По-добър звук в Х3 (Е83).

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 24 Юни 2013, 10:51

Колеги, моля за съвет. Знам, че има отделен форум за кар-аудио, но нарочно не пускам темата там, защото въпросите са специфични за модела. Един колега от форума ми обърна внимание, че на неговото Х3 са монтирани доста посредствени говорители и звукът е като от ВЕФ. Проверих как е на моята кола - същата работа. Поиграх си с уредбата, четох в TIS-а, разкачих кората на една от задните врати и установих следното:

1. Като предни говорители работят само два "средни" в предните врати.
2. Като задни са вързани басовите под предните седалки.
3. Високочестотни (пищялки, twitters) не чувам, вероятно в предните врати са само "средните".
4. В задните врати няма НИЩО, дори кабели или място за монтаж на говорители.
5. Освен тези 4-те по т. 1 и 2 (двата средни във вратите и двата басови под седалките), други говорители няма.
6. Усилвател (amplifier) при задния ляв калник няма.

Моля, дайте идеи къде могат да се монтират допълнителни говорители в колата и изобщо - как да се изкара някакъв по-приличен звук? Четох за DSP с повече говорители, усилвател и възможности за настройки. Ако имате такава аудио-система в колата си - споделете как е направена и най-вече - къде са монтирани говорителите? Всякаки мнения, информация, предложения и идеи по въпроса са интересни. Благодаря предварително.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от stocky » 24 Юни 2013, 12:36

Под таблото в двата му края мисля, че също има. В предните врати не са ли среди + пищялки?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 24 Юни 2013, 13:10

Под таблото... трябва да залегна и да проверя, но вчера нищо не чух оттам. Според TIS-а, в предните врати има гнезда и за "пищялки", но нещо ми се губят, като слушам - май са само средните. Не съм разглобявал предните врати, за да проверя. А в задните със сигурност няма нищо, което да произвежда звук. И като гледах кората отвътре - изобщо не ми хрумва как може да се монтира... Явно трябва да има нещо като гнездо за двата говорителя, което липсва.

Вчера свалях и кората на една от колонките между вратите (поз. 8 на схемата): http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/vehicle_trim/trim_panel_a_b_c_d_column/

На единственото възможно място е монтирана машинката на предния колан, така че и там не става. Чудя се, в кората на задната врата дали може да смести нещо (поз. 4)...?
http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/vehicle_trim/trim_panel_trunk_lid/

Освен това окабеляването ще бъде кошмар, ще трябва буквално да се разкачи целия салон... При това сигурно ще изпотроша половината щипки и лайсни. Но не виждам друг начин.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от stocky » 24 Юни 2013, 19:21

Аз доколкото знам има три нива на озвучаване и три нива за head unit-a. Има: BMW CD, Business CD и BMW Professional, което е навигацията. Като озвучаване има: 6 говорителя стандартно, 8 за HiFi Sound System и 10 за HiFi Professiоnal (тази опция се комбинира само с навигацията). Нямам точен спомен, но мисля, че за някоя от версиите на озвучаването имаше и говорители в задните врати, като в момента не мога да зацепя дали и мойта Х3 не беше така, като се случа да я подкарам ще снимам, ще разгледам и ще ти споделя ако до тогава няма отговори. Иначе трите ми BMW-та са с различно ниво на музика и мога да кажа, че има доста осезаема разлика между всяка стъпка. Вярно, че говорим и за различни коли, но според мен може да се направи заключение дали си струва примерно скъпия Harman/Kardon при поръчка на нова кола. Не знам обаче дали ретрофит на заводски компоненти втора ръка ще е по-добре в твоя случай. Аз бих започнал с подмяна на заводските говорители на заводските им места с афтърмаркет говорители от по-висок клас (DLS примерно според мен звучат супер за средния ценови клас) и демпване на вратите поне, а ако се разглабя повече и на всеки панел, до който имаш достъп.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 25 Юни 2013, 8:09

За трите нива на озвучаване - явно е така. Ето какво излиза за предните врати на Х3:

1. Stereo System (само среден говорител за $34): http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/single_parts_stereo_system_door_frnt/

2. HI-FI System (същият среден, но и с пищялка): http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/single_parts_f_front_door_hi_fi_system/

3. Top HI-FI System (с друг среден говорител, вече за $46): http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/single_parts_f_front_door_top_hifi_syst/

Същото и за задните врати, но там нямам НИЩО...

Интересно е, че (ако разбирам правилно) окабеляването на аудио-системата струва към $780 - излишно е да казвам, че няма начин да дам толкова... http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/audio_wiring_harness/ Ще си изтегля няколко кабела сам, не съм толкова вързан в ръцете.

Усилвателят за HI-FI системата струва към $420: http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/amplifier_holder_hi_fi_system/
Тия са луди бе, как може една обикновена гайка М6 (поз. 4 на схемата) да струва $30?!? Егати алчните копелета...

А усилвателят за "професионалната" hI-FI система - $1100... http://bmwfans.info/parts/catalog/E83/SAV/Europe/X3_3.0d-M57N/LHD/N/2004/january/browse/audio_navigation_electronic_systems/amplifier_holder_hi_fi_professional_dsp/ Сега ясно ли ви е, защо никой не си поръчва високите нива на озвучаване? При това положение, явно ще се спасяваме с подръчни средства...
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от stocky » 25 Юни 2013, 15:56

Сега се загледах в Х3-ката набързо - имам говорители и в задните врати, значи съм с HiFi, нали така излиза? В 120-ката също съм с HiFi + Professional CD и в 1чката звукът е в пъти по-добър. В 3-ката съм с Harman/Kardon и е няколко класи над HiFi-то в 1чката, да не говорим в Х3-ката. Реално така погледнато тези цени за оригиналните компоненти за Х3, особено за усилвателя са убииствени според мен и не си заслужава! Щом нямаш гнезда в задните врати вероятно ще трябва да си смениш корите на вратите с такива, които имат гнездата и решетките.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 26 Юни 2013, 8:21

Ще мисля по въпроса и като направя нещо - ще докладвам за резултата. Ето тук един работи по същия въпрос, сменя говорителите в предните врати:

http://www.youtube.com/watch?v=Cnz3djxwN50

http://www.youtube.com/watch?v=Ger6JTr4k7w

Вади старите и слага новите - обаче си има гнездата, шпилките и кабелите за тях. Ако му стои само голата кора, няма да се оправи за 10 минути...
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 30 Юни 2013, 16:08

Днешният дъждовен ден ми се стори подходящ за експерименти по озвучаването. Първо свалих кората на шоферската врата:
Изображение

Как се сваля е показано в първия от горните клипове. Оказа се точно както предполагах - само един средночестотен говорител:
Изображение

Лепенката отзад на говорителя - Филипс!:
Изображение

А на мястото на пищялката има тапа:
Изображение

Вратата отвътре - металната кутия е страничната въздушна възглавница, която не успях да откача и затова закрепих временно с един болт:
Изображение

Куплунгът (мъжкият, от системата на колата) на средния говорител - с два пина:
Изображение

И женските на говорителя - в единия влиза горния, а другото гнездо е за буксата на пищялката:
Изображение

Един приятел се занимава с електроника и купих от него необходимото. Два кондензатора:
Изображение

Изображение

И две неодимови пищялки:
Изображение

Изображение

Изображение

Гнездото, в което трябва да влезе пищялката:
Изображение

Диаметърът на тапата (съответно - на гнездото) е 43мм.:
Изображение

А диаметърът на пищялката е 52мм.:
Изображение

Двете, наложени една върху друга - явно ще падне пилене:
Изображение

Като си поиграх няколко минути с две пили:
Изображение

Ето го резултата:
Изображение

Успях да докарам пищялката на диаметъра на тапата и сега трябва да влезе в гнездото без проблеми:
Изображение

Изображение

Изображение

Това е пластмасата на врата, в коята се монтират двата говорителя - средния и пищялката:
Изображение

Средният говорител - демонтиран:
Изображение

И вече съм готов да започвам монтжа.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от Borymeckata » 30 Юни 2013, 16:56

Първо изправих крачетата на кондензатора и ги калайдисах с поялника:
Изображение

Заголих двата кабела за средния говорител, за да запоя към тях изводи за пищялката:
Изображение

Нарочих единия кабел за "плюсов" и залепих към него кондензатора. Новия кабел за пищялката залепих кън другото краче на кондензатора и "минусовия" кабел - с други думи кондензаторът се връзва последователно на "плюсовия" кабел:
Изображение

Запоих клемите на пищялката, като спазих поляритета:
Изображение

Ето я новата аудио - система на вратата:
Изображение

Изображение

Пуснах музиката да свири - и двата говорителя работят:
Изображение

Изображение

Преди сглобяването на вратата омотах всичко със скоч:
Изображение

После монтирах всичко (дрзжката на вратата, еър-бега, говорителите в гнездата им и всички куплунги) и закачих обратно кората на вратата:
Изображение

Изображение

И това беше... Определено има подобрение в звученето - усеща се разликата, като си играя с баланса. Скоро ще направя същото и с дясната врата. Дали си струва цялото упражнение - в момента не се наемам да кажа. Има още доста работа, докато се изкара някакъв по-приличен саунд в колата. Най-малкото трябва да се монтират още говорители някъде отзад (още не съм решил какви и къде точно) и усилвател.

Оцапах тапицерията на врата, ще трябва да я чистим после... Трябва и много да се внимава с поялника в купето - едно невнимателно движение и можеш за секунда да разтопиш таблото или да прогориш мокета или кожата на седалката. Общото ми впечатление - аудио-системата на колата е направена така, че просто да щракнеш оригиналната част на мястото й. Обаче ако искаш да монтираш нещо различно (както в моя случай) - направо ти се разказва играта. Без рязане, пилене, запояване и лепене просто не става.
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 9.10.2016
Пол: Мъж

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от phantom_ » 21 Ное 2016, 12:15

Здравей колега и аз мисля да се захвана с това начинание че ми се струва много слаба музиката :D Моята система е бизнес и аз имам тонколони отзад но ми се струват доста по слаби от предните :oops: така поне звучат :lol: Та мисля да сложа просто един усиловател и някоя бас каса ,а говорителите да ги ползвам само за високи :kuku: Интересува ме от къде мога да взема звук(сигнал) за усилователя?Или другия вариант е да сменя всички колони?Кое е по добрия вариант?При теб добре ли стана звука само със смяна на говорителте?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от MMG » 22 Ное 2016, 22:14

phantom_ написа:Здравей колега и аз мисля да се захвана с това начинание че ми се струва много слаба музиката :D Моята система е бизнес и аз имам тонколони отзад но ми се струват доста по слаби от предните :oops: така поне звучат :lol: Та мисля да сложа просто един усиловател и някоя бас каса ,а говорителите да ги ползвам само за високи :kuku: Интересува ме от къде мога да взема звук(сигнал) за усилователя?Или другия вариант е да сменя всички колони?Кое е по добрия вариант?При теб добре ли стана звука само със смяна на говорителте?


Незнам какво да ти кажа. За мен трябва да е балансиран звука. Аз тръгнах да сменям предните говорители. Сложих едса двукомпонентна система на DLS, само на лявата врата я монтирах, за теста, но идваха по-дълбоки отколкото мястото във вратата. Звука не беше осезаемо по-добър, може би им трябваше малко повече обем и отделен усилвател. Махнах ги. Сега пак само в лявата врата съм с една JBl GTO, която е двулентова. Високите се чуват по-добре, а и средите също. Проблемите, че пак навдига кората леко, щипките не могат да щракнат докрай. :mhihi: Това е докато се реша дали да си върна фабричната :) Басовете под седалката - хубаво е, че ги има, ама са слабички.

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 9.10.2016
Пол: Мъж

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от phantom_ » 23 Ное 2016, 14:58

И аз имам събуфери под двете седалки обаче докато не прочетох тук че ги имам не бях разбрал :mhihi: много са слаби,въобще целия звук е май много във високите честоти, което на мен не ми харесва :no: Реших да слагам събуфер с усилвател и сега си търся нещо подходящо :roll: Ако някой тук знае негов познат да продава нещо такова да пише :yes:

ПП. намерих усилвател с бас каса 12" и ги монтирах.Вече звука е много по добре.Използвах мястото където е модула за 4х4 да монтирам усилвателя и стана много добре.Само два кабела излизат за тубата ,стана като заводско :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 755
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от astrapower » 01 Дек 2016, 13:44

Честито, имам усилвател почти нов, но ти си купил и всичко е станало добре. При мен има проблем че не работи говорителя в лявата врата. Трябва да сваля кората и да видя какво се е случило на говорителя, някак не ми се вярва да е изгорял съвсем...по скоро щеше да пука/бръмчи отколкото да не се чува изобщо. Ако някой има подобен излишен нека пише на лично. Видях в нета комплекти някакви за цялостна подмяна, но не ми се занимава и като цена не ми харесаха никак. Ако успея да си подкарам фабричния говорител или го сменя отново с такъв, ще си карам със стoковата система, която предполагам е Hi-Fi предвид че съм с navigation professional.

Потребител
Аватар
Мнения: 37
Регистриран на: 9.10.2016
Пол: Мъж

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от phantom_ » 01 Дек 2016, 18:16

Тея комплекти за цялостна подмяна и аз ги видях и затова се отказах от тях :mhihi: Но прегледах и тук в нашите вериги какво се прелага и качествените говорители са около 100лв за 2бр.А на първо време махни кората и прегледай какво став там :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: По-добър звук в Х3 (Е83).

Мнение от MMG » 01 Дек 2016, 20:04

astrapower написа:Честито, имам усилвател почти нов, но ти си купил и всичко е станало добре. При мен има проблем че не работи говорителя в лявата врата. Трябва да сваля кората и да видя какво се е случило на говорителя, някак не ми се вярва да е изгорял съвсем...по скоро щеше да пука/бръмчи отколкото да не се чува изобщо. Ако някой има подобен излишен нека пише на лично. Видях в нета комплекти някакви за цялостна подмяна, но не ми се занимава и като цена не ми харесаха никак. Ако успея да си подкарам фабричния говорител или го сменя отново с такъв, ще си карам със стoковата система, която предполагам е Hi-Fi предвид че съм с navigation professional.


Само да вмъкна, че Navi proffesional не означава автоматично, че музиката е HiFi.

Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook