С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 20 Юли 2021, 17:54

Поръчах масло Mobil 1 ESP Formula 5w30, но дойде ESP 5w30 (без да пише "Formula").

Има ли от какво да се притеснявам или надписът Формула е премахнат след еди коя си дата (както и променена рецепта предполагам)?

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 20 Юли 2021, 21:00

А пише ли Longlife-04?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 20 Юли 2021, 23:07

Mobil 1 ESP Formula 5w30 още преди няколко години(мисля след 2016), бе заменено от ESP 5w30. Основната разлика е в базата, у второто тя е GTL вместо хидрокрек.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 21 Юли 2021, 10:21

Това на снимката трябва да е Хидрокрек (SHC пише)
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 21 Юли 2021, 12:19

Няма одобрение за Longlife-04:

Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 36
Регистриран на: 24.02.2019
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ghostdriver » 22 Юли 2021, 12:51

До сега давах около 300-350 лв. за смяна на масло и филтри с части от майстора.
Реших да пробвам да си поръчам маслото и филтрите, по-трудно намерих майстор, работещ с части на клиента.
Изображение
Пък дано нямам проблеми.
Поздрави!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от andy » 22 Юли 2021, 12:55

Само единия климатичен ли си сменил?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Юли 2021, 13:08

datchko написа:Поръчах масло Mobil 1 ESP Formula 5w30, но дойде ESP 5w30 (без да пише "Formula").
Има ли от какво да се притеснявам или надписът Формула е премахнат след еди коя си дата (както и променена рецепта предполагам)?

Няма от какво да се притесняваш колега, маслата на Мобил са едни от най-хубавите, правени по най-модерни технологии и рецептури. Това, че няма допуска на ЛЛ04 не е проблем, маслото е почти същото като предишното, главната разлика както писах по-горе е в базата, като се смята, че новата е с още подобри характеристики от старата. Иначе за самия допуск - след промяната в цялата им премиум линия и прехода на GTL, нито едно от новите масла няма вече допуск на БМВ. Предполагам, че това е умшлено направно, по искане на Шел който произвежда и продава GTL маслата на Мобил, да не им правят конкуренция като производител на ОЕМ масла за БВМ. Т.е. проблем с това могат да имат само колите които са с гаранция, в нашата тема е60/еЕ61 хора с такива отдавна няма.
Последна промяна zaharia на 14 Авг 2021, 18:13, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 22 Юли 2021, 14:14

zaharia написа:
datchko написа:Поръчах масло Mobil 1 ESP Formula 5w30, но дойде ESP 5w30 (без да пише "Formula").
Има ли от какво да се притеснявам или надписът Формула е премахнат след еди коя си дата (както и променена рецепта предполагам)?

Няма от какво да се притесняваш колега, маслата на Мобил са едни от най-хубавите, правени по най-модерни технологии и рецепти. Това, че няма допуска на ЛЛ04 не е проблем, маслото е почти същото като предишното, главната разлика както писах по-горе е в базата, като се смята, че новата е с още подобри характеристики от старата. Иначе за самия допуск - след промяната в цялата им премиум линия и прехода на GTL, нито едно от новите масла няма вече допуск на БМВ. Предполагам, че това е умшлено направно, по искане на Шел който произвежда и продава GTL маслата на Мобил, да не им правят конкуренция като производител на ОЕМ масла за БВМ. Т.е. проблем с това могат да имат само колите които са с гаранция, в нашата тема е60/еЕ61 хора с такива отдавна няма.


Благодаря!
Допускът честно казано не ме притеснява, циганията с ДПФ-а отдавна е свършена от предишния собственик.
Просто търся качествено масло, последните 2 смени ползвах Ravenol VST и двигателят ми го харесва много - работи тихо, не харчи особено много (в сравнение с Castrol Edge) и т.н, но цените станаха доста по-високи отпреди година, например.
Та, реших да пробвам масло, което не бях ползвал досега, спрях се на това само заради твои коментари по-назад в темата.

Засега ми допада, ще пиша след няколко стотин километра, пък да видим.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2016
Местоположение: BG
Пол: Мъж
Кара: 530D
Мечтае да кара: jiguli
Детайли за колата: BMW 530D 218 DPF

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от M-S-BMW » 23 Юли 2021, 13:01

Аз съм доволен от Арал 5в30 поръчан 20Л от ато24. За 12 хил км на Бмв 530д 218 с дпф съм долял около 700-800 грама. Колата работи тихо и мазно но и преди си беше така с мотул сменен в Германия. Слагам вече 2 пъти на Дачия логан с турбо същото масло там не доливам изобщо за 13-14 хил км колата е такси турбо бензин. Не намирам сега разфасовка от 20л в ато24 мисля да поръчам отново. :driving:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 23 Юли 2021, 23:00

M-S-BMW написа:Аз съм доволен от Арал 5в30 поръчан 20Л от ато24. За 12 хил км на Бмв 530д 218 с дпф съм долял около 700-800 грама. Колата работи тихо и мазно но и преди си беше така с мотул сменен в Германия. Слагам вече 2 пъти на Дачия логан с турбо същото масло там не доливам изобщо за 13-14 хил км колата е такси турбо бензин. Не намирам сега разфасовка от 20л в ато24 мисля да поръчам отново. :driving:

Колега, можеш да си поръчаш новото им масло което замени Aral Super Tronic Longlife III 5W-30 тук: https://oelbaron24.de/Aral-SuperTronic- ... -Oelzettel
Доставката е 20евро, но общо взето това е минимума при поръчки до България, а и цената на маслото - 94,90€ - хич не е лоша. Иначе Арал са си сериозна марка, сега собственик им е BP, но те явно не им се месят и те продължават сами да си правят маслата.
Последна промяна zaharia на 24 Юли 2021, 23:47, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 97
Регистриран на: 10.04.2016
Местоположение: BG
Пол: Мъж
Кара: 530D
Мечтае да кара: jiguli
Детайли за колата: BMW 530D 218 DPF

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от M-S-BMW » 24 Юли 2021, 11:37

Благодаря за линка , най-вероятно от там ще поръчам отново . Сега разгледах сайта има и кастрол на почти същата цена за 20Л. https://oelbaron24.de/Castrol-GTX-5W-30-C3
Дали да пробвам с кастрола този път се чудя !?

Сега видях че има доста около 95-100 евро за 20 Л. Ени-агип , фукс и други.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 24 Юли 2021, 15:01

Този Кастрол не е от премиум линията и съответно е с по-ниско качество от нея. Най-хубавото маслото на Кастрол, аналог на това на Арал е Castrol EDGE 5W-30 M. В момента няма наличност на oelbaron24.de, най-ниската цена на която го намирам другаде е тук: https://www.oilexpress.de/p/motoroel-ca ... l-04-1x20l - 145е 20л туба, т.е. без някаква отстъпка за количество. Както се вижда ценате му е над 50% отгоре на тази на Арал, Фукс, Ени или Адинол и мисля просто не си струва, при условие, че ще има същото или почти същото качество като тях.
Така, че аз бих ти препоръчал - ако търсиш идеалното съотношение цена-качество вече споменатото масло на Арал, после двете масла на Фукс - Fuchs Titan GT1 PRO C-3 SAE 5W-30 или Fuchs Titan GT1 Flex 23 SAE 5W-30 - за второто събираме в момента пари за анализ - теоретически и двете трябва да са много хубави.
После идват маслата на Ени Eni i-Sint 5W-30 и Eni i-Sint MS 5W-30. Ени е от големите производители на масла, за съжаление той не е толкова популярен като другите марки, най-вече в Русия, и затова нямаме и много анализи с него по които можем да съдим как работят техните масла и колко са надеждни. Тъй като обаче фирмата е сериозен производител с многогодишни традиции, мисля всякакви проблеми с качеството им са изключени и можем да им се доверямваме съвсем спокойно.
После имаме и две хубави масла на Адинол - ADDINOL GIGA LIGHT MV 0530 LL и ADDINOL PREMIUM 0530 C3-DX(правено за двигателите на GM) - много популярна в Германия марка, при другите техни масла в анализите се наблюдава, че се държат много добре, което предполага наличие на високо качество.
Както се вижда в категорията ACEA C3 в която влиза и допуска БМВ LL04, горните фирми предлагат по две масла, с или без LL04. По принцип всичките масла които съм изброл са подходящо за дизеловите двигатели, а и не само на БМВ, и онези с по-високите цени би трябвало да имат малко по-високо качество(особено имат допуска VW504/507 който налага много по-големи изисквания към маслото).
Така, че колега масла има много, каквото и да вземеш от тях няма как да сбъркаш, нещата опират до лични предпочитания и до това как ще пасне маслото на двигателя, а това може да се разбере само когато то се изпробва в него.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 24 Юли 2021, 17:36

Castrol Magnatec C3 се държеше супер (М47).
Сега карам с BMW Quality Longlife-04 0W-40, което има глезотии като PAO + Молибден и други присадки, вероятно обезсмисля всички масла Longlife-04 с цена от 15 лв. на литър.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 24 Юли 2021, 23:54

Колега, това масло е произведено 2014-2015г от Кастрол и затова в момента е по-евтино, чудно е изобщо, че още се продава. Иначе сегашните топ ОЕМ масла на БМВ като BMW M TwinPower Turbo LL-12 FE SAE 0W-30, не можеш го намери под 12,60 евро за литър и то при закупка на 10л, официално го продават за 29е.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook