X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от ICE » 17 Фев 2013, 23:13

Да ни държиш в течение как върви ремонта. Успех! :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 657
Регистриран на: 9.06.2008

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от Koliu » 18 Фев 2013, 14:11

ICE написа:Да ни държиш в течение как върви ремонта. Успех! :)


Един познат ме прати до сервиз в Горубляне. Без много-много да го гледат ми казаха, че им било ясно какво му е. На Х5 подобен ремонт излиза към 1200-1300 лв (ще работят всички функции), но трябва да я оставя за поне седмица, защото щели да ползват части от морги, а за такъв таван не се намират лесно.
Иначе в момента не работи второто моторче(задното) - изолирано е, щото(според тях) ще отовори люка, но няма да го затвори.
Като цяло ме поъветваха да отида лятото, за да имам в аванс 10-дни в които е топло и няма да вали :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 11.07.2003
Местоположение: Пловдив
Кара: BMW X3 3.0d '04

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от DIDO » 18 Фев 2013, 22:11

Koliu написа:
ICE написа:Да ни държиш в течение как върви ремонта. Успех! :)


Един познат ме прати до сервиз в Горубляне. Без много-много да го гледат ми казаха, че им било ясно какво му е. На Х5 подобен ремонт излиза към 1200-1300 лв (ще работят всички функции), но трябва да я оставя за поне седмица, защото щели да ползват части от морги, а за такъв таван не се намират лесно.
Иначе в момента не работи второто моторче(задното) - изолирано е, щото(според тях) ще отовори люка, но няма да го затвори.
Като цяло ме поъветваха да отида лятото, за да имам в аванс 10-дни в които е топло и няма да вали :lol:


Бягай далече от тоя сервиз :mhihi:
Задния мотор, за който са ти казали, че "ще отвори люка, но няма да го затвори" е само за щората под люка.
Самият люк се задвижва само от предния мотор и при отваряне и при затваряне.
BMW - Усещане за автомобил

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 18 Фев 2013, 22:15

DIDO написа:
Koliu написа:
ICE написа:Да ни държиш в течение как върви ремонта. Успех! :)


Един познат ме прати до сервиз в Горубляне. Без много-много да го гледат ми казаха, че им било ясно какво му е. На Х5 подобен ремонт излиза към 1200-1300 лв (ще работят всички функции), но трябва да я оставя за поне седмица, защото щели да ползват части от морги, а за такъв таван не се намират лесно.
Иначе в момента не работи второто моторче(задното) - изолирано е, щото(според тях) ще отовори люка, но няма да го затвори.
Като цяло ме поъветваха да отида лятото, за да имам в аванс 10-дни в които е топло и няма да вали :lol:


Бягай далече от тоя сервиз :mhihi:
Задния мотор, за който са ти казали, че "ще отвори люка, но няма да го затвори" е само за щората под люка.
Самият люк се задвижва само от предния мотор и при отваряне и при затваряне.


Моя люк не работи и предишния собственик ме предупреди че е махнал буксите от бутона и предното моторче - там където се вижда над плафона... Сега за първи път разбирам за задно моторче ? Мога ли от някъде да му подам ток на това задно моторче, да си отворя само щората ? Поне да ми е по светло :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 657
Регистриран на: 9.06.2008

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от Koliu » 19 Фев 2013, 10:02

DIDO написа:
Koliu написа:
ICE написа:Да ни държиш в течение как върви ремонта. Успех! :)


Един познат ме прати до сервиз в Горубляне. Без много-много да го гледат ми казаха, че им било ясно какво му е. На Х5 подобен ремонт излиза към 1200-1300 лв (ще работят всички функции), но трябва да я оставя за поне седмица, защото щели да ползват части от морги, а за такъв таван не се намират лесно.
Иначе в момента не работи второто моторче(задното) - изолирано е, щото(според тях) ще отовори люка, но няма да го затвори.
Като цяло ме поъветваха да отида лятото, за да имам в аванс 10-дни в които е топло и няма да вали :lol:


Бягай далече от тоя сервиз :mhihi:
Задния мотор, за който са ти казали, че "ще отвори люка, но няма да го затвори" е само за щората под люка.
Самият люк се задвижва само от предния мотор и при отваряне и при затваряне.


Хм... Съвсем се обърках. Те като ми свързаха буксата щората се отвори. Но нито иска да се затвори щората, нито люковете да се отворят. Т.е. според теб ми работи задния мотор, а предния не работи(те ми казаха обратно), но ако е така, защо щората не ми се затваря :dunno:
То в крайна сметка и аз само това искам да отварям и затварям щората. Люка не ми трябва толкова много, не пуша...(или поне не ми трябва като за 1000 +лв :lol: )
P.S. Колега, писах ти и на лично, да ми изпратиш контакта на тези, които са ти оправили твоя.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 11.07.2003
Местоположение: Пловдив
Кара: BMW X3 3.0d '04

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от DIDO » 19 Фев 2013, 14:23

Щом щората ти работи, значи задния мотор като цяло е проработил.
Сега защо не се затваря не знам, причините може да са много,
както чисто механични, електрически и/или от управлението.
Инициализация на шибидаха правил ли си?
При тази процедура се калибрират всички сензори по него.
Става като натиснеш продължително време бутона нагоре (в положение "вентилация"),
шибидаха отваря и затваря нацяло шибидаха и щората. Бутона се натиска и задържа,
след няколко секунди шибидаха ще започне или поне направи опит за инициализация.
Бутона се задържа натиснат до пълното й приключване.
НО, в твоя случай (с неизправен шибидах) има вероятност да тръгне да се отваря и да остане така,
така че трябва да си наясно с последствията, и да си в готовност, да го закараш на някой за ръчно аварийно затваряне.


Ето ти и видео за самата процедура: http://www.youtube.com/watch?v=MLg3yR8Z2PE

P.S. Пратил съм ти на ЛС сайта на сервиза. Там има координати и всичко.
BMW - Усещане за автомобил

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 20 Фев 2013, 15:41

DIDO написа:Щом щората ти работи, значи задния мотор като цяло е проработил.
Сега защо не се затваря не знам, причините може да са много,
както чисто механични, електрически и/или от управлението.
Инициализация на шибидаха правил ли си?
При тази процедура се калибрират всички сензори по него.
Става като натиснеш продължително време бутона нагоре (в положение "вентилация"),
шибидаха отваря и затваря нацяло шибидаха и щората. Бутона се натиска и задържа,
след няколко секунди шибидаха ще започне или поне направи опит за инициализация.
Бутона се задържа натиснат до пълното й приключване.
НО, в твоя случай (с неизправен шибидах) има вероятност да тръгне да се отваря и да остане така,
така че трябва да си наясно с последствията, и да си в готовност, да го закараш на някой за ръчно аварийно затваряне.


Ето ти и видео за самата процедура: http://www.youtube.com/watch?v=MLg3yR8Z2PE

P.S. Пратил съм ти на ЛС сайта на сервиза. Там има координати и всичко.



След като разбрах че задното моторче е само за щората, днес реших да го включа в буксата му (това става през кората на тавана при капака на багажника, леко се дърпа и там се вижда моторчето и буксата )и с бутона да се опитам да я отворя, но не става (пробвах и инициализация само с включено задно моторче но не става), трябваше да включа и предното което управлява сами люк. Така установих че задното стъкло е проблемно – като се вдигне нагоре не може да се свали после и това пречи на цялата работа, трябва с отвертка или нещо друго да му се дръпнат ръчно „плъзгачите“ назад за да падне и после внимателно с бутона да се свали и голямото стъкло и тогава се затваря. От цялата работа поне успях да си отворя щората.

В сервиза в Пловдив нали това правят, изолират задното стъкло на люка да не се вдига ?
Може ли и на мен координати на сервиза ?


Тази пластмаса която съм отбелязал я има от двете страни на задното стъкло и проблема и е че не може при затваряне да се плъзне назад, явно като се прекъсне връзката и с останалия механизъм се изолира повдигането на задното стъкло и всичко се оправя.

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 11.07.2003
Местоположение: Пловдив
Кара: BMW X3 3.0d '04

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от DIDO » 20 Фев 2013, 18:50

top написа:В сервиза в Пловдив нали това правят, изолират задното стъкло на люка да не се вдига ?
Може ли и на мен координати на сервиза ?

Тази пластмаса която съм отбелязал я има от двете страни на задното стъкло и проблема и е че не може при затваряне да се плъзне назад, явно като се прекъсне връзката и с останалия механизъм се изолира повдигането на задното стъкло и всичко се оправя.


Да, изолира се задният люк. Просто вече няма да се вдига с предния в положения вентилация. То и без друго само това му е функцията.
Ето как се прави (туториал): http://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=245021&d=1283822420

P.S. Пратил съм ти ЛС координатите на сервиза.
BMW - Усещане за автомобил

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 20 Фев 2013, 18:55

DIDO написа:
top написа:Да, изолира се задният люк. Просто вече няма да се вдига с предния в положения вентилация. То и без друго само това му е функцията.
Ето как се прави (туториал): http://www.bimmerfest.com/forums/attachment.php?attachmentid=245021&d=1283822420
P.S. Пратил съм ти ЛС координатите на сервиза.


Благодаря,
Ръководството не изглежда сложно, но не ми се занимава аз да го правя, ще се разходя да ми го направят.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 657
Регистриран на: 9.06.2008

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от Koliu » 21 Фев 2013, 0:58

top написа:
DIDO написа:Щом щората ти работи, значи задния мотор като цяло е проработил.
Сега защо не се затваря не знам, причините може да са много,
както чисто механични, електрически и/или от управлението.
Инициализация на шибидаха правил ли си?
При тази процедура се калибрират всички сензори по него.
Става като натиснеш продължително време бутона нагоре (в положение "вентилация"),
шибидаха отваря и затваря нацяло шибидаха и щората. Бутона се натиска и задържа,
след няколко секунди шибидаха ще започне или поне направи опит за инициализация.
Бутона се задържа натиснат до пълното й приключване.
НО, в твоя случай (с неизправен шибидах) има вероятност да тръгне да се отваря и да остане така,
така че трябва да си наясно с последствията, и да си в готовност, да го закараш на някой за ръчно аварийно затваряне.


Ето ти и видео за самата процедура: http://www.youtube.com/watch?v=MLg3yR8Z2PE

P.S. Пратил съм ти на ЛС сайта на сервиза. Там има координати и всичко.



След като разбрах че задното моторче е само за щората, днес реших да го включа в буксата му (това става през кората на тавана при капака на багажника, леко се дърпа и там се вижда моторчето и буксата )и с бутона да се опитам да я отворя, но не става (пробвах и инициализация само с включено задно моторче но не става), трябваше да включа и предното което управлява сами люк. Така установих че задното стъкло е проблемно – като се вдигне нагоре не може да се свали после и това пречи на цялата работа, трябва с отвертка или нещо друго да му се дръпнат ръчно „плъзгачите“ назад за да падне и после внимателно с бутона да се свали и голямото стъкло и тогава се затваря. От цялата работа поне успях да си отворя щората.

В сервиза в Пловдив нали това правят, изолират задното стъкло на люка да не се вдига ?
Може ли и на мен координати на сервиза ?


Тази пластмаса която съм отбелязал я има от двете страни на задното стъкло и проблема и е че не може при затваряне да се плъзне назад, явно като се прекъсне връзката и с останалия механизъм се изолира повдигането на задното стъкло и всичко се оправя.

Изображение

Колега, а на теб затваря ли ти се щората. Защото моята само се отоври и толкова - нищо друго не помръдва... :banghead:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 21 Фев 2013, 1:20

Koliu написа:Колега, а на теб затваря ли ти се щората. Защото моята само се отоври и толкова - нищо друго не помръдва... :banghead:



Моята може да се отвори и затвори, но трябва да са включени и двете моторчета а като са включени и двете почва в един момент да мърда и люка и става мазало, затова днес само отворих щората, нагласих люка на затворено и извадих буксите - така или иначе ако е включена само тази на задното моторче, не може да се управлява само щората.

Предполагам че всичко ти е наред, но като не е инициализирана се побърква и сигурно затова не ти се затваря.

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 16.04.2008

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от Pronto » 23 Фев 2013, 13:42

top написа:
Koliu написа:Колега, а на теб затваря ли ти се щората. Защото моята само се отоври и толкова - нищо друго не помръдва... :banghead:



Моята може да се отвори и затвори, но трябва да са включени и двете моторчета а като са включени и двете почва в един момент да мърда и люка и става мазало, затова днес само отворих щората, нагласих люка на затворено и извадих буксите - така или иначе ако е включена само тази на задното моторче, не може да се управлява само щората.

Предполагам че всичко ти е наред, но като не е инициализирана се побърква и сигурно затова не ти се затваря.



Не е нужно да са включени и 2те моторчета. Отваряте предната конзола където е моторчето, закачате го за буксата(ако е разкачено), махате го да виси и да върти на празен ход, правите инициализация, закачате го, разкачате буксата и ето ви работеща щора без да се отваря шибидах-а. :ok:

Само не натискайте после копчетата за позициите 1,2,3, защото ще трябва да повторите процедурата :nono:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 657
Регистриран на: 9.06.2008

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от Koliu » 23 Фев 2013, 20:18

Pronto написа:
top написа:
Koliu написа:Колега, а на теб затваря ли ти се щората. Защото моята само се отоври и толкова - нищо друго не помръдва... :banghead:



Моята може да се отвори и затвори, но трябва да са включени и двете моторчета а като са включени и двете почва в един момент да мърда и люка и става мазало, затова днес само отворих щората, нагласих люка на затворено и извадих буксите - така или иначе ако е включена само тази на задното моторче, не може да се управлява само щората.

Предполагам че всичко ти е наред, но като не е инициализирана се побърква и сигурно затова не ти се затваря.



Не е нужно да са включени и 2те моторчета. Отваряте предната конзола където е моторчето, закачате го за буксата(ако е разкачено), махате го да виси и да върти на празен ход, правите инициализация, закачате го, разкачате буксата и ето ви работеща щора без да се отваря шибидах-а. :ok:

Само не натискайте после копчетата за позициите 1,2,3, защото ще трябва да повторите процедурата :nono:

Колега,
сори, ама за по-невежите колеги дали може малко по-подробно да обясниш, ако може и с някоя снимка :help:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 26 Апр 2013, 13:47

Pronto написа:Не е нужно да са включени и 2те моторчета. Отваряте предната конзола където е моторчето, закачате го за буксата(ако е разкачено), махате го да виси и да върти на празен ход, правите инициализация, закачате го, разкачате буксата и ето ви работеща щора без да се отваря шибидах-а. :ok:

Само не натискайте после копчетата за позициите 1,2,3, защото ще трябва да повторите процедурата :nono:


Това действа перфектно за отваряне и затваряне на щората, сега си го направих по тоя начин. Аз си оставих включена буксата на предното моторче, просто като го демонтирах го преместих малко по в дясно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: X3 E83 проблем с панорамен люк - РЕШЕН

Мнение от top » 14 Май 2013, 0:54

Миналата събота реших сам да си поправя панорамния люк и сега всичките му функции работят перфектно, разбира се без малкото прозорче. Ползвах ръководството което има тук. Общо взето ако няма усложнения ремонта е много лесен, мястото където е тази пластмаса и пластина които трябва да се отстранят и да се среже едно ръбче са на много достъпно място и се маха с ножовка много бързо, не си заслужава ходене по сервизи за това. В ръководството се вижда добре къде е ръбчето което трябва да се среже, но поне на мен не ми стана от начало ясно къде е тая пластина и пластмаса които преди това се отстраняват а те са точно там където се реже и изглеждат така:

Първо се освобождава металната пластина:
Изображение

Която държи тази пластмаса:
Изображение

Махат се двете и после се реже както е в ръководството. Това разбира се се прави и от двете страни на люка.

При мен имаше някакви усложнения че люка не искаше да се отвори докрай (въобще не се плъзгаше назад а това е задължително условие) с манивелата и трябваше да развинтвам двете панорамни стъкла и да ги махам за да се открие механизма, причината беше някакви парченца счупена пластмаса които блокираха механизма. На малкото стъкло му бях купил и ново уплътнение че старото се беше отлепило няколко сантиметра и го смених. Уплътнението е с номер 54137127565 - Ед.цена (с ДДС) : 26.92 BGN - то стои залепено (уплътнението си идва с лепенка) в предната част на малкото стъкло и на практика голямото се опира в него като се затвори. Ремонта общо взето е лесен и всеки сам може да си го направи, ако това му е проблема. Хубаво и да се почисти и гресира където може. Между другото след като го инициализирах и заработи люка, при отворено положение в предната част има една много готина мрежичка която се вдига автоматично когато потегля и се сваля като загася колата :D

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook