С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от slatanic » 02 Мар 2024, 21:01

А дали някой кара мотоциклети с Валволин.Взел съм за проба да видим как е.Препоръча ми го познат който продава масла в такива количества които да захранят спокойно целият форум та му имам доверие,а и не се познаваме от вчера.Интересно ми е дали някои друг е пробвал и какво е мнението му.
За конкретният модел трябва да сляза до гаража,но утре ще го добавя да се знае какво точно е.
Отговаря на спецификацията на хонда за двигателя на ВТХ1800.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 03 Мар 2024, 9:03

zaharia написа:
SpeedyMan написа:Не бе. Гледах тяхна презентация.

Не знам какво точно си гледал, на руския форум за маслата са събирали информация за това кои фирми продават продукти с рециклирани масла в тях. Общо взето от известните само Валволин беше сред тях, останалите не ги бях чувал изобщо. Предполагам в презентацията на Рове е ставало въпрос за масла на база био продукти, те имат две-три такива в серията Sunspeed.

От 2022 г., нали се сещаш, че нефт от Русия към Германия няма.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 03 Мар 2024, 11:45

То няма ама от един барел петрол (148 литра)след рафиниране излиза около литър минерално масло.За 2021 близо 80% от рафинираното в света масло 3-та група е на Neste oil и SK Lubricants .А ако някой си мисли ,че със щракване на пръсти и хоп не ползваме съвецки енергоизточници,леко се е заблудил.Интересно как ама през последната година Индия се оказа крупен износител на дизелово гориво ;)До преди войната близо 45-50% от нафтата в Европата се произвеждаше от тръбен Уралс. Сега задача за първолаци ,при положение че страните от ОПЕК не са увеличили дневния си добив от де се попълват тези липси :ok:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 825
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от turbonetic » 04 Мар 2024, 18:56

В момента карам с масло iso tech 10в40 на голф4 за 3000км ,не е мръднало за сега.Преди това карах с тотал кварц и след 3000км почваше да си хапва по 200-300 грама на 1500км

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kroki » 05 Мар 2024, 9:36

Колеги, темата е в BMW форума, подраздел Е60. С какво си карате алтернативните марки не е полезно и напълно излишно. :idea:
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 9.09.2014

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Mirco » 05 Мар 2024, 23:41

DKaraivanov написа:Здравейте,

Тъй като виждам, че сте запознати с маслата, а се колебая какво масло да избера за втория ни семеен автомобил (Алфа Ромео 159 2.4jtdm), на който по каталог му дават 5w40 и е с премахнат дпф, бих бил много благодарен да ме насочите към подходящо синтетично масло. Колата се кара предимно градско, къси разстояния, не харчи масло или поне не повече от литър от смяна до смяна (8-10хил. километра).

Изчетох доста страници назад и доколкото виждам отзивите от ESP и FS сериите на Мобил са доста добри, но нямат с вискозитет 5w40, Mobil 1 FS 0w40 или FS X2 5w50 биха ли били подходящ заместител, като вискозитет или по-добре да не рискувам?

Други масла на които съм се "спрял" до момента са:

1. Ravenol VSI - до колкто виждам е full saps и е по-добър избор от VMO или се бъркам? Колебая се и за VST, заслужава ли си по-високата цена спрямо VSI?
2. Valvoline SynPower 5w40.
3. Selenia WR Diesel 5W-40 - това е препоръчано от производителя за самият автомобил, но има противоречиви мнения за него дори в Алфа форума, според повечето "колеги" струва повече отколкото реално предлага. Доколкото виждам се произвежда от Петронас/Мопар.
4. Bardahl XTC 5w40.

Приемам и други предложения разбира се.

Благодаря предварително!


Здравей, колега! Карал съм с почти всички изброени от теб масла като изключим Селения, ако колата е без DPF няма смисъл да я тормозиш с постните mid saps масла. Моя съвет е да заложиш на Ravenol, доказано добри са! Относно работата на мотора , аз не намерих осезаема разлика м/у VSI & VST, първото е малко по плътно, второто има една идея естери, как се вика преценката остава за теб. Ако ти се дават повечко пари направо скачай на SSL 0W40 с него разлика има и при студен старт и магистрално каране. Относно Bardahl XTC не лошо маслото, но е силно надценено в съотношение цена- качество , същото мнение имам и за Валволин :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от datchko » 07 Мар 2024, 17:41

Бърз въпрос - в момента ползвам Mobil 1 - 5w-30 ESP, като обмислям да пробвам Castrol Edge 5w-30 M.

От ESP-то съм доволен, за другото не намирам много отзиви.
Като цена - разликата е малка и не е нещо водещо.

Двигателят ми е М57 от е61 535д фейс.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 07 Мар 2024, 22:11

Този CASTROL е най-новото им масло с LL-04

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 07 Мар 2024, 22:15

Mirco написа:
DKaraivanov написа:Здравейте,

Тъй като виждам, че сте запознати с маслата, а се колебая какво масло да избера за втория ни семеен автомобил (Алфа Ромео 159 2.4jtdm), на който по каталог му дават 5w40 и е с премахнат дпф, бих бил много благодарен да ме насочите към подходящо синтетично масло. Колата се кара предимно градско, къси разстояния, не харчи масло или поне не повече от литър от смяна до смяна (8-10хил. километра).

Изчетох доста страници назад и доколкото виждам отзивите от ESP и FS сериите на Мобил са доста добри, но нямат с вискозитет 5w40, Mobil 1 FS 0w40 или FS X2 5w50 биха ли били подходящ заместител, като вискозитет или по-добре да не рискувам?

Други масла на които съм се "спрял" до момента са:

1. Ravenol VSI - до колкто виждам е full saps и е по-добър избор от VMO или се бъркам? Колебая се и за VST, заслужава ли си по-високата цена спрямо VSI?
2. Valvoline SynPower 5w40.
3. Selenia WR Diesel 5W-40 - това е препоръчано от производителя за самият автомобил, но има противоречиви мнения за него дори в Алфа форума, според повечето "колеги" струва повече отколкото реално предлага. Доколкото виждам се произвежда от Петронас/Мопар.
4. Bardahl XTC 5w40.

Приемам и други предложения разбира се.

Благодаря предварително!


Здравей, колега! Карал съм с почти всички изброени от теб масла като изключим Селения, ако колата е без DPF няма смисъл да я тормозиш с постните mid saps масла. Моя съвет е да заложиш на Ravenol, доказано добри са! Относно работата на мотора , аз не намерих осезаема разлика м/у VSI & VST, първото е малко по плътно, второто има една идея естери, как се вика преценката остава за теб. Ако ти се дават повечко пари направо скачай на SSL 0W40 с него разлика има и при студен старт и магистрално каране. Относно Bardahl XTC не лошо маслото, но е силно надценено в съотношение цена- качество , същото мнение имам и за Валволин :yes:
Valvoline се намират на нормални цени.

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 9.09.2014

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Mirco » 08 Мар 2024, 1:18

Колегата със запитването по-горе е визирал -->Valvoline Syn Power, който е на цена = на Ravenol VST и много далече от него като качества.

Общо взето Valvoline, правят хубавите си масла само за щатския пазар, защото там имат огромен пазарен дял , не ги притискат с малоумни "евро-еко-норми" и пакетите с добавки са им фул макс. За европейския пазар педи години едно от хитовите им масла беше Max Life 5w40, но и него го прецакаха отдавна :yes:

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 08 Мар 2024, 11:23

Както писах преди време, Mobil 1 - 5w-30 ESP съдържа нов вид добавка срещу триене и износване, която може да се каже е революционна и в момента преминава нещо като период на тестване, преди да започне да се използва масово и в останалите им масла. Това касае новите партиди произведени от 2023 насам. Заедно с Кастрол и Шел те представляват челната тройка сред производителите на масла. Което и да е масло от премиум сериите им, може да се смята за едно от най добрите на пазара. При това положение е въпрос на лично предпочитание кое от тях да се избере. Аз например тази зима карах с Castrol Edge 0w-30, другата седмица ще го сменям с Mobil1 esp X3 0w-40. Разбира се за някои двигатели има известни минимални разлики при експлоатацията, но те са незначителни и могат да се установят само с анализ на отработеното масло.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 08 Мар 2024, 22:59

Звучи като "магически компот". Братушките много се прехласват по тия масла, вкарват магическата нотка, а от анализа им излиза като масло с нормални добавки. А ся де?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 353
Регистриран на: 22.08.2016
Пол: Мъж
Кара: E46 330d, Е90 320d, E61 530d
Мечтае да кара: M5 E60,F90

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от iNfoster` » 09 Мар 2024, 10:38

Привет колеги, какво масло ще ми препоръчате при смяна. В момента съм с WOLF 5W-40, но изобщо не съм доволен. Колата го гори за 6-7 хиляди сигурно съм долял 700-800 грама.
Принципно и е първа смяна на масло при мен и не знам може и самия двигател да си гори не съм на 100% сигурен, че е от маслото. 3 дизел 218 к.с. е. Имал съм доста BMW-та, всичките дизел и до сега не съм имал някое което да го гори. Ама този път може и да съм изтеглил късата клечка :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 09 Мар 2024, 19:30

Може и да не е от маслото. Иначе WOLF от скоро ги знам и никога не бих си сипал такова в колата. Гледам горе-долу да използвам OEM доставчици на BMW, Mercedes, VAG, както и такива, които доставят на моторните спортове. Това предимно са MOBIL, Castrol, Shell, Fuchs и накрая слагам Petronas, TOTAL и MOTUL. Та по-скоро ще си сипя OEM-ско GM (OPEL) 5W-30 с LL-04, от колкото WOLF.
Последна промяна SpeedyMan на 10 Мар 2024, 10:23, променена общо 1 път
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 10 Мар 2024, 9:55

Wolf са един от сериозните белгийски блендери и маслата им са официално одобрени от API и MB,VAG ,имат и широка гама трасмисионни масла които покриват голям брой автопроизводители.Такъв разход може да се счита за нормален ,особено ако тия 6-7 хил км са в предимно градски условия...тва са над 300 моточаса.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook