Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 15 Апр 2016, 6:38

Ами по-назад в темата сме го написали - ето:

http://www.bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=126&t=331409&start=30#p3675938
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 17.05.2016
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от traiki » 17 Май 2016, 9:38

За да не отварям нова тема, ще пиша тук. Според вас колко е разумната цена за смяна на масло и филтри на X5 2001 година? Че сега я дадох в сервиза да я огледат и евентуално да й сменят консумативите и да не ме одрусат повече от колкото трябва..Знаем си ги нашите майстори, та затова да си направя сметката :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 1.10.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 330 xi
Мечтае да кара: BMW F82 M4

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от -={WHO}=- » 15 Юни 2016, 4:15

Писано е скоро по темата, изчетох я цялата като никоя друга тема :lol: :shock: . Темата е страхотна и моите поздравления на колегата че я е писал. Две неща не можах да разбера и едно ми е чудно. Първото нещо, което не можах да разбера е защо маслото да не се сменя и да има филтър, този филтър вътре за какво е тогава? Ако не е за смяна за красота ли е? Навсякъде където има филтри има и смяна. Сега някои ще каже че е за струшки и т.н. Добре обаче за 300 000 км. този филтър няма ли да се препълни със стружки и отлагания и така да наруши работата на кутията и от там да идва мудното превключване? Второто нещо - в момента дават от BMW маслото за автоматичните скоростни кутии GM5 A5S 390R да е dextron 6 ( texaco etl 8072b - което е dextron 6 ) а всички тук сипват dextron 3, защо ? Се пак темата е за GM5 скоростна кутия на колегата с X3 ! И това което се чудя - Видях че има масло на febi за dextron 3 , dextron 6, DGS ( за Ауди ) и като напиша номера от кутията ми която е GM5 A5S 390R в google излиза и оригинално BMW масло и febi. Възможно ли е febi да замества оригиналните масла за автоматичните скоростни кутии на BMW. Се пак правят много добър антифриз и в прочем имат и филтъра за автоматичната скоростна кутия. Всяко нещо което съм си купил на febi на кашона или бутилката пише made in germany. Дори скоро смених виското и перката с febi и съм много доволен. И за това ми е и въпроса. Маслото на Febi заменя ли оригиналното от BMW и по добро ли е от Castrol ?https://www.google.bg/search?q=texaco+etl+8072+b&client=ms-android-lenovo&prmd=minv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwikwp6L_ajNAhWJWRoKHb5_AagQ_AUICCgC&biw=360&bih=559#imgrc=1fA_0-3ZN6UxXM%3A На снимката по цветове е подчертано както скоростната кутия така и маслото за нея в случая за GM5 A5S 390R в зелено е дадено масло ( dextron 6 )
БМВ - Радостта от дрифта :d

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 3.01.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: както я може.
Мечтае да кара: На пържоли и пържени картофки нон-стоп.

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от dxd » 18 Юни 2016, 12:59

Може да е Феби или Слаг/еднакви са/ важното за твоята кутия да е Декстрон 6 задължително,аз съм със същата ГМ кутия доста четох преди това,опресних го с 5л преди 30к км никакви грижи засега,като кутията е на 320к км като го опресних и беше едно черно,мамата си трака,но нямах проблеми преди това.По-добрия вариант е промивка и смяната на цялото масло,но и опресняването върши работа.После на всеки 50к км опресняване и така.
Поздрави

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Georgi_G » 25 Яну 2017, 15:10

Пичове,
Я кажете какво се случва с автомобила и автоматика, ако двигателят угасне в движение. (Пу, пу, пу, да не чуе дявола)

Извинявам се ако е писано, но не намерих нищо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 4.04.2005
Пол: Мъж
Кара: F25

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Alexius » 13 Апр 2017, 10:51

Дойде време и аз да сменя маслото на скоростната кутия.
Вчера си взех 6 литра масло - ZF S671 090 255 LifeGuard6, филтър - ZF 0501 213 359 и втулката за буксата - ZF 0501 216 272. Забравих да си взема уплътнението на ваната, но днес ще отида да го взема и него.
Сега се зачетох отново в по-задните страници и видях, че колегата Borymeckata при повторната смяна е сменил около 9 литра, т.е. цялото количество в кутията.
Всички ли, които сте сменяли сте подменили цялото масло или само това, което изтича от пробката?
BMW F25

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 258
Регистриран на: 4.04.2005
Пол: Мъж
Кара: F25

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Alexius » 14 Апр 2017, 13:23

Маслото е сменено, но успяхме да източим малко по-малко от 6 литра, като наляхме от новото пак толкова.
Колата беше с оригиналното масло, на филтъра пишеше дата 2007 г. Източеното масло не беше с миризма на изгоряло и като цяло не изглеждаше зле.
След смяната не съм правил ресет на адаптациите. Ще го направя по-късно.
Edit: ресетнах адаптациите и сега ще тествам.
Като цяло не очаквам някаква промяна, защото и до сега кутията работеше без забележки.
BMW F25

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от astrapower » 14 Юни 2017, 11:15

И при мен нямаше никаква промяна в поведението на кутиятал но все пак като смениш консумативите навреме така и трябва да е :) Не мога да кажа точно колко литра е събрала поради факта че го менях с машина, а при такава смяна би трябвало да се "замени" цялото масло.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 3.08.2017
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от pavka_vivti » 03 Авг 2017, 21:07

Здравейте колеги има бмв 320 1998 година започнах да сменям маслото автоматична скоростна кутия отвъртях болчето за източване на маслото изтече около четри литра но немога да намера пробката за наливане на масло гледах от всички страни няма никакво болче. Може ли помощ.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от astrapower » 04 Авг 2017, 11:24

Мисля, че въпроса ти не е в подходящия раздел, но ако модератора прецени нека я премести/остави. Не си споменал с какъв мотор е колата за това съм взел за база M51-2.5 TDS, но на първо време ето ти един линк към TIS да видиш най-общо какво следва да се направи при смяна на маслото. http://tis.bmwcats.com/doc1080529/ Ползвай сервизните ръководства за твоя модел/двигател от тук http://tis.bmwcats.com/

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 3.08.2017
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от pavka_vivti » 04 Авг 2017, 16:07

Здравей двигателя на колата е 2000 кубика газ/бензин 150 коня намерих пробката отворих и сложих шприца просто маркуча влиза 6мм и маслото излиза от вънка може ли да сложа маслото по друг начин.Ето снимките.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 01 Апр 2018, 21:46

Днес (1 април!) извършихме процедурата отново (трети път, за късмет). Този път - без никакви излишни движения, бях се подготвил с 8 литра от правилното масло, ментелив филтър ( :mhihi: :mhihi: ) и гарнитура за картера. Също така бях взел качествен и доста скъп шприц и много парцали. Опитът е голяма работа! :yes: :yes:

Със старото масло съм минал около 35 000 км, по принцип карам спокойно и не тормозя колата. Тъй като пробегът не беше голям и маслото е същото - реших, че няма да правя промивка, а само смяна. Трябва да отбележа, че никакви проблеми с кутията не съм усетил до момента (почти 6 години), никакво "ритане", "замисляне" или каквито там симптоми се описват. Просто съм доволен от работата на кутията и искам да я запазя в това състояние масимално дълго. Бързахме, защото работихме на открито и имаше опасност времето да се развали. Понеже вече сме писали доста за процедурата - няма да навлизам в подробности, само най-важното:

Изображение

Изображение

1. Свалихме кората отдолу, отвихме пробката и източихме колкото масло излезе (да кажем - 3,5 литра).

2. Запалих и изредих всички положения на лоста няколко пъти - изтекоха още около 2 литра.

3. Свалихме картера - в него имаше оше около 0,5 литра, значи дотук източихме около 6 литра масло.

4. Откачихме долния маркуч от охладителя към кутията, запалих и от него изхвърли още масло - събраха се общо към 8 литра. Някъде май остана още малко (към половин - един литър), но решихме да не се вживяваме излишно. Като цяло - маслото не изглеждаше зле, не беше черно и миришеше съвсем нормално за ATF. При източването ми се видя доста рядко, но после установих, че и новото е такова. Ето това се получи (тубата е 11 литра):
Изображение

Изображение

5. Гарнитурата се беше залепила по ръба на картера - решихме да я оставим. Имаше малко утайки по дъното и стружки по магнита:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

6. Откачихме предния кардан от раздатката, защото пречи да се развие пробката за наливане. Развихме пробката.

7. Закачихме обратно маркучите за охладителя, почистихме картера с магнита и го монтирахме (със старата гарнитура), завихме пробката за източване.

8. Започнахме да пълним кутията - наляхме колкото масло може с шприца през пробката.
Изображение

9. Запалих двигателя, угасих го и вкарахме още някой литър масло, докато прелее през пробката.

10. Пак запалих, включих лоста на D и продължихме да пълним, докато прелее. Изредих лоста на всички положения и доляхме още малко. Накрая завихме пробката за наливане и закачихме кардана. Наляхме почти 8 литра - в последната туба останаха около 250 милилитра.

11. Закачихме кората, събрахме сергията и... кой откъде е.

12. После направих тест-драйв и ми направи впечатление колко плавно работи кутията... Всъщност, чак тогава си дадох сметка, че в последно време съм започнал да усещам кога превключва. Може би маслото губи вискозитет и това се отразява на превключването? Сега внимавах и въпреки това не можех да усетя кога превключва, единствено по оборотомера... Общо взето - това беше.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 01 Апр 2018, 22:06

А, смених и маслото в раздатката. Там няма никаква особеност, освен това, че пробките се развиват с ключ 16 и ключът трябва да е "звзда", защото мястото при горната пробка (за наливане) е много ограничено (стоманената греда минава буквално на сантиметър - два от главата на пробката). Понеже не ми се ходеше до представителство на БМВ (най-близкото ми е на 140 км.), си купих друго масло за раздатката, което... като четох, май ще се окаже "истиското". В смисъл, че в бялата туба на БМВ е същото масло, само че в представителството на фирмата ти го продават като "оригинално" и... малко по-скъпо.

Изображение

Изображение

Както казах, при смяната няма никакви особености - смучеш маслото от тубата с шприца и наливаш в кутията, докато прелее от пробката. Ще видя дали ще усетя някаква разлика с това масло, но... не вярвам.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1060
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от MMG » 02 Апр 2018, 21:08

Боримечка, ще очаквам мнението ти след известен пробег. Преди време като питах за това масло като заместител на оригиналното, колегите се изказаха отрицателно, но си мисля, че едва ли някойе от тях го е пробвал лично. Все пак, ще е интересен резултата и впечатленията ти. :yes:
Последна промяна MMG на 03 Апр 2018, 22:27, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 03 Апр 2018, 7:39

Ами добре... Но дори утре раздатката да се строши - това нищо не значи, защото колата е на... доста години и километри. Освен това моята раздатка не е "представителна", защото я включвам само за 2 - 3 месеца през зимата, а през останалото време вадя буксата и карам само на задно.

От доста време си мисля - раздатката има маслена помпа, но няма филтър. Има само магнитче за стружките, което никога не се почиства... Дали не си струва да я сваля и да я отворя - само за почистване? А също - да направя долната пробка на раздатката магнитна. И май трябваше да пиша в темата за Х-драйва... :wave: :wave:
Excellent! Steven is my name!

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook