Electric steering wheel lock defective

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 04 Авг 2011, 23:58

Някой друг ял ли е дървото с тая лайнария? Изглежда от края на 2004 (новия ключ) до към края на 2006, заключването на волана е електрическо и освен това, дефектно :mhihi: След ноември 2006 мисля, са разкарали електрическата ключалка.

Небезизвестната лампичка на волан + катинар. Проблема е най-често срещан при 1ва и 3та серия, по-рядко при 5те. Първоначално светва оранжево когато давате на конакт или изгасите автомобила, като предупреждава, че волана е под напрежение и колата няма да запали докато не го размърдате. Дори когато волана е изправен и не е под никакво напрежение. Докато свети оранжево, може да запалите автомобила, но е препоръчително да се ориентирате към сервиз, ако волана не е бил под напрежение, защото светне ли в червено, колата става паметник - отказва да пали и не можете да отключите волана. Ако сте спрели на кофти място и с навит волан, вариантите с пътната помощ стават доста ограничени, май само паяк ...

Аз минах и през оранжевия и през червения стадий, за мой късмет бях спрял така, че да мога да кача колата на пътна помощ. Интересното е, че когато колата не е запалена, не може да се изключи от паркинг. За тези които не знаят, гуменото покритие на скоростния лост излиза относително лесно от конзолата, под него, в горния десен ъгъл има 1 езиче което се бута и скоростния лост може да се движи дори без да е запалена колата.

Причините за въпросния проблем може да са няколко:

- кофти модул за управление на ключалката (за всяко нещо отделен модул :banghead: )
- самия механизъм на ключалката
- кофти сензор на ключалката

Вариантите за оправяне са няколко (доста изчетох последните 2 седмици :mhihi:):
- флашване на модула с по-нов софтуер и изтриване на грешките и/или подмяна на модула с нов- няма гаранция че няма пак да се появи проблема
- ако проблема е механичен - сваляне на цялата кормилна колона, почистване, смазване и чистене на грешките - отново няма гаранция
- смяна на цялата кормилна колона - за гаранционните коли изобщо не си играят да проверяват къде точно е проблема и сменят директно цялата колона, с такава която няма електрическа ключалка. Естествено за тези извън гаранция (общо взето вече всички с въпросната ключалка...), сумата е доста кисела, цената на колоната без труда по смяната беше 2,500 лв по спомен, но поне решението е перманентно.

Аз вече минах през флашването на модула и за съжаление нямаше ефект, сега съм поръчал нов модул. Естествено не ми се дават 2,500лв за нова колона, но май натам отиват нещата...

Смешното е че колата е на 66 000км, но е извън гаранция. БМВ знаят за проблема, но не са направили акция за подмяната на всички дефектни колони, просто са изчакали колите с проблемните ключалки да излезнат извън гаранция, а междувременно на проблемните с гаранция, са сменяли целите колони.
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от b00st » 05 Авг 2011, 1:43

винаги съм знаел, че тия коли имат електроника по тях ама чак толкова :shock:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 16.12.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: LCI 530xd
Мечтае да кара: Alpina B7

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от fefe » 05 Авг 2011, 12:56

А след фейса скоростния лост имаше няква друга врътка да се премести в N без палене (щото е електронен и той вече :D) ма не помня къде я четох.

Иначе твойта е без гаранция щото е изтекла на време предполагам? :/

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 05 Авг 2011, 13:26

Мда :confused:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 18.10.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е60
Мечтае да кара: Air Bus a380
Детайли за колата: 535d

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от zdravko_boqdjieff » 06 Авг 2011, 21:59

По мое лично наблюдение и опит бих ви съветвал когато спирате колата и гасите, никога не оставяйте волана завит на ляво или дясно...винаги напред да сочат колелата!Мился,че така много по-малко се натоварва заключващото у-тво!На мен лично един път ми е светвала лампата и то когато бях паркирал с левите колела върху един бордюр и системата нещо се бъгна :)
Никога,никога не се предавай!!!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 115
Регистриран на: 19.04.2010
Местоположение: България
Пол: Мъж
Кара: e46 m3
Детайли за колата: rd sport dme soft,cams and heders.koni fsd

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от mmmotorwerke » 08 Авг 2011, 6:18

SUBJECT
Replacement of Electric Steering Lock (ELV)


MODEL
E60, E61 (5 Series)

E63, E64 (6 Series)


SITUATION
After working through the ELV (Electric Steering Lock) test plan, the test plan states "Install the following component – M137a Electric steering lock".

INFORMATION
Analysis of warranty claims shows that in many cases, complete steering column assemblies are being replaced when a faulty steering lock is identified.

On these vehicles, the ELV is available separately, and therefore only this part should be replaced.

PARTS INFORMATION
Part Number
Description
Quantity

32 30 6 774 636
M137a Electric Steering Lock
1

WARRANTY INFORMATION
Replacement of the steering column is not justified, and therefore may result in a denial of the warranty claim.

Kолега смени парт номера,които се вижда от бюлетина и проблема ти ще се разреши.Ако имаш други въпроси ми драсни лс.Успехи
http://www.qualityoils.eu
CASTROL,MoBIL,Оригинални масла,Масла за скоростни кутии,Филтри

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 08 Авг 2011, 15:17

Не съм сигурен до колко е от ключалката проблема. Когато изчистят грешките и пре-програмират модула, си работи известно време без проблеми - отключва и заключва. Утре ще сменят модула, ако не се оправи с него, ще сменя и ключалката. Ако и след това пак прави проблеми ... ясна работата. Мерси за информацията. Бях чел че при колите с ел. регулиране на волана има отделно ключалката, но явно е при всички 5ци.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 10 Авг 2011, 19:46

Такаа, от Дару ми смениха модула вчера, днес се прибирам, отварям багажника да извадя покупките и гледам кутийката със стария модул. Викам си, дай да го взема, да видя аджеба кво представлява тоя модул. Вадя го от кутийката, гледам некво метално чудо, със зъбче, повече ми прилича на ключалка :roll:

Чеша се аз по главата, качвам се горе, гледам разписката от Дару - пише Блок управление заключване волан, ама не ми прилича на блок деба, прилича си на ключалка. Издирих парт номера от кутията в realoem - излиза Steering column lock :mhihi: Цена на блока по разписката от Дару - 307лв. Цена на ключалката от сайта им - 368.50 :mhihi:

Ако са ми решили проблема, ще съм им много благодарен :mhihi:

П.С. Правилно ми се е сторил малко по-различен шума като заключва и отключва волана, ама си мислех, че си въобразявам :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от bordo_77 » 02 Фев 2012, 19:05

Здравейте,

намерих тази тема, защото днес и при мен се получи същото, волан с катинар на дисплея в червен цвят. Колата си пали и върви но грешката не изчезва. Говорих с представителството и ми казаха че трябва да се опита първо с преинсталиране на софтуер. Въпроса ми е следния, някой решил ли е този проблем без да посещава сервиза и без да преинсталира. Има ли вероятност да се изчисти грешката и да следя дали пак ще се появи.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 02 Фев 2012, 21:25

На твое място бих взел мерки веднага, защото в даден момент колата ще реши, че вече не иска да пали и тогава единственото ти решение ще е платформа. И ще се молиш да си спрял така, че да можеш да я качиш на платформа, защото волана си остава заключен.

При мен програмираха модула който управлява електрониката по волана и грешката изчезна за около седмица, след това пак се появи.

Можеш да пробваш да свалиш ключалката и да я смажеш/почистиш, но не знам до колко ще има ефект. Нова съм писал колко струва. Успех.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от bordo_77 » 02 Фев 2012, 21:46

Cinder написа:На твое място бих взел мерки веднага, защото в даден момент колата ще реши, че вече не иска да пали и тогава единственото ти решение ще е платформа. И ще се молиш да си спрял така, че да можеш да я качиш на платформа, защото волана си остава заключен.

При мен програмираха модула който управлява електрониката по волана и грешката изчезна за около седмица, след това пак се появи.

Можеш да пробваш да свалиш ключалката и да я смажеш/почистиш, но не знам до колко ще има ефект. Нова съм писал колко струва. Успех.


Колега, благодаря за съветите, в момента са ми много важни. Колата обаче е със старт/стоп бутон.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 02 Фев 2012, 22:30

Да колега, моята също. Ключалката е електрическа, в момента в който колата реши че няма да пали повече заради нея, си до там. Това и е парт номера - 32306786922

Номенклатурен номер : 32306786922
Описание : VERRIEGELUNG
Ед.цена (с ДДС) : 368.50 BGN
Няма наличност

Ето така изглежда:

IMG_0821.JPG


IMG_0825.JPG


IMG_0822.JPG


Номер 8 от схемата:

Изображение
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 8.11.2007
Местоположение: София

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от wmb » 02 Фев 2012, 23:15

може да се махне тази ключалка и никога няма да светне тоя катинар с волан, и ще стане като при фейса :arrow: без нея

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Cinder » 02 Фев 2012, 23:40

Според realoem дори при тези произведени 12/2009 си я има ключалката.
Изображение

некъв ентусиаст
Аватар
Мнения: 3687
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F02 750iL

Re: Electric steering wheel lock defective

Мнение от Ilko Ivanov » 03 Фев 2012, 7:54

wmb написа:може да се махне тази ключалка и никога няма да светне тоя катинар с волан, и ще стане като при фейса :arrow: без нея

Тъй като в момента се боря с една такава ключалка - една минута след като откачиш буксата от тази ключалка и колата спира да си дава и контакт дори,камоли да запали.
Без нея - няма палене. Единствения надежден вариант е - НОВА .

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook