DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от snooperchi » 06 Юни 2021, 7:09

Здравейте момчета и евала за ентусиазма.

Моята кола е Е60 фейса 530хД 9ти месец 2007ма закупена от човек с история до 348к в БМВ. От тези километри до сега ( около 450 к ) е в мене. Проблема е, че в историята на колата НИКОГА не е сменяно масло на кутия в BMW.
От което разбирате защо се и притеснявам да го направя. Предпочитам да карам, да се счупи и да я направя цялата кутия, отколкото да сменя неща за 400-500лв и пак да се случи същото. Не знам дали ми е правилна логиката, заради това ви го споделям. Дано някой има подобна случка и сподели мнение. По рама, кутията ми излиза GA6HP26Z - 4-wheel ( рама - CT71020 ) нямам играене на обороти, но имам стандартните неща. Понякога на светофар приритва като спра и от 2ра към трета мисля, задържа в нанагорнище. Естествено - не винаги. Аз съм й хванал чалъма и отпускам леко газта и си сменя топ ( от 2ра към 3та ) Разбирам , че е напълно възможно да е и от гумичките и от клапанното тяло и от маслото, а може и кутията да си отива. Въпроса е, да сменям ли масло насилвайки счупването й.. или да я карам така и да чакам момента на изненадата. :dunno: :mrgreen:

Потребител
Аватар
Мнения: 42
Регистриран на: 6.05.2016
Пол: Мъж
Кара: BMW е61 530d lci
Мечтае да кара: BMW Z8

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от M.MARKOV » 06 Юни 2021, 8:59

snooperchi написа:Здравейте момчета и евала за ентусиазма.

Моята кола е Е60 фейса 530хД 9ти месец 2007ма закупена от човек с история до 348к в БМВ. От тези километри до сега ( около 450 к ) е в мене. Проблема е, че в историята на колата НИКОГА не е сменяно масло на кутия в BMW.
От което разбирате защо се и притеснявам да го направя. Предпочитам да карам, да се счупи и да я направя цялата кутия, отколкото да сменя неща за 400-500лв и пак да се случи същото. Не знам дали ми е правилна логиката, заради това ви го споделям. Дано някой има подобна случка и сподели мнение. По рама, кутията ми излиза GA6HP26Z - 4-wheel ( рама - CT71020 ) нямам играене на обороти, но имам стандартните неща. Понякога на светофар приритва като спра и от 2ра към трета мисля, задържа в нанагорнище. Естествено - не винаги. Аз съм й хванал чалъма и отпускам леко газта и си сменя топ ( от 2ра към 3та ) Разбирам , че е напълно възможно да е и от гумичките и от клапанното тяло и от маслото, а може и кутията да си отива. Въпроса е, да сменям ли масло насилвайки счупването й.. или да я карам така и да чакам момента на изненадата. :dunno: :mrgreen:
Моето е61 е същата година и същият двигател, но не е Х.
Имам същият проблем като теб , но понякога и на равно задържа. Сменя на по-високи обороти между 2 и 3-та предавка.
Колата по думите на предишния собственик е около 300к пробег. Когато беше свален филтъра/картера пишеше 2007г.
Магнитите бяха пълни със стружки. Последва смяна на масло и адаптация и така вече почти 10к функционира.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от snooperchi » 10 Юни 2021, 0:40

M.MARKOV написа:
snooperchi написа:Здравейте момчета и евала за ентусиазма.

Моята кола е Е60 фейса 530хД 9ти месец 2007ма закупена от човек с история до 348к в БМВ. От тези километри до сега ( около 450 к ) е в мене. Проблема е, че в историята на колата НИКОГА не е сменяно масло на кутия в BMW.
От което разбирате защо се и притеснявам да го направя. Предпочитам да карам, да се счупи и да я направя цялата кутия, отколкото да сменя неща за 400-500лв и пак да се случи същото. Не знам дали ми е правилна логиката, заради това ви го споделям. Дано някой има подобна случка и сподели мнение. По рама, кутията ми излиза GA6HP26Z - 4-wheel ( рама - CT71020 ) нямам играене на обороти, но имам стандартните неща. Понякога на светофар приритва като спра и от 2ра към трета мисля, задържа в нанагорнище. Естествено - не винаги. Аз съм й хванал чалъма и отпускам леко газта и си сменя топ ( от 2ра към 3та ) Разбирам , че е напълно възможно да е и от гумичките и от клапанното тяло и от маслото, а може и кутията да си отива. Въпроса е, да сменям ли масло насилвайки счупването й.. или да я карам така и да чакам момента на изненадата. :dunno: :mrgreen:
Моето е61 е същата година и същият двигател, но не е Х.
Имам същият проблем като теб , но понякога и на равно задържа. Сменя на по-високи обороти между 2 и 3-та предавка.
Колата по думите на предишния собственик е около 300к пробег. Когато беше свален филтъра/картера пишеше 2007г.
Магнитите бяха пълни със стружки. Последва смяна на масло и адаптация и така вече почти 10к функционира.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Честно да ти кажа, колега, на мене не ми се експериментира и си я карам така. Просто ми беше интересно, какво ще кажат хората , които разбират по въпроса. :)
Иначе, дори мислех в BMW да я закарам, че там поне със сигурност ще я обслужат като хората (уж) , но... ще я чакам да почне да прави някви въртели и отива на отваряне.
Проблема ще е по-скоро кой да я ремонтира, ако стане нещо.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 840
Регистриран на: 12.12.2014
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 2015
Мечтае да кара: E36 M3 3.2, M5 E60 LCI, M760Li, M5 F90 LCI
Детайли за колата: 258HP|RWD|Automatic

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от BorislavB » 12 Юни 2021, 21:53

snooperchi написа:
M.MARKOV написа:
snooperchi написа:Здравейте момчета и евала за ентусиазма.

Моята кола е Е60 фейса 530хД 9ти месец 2007ма закупена от човек с история до 348к в БМВ. От тези километри до сега ( около 450 к ) е в мене. Проблема е, че в историята на колата НИКОГА не е сменяно масло на кутия в BMW.
От което разбирате защо се и притеснявам да го направя. Предпочитам да карам, да се счупи и да я направя цялата кутия, отколкото да сменя неща за 400-500лв и пак да се случи същото. Не знам дали ми е правилна логиката, заради това ви го споделям. Дано някой има подобна случка и сподели мнение. По рама, кутията ми излиза GA6HP26Z - 4-wheel ( рама - CT71020 ) нямам играене на обороти, но имам стандартните неща. Понякога на светофар приритва като спра и от 2ра към трета мисля, задържа в нанагорнище. Естествено - не винаги. Аз съм й хванал чалъма и отпускам леко газта и си сменя топ ( от 2ра към 3та ) Разбирам , че е напълно възможно да е и от гумичките и от клапанното тяло и от маслото, а може и кутията да си отива. Въпроса е, да сменям ли масло насилвайки счупването й.. или да я карам така и да чакам момента на изненадата. :dunno: :mrgreen:
Моето е61 е същата година и същият двигател, но не е Х.
Имам същият проблем като теб , но понякога и на равно задържа. Сменя на по-високи обороти между 2 и 3-та предавка.
Колата по думите на предишния собственик е около 300к пробег. Когато беше свален филтъра/картера пишеше 2007г.
Магнитите бяха пълни със стружки. Последва смяна на масло и адаптация и така вече почти 10к функционира.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Честно да ти кажа, колега, на мене не ми се експериментира и си я карам така. Просто ми беше интересно, какво ще кажат хората , които разбират по въпроса. :)
Иначе, дори мислех в BMW да я закарам, че там поне със сигурност ще я обслужат като хората (уж) , но... ще я чакам да почне да прави някви въртели и отива на отваряне.
Проблема ще е по-скоро кой да я ремонтира, ако стане нещо.


А не е ли по-логично да я смъкнеш и рециклираш кутията вместо да чакаш да те остави някъде на пътя?
От малко дете си имам мечта, не Ferrari, брат, M-Power е Тя. -|- Цяла Земя под едно небе,с една марка автомобили - BMW...!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от snooperchi » 13 Юни 2021, 8:47

BorislavB написа:А не е ли по-логично да я смъкнеш и рециклираш кутията вместо да чакаш да те остави някъде на пътя?


Предишният й собственик, ми беше споменал, че когато започне да прави проблем, започва да набива грешки на диагностика в кутията. За сега няма проблем. Като цяло , интересното е, че дори и маслото вътре е червеникаво, а не черно...( проверено след развиване на пробката при запален автомобил ) или някво ръждиво ако щеш. След Stage 1 с xHP направен вчера от колегата "vld" , кутията се държи прекрасно. Изчезна за сега дори приритването от 2ра към 1ва след спиране на място. Както и задържането от 2ра към 3та. За толкова километри, никога не е имало проблем с играене на обороти. Очаквам поне нещо да се случи, каквото и да е, дори дребно, за да я смъкна и обслужа от - до. Просто в момента искам да направя други ремонти, също толкова неотложни във времето, и после вече... следва тя, защото то друго просто няма да остане. :mrgreen: Избягвам да жаля средства за нещо, на което разчитам - като колата си.
При всички случаи, когато й дойде момента, ще опиша всичко тук, във всяка една тема, за да се знае какво и що. От - до. За кутия на 450,000+ км без обслужване... съм впечатлен. Т'ва сигурно ако беше някоя различна марка от Ауди, Мерцедес и BMW.... да е метнало боба до сега. :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 30
Регистриран на: 30.10.2018

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от borislvagg » 13 Юни 2021, 21:30

Здравейте колеги, препоръчайте ми майстор/сервиз в София където са запознати с всички детайли по смяната както е описал автора тук. От него се разбира, че не е просто смяна на маслото, а си има и доста тънкости, които доста от “майсторите” не знаят. Ще се радвам и ако ми ориентирам с приблизителна цена.
Благодаря!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 23.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E93 335i
Детайли за колата: не върви

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от hibernate » 14 Юни 2021, 9:53

snooperchi написа:
BorislavB написа:А не е ли по-логично да я смъкнеш и рециклираш кутията вместо да чакаш да те остави някъде на пътя?


Предишният й собственик...


Аз на твое място бих я обслужил, в крайна сметка кутиите са по 500 лева за тая кола и 300 рециклирано хидро. Не е болка за умиране и бих предпочел този вариант пред другия да се чудя къде ще хвърли фира. Единственото нещо, което ще съветвам е да не се прави ресет на адаптация, ако няма да се изпълни после цялата процедура при адаптирането като хората.
BMW 335i E93 2007 - Automatic 360 whp at 100 octane Stage 1 MHD
M-Pack, Keyless-Go, CiC Professional + Combox Retrofit, EPS Retrofit, Hi-Fi Retrofit, Sport Recaro, Light package, index 12 injectors

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от Ненко Вранков » 28 Юни 2021, 19:47

snooperchi написа:... Избягвам да жаля средства за нещо, на което разчитам - като колата си.
При всички случаи, когато й дойде момента, ще опиша всичко тук, във всяка една тема, за да се знае какво и що. От - до...

Избягваш да жалиш средства за колата, но за 100 000 км не сметна за нужно да си смениш маслото, само защото не се е счупила все още колата и не те е оставила на пътя... още повече като знаеш, че последните 14 години не е сменяно...
Едно време в този форум пишеха и четяха автомобилни ентусиасти.

костинбродчанин
Аватар
Мнения: 3239
Регистриран на: 18.11.2008
Местоположение: градът на славея
Пол: Мъж
Кара: е60 530д
Мечтае да кара: М3 Компакт
Детайли за колата: Няма много...

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от vladi_a_i » 28 Юни 2021, 20:00

Скоро направих тази процедура със смяна на маслото и консумативите на автомата - 550лв.Капака имаше щампа 2015г.,кола нов внос от Холандия. Не съм имал проблеми, но си трябва смяна. Маслото беше катран, аз го разбирам като, че все едно сменяш масло на двигателя,трябва си обслужване. Скъпо ми е пред предходната ми кола е36 323ти 00г. :)
Ноо кеф цена няма ;)
БМВ и пак БМВ и пак БМВ...БМВ

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от Ненко Вранков » 29 Юни 2021, 6:44

vladi_a_i написа:...Не съм имал проблеми, но си трябва смяна. Маслото беше катран, аз го разбирам като, че все едно сменяш масло на двигателя,трябва си обслужване. ..
Ноо кеф цена няма ;)

Абсолютно си прав. Не знам що за малоумна логика е - "докато не започне да прави проблеми и да набива грешки - не пипаш" ... и лошото е, зче много са така.. затова масово дараци се движат.
Любопитно ми е, вие на двигателите маслото си го сменяте, когато ззапочнат да чукат биелни и основни лагери , нали, не превантивно!? Все пак, като няма проблем, защо да се набутвате с 300лв !?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от grkv » 29 Юни 2021, 8:56

Няма много общо сравнението...
В двигателя маслото има смазочна и охлаждаща дейност, след Х мото часове всяка една частица от него е била над точката си на кипене и е позагубила смазочните си качества, затова и се сменя на често, докато в скоростната кутия маслото се използва основно като хидравлична течност, затова и препоръчителните километри за смяна са различни.

Иначе и аз съм от тия, дето ще правят като се оака тотално.
Кутията е на 340 хил. км с оригинално масло и сменя плавно. Има първи симптоми на отиващо си ХДП - бавно отключване на локъпа, задържане на предавка, игра на обороти при без-газ и т.н. Дразни минимално само в градски условия, което при мен е 10% от карането ми.
Така или иначе кутията в даден момент ще се отваря за рециклиране на ХДП, ясно е, че няма да я затворим със същото масло. Кога ще е тоя момент не се знае, може и още 100 хил. км да изкара така :dunno:
Смяна на маслото сега няма да ми реши проблемите, а предвид неяснотите относно адаптациите след смяна, то най-много да се влоши поведението ѝ спрямо сега.
Ако от xHP пуснат съпорт и за моята кола директно сваляме, правим и ремапваме на свежа кутия, ама до тогава няма особен смисъл...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от snooperchi » 30 Юни 2021, 5:52

grkv написа:Няма много общо сравнението...
В двигателя маслото има смазочна и охлаждаща дейност, след Х мото часове всяка една частица от него е била над точката си на кипене и е позагубила смазочните си качества, затова и се сменя на често, докато в скоростната кутия маслото се използва основно като хидравлична течност, затова и препоръчителните километри за смяна са различни.

Иначе и аз съм от тия, дето ще правят като се оака тотално.
Кутията е на 340 хил. км с оригинално масло и сменя плавно. Има първи симптоми на отиващо си ХДП - бавно отключване на локъпа, задържане на предавка, игра на обороти при без-газ и т.н. Дразни минимално само в градски условия, което при мен е 10% от карането ми.
Така или иначе кутията в даден момент ще се отваря за рециклиране на ХДП, ясно е, че няма да я затворим със същото масло. Кога ще е тоя момент не се знае, може и още 100 хил. км да изкара така :dunno:
Смяна на маслото сега няма да ми реши проблемите, а предвид неяснотите относно адаптациите след смяна, то най-много да се влоши поведението ѝ спрямо сега.
Ако от xHP пуснат съпорт и за моята кола директно сваляме, правим и ремапваме на свежа кутия, ама до тогава няма особен смисъл...
При мен това, което описваш се реши с xHP благодарение на колегата vld. Stage 1

Особено задържането между 2ра и 3та и рязкото джасване ако не върнеш леко газта в точния момент.

Моята е на 450к+ и нямам проблеми с обороти и прочие, а само това при смяната. Което вече го няма, защото кутията си реди като хората след xHP намесата. Учудващо, но факт. Аз бях много скептично настроен, но видях разликата преди и след...

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 355
Регистриран на: 1.06.2008
Местоположение: Варна
Кара: E60 520d LCI
Мечтае да кара: Самолет

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от brabusbg » 30 Юни 2021, 7:24

Колеги дайте малко повече информация какво е това хНР, че моята кутия го прави същото като загрее?

Изпратено от моят VOG-L29 с помощта на Tapatalk
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от Exclusive89 » 30 Юни 2021, 8:35

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 355
Регистриран на: 1.06.2008
Местоположение: Варна
Кара: E60 520d LCI
Мечтае да кара: Самолет

Re: DIY Обслужване на скоростна кутия ZF6HP 530D

Мнение от brabusbg » 30 Юни 2021, 9:44

Exclusive89 написа:https://www.xhpflashtool.com/
https://www.facebook.com/xhpflashtool/

Благодаря!



snooperchi написа:
BorislavB написа: Изчезна за сега дори приритването от 2ра към 1ва след спиране на място. Както и задържането от 2ра към 3та. За толкова километри, никога не е имало проблем с играене на обороти. Очаквам поне нещо да се случи, каквото и да е, дори дребно, за да я смъкна и обслужа от - до. Просто в момента искам да направя други ремонти, също толкова неотложни във времето, и после вече... следва тя, защото то друго просто няма да остане. :mrgreen: :mhihi:


Имам абсолютно точно същите два проблема със скоростната кутия, обаче моята е 6НР19. Нямам никакви други грижи с нея, преди 3000км смених масло. Дали ще се оправят нещата и при мен с това? Това всъщност е ремап на скоростната кутия ли? Има ли нещо за което трябва да се притеснявам след него?
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook