Слаб ток съм соленоидите на VANOS

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 25 Фев 2021, 8:30

Здравейте. БМВ X3 2.5 si газ/бензин. Колата има нов акумулатор. Имам грешка Входящ ванос. Смених с нов соленоид, грешката остана. Измерих напрежението в щепсела на соленоида и се оказа че на контакт напрежението е 7,5 волта, а на запален двигател 9,7 волта. Не съм много сигурен но проверих малко в интернет и видях че тока трябва да е 12V. Някакви идеи?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от ivoaudi » 25 Фев 2021, 18:44

Проблема ти е добре разнищен в раздела на е46 за н42 мотора, колега. При теб е същото. В е90 също имаше разбор за н52 точно за "слабите напрежения".
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 28 Фев 2021, 16:48

ivoaudi написа:Проблема ти е добре разнищен в раздела на е46 за н42 мотора, колега. При теб е същото. В е90 също имаше разбор за н52 точно за "слабите напрежения".


Колега, може ли линк?

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 04 Мар 2021, 15:09

Някой може ли да си измери напрежението в щепсела на соленоида и да ми каже колко волта тече по него. В нета нещо не се оправам?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от ivoaudi » 04 Мар 2021, 17:27

Към единия от изводите на който и да е соленоид идват постоянни 12в, като много хора се оплакват от по-ниско от порядъка на 10 или дори 9в, но всичко си работи коректно и при занижени до тея ниво стойности. Другия пин обаче е управление и реално няма упомената, референтна стойност. При подаден контакт ако това ще те насочи е от порядъка на 5-7в. Там може да се погледне по-скоро с осцилоскоп

Според първия ти пост си мися, че си забил двете щеки на соленоида и мериш така. Всъщност е безполезно, мери се два пъти на двата пина към маса, на контакт. Само така ще получиш бегла представа за състоянието на крайните стъпала и кабелите да речем. Измери и постни
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 11 Мар 2021, 11:50

Колега, измерих тока както каза, и беше прав. Единият пин показа 12v, другия 3,85v. Изглежда нямам проблем. :Д

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от ivoaudi » 11 Мар 2021, 15:24

Не. Проблем определено имаш щом ти изписва грешка. С измерването, което направи установи, че нямаш проблем в силовата верига, но има още работа. Проблема може(и вероятно) да бъде в механичната част. Не знам обаче тук как да ти помогна, по-скоро потърси според местоживеене някой, който ще ти помогне. От къде си?
Размени все пак местата на датчиците на разпределителните валове и соленоидите, би трябвало да са еднакви и виж ще се премести ли грешката сега в изпускателната част.

Какво е правено по колата напоследък? Да си свалял глава случайно? Имаш ли сериозна загуба на мощност и повишен разход?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 15 Мар 2021, 10:48

Доста работи са правени по колата. За начало имаше проблем с гарнурата на глвата. Трябваше да се свали глвата и да са оправи. И така смяна на гарнитура на главата, смяна верига, нов капак на клапаните, нови бобини, свещи. Така ремонтирана нямах никакъв проблем с возилото, изминах 15 хил. километра и реших да сменям маслото. Смених го и от там почна колата да губи мощност в движение, да придърпва да гасне, оборотите се вдигат и падат. Обаче има нещо странно. Като ми заиграят оборотите и угасне, след като я запаля и няма проблем - ускорява както трябва, оборотите не играят. Освен някой път в движение да ми забие, доста често се случва още и при запалването да се форсира и се бъгва, от там гаса пяла няма проблем. ????? - после смених соленоида на входящия вал и няма промяна, проверих капачката на масления филтър няма проблем и филтъра смених няма проблем, свалих и почистих възвратните клапани няма проблем, карах я в найси кар пловдив, онези ми викат или соленоид или ванос или някви цедки на маслото, само това остана цедки викам чистете ги и да видим и пак си остана тоя филм. Обаче ония ден като мерих тока, нали откачах закачах тама щепсела на соленоида и вече две седмици колата не е обадила тая щуротия. Сега като се замисля имах проблем с ускорението м/у 1000 и 2000 оборота все едно имам свещи за смяна и тях пак смених и нищо, обаче ся от скоро и това с прекъсването и то са управи, дали не съм рестартирал нещо някои настройки и да се е наредила. Освен това ми направиха и адаптивни натройки в найси кар-а на ваноса и карах 200 км на бензин да се запазят и това не помогна, обаче ся да чукна на дърво колата нещо се пооправи. А кажи ми кво става. От Пловдив съм.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от ivoaudi » 05 Апр 2021, 21:49

То направо си си говореше предварително ситуацията, че си свалял глава. Според мен, както предположих и горе, проблема ти е по-скоро механичен. Я не сте зацепили ваносите добре, я сте изтървали някой елемент от смазването по главата да сглобите правилно и сега ти бяга налягането на маслото горе. Да не се объркаш - като кажа налягане на маслото нямам предвид частта от мазителната уредба, където се мери по принцип, а горе, по Ваносите. Тоест, ако забиеш манометър около филтъра да речем и то е нормално, това нищо не значи.
Трябва да намериш някой на живи данни да погледне ъглите на всмукателния вал, очаквани и достигнати. Тоест, изобщо ли спира да мести вала при проблем или недостатъчно. Центровката на Ваносите също. Според мен за този конкретен проблем се обърни към някой от колегите във форума, който се занимава с диагностика и не влизай при случайни "майстори".
Цетките, които споменаваш всъщност са в соленоидите. В тях са цетките и можеш и сам да установиш има ли проблем с тях, бях ти споменал - разменяш соленоидите и грешката от всм ще иде в изпускателния.
Би ли споменал какво бе маслото ти преди смяна и какво наля след?
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 1.08.2019
Пол: Мъж

Re: Слаб ток съм соленоидите на VANOS

Мнение от dedo_gogo » 09 Апр 2021, 17:56

Според мен ваносите са зацепени добре, защото майстора ми е пич, той лично си купи комплекта за зацепване 400 лв. и направи ремонта. Благодарение на теб се свързах с едно лице от форума на което обесни същото което и тук. Той спомена да провера налягането на маслото, да провера и почиста картер, маслени пътеки и там още нещо да не е запушено и затова да прекъсва в определение моменти. Аз лично още не съм подложил колата в тази насока, но съм почти сигурен че е прав, защото като сменяхме маслото резбата на пробката превъртя и се наложи да правим нова резба на картера и може да са попаднали стружки, не може а със сигурност, защото като почиствах възвратните клапани по тях имаше стърготинки, но аз съм от новобранец повече на 31 г. съм и това ми е първата кола.

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook