С какви гуми карате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какви гуми карате?

Мнение от drago9205 » 07 Апр 2022, 8:19

Ppetkow написа:П.С : още малко ще изкарат някои хора, че видиш ли няма нужда от скъпа марка гуми :D :D :D Дай Боже възможност всекиму, но марката си е марка и както съм написал горе едни 4,5 метра са разстояние за много щети. Тук дори не говорим за поведение в завой, аквапланинг, шум тн... :bchug:


Обикновено разликата в спирачния път е 1-2 метра спрямо премиум и средния клас, а в зависимост от гумата, теста и условията може и среден клас да има еквивалентен спирачен път (при 16-17 цола често се случва по тестовете).

На пътя факторите са много. Ако се замислите - при скорост 100км/ч (28 м/с). Това значи, че 1 секунда закъснение за спиране е +28м!!! спирачен път, което е десетки пъти по-ключово.
Обикновено хората или се блъскат стабилно или не, а ситуации като "леко чукнах нещо" обикновено са резултат от неспазване на дистанция (пак шофьорска грешка).

Не споря, че гумите са важни, със сигурност са ключов фактор. Но от един момент нататък гумата става пренебрежимо малък фактор за това дали ще се блъснеш ли или не.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: С какви гуми карате?

Мнение от In_Memoriam » 07 Апр 2022, 9:46

Пичове, тестове от писти на разни ютюбъри и медии в бели държави нямат нищо общо с условията, в които ние караме. То квадрат асфалт няма останал без да е станал на стъкло и обсипан с пясък, масло и мизерия от строежи, а вие сте тръгнали да спорите за спирачен път и марки.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 125
Регистриран на: 3.11.2016
Пол: Мъж
Кара: BMW
Детайли за колата: F10 M550D

Re: С какви гуми карате?

Мнение от Ppetkow » 07 Апр 2022, 12:42

drago9205 написа:
Ppetkow написа:П.С : още малко ще изкарат някои хора, че видиш ли няма нужда от скъпа марка гуми :D :D :D Дай Боже възможност всекиму, но марката си е марка и както съм написал горе едни 4,5 метра са разстояние за много щети. Тук дори не говорим за поведение в завой, аквапланинг, шум тн... :bchug:


Обикновено разликата в спирачния път е 1-2 метра спрямо премиум и средния клас, а в зависимост от гумата, теста и условията може и среден клас да има еквивалентен спирачен път (при 16-17 цола често се случва по тестовете).

На пътя факторите са много. Ако се замислите - при скорост 100км/ч (28 м/с). Това значи, че 1 секунда закъснение за спиране е +28м!!! спирачен път, което е десетки пъти по-ключово.
Обикновено хората или се блъскат стабилно или не, а ситуации като "леко чукнах нещо" обикновено са резултат от неспазване на дистанция (пак шофьорска грешка).

Не споря, че гумите са важни, със сигурност са ключов фактор. Но от един момент нататък гумата става пренебрежимо малък фактор за това дали ще се блъснеш ли или не.


Не съм съгласен. Да се взема предвид времето за реакция при различни гуми е нессъпоставимо. Взема се времето за реакция с едни и същи гуми. Няма да реагираш по-бързо или по-предпазливо с различните гуми... Метрите на спиране не са 1,2 разлика, а и особено на мокро и в завой. Пак казвам марката си е марка. И последно - говорим в отдела за бмв ф10, а не на рено клио, че да гледаме 14,15 цола джанти с гуми... Поздрави. :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: С какви гуми карате?

Мнение от drago9205 » 07 Апр 2022, 13:05

Както казах - ясно е, че едните гуми са по-добри от другите и за това аз не споря в нито един коментар. Също така е ясно, че в равни условия едната ще спре по-добре от другата с няколко метра (1-2-5% разлика).

Това, което защитавам като позиция е, че гумата формира много незначителна част от сигурността, ако човек е безразсъден, бърза или не кара внимателно. Основният "изравнител" на условията са фактори като стилът на шофиране, спазване на дистанция и ограничения и цялостно адекватно.

Накратко да обобщя тезата си - внимателното шофиране може многократно да компенсира по-слабо представяне на гумата... но за сметка на това гумата почти не компенсира липсата на адекватност от страна на шофьора. :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какви гуми карате?

Мнение от nero_ » 20 Апр 2022, 10:41

Дайте някакъв съвет за Run Flat гуми. Размерът е малко крив (F07) и няма много избор. 245/40R20 + 275/35R20.

Колебая се между:

1. Michelin Pilot Sport 4
2. Goodyear Excellence
3. Pirelli P-Zero PZ4
4. Continental PremiumContact 6

На първо място се търси комфорт и нисък шум. Все пак с този кораб за спортно шофиране не може да става въпрос.
Последна промяна nero_ на 20 Апр 2022, 11:53, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: С какви гуми карате?

Мнение от ekalchev » 20 Апр 2022, 10:54

nero_ написа:Дайте някакъв съвет за Run Flat гуми. Размерък е малко крив (F07) и няма много избор. 245/40R20 + 275/35R20.

Колебая се между:

1. Michelin Pilot Sport 4
2. Goodyear Excellence
3. Pirelli P-Zero PZ4
4. Continental PremiumContact 6

На първо място се търси комфорт и нисък шум. Все пак с този кораб за спортно шофиране не може да става въпрос.

Твойте гуми са Michelin Primacy. Те са оптимизирани за шум и комфорт и бавно износване. Pilot Sport са спортни гуми на Мишелин. Мисля че 5та серия излиза от завода с такива гуми. Аз купих колата с такива гуми (RFT) и возете доста добре за run flat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: С какви гуми карате?

Мнение от nero_ » 20 Апр 2022, 11:01

ekalchev написа:
nero_ написа:Дайте някакъв съвет за Run Flat гуми. Размерък е малко крив (F07) и няма много избор. 245/40R20 + 275/35R20.

Колебая се между:

1. Michelin Pilot Sport 4
2. Goodyear Excellence
3. Pirelli P-Zero PZ4
4. Continental PremiumContact 6

На първо място се търси комфорт и нисък шум. Все пак с този кораб за спортно шофиране не може да става въпрос.

Твойте гуми са Michelin Primacy. Те са оптимизирани за шум и комфорт и бавно износване. Pilot Sport са спортни гуми на Мишелин. Мисля че 5та серия излиза от завода с такива гуми. Аз купих колата с такива гуми (RFT) и возете доста добре за run flat.


За съжаление не ги намирам в този размер. Иначе първоначално се бях насочил да са Excellence, Primacy или PremiumContact защото са уж модели ориентирани към комфорт. Но в последствие Primacy го няма, Excellence май е модел на 10г. PZ4 има най-нисък шум на евростикера, но не знам може ли някаква вяра да му се има...

Иначе по повод че Pilot Sport са спортни, разбрах че някои производители слагат друга шарка на Run Flat гумите си с цел повече комфорт. Например PZ4 нормалната е със Sport шарка, а рънфлат варианта е с Luxury шарка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: С какви гуми карате?

Мнение от DigitalExile » 20 Апр 2022, 11:32

От тия в списъка бих взел или Continental или Goodyear, от PremiumContact 6 аз лично съм разочарован от комфорта който предлагат, гумите са хубави, но за мен са далеч от комфортни, тези който карах бяха 225/45/17 без RFT и ги сравнявам с предишните на колата пак същия размер някакъв 4season, нищо особено, но доста по меко возеше колата.

Ако зависи от мен няма да взема RFT и ще си купя VREDESTEIN ULTRAC VORTI+

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: С какви гуми карате?

Мнение от ekalchev » 20 Апр 2022, 17:40

Днес валя сняг и много от нас са с летни гуми. Попаднах на интересен тест https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk. Той показва поведението на летните гуми на ниски температури. Резултата е неочакван. Оказва се че дори на 2 градуса летните спират по-рано от зимните. Коментира се и правилото, че летните гуми работят до 7 градуса по целзии. Оказва се че това това правило не е точно така формулирано - става въпрос за средна температура от 7 градуса за 24 часа. Това е различно. Заключението е че ако няма лед или сняг летните гуми винаги спират преди зимните дори и при температури под 2 градуса.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: С какви гуми карате?

Мнение от DigitalExile » 20 Апр 2022, 18:17

Абсолютно нормално, много по добри са при мокра настилка от която и да е зимна гума. Правени са да отблъскват вода все пак.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: С какви гуми карате?

Мнение от fitter » 20 Апр 2022, 21:57

ekalchev написа:Днес валя сняг и много от нас са с летни гуми. Попаднах на интересен тест https://www.youtube.com/watch?v=bKtnczk8Mxk. Той показва поведението на летните гуми на ниски температури. Резултата е неочакван. Оказва се че дори на 2 градуса летните спират по-рано от зимните. Коментира се и правилото, че летните гуми работят до 7 градуса по целзии. Оказва се че това това правило не е точно така формулирано - става въпрос за средна температура от 7 градуса за 24 часа. Това е различно. Заключението е че ако няма лед или сняг летните гуми винаги спират преди зимните дори и при температури под 2 градуса.
Изгледах клипчето, но май нещо си се объркал - при 2 градуса спират по-добре от Нордик гумите, които са различни от зимните. Идеята на нордика е друга - много ламели и мек каучук за да има по-добра проходимост в снега. Затова не спират добре. До около 7 -8 градуса зимните си спират по-добре от летните. След това вече летните взимат предимство където вече на 15 спират най-бързо.

Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: С какви гуми карате?

Мнение от ekalchev » 21 Апр 2022, 7:46

Виж накрая заключението

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

С какви гуми карате?

Мнение от fitter » 21 Апр 2022, 8:02

ekalchev написа:Виж накрая заключението
Аз имах впредвид, че това е така само на суха настилка, а в твоето заключение споменаваш ако няма лед и сняг, което не изключва мократа настилка:) Не се заяждам, само да не подведем хората да си помислят, че е по-добре зимата с летни гуми:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Последна промяна fitter на 21 Апр 2022, 9:00, променена общо 1 път
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 776
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: С какви гуми карате?

Мнение от ekalchev » 21 Апр 2022, 8:57

Да, така е, само на суха настилка.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 411
Регистриран на: 12.10.2018
Пол: Мъж
Кара: 530D f11

Re: С какви гуми карате?

Мнение от equipment » 23 Апр 2022, 18:55

1111.png
Колеги, някой може ли да ми обясни каква е разликата между тези гуми? С какво по-скъпата е ПОВЕЧЕ от по-евтината ?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook