Допълване на климатик е60

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Допълване на климатик е60

Мнение от Emooo » 17 Апр 2012, 17:04

Здравейте,

до сега научих че на е60 климатика се пълни с R134a и събира 700gm (http://www.ariazone.com/brochures/Refrigerant%20Capacity%20Guide.pdf)
Интересува ме дали се слагат някакви добавки, които смазват компресора например или нещо друго специфично за тази кола, което трябва да знам като отида при майстора.

Благодаря.
Tool - Fear Inoculum

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от memorex » 17 Апр 2012, 17:42

имаш предвид освен масло?Ако става дума за масло,има определени масла които се препоръчват и е важно да се налее точно от тях!!!
За добавки не ,не вярвам да съществуват такива
Refrigerant Oil Type PAG, BMW Part No. 81 229 407 724 or equivalent

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Emooo » 17 Апр 2012, 19:03

Изненадан съм че работното тяло с което се пълни се нарича масло. Аз си го представях като някакъв газ. Това което си дал като part num е точно МАСЛО КОМПРЕСОР R134 - тоест това което смятам да долея. Не мисля обаче да го взимам от БМВ защото предполагам че няма разлика от това което те предлагат и широко разпространеното R134. Благодаря за инфото :yes:
Tool - Fear Inoculum

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 324
Регистриран на: 25.01.2011
Пол: Мъж
Кара: BMW 745D
Мечтае да кара: M-5

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от emoo » 17 Апр 2012, 19:17

Колега ако си духа студено не го пипай няма смисъл

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Emooo » 17 Апр 2012, 19:18

emoo написа:Колега ако си духа студено не го пипай няма смисъл

Духа студено но отнема доста време докато задуха. Ако е паднало нивото на фреона може да замине компресора. Защо да не го пипам? Може ли да се осере нещо с допълване?
Tool - Fear Inoculum

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от memorex » 17 Апр 2012, 19:30

Emooo написа:Изненадан съм че работното тяло с което се пълни се нарича масло. Аз си го представях като някакъв газ. Това което си дал като part num е точно МАСЛО КОМПРЕСОР R134 - тоест това което смятам да долея. Не мисля обаче да го взимам от БМВ защото предполагам че няма разлика от това което те предлагат и широко разпространеното R134. Благодаря за инфото :yes:

Извинявай предварително но бъркаш двата щата.Питаш какво се слага за смазване аз ти казвам масло и какъв модел а ти после говориш за фреон и че охлажда бавно.
Охлаждащия газ/фреона е марка R134А а маслото е онова по–горе и е ако не се лъжа около 150 грама.За фреона казваш е 700мл.Ами ако ти охлажда слабо иди и кажи да ти донапълнят фреон важното е фреона да е R134А .Фреон има всеки сервиз за авто климатици не е задължително да е официален.Успех

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Emooo » 17 Апр 2012, 19:42

Благодаря memorex,

определено не съм наясно затова питам. След първия ти пост се обърках и помислих, че вече не се ползва фреон ами масло... доколкото разбирам сега маслото и фреона са различни неща. Кажи ми това масло къде се налива? Смесва ли се с фреона или се налива на друго място?
Tool - Fear Inoculum

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от memorex » 17 Апр 2012, 19:57

Emooo написа:Благодаря memorex,

определено не съм наясно затова питам. След първия ти пост се обърках и помислих, че вече не се ползва фреон ами масло... доколкото разбирам сега маслото и фреона са различни неща. Кажи ми това масло къде се налива? Смесва ли се с фреона или се налива на друго място?

Виж накратко маслото се налива там където и фреона но после в процеса на работа компресора маслото се отделя от газа и остава да маже компресора.Не съм специалист по авто климатици но почти съм сигурен че в твоя случай се налага добавяне само на фреон пък майстора който ще налива ще прецени.Ако си загубил и масло то трябва да има видими следи по климатичната системата имам предвид омасляване.Ако евентуално трябва да се долее масло или да се смени ако е мръсно в което също се съмнявам доливането не би трябвало да е проблем за майстора но гледай да добавиш от същото което е вътре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 324
Регистриран на: 25.01.2011
Пол: Мъж
Кара: BMW 745D
Мечтае да кара: M-5

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от emoo » 17 Апр 2012, 21:50

Маслото се сипва в компресора 150грама а фреона то не може да се допълни точи се с една вакум помпа всичко от системата и наново ти пълнят системата след като ти напълнят системата пусни климатика и гледай колко атмосфери качва ако качи повече от 3 ти е задръстен филтъра нормалното е между 2,5 до 3 атмосфери

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Jordana » 17 Апр 2012, 22:22

Маслото е в компресора и е по спецификация на компресора.Тъй като компресорите се произвеждат от фирми които правят само климатична техника количеството масло и вида трябва да е съобразена с тяхна спецификация.На един и същ модел автомобил може да има компресор от различни производители в зависимост от годината.Колега сам без необходимите познания опит и техника не можеш да направиш нищо по климатичната система освен смяна на филтъра на купето да кажем.Най добре иди при специалист ако имаш съмнения че нещо не работи както трябва.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Emooo » 17 Апр 2012, 22:28

Със сигурност отивам при специалист но искам да съм подготвен за да знам дали това което ми казва е истина или иска да ме обере.
Tool - Fear Inoculum

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от Jordana » 17 Апр 2012, 22:40

Ха ха със сигурност е така.Виж сега малко инфо.Всички съвременни автомобили са с фреон R134A цената му е около 25-35 лв на кг.зависи откъде го взема сервиза.Масло в компресора се долива само ако има нужда тоест трябва да има някакъв теч на фреон да е изтървал или да е изтекло маслото поради сериозен пробив в системата.Най честите проблеми са мръсен филтър на купето замърсен топлообменик на кондензатора и на изпарителя.Е има и други но там вече се налага ремонт .Имай предвид че за да работи нормално климатика особено пък ако е климатроник трябва външната температура да е поне 20 градуса и нагоре.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от bordo_77 » 18 Апр 2012, 8:03

Jordana написа:Ха ха със сигурност е така.Виж сега малко инфо.Всички съвременни автомобили са с фреон R134A цената му е около 25-35 лв на кг.зависи откъде го взема сервиза.Масло в компресора се долива само ако има нужда тоест трябва да има някакъв теч на фреон да е изтървал или да е изтекло маслото поради сериозен пробив в системата.Най честите проблеми са мръсен филтър на купето замърсен топлообменик на кондензатора и на изпарителя.Е има и други но там вече се налага ремонт .Имай предвид че за да работи нормално климатика особено пък ако е климатроник трябва външната температура да е поне 20 градуса и нагоре.


Точно това ми е правило впечатление и на мен, относно външната температура. Не може на вън да е 15 градуса, а вътре в купето да духа студено и да е хладилник. За това си проверете работата на климатиците поне над 20 градуса на вън. В противен случай оставате с впечатление че климатика не работи добре на охлаждане. Разбира се, една проверка в добър сервиз никога не е излишна. Имах случай с едно Ауди преди време, в един сервиз ме убеждаваха че трябвало да се долива фреон и други глупости да се правят на стойност 50-60 лева. Отидох при един приятел и след като го закачи, се оказа че системата си работи съвсем нормално, последва само смяна на филтър и всичко заспа. Лошото тук е че който не разбира, много често плаща без причина и сме принудени постоянно да сондираме различни мнения за да не ни качат на черешата :( .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 8.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E63 650i '06

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от noiseless » 18 Апр 2012, 9:58

И аз трябва да ходя за профилактика/пълнене на климатика и мислех да пробвам обявата от форума:
viewtopic.php?f=63&t=290131

Ако някой вече е ходил при човека нека да сподели мнение, моля!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 95
Регистриран на: 12.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BWM e61 535d
Мечтае да кара: Валяк

Re: Допълване на климатик е60

Мнение от borke_ » 02 Юли 2022, 13:38

Здравейте,
Имам следния проблем. Всяка година в началото на лятото, когато започна да включвам климатика, няма грам фреон. Явно изпуска от някъде. Карал съм я на майстори, включват и няква машина с някаква зеленикава течност, която да покаже от къде изпуска, обаче няма никъде теч. Също така тая машина създава някакъв вакум и всичко си е точно, показва че няма теч. Пълнят системата и цяло лято си има климатик, обаче като мине зимата и пак дойде време за климатик, пак няма фреон. Да ме насочите къде да търся проблема? Маркучи ли, радиатор ли, компресор ли?

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook