ресет автоматична скоростна кутия E60

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от Emooo » 12 Юни 2012, 9:31

Ето ви малко храна по темата с ресета http://forums.bimmerforums.com/forum/sh ... ?t=1615856
Tool - Fear Inoculum

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 21.03.2008
Местоположение: Созопол
Пол: Мъж
Кара: F10 530d
Мечтае да кара: карах почти всичко

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от batzlati » 13 Юни 2012, 18:17

Аз мога да споделя впечатления след операцията с ключа на контакт и педала на газта до край.
Първо да кажа , че мята при нормално каране си превключва на около 1550 оборота. Дразнеше ме единствено лекия тласък , който се получаваше понякога преди пълното спиране (да кажем плавно спиране на светофар) , когато автоматика включи на първа. Та след тъй наречения "ресет" , тласъка изчезна.
Другото си е както преди.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 8.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E63 650i '06

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от noiseless » 15 Юни 2012, 13:38

Ето и моите лични наблюдения: имах лек удар в ск. кутия точно преди спиране - често срещан проблем. При закачане на комп. се оказа, че софт-а на двигателя е от 2004 г., т.е. оригиналния, а на ск. кутия от 2010, т.е. е бил ъпдейтван. Човекът с компютъра ми рисетна (нулира) настройките на кутия и каза, че трябва да покарам известни километри, за да се адаптира отново. Въпреки това ударът при намаляване си остана. Преди месец ходих в Дару за пълен ъпдейт на софтуера на колата, включително двигател и ск. кутия. От тогава, след ъпдейта ударът изчезна!
Не мога да съм сигурен, но според мен е по-резонно да се сменя софта на кутията и двигателя едновременно.
Поздрави,
Иво

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от @ndro » 15 Юни 2012, 20:29

иво, какво имаш предвид под "софт-а на двигателя"?
и каква е връзката между него и софт-а на кутията?
питам, защото аз съм решил да променям само софт-а на кутията, тъй като съм правил много промени по другите модули и ремап на двигателя, а ако ми направят цялостен ъпдейт всичко ще се занули...

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от MadChicken » 15 Юни 2012, 21:21

Под "софт-а на двигателя" най-вероятно разбира DDE модула. Принципно е добра практика като се обновяват модулите за двигателя и авт. ск. кутия да се държат винаги в текущо последните си съвместими за дадената кола версии независимо дали са излезли по едно и също време.
@ndro сам ли смяташ да се пробваш или ще ходиш при някой? А сигурен ли си че има по-нов софтуер като за твоята кутия, а тя каква е?
Ако ще пробваш сам по-добре паркирай на паркинга на някой от официалните дилъри и дай на неутрална, че по-лесно се бута после :mhihi:

Шегата настрана, ако ще пробваш въпреки че файла е ~250kb и принципно става и на добе зареден акумулатор само (20-тина минути през OBD), гледай да си пуснеш стабилизирано захранване от някъде и хубаво виж какво точно флашваш че да не боли после...
Only dead fish follow the stream...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 354
Регистриран на: 11.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 530da 04'
Мечтае да кара: А7 3.0TFSI
Детайли за колата: China Maina Town Tuning

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от sawion » 15 Юни 2012, 23:23

а аз имам питане, относно хардуера на кутията. Възможно ли е в годините от 2003 до 2005 да има няколко типа на 6hp26 с различни мекатроници, съответно различни модули за управление и софтуери на едни и същи мотори? Или конкретна ситуация - 530Д 2003г с един тип 6hp26 и един тип модул за управление и 530Д 2005г с друг тип 6hp26 и друг модул за управление или всичко е взаимозаменяемо и разликите почват от 2007г нагоре? Питам защото при смяна на модула примерно с такъв втора употреба от по-нова кола дали кутията ще работи коректно след адаптацията ако е предназначена за по-нов сериен номер (или т.н. малко по-нова разработка) на кутията?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 8.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E63 650i '06

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от noiseless » 16 Юни 2012, 8:13

@ndro написа:иво, какво имаш предвид под "софт-а на двигателя"?
и каква е връзката между него и софт-а на кутията?
питам, защото аз съм решил да променям само софт-а на кутията, тъй като съм правил много промени по другите модули и ремап на двигателя, а ако ми направят цялостен ъпдейт всичко ще се занули...

Андро, имам предвид софтуера в компютъра, който отговаря за работата на двигателя, съдържа горивните карти и подлежи на ремап ;) При старата ми Е39-ка се наричаше ECU, а тук може би е DDE, както подсказа "Лудото Пиле" :yes:
Наистина не знам защо, но при мен чак след едновременен ъпдейт на двата софтуера се оправи удара в кутията, който имах :roll:
При теб обаче, щом вече си с ремап, смени само софт-а на кутията - ти имаш ли някакви проблеми с нея или само за да е с последна версия?
Успех!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от @ndro » 16 Юни 2012, 9:14

Иво, и за не съм много в час със софтуера и модулите. от това, което прочетох за DDE, си правя извода, че ремапа (чип туннга) би трябвало да променя точно неговите параметри.
предполагам, че DDE е името, с което БМВ нарича ECU-то на дизеловите си двигатели, тоест и двете означават едно и също нещо, поправете ме ако греша... :confused:
ето малко инфо: http://www.bmw.com/com/en/insights/tech ... onics.html

noiseless написа:Наистина не знам защо, но при мен чак след едновременен ъпдейт на двата софтуера се оправи удара в кутията, който имах :roll:
При теб обаче, щом вече си с ремап, смени само софт-а на кутията - ти имаш ли някакви проблеми с нея или само за да е с последна версия?

този "удар" според мен го имат всички със стария софтуер, особено при рязко спиране на място от по-висока скорост, поне при мен е така.
а искам да направя ъпдейт на скоростната кутия, защото карах една фейсова Е60-ка и ми направи впечатление, че разликата е меко казано ОГРОМНА - много по-стегнато, адекватно и неусетно превключва скоростите :smoke:

MadChicken написа:...Принципно е добра практика като се обновяват модулите за двигателя и авт. ск. кутия да се държат винаги в текущо последните си съвместими за дадената кола версии независимо дали са излезли по едно и също време.

да, мисля че си прав, чувал съм го и от други хора, но тогава ще загубя ремапа (чип тунинга).

MadChicken написа:@ndro сам ли смяташ да се пробваш или ще ходиш при някой? А сигурен ли си че има по-нов софтуер като за твоята кутия, а тя каква е?
Ако ще пробваш сам по-добре паркирай на паркинга на някой от официалните дилъри и дай на неутрална, че по-лесно се бута после :mhihi:
Шегата настрана, ако ще пробваш въпреки че файла е ~250kb и принципно става и на добе зареден акумулатор само (20-тина минути през OBD), гледай да си пуснеш стабилизирано захранване от някъде и хубаво виж какво точно флашваш че да не боли после...

ха-ха, голям си шегаджия. това със спирането пред паркинга на неутрална ми хареса :mhihi:
в момента проучвам въпроса и доколкото разбирам софтуера на скоростната кутия може да се променя с какъвто искаш. няма да се пробвам сам, ще отида при майстора си, който проучва нещата и тия дни ще тестваме. човека има репатрак, така че ще може да ме метне до някой официален дилър, ако оплескаме софтуера :mhihi:

незнам каква ми е кутията, но със сигурност има по-нов софтуер, който се предлага от официалните сервизи, но те искат цялостен ъпдейт. а аз искам само на кутията, може оригиналния от БМВ, а може и да е с някакви индивидуални настройки...

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от MadChicken » 16 Юни 2012, 9:53

Ако имате достъп до INPA програмата, мога да ви кажа какво да направите за да разберете дали има по-нови версии на въпросните модули - двигател и кутия, та:

Пускате INPA-та, избирате Е60, отваря се нов прозорец с две колони - в дясната най-отгоре има само един надпис - Functional jobs. Влизате там и правите два скрийншота (заличете си VIN-а) на следните неща - таблиците, които ви излизат като натиснете бутона Ident и после UIF (най-отдолу са бутоните). Това е описание на всичките ви модули - вид и текуща версия на софтуера в тях. По тези номера после ще ви кажа дали има по-нова версия на модула. За да се активират всички модули колата трябва да е на втората степен на ключа или с натиснат Start/Stop бутон, иначе не излизат всички...

П.С. Digital Diesel Electronics (DDE), Digital Motor Electronics (DME), Electronic Transmission Control / Elektronisch Getriebe Steurung (EGS)
Only dead fish follow the stream...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от @ndro » 16 Юни 2012, 13:50

благодаря, лудо пиле :yes:
следващата седмица мисля да се заиграя...

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от ///M_Martin » 16 Юни 2012, 15:17

понеже и аз имам интерес мога да пробвам това с Инпата да видим какво ще излезе :yes:
П.П.Пишете после при резултати

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 8.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E63 650i '06

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от noiseless » 16 Юни 2012, 15:50

@ndro написа:
.... със сигурност има по-нов софтуер, който се предлага от официалните сервизи, но те искат цялостен ъпдейт. а аз искам само на кутията...

Според мен, няма логика ако имаш проблем със скоростната кутия от Дару да не искат да ти ъпдейтнат само нейния софт, без да пипат останалите модули. Това, кои агрегати от колата ще си ремонтираш при тях би трябвало да е изцяло твой личен избор!
Успех и пиши, какво е станало!

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от MadChicken » 16 Юни 2012, 17:32

По-скоро е избор на официалният софтуер, с който работят дилърите. Още от времето на Progman, а сега ISTA/P обновяването на модулите по колата става автоматично, без да имаш възможност за избор, т.е. софтуера сам си изготвя план за ъпдейт според едни много специфични таблици за съвместимост на версия на хардуера и софтуера в модулите на цялата кола. Като си видите датите на ъпдейт от Инпа-та както ви казах ще видите, че дори след пресен ъпдейт от дилър има модули, които въобще не са пипани от както е произведена колата и такива които са обновени туку що. В случая на @ndro ако софта на двигателя му е достатъчно нов, то той няма да бъде маркиран за ъпдейт дори и ремапнат! Да не говорим че има и хора, които могат да променят така версията на текущия софтуер, че да имитира по-нова или каквато и да е версия. Дилъра не избира какво да ъпдейтва нито знае какво е за ъпдейт. Разбира го като му се визуализира плана с една графика на всички модули и може само да се съгласи да продължи или да откаже процедурата. Ръчните ъпдейти стават със "сервизен" софтуер на BMW, който въобще не се ползва от дилъри. Абе общо взето с извинение към хората които работят в официалните сервизи в България, обаче много малко се знае за електрониката по колите. Те обичат са сменят с нова, може би такава е политиката...
Only dead fish follow the stream...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от da6ip » 17 Юни 2012, 16:34

Пробвах и аз с ресета, без резултат.
Държах педала около 90 секунди, нямаше някакъв шум или нещо такова.
После тръгнах, и всичко бе по старому - превключва на същите обороти като преди при спускане, при леко ускоряване, и при силно ускоряване. Превключването е същото като преди.

Относно кутията може би е важно да отбележа че нямам абсолютно никакви оплаквания от кутията: Преди 40 хил. км. маслото и е сменяно, и е възможно да са занулявани настройките от майстора тогава. При всички положения още тогава ритването при спиране изчезна (всъщност стана по-слабо и се повявява по-рядко). Освен това стилът ми на каране е консистентен, т.е. не сменя често режимите.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: ресет автоматична скоростна кутия E60

Мнение от @ndro » 17 Юни 2012, 21:34

MadChicken написа:По-скоро е избор на официалният софтуер, с който работят дилърите. Още от времето на Progman, а сега ISTA/P обновяването на модулите по колата става автоматично, без да имаш възможност за избор, т.е. софтуера сам си изготвя план за ъпдейт според едни много специфични таблици за съвместимост на версия на хардуера и софтуера в модулите на цялата кола. Като си видите датите на ъпдейт от Инпа-та както ви казах ще видите, че дори след пресен ъпдейт от дилър има модули, които въобще не са пипани от както е произведена колата и такива които са обновени туку що. В случая на @ndro ако софта на двигателя му е достатъчно нов, то той няма да бъде маркиран за ъпдейт дори и ремапнат! Да не говорим че има и хора, които могат да променят така версията на текущия софтуер, че да имитира по-нова или каквато и да е версия. Дилъра не избира какво да ъпдейтва нито знае какво е за ъпдейт. Разбира го като му се визуализира плана с една графика на всички модули и може само да се съгласи да продължи или да откаже процедурата. Ръчните ъпдейти стават със "сервизен" софтуер на BMW, който въобще не се ползва от дилъри. Абе общо взето с извинение към хората които работят в официалните сервизи в България, обаче много малко се знае за електрониката по колите. Те обичат са сменят с нова, може би такава е политиката...

браво! благодаря за полезната информация :bowdown:

а да попитам - някой със стар софтуер на ск. кутия (мойта е от 2004-та) правил ли е ъпдейт, мнения, коментари?

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook