Фланци и проблем с гумата и калника

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от hristov1269 » 01 Фев 2022, 13:08

Здравейте, имам БМВ Х1(Е84) и реших да се оборудвам с фланци. Поръчах си аз фланците, като размерите са: 15мм отпред и 20мм отзад. Монтирах ги, но отпред гумите опират леко при завиване. Реших, че тъй като опират съвсем леко мога да поръчам още един комплект, но този път с размери 10мм. Днес пристигнаха и ги монтирах, запалих колата и започнах да въртя волана и какво да видя пак опират съвсем леко. Мисля, че при движение абсолютно няма да се усеща, тъй като с 15мм едвам се усеща при обратен завой, но все пак се чудя защо се получава така. Къде греша?

По спецификации производителя дава:

Предни: 8Jx19 ET30, а гумите ми са: 235/40/19, като тук се препоръчва гумата да 225/40/19

Задни: 9Jx19 ET41, гуми: 255/35/19

Нека ако има някой по започнат да сподели откъде идва проблемът и удачно ли е да оставя 10мм предни и 20мм задни? Сега имам едни излишни 15мм и мога да махна задните 20мм и да сложа 15мм за задни. Така разликата ще е по-малка ако има някъкво значение.

Благодаря предварително на всеки, които ще си направи трудът да пише и даде някой друг съвет. Поздрави. 

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от Leon » 01 Фев 2022, 16:35

Сигурен ли си, че опира от фланците? Малко ми е трудно да повярвам точно на Х1... Къде опира? В подкалика или в кората към мотора? Да не е нещо криво и увиснало? Ще огледам довечера каква беше точно ситуацията около предните колела, но с фланеца изнасяш колелото навън и въобще не виждам къде може да опре при разстоянията наоколо...
Never mistake motion for action...

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от ///M_Martin » 02 Фев 2022, 8:56

Според мен проблема идва от неправилен размер гума а не ширина на фланеца.
Чрез фланеца изнасяш джантата с гумата напред а не нагоре или надолу.
Погледни на навът волан точно къде опира и ще се разбере от какво е.
Успех!

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от hristov1269 » 02 Фев 2022, 9:51

Leon написа:Сигурен ли си, че опира от фланците? Малко ми е трудно да повярвам точно на Х1... Къде опира? В подкалика или в кората към мотора? Да не е нещо криво и увиснало? Ще огледам довечера каква беше точно ситуацията около предните колела, но с фланеца изнасяш колелото навън и въобще не виждам къде може да опре при разстоянията наоколо...


Здрасти, вчера я покарах с 10мм е добре, на пръв поглед опира на място като въртя волана но съвсем леко. Иначе опира отвътре пред гумата и зад нея. И аз се чудих защо е така, но най вероятно тези 235мм на гумата трябва да са 225. На лято като взимам нови гуми ще взема 225 и ще пробвам с 15мм отпред.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от hristov1269 » 02 Фев 2022, 9:55

///M_Martin написа:Според мен проблема идва от неправилен размер гума а не ширина на фланеца.
Чрез фланеца изнасяш джантата с гумата напред а не нагоре или надолу.
Погледни на навът волан точно къде опира и ще се разбере от какво е.
Успех!


Всъщност гумата не опира в калника, а отвътре в корите отпред и отзад на гумата в зависимост на коя страна завиваш...(пример: ако завия наляво и опира задната част на гумата, а надясно предната част. Сега горе долу бива, и не се усеща, но с 15мм се усещаше доста. Препоръчано е гумите отпред да са: 225/40/19, а моите са 235/40/19 и най-вероятно това е причината. :)

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от ///M_Martin » 03 Фев 2022, 10:57

Да,новия размер е с 8мм по-голям диаметър спрямо оригиналния и би трябвало от там да идва разликата.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от hristov1269 » 06 Апр 2022, 16:38

Здравейте, пак съм аз, този път съм с летните гуми... :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:

Днес сложих летните гуми, която са спорт пакет 225/40/19 и 255/35/19 и се оказва, че пак опира, но може би една идея по леко. В крайна сметка като се замисля гумата и 215 да е, то пак ще опира тъй като външната страна си остава на същото положение.

Не се усеща почти, но малко ме дразни... Та в крайна сметка или трябва да си махна фланците, като с тях колата изглежда доста по-добре отколкото без тях... или трябва да се примиря. :)))

Може би проблема е в джантите, които са 225 style na BMW... Обмисля скоро да сложа други джанти, но не съм наясно с какво ЕТ трябва да са другите за да не ми опира.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от Leon » 11 Апр 2022, 15:44

Много странни неща стават с твоята кола :winky: Тези джанти май са за Е90, коит са с доста по-малко ЕТ от оригиналните на Х1, като сложиш и фланците, явно стигат корите. Тези джанти без фланци трябва да стоят като оригинални за Х1 с 10-12мм, така че не вярвам да стоят толкова зле.
Never mistake motion for action...

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Фланци и проблем с гумата и калника

Мнение от hristov1269 » 10 Сеп 2022, 14:11

Leon написа:Много странни неща стават с твоята кола :winky: Тези джанти май са за Е90, коит са с доста по-малко ЕТ от оригиналните на Х1, като сложиш и фланците, явно стигат корите. Тези джанти без фланци трябва да стоят като оригинални за Х1 с 10-12мм, така че не вярвам да стоят толкова зле.


Здрасти, колега, колата е с оригиналните си заводски джанти. М спорт пакет 19 225 се водят и аз немога да си го обясня. Сега с летните гуми бива, защото предните са 225, но като сложа зимните ще махна фланците, защото предните са ми 235 и не е добре.

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook