Смяна на антифриз и обезвъздушаване

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от hristov1269 » 10 Яну 2022, 16:51

Здравейте, от един месец се каня да сменя антифриза изцяло, но така и не намирам време. Колата е Х1(Е84), N20B20, 245hp, 2011. Купил съм си G11 син оригинален антифриз 4,5л и ще го разредя 1 към 1. Колата няма пробка отдолу и ще трябва да разкача маркуча за да източа стария антифриз.

Въпроса е при обезвъздушаване трябва ли да закачам към колата зарядно за водната помпа. Гледах 1-2 клипа в youtube и виждам, че трябва да се даде на контакт, да се пусне парното и да се задържи педала на газта, но също така се закача зарядното заради водната помпа. Горе долу са ми ясни нещата и разполагам с канал в гаража, но все пак реших да драсна, със сигурност ще получа някой полезен съвет. Ако закача зарядното, трябва ли да откача акумулатора или?

Тъй като нямам зарядно виждам, че в Лидл са пуснали от днес зарядни 12V на много добра цена и мисля още днес да отида и да си взема. Незнам дали има значение, но акумулатора ми е Bosch AEM 12V S5A 110

Ето един клип: https://www.youtube.com/watch?v=nTDoB_DUfUU&t=16s

И не на последно място да вметна, че мога да отида във всеки един сервиз и да си платя за услугата, но ме сърбят ръцете и категорично не става дума за пари!

Благодаря предварително на всеки, които ще си направи трудът да пусне някой друг съвет. Поздрави! :)

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от Kroki » 10 Яну 2022, 18:02

hristov1269 написа:Ако закача зарядното, трябва ли да откача акумулатора или?

Не, идеята да закачиш зарядно е да не убиеш акумулатора. Все пак колата трябва да седи с парно, работеща водна помпа и т.н. определно време.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от zvetiko » 10 Яну 2022, 21:43

От името се разбира, че зарядното е за зареждане- отдава около 3-4 А, на теб ти трябват доста повече, така, че покупката му за това, което описваш е безсмислена. Има устройства, които подават за дълго време над 80, 100А, те са за целта, но са ти финансово неоправдани. Антифриза трябва да е оригинален на BMW. Водата дестилирана.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 29.12.2016

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от wdas » 11 Яну 2022, 7:07

За пробката сигурен ли си, че не е под интеркулера, ако имаш? При някои е директно , при други се махат 2 торка и над него се вижда дъното на радиатора и там има пробка. За помпата ако си с електрическа (най-вероятно щом е 2011) тогава е тази процедура.

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от hristov1269 » 11 Яну 2022, 12:01

zvetiko написа:От името се разбира, че зарядното е за зареждане- отдава около 3-4 А, на теб ти трябват доста повече, така, че покупката му за това, което описваш е безсмислена. Има устройства, които подават за дълго време над 80, 100А, те са за целта, но са ти финансово неоправдани. Антифриза трябва да е оригинален на BMW. Водата дестилирана.


Добре, благодаря, взел съм оригинал антифриз и дестилирана вода. Клипа, които гледам е този и тук пича използва: NOCO GENIUS G7200, което е 12V AGM+ 7,2A
https://www.youtube.com/watch?v=9Qq6Rx7xarg

Тъй, като не разбирам и се чудя това лидълското е 5А и дали няма да стане все пак?

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от hristov1269 » 11 Яну 2022, 12:05

wdas написа:За пробката сигурен ли си, че не е под интеркулера, ако имаш? При някои е директно , при други се махат 2 торка и над него се вижда дъното на радиатора и там има пробка. За помпата ако си с електрическа (най-вероятно щом е 2011) тогава е тази процедура.


Колега, един ден се хванах и махнах корите и гледал и гледа и нищо не намерих. Няма пробка, а и ако съдя по клипа от предния ми коментар, където мотора Н20 е същият, значи няма пробка, което не е приятно. Ще трябва да разкачам маркучите. При разкачане на маркучите, трябва ли да си взема някъкви нови скоби или после връщам старите на мястото им?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 29.12.2016

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от wdas » 13 Яну 2022, 6:52

Просто казвам, защото и при мен нямаше видимо място за отвиване, но реално като махнеш интеркулера точно над него, не е просто под корите... но при мен е друг мотор, просто реших да дам идея. Иначе мож да поставиш същите скоби, защо да не?

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от Kroki » 13 Яну 2022, 16:42

Ето ти инструкции от BMW. Нямаш пробка.
coolant.png


hristov1269 написа:Тъй, като не разбирам и се чудя това лидълското е 5А и дали няма да стане все пак?


Няма да имаш проблеми. Ако искаш си го остави и за повече време. :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 5.03.2021
Пол: Мъж

Re: Смяна на антифриз и обезвъздушаване

Мнение от hristov1269 » 14 Яну 2022, 0:28

wdas написа:Просто казвам, защото и при мен нямаше видимо място за отвиване, но реално като махнеш интеркулера точно над него, не е просто под корите... но при мен е друг мотор, просто реших да дам идея. Иначе мож да поставиш същите скоби, защо да не?


Неделя ще я вкарам в гаража и ще погледна пак отдолу дали няма пробка, но съм почти на 100%, че няма. Благодаря за съветите. :)

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook