F07 530d
E60 530d

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 2.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW F10 530d, Qashqai 1.6dCi CVT
Детайли за колата: BMW F10 530d
Nissan Qashqai 1.6dCi CVT

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от drianov » 26 Юни 2015, 14:58

Хардуера към HBA е нещо като камера до датчика на чистачките и без нея няма как да стане...
Въпрса ми е коя настойка барна и светва ли ти зелената лампичка за асистента на таблото всеки път? Моя щом го активирам ми светва и честно да си призная не бих го издържал да ми свети постоянно...
Някой знае ли дали има възможност същото да се направи и за чистачките?
Изображение Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 12.11.2007
Пол: Мъж
Кара: X7

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от dpetrov » 26 Юни 2015, 15:14

Привет колега,

не е нещо като камера ами си е точно камера :-) Ако държиш да сме точни, има няколко различни разновидности на въпросната камера, в зависимост от това, какви други екстри имаш, за които се използва тя - например за Speed Limit Information, Lane Departure Warning, etc.

Настройките, които приложих са следните:

Код: Избери целия код
FRM/3050/FLA_VERBAUT/aktiv
FRM/3050/FLA_AUTO_AKTIV/automatisch
HU_CIC/3000/HIGH_BEAM_ASSISTANT/aktiv
KAFAS/3015/FLA_ON_OFF/aktiv


Почти съм сигурен, че има опция, която да позволи "скриването" на зелената лампичка на дисплея, но не съм ровил, защото аз лично не го намирам за проблем. Мисля, че бях попадал на мнения в чужди форуми, където някой си го беше изключил. Предполагам е някоя настройка на KOMBI модула.. (Имай предвид, че тази лампичка ще свети само тогава, когато са ти пуснати фаровете. Не знам как е в България в момента - карането на фарове абсолютно задължително ли е или Daylight светлините също се признават?)

За чистачките бях чел, че няма начин да се активират автоматично, при запалване (което ме учудва, но това е просто коментар от потребител. Може и да не е вярно)

F07 535d
F07 530d
E60 530d

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от ivo1bg » 30 Юни 2015, 13:04

Аз също гледах за чистачките, но за сега без успех :(. Явно не са предвидили такава опция.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от Cinder » 09 Сеп 2015, 9:41

Аз да се похваля малко със закъснение :mhihi:

IMG_2908.PNG


IMG_2909.PNG


IMG_2910.PNG


Цената на LED фаровете е доста грозна наистина, но прецених, че е по-евтино от фейслифтова М5-ца :mhihi: Монтажа го правиха в Бова, като има игра с окабеляването + програмиране. Aко някой има интерес, детайлите на лични.

Следват пружини (KW HAS), волан и жанти и с това приключвам, че жената ще ме бие :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от ivo1bg » 09 Сеп 2015, 10:20

Лелеее, браво. Цената наистина е ужасяваща, до колкото помня е над 10к. Аз се отказах за сега да го правя този филм, но ще чакам да се появят колите, ударени отзад ;).
Има ли осезаема разлика в светенето? Че за толкоз кинти трябва да е дооооста осезаема :D.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk 2

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от Cinder » 09 Сеп 2015, 10:44

ivo1bg написа:Лелеее, браво. Цената наистина е ужасяваща, до колкото помня е над 10к. Аз се отказах за сега да го правя този филм, но ще чакам да се появят колите, ударени отзад ;).
Има ли осезаема разлика в светенето? Че за толкоз кинти трябва да е дооооста осезаема :D.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk 2


Не бих казал, даже може би на ксенона светлината е една идея по-плътна. Със сигурност светят добре де :lol:
Изображение

FC BAYERN
Аватар
Мнения: 1319
Регистриран на: 11.08.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 17' 540 I
Мечтае да кара: Безаварийно

Re: Кой, какво направи днес по колата?

Мнение от ivo1bg » 09 Сеп 2015, 15:56

Ясно. Ще се чакат по-добри времена за подмяната на фаровете. По принцип най-доброто време за операцията е, когато почнат да ги подаряват, ама кат си знам късмета, това време нивга няма да дойде :D. Та за сега ще си карам на ксенонец и ще си избия тези мисли от главата :).

Sent from my SM-G900F using Tapatalk 2

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook