Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 7.09.2008

Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от izoholz » 12 Фев 2024, 21:38

Здравейте колеги,

Ще съм благодарен за каквито и да е съвети относно проблема ми, който вече повече от две години не мога да разреша. Става дума за Е60 с М54В30 двигател. Появи се едно постоянно цъкане (щракане), което е монотонно като звук от шевна машина. Чува се САМО на празен ход и винаги започва окол 10/12 секунди след старитране на мотора. Шума идва от системата за вентилация на резервоара, защото когато се изключи въпросния клапан за вентилация на резервоара и всичко спира. Изключително ме дразни този шум, защото на празен ход при затворени прозорци не може да се разбере, че работи двигателя, ако не се гледа оборотомера. Толкова уравновесено и тихо работи колата. Върви перфектно, никакви записани грешки и каквито и да е проблеми, НЯМА газова уредба.

Реших да сменя въпросния клапан за вентилация на резервоара. Ефект никакъв! Смених после и филтъра намиращ се в десния заден калник. Всички тръби за вентилацията на резервоара ги проверихме за запушване. Тук е момента да спомена, че купих всички нови части ориигнални от БМВ. Няколко стотин лева назад и звукът от "шевна машина" продължава да си го има на празен ход...винаги започващ секунди след запалване на двигателя...нали се контролира от ЕКУто, той си го пуска.

Борил ли е някой такъв проблем при тези бензинови мотори? Идеята не е да се игнорира системата като се изключи клапана, а да се открие проблема.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от zvetiko » 13 Фев 2024, 12:19

Колега, ти сам се насочваш, може да презапишеш софтуера на DME.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 7.09.2008

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от izoholz » 13 Фев 2024, 23:29

Благодаря за съвета. Сам няма как да презапиша каквото и да било. Нямам диагностика дори. Може ли малко повече информация, ако искаш и на лично какво точно имаш в предвид и трябва да се направи? Да се игнорира системата и клапана ли? Можеш ли да извършиш това?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от The Heartlistener » 14 Фев 2024, 15:00

Колега, вместо да мислиш за софтуерни алабалистики (за което едва ли ще намериш точния човек), можеш да си решиш проблема по най-елементарния начин:
1. Премахваш клапана от вакуумната линия към колектора.
2. На тръбичката идваща от резервоара слагаш едно обикновено филтърче за да не влиза прах и оставяш да се вентилира атмосферно.
3. Дупката във всмукателния колектор запушваш, най-добре използвай фабричния щуцер на тръбичката затапен с нещо подходящо.
4. За да не записва грешка за клапана в DME, на буксата нанизваш съпротивление 1 килоом, има ги фабрични, ОЕМ номер 13901734469.
Толкова. По този начин елиминираш евентуални проблеми с клапана (да остане затворен и гледай какво става), както и пробиви по линията, което води до паразитен въздух във всмукателната система. Правили сме го нееднократно и всичко е точно. Копторите от едното време нямаха такива еко изпълнения и си движеха безпроблемно.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 7.09.2008

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от izoholz » 15 Фев 2024, 23:10

Благодаря за съвета, колега! Това си е някакво решение. Виж не ми е мъчно за екоекстрите. Проблемът е, че се появи този силно доловим паразитен шум в купето от този клапан, който всъщност никога не съм чувал преди това как работи. И все още не знам дали той причинява този силен резонанс или има друг проблем в ситемата да се появи този ефект "дефект". Реших, че по правилата ще потърся решение като сменя клапана и филтъра с ориигнални нови, но това не доведе до успех. Интересно ми е, КОЕ или КАКВО в един момент предизвиква този звуков ефект да е толкова силен и дали това е поправимо без да се игнорира системата...но явно не е.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от ildivvy » 17 Фев 2024, 19:20

Колата ми е друга марка, но аз също имам такъв клапан, който чувам от време на време. Вентилирането трае 3-5 секунди при мен. Според 'експертите' в марката, така трябвало да бъде. Не ме дразни...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 7.09.2008

Re: Шум от клапан вентилация на резервоара М54 двигател

Мнение от izoholz » 19 Фев 2024, 23:10

3-5 секудни нищо не е. При мен винаги си трака и се чува на празен ход. А преди не е било така. Има нещо гнило в цялата работа да се появи този шум. А и смяната на частите с нови не помогна. Иначе съм съгласен, че и при други марки го има проблеми. Четох из немските форуми също и не само за БМВ. Ами тракат си тези клапани, обаче решение никакво. Всъщност тук е момента да се отблежи, че хората коментират именно този осезаем шум, който се пренася в купето, а преди не го е имало също при работеща система. Да...трака, клапанът е първият заподозрян. Сменяш го с нов и нищо. Филтър сменям, тръби се продухват и шевната машина продължава да си трака.

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook