Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от datchko » 20 Юни 2020, 17:59

Здравейте,

Рядко пускам теми, защото преди да пускам, чета обширно какъв може да е даден проблем, но за конкретния - не намирам нищо, само някакви мои предположения.

Проблемът ми е в това, че при ниска скорост, особено при потегляне или при паркиране, имам много неприятен и силен "чаткаш" звук, дори в задръстванията са ме спирали да ми кажат, че нещо от колата чука силно.

Най-добре се описва като на някое колело да се сложат свински опашки и в движение трака, чатка, пука или там, каквото прави.
За съжаление нямам клипче, за да онагледя звука, може би утре ще снимам, за да стане ясно.

П.П - Чувам го повече отпред, отколкото отзад, потвърди го и жената, докато паркирам :mhihi:

Какво съм правил досега по колата:

- При вдигната кола съм въртял предните и задните колела, няма абсолютно никакъв звук;
- Днес смених гуменото каре между кардана и скоростната кутия - беше много зле положението и много голяма част от звуците изчезнаха, както и гадното превключване от 2-ра на 1-ва предавка. Изчезна и тупкането от задна на директна;
- При смяна на гуменото каре проверих и висящия лагер, за 12 години служба, учудващо е като нов. Хващайки самия кардан и мърдайки го нагоре-надолу и наляво-надясно, няма никакви чуканя или звуци, само нормалния ход от гумата;
- Гледах полуоските, но не чувам нищо от тях, вероятно не ги диагностицирам правилно;

От какво мисля, че идва проблемът:

- Най-вече от полуоските, не знам обаче дали от двете или от някоя конкретна. Скоро ще закарам колата в нормален сервиз, за да я погледнат по-добре.
- Кръстачката зад висящия лагер;
- Карето на кардана, там където влиза в диференциала.

Общо взето много се надявах да е от гуменото каре на кардана, но уви не изчезна това чаткане.
Честно казано, нямам много идеи от какво може да е, особено като го чувам звука отпред, а не отзад.
Последна промяна datchko на 01 Юли 2020, 6:01, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от FaceOff » 20 Юни 2020, 21:00

Изчукването от кръстатото каре на кардана е еднократно, при включване на предна/задна и може би в движение когато по-рязко натиснеш газта. Ако е от него може да ти се струва, че е отпред, ако е задното каре, то си се чува отзад.
Като е качена на подемника, не сте ли пробвали да я включите на D/R за да го локализирате?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от vvasilev1 » 21 Юни 2020, 14:29

Лагери на главини, спирачни апарати, полуоски, диф?

Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от datchko » 21 Юни 2020, 18:33

Четох в други форуми, че са имали проблеми с недобре затегнати болтове на носачите отпред.
Та, ще ги погледна и тах, за всеки случай, че аз си ги сменях (спазвах технологичните последователности, но знае ли човек).

Интересното е, че проблемът се появи след смяна на зимния комплект джанти с гуми, с летния. В същия ден сменях дискове и накладки и първоначално мислех, че не съм затегнал някой болт както трябва, но ги проверих много обстойно и нямаше хлабаво.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от Z3Ro* » 21 Юни 2020, 20:03

Ако пука при натисната леко спирачка когато маневрираш, мн е вероятно да е от апаратите - след като си сменял накладки, прегледай ги пак дали се движат нормално буталцата, накладките смазани ли са където е нужно, апаратите също дали са стегнати и на място ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 862
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: BMW e39, VW Golf, Audi
Мечтае да кара: Е60 М5

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от dokie » 21 Юни 2020, 23:26

При мен имаше подобно чаткане и се оказа пластината на спирачния апарат на едното задно колело... Явно е омекнала и не стоеше правилно, а и след доста опити да я наглася просто си купих нова за няколко лева и всичко заспа... Това поне е много лесно за проверка... За такава пластина говоря...
s-l400.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от datchko » 22 Юни 2020, 11:34

Благодаря, ще прегледам и предните, и задните пружинки/пластинки и ще пиша тези дни дали е било от тях.

Между другото за предните пластинки 34116761793 - нормали ли са в дилъра да искат 100лв/бр??? :censored:
В Автобавария и Дарукар са по 100лв, в М-кар са по 40, кое е вярното? :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 862
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: BMW e39, VW Golf, Audi
Мечтае да кара: Е60 М5

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от dokie » 23 Юни 2020, 12:35

По справката за наличност в Мкар на мен ми излиза същата цена като в Дару...
Аз дори не съм търсил оригинал... взех си АТЕ за 7лв (за заден спирачен апарат на е39) си :driving:
Това, което гледаш за 40лв вероятно е АТЕ (без щампа BMW) на клиентска цена...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от datchko » 23 Юни 2020, 17:58

dokie написа:По справката за наличност в Мкар на мен ми излиза същата цена като в Дару...
Аз дори не съм търсил оригинал... взех си АТЕ за 7лв (за заден спирачен апарат на е39) си :driving:
Това, което гледаш за 40лв вероятно е АТЕ (без щампа BMW) на клиентска цена...


В М-кар продават неоригинални части?
Иначе ще си купя тези дни Ате от колега във форума, даде ми приемливи цени, така че ще се мятам, пък да видим дали ще имам подобрение или цялостно премахване на проблема.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 862
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: BMW e39, VW Golf, Audi
Мечтае да кара: Е60 М5

Re: Странно чаткане/пукане е61

Мнение от dokie » 26 Юни 2020, 11:53

datchko написа:В М-кар продават неоригинални части?

Надявам се, че не...
Аз не съм купувал моята от М-кар... просто цена 40 за е60 съответства на АТЕ без щампа на BMW...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от datchko » 01 Юли 2020, 6:05

Колеги, вчера си реших проблема и съм потресен..

Установих, че болтовете на джантите са се разхлабили.

Какво ли не проверявах по колата и накрая се оказа това.. Добре, че не сме се претрепали някъде :banghead:

Благодаря на всички за предположенията, все пак проверих всичко, към което ме насочихте :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от Hip-hopotam » 01 Юли 2020, 21:20

За два месеца два пъти ми се случи с клиентски коли, първия път бях много озадачен въпреки че преди години ми се беше случвало това и знаех симптомите, но съм забравил и изгубих много време. Втория път вече се усетих веднага.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 862
Регистриран на: 15.09.2008
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: BMW e39, VW Golf, Audi
Мечтае да кара: Е60 М5

Re: Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от dokie » 02 Юли 2020, 23:31

Направо ме е срам да си призная - днес на голфа докато караше жена ми изведнъж започна тракане като при счупен лагер от предно ляво колело... Ей така в движение... Без да вие преди това... И понеже лично съм ги стягал всички болтове с динамометричния ключ на 140Nm при положение, че ги дават не повече от 110 си рекох - заминал е лагера... После се усетих, че лагерът е двойно-сачмен... Пипнах единия болт и хоп - върти се на ръка... А преди доста години спирах с е34-ката поради тракане на заден мост със същия произход...
Проверявайте ги болтовете при най-малкия шум, за да няма като по руските клипове - автономни гуми...
ПС: въпреки, че съм с алуминиеви джанти с капачки ми мина през главата - дали някой умишлено не е помогнал на болтовете??? За феновете на конспиративни теории ще добавя, че бяха разхлабени и болтовете на задна дясна гума (която не е задвижваща)...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от datchko » 03 Юли 2020, 6:18

dokie написа:Направо ме е срам да си призная - днес на голфа докато караше жена ми изведнъж започна тракане като при счупен лагер от предно ляво колело... Ей така в движение... Без да вие преди това... И понеже лично съм ги стягал всички болтове с динамометричния ключ на 140Nm при положение, че ги дават не повече от 110 си рекох - заминал е лагера... После се усетих, че лагерът е двойно-сачмен... Пипнах единия болт и хоп - върти се на ръка... А преди доста години спирах с е34-ката поради тракане на заден мост със същия произход...
Проверявайте ги болтовете при най-малкия шум, за да няма като по руските клипове - автономни гуми...
ПС: въпреки, че съм с алуминиеви джанти с капачки ми мина през главата - дали някой умишлено не е помогнал на болтовете??? За феновете на конспиративни теории ще добавя, че бяха разхлабени и болтовете на задна дясна гума (която не е задвижваща)...


При мен ситуацията е 1:1 с твоята.

Свалял съм джантите толкова много пъти, винаги ги натягам във въздуха, за да може да прилепне джантата хубаво, после донатягам след като е свалена колата в нормално положение.
Винаги го правя по един и същи начин на всички коли и никога не съм имал подобен проблем..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 2.06.2008
Местоположение: София, Възраждане
Пол: Мъж
Кара: Х3 § Lupo

Re: Странно чаткане/пукане е61 - РЕШЕН

Мнение от Georgi_G » 03 Юли 2020, 7:25

Да не си с различни болтове, колега? Веднъж да се случи, ОК. Ама втори път......

Доколкото знам, освен дължината, примерно болтовете за стоманени джанти са с раличен профил на контактнатата повърхност спрямо тези за алуминиеви.

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook