С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 02 Фев 2023, 7:22

:D Цената никога не винаги определя качеството , за да се получат одобрения от API и автопроизводителите се работи по утвърдени рецепти ,които вече се създадени ,тествани и изпитани .Ако някой производител добави нещо друго допълнително към тази рецепта ,за да подобри качеството на маслата това се е негово решение .Всички автопроизводители имат изисквания към маслата за двигателите си ,определени стандарти за качество ,при API са още по-тежки и там стандартизацията е много стриктна и много скъпа .Никой производител на масло няма да влага десетки милиони за нови рецепти и нови тестове и одобрения. BMW и VAG се отказаха от Castrol заради проблеми с техните масла .Ravenol ,Motul,Eurol,Wurth ,Ardeca, и т.н. блендерни производители ,имат завод ....купуват си база ,имат лаборатория тестват дали тази база отговаря на стандартите за чистота ,слагат присадките в блендера и после на поточната линия .Ако някой производител реши да добави към рецептата ,титаний,волфрам ,алкилирани нафталини или нещо друго с което да се подобри качеството на нейните масла това си е нейно решение .Има си базови рецепти за които се плаща лиценз,без тях няма как да се получат сертификати от API и допуски от автопроизводителите .Никой не се занимава да измисля нови рецепти и да ги тества щото всеки един вискозитет се проверява и изпитва много дълго време и това струва милиони .Дори когато надхвърлиш един обем от сертифицираните масла дължиш % от продажбите :ok: .Капитализъм :mrgreen:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 07 Фев 2023, 11:13

Който може да поръчва с Габко или е в Германия и Австрия. Магазинът е намерил някаква остатъчна патрида(от 2020г маслото не се произвежда), аз вече закупих 20л, чакам утре да пристигне да видим каква е датата на разливане. За момента са налични 100х5л. При още по големи количества има допълнителна отстъпка, обаче предложенията трябва да се намерят на сайта им.

Petronas Syntium 7000 DM 0W-30 Motoröl 4x 5 = 20 Liter 126,05 €

https://www.autoteile-direkt.at/petrona ... er-1404142

ПП. Маслото малко е "отлежало" - дата на разливане 10.09.2018г., но за тази цена толкова.
Последна промяна zaharia на 10 Фев 2023, 20:02, променена общо 1 път

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 08 Фев 2023, 0:18

Днес ми доставиха Ravenol 5W-40 VST, 5 литра, (някаква акция 4+1) за 99 лв. + 1 л. течност за чистачки подарък.
Ще чакам някой по-топъл ден да го налея на A-класата, че сега не ми се занимава. Пълнопепелно, PAO, USVO, CleanSynto, Vollsynth Turbo... ааа. уу... ще го видим, дано работи мазно и бейби бенца да заглади косъма.. :mrgreen:
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от pinko_23 » 08 Фев 2023, 14:58

SpeedyMan написа:Днес ми доставиха Ravenol 5W-40 VST, 5 литра, (някаква акция 4+1) за 99 лв. + 1 л. течност за чистачки подарък.
Ще чакам някой по-топъл ден да го налея на A-класата, че сега не ми се занимава. Пълнопепелно, PAO, USVO, CleanSynto, Vollsynth Turbo... ааа. уу... ще го видим, дано работи мазно и бейби бенца да заглади косъма.. :mrgreen:

КАрал съм с такова не е лощо ама не очаквай чудеса или промяна в работата на двигателят.
Няма начин да няма начин

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 17.03.2021

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от kocko999 » 10 Фев 2023, 20:00

Не знам за вас но аз съм със смесени чувства към Равенол. Уж всичко е мега топ ултра върховна Немска направия но като че ли не изпъкват чак толкова в анализите. Нямат дори собствен завод. Има обаче хора които си късат потниците като чуят Равенол.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Don_Diego » 12 Фев 2023, 23:35

Аз лично съм пробвал 2 техни масла, различни вискозитети, на дизел и бензин. Сега ще карам с трети вид - никакви грижи. Конкретно за дизела имаше голяма разлика в работата на двигателя. В нито една кола не съм имал разход на масло.
Много ми харесва, че може да се провери всяка бутилка и това е една от причините да взимам техни масла, заедно с добрите впечатления до момента разбира се.
Преди 2 седмици прибрах кашона с маслото на Zката за предстоящия летен сезон Ravenol SSL 0w40 ама не беше на цена като на SpeedyMan :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 13 Фев 2023, 1:01

Ravenol си правят маслата в Deutsche Ölwerke Lubmin GmbH. Доколкото знам те имат един и същ собственик или поне той има дялове и в двете предприятия така, че дефакто собственикът им си има и завод където се бъркат маслата.
#
Сега им отворих и сайта, на него са написали, че и двете фирми принадлежат на едно предприятие -
RAVENOL Group: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH seit 1946 und Deutsche Ölwerke Lubmin GmbH seit 2013

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Фев 2023, 9:16

Смесени чувства или не - с агресивен немски маркетинг, успяват да пробият на пазар, доминиран от титани.
Да, Deutcshe Oelwerke Lubmin са собственици на марката и те правят и масла за други марки. Предполагам колегата е искал да каже че нямат собствена рафинерия, а купуват базови масла и ги смесват с необходимите съставки за да се получи съответното масло.
Просто VST е пълнопепелно 5w-40 с PAO, мисля, че има и молибден и други добавки. Така да се каже едно от малкото такива масла на пазара. Вече си е направо old school.

Друг е въпроса след като е много хубаво, защо има и по-хубави - RUP , RCS, които препоръчвал Ралф Шумахер и т.н. ... съответно доста по-скъпи
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 13 Фев 2023, 9:49

Правят и марката Aveno в завода на Ravenol,относно маркетинга нормално е когато искаш да си в глутницата да се държиш като вълк ,Ravenol поне имат сериозна база на която да стъпят докато Motul разчитат изцяло на славата от мотоциклетните си масла ,автомобилните им не са нещо особено ,ester core серията не фигурира в нито един от списъците за одобрени масла от автопроизводителите.Ravenol имат и много голям избор трансмисионни масла с широк кръг допуски и одобрения.RUP и RCS нямат одобрения от VAG ,BMW и MB,вероятно не са по утвърдени рецептури и не са тествани .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Фев 2023, 14:44

Ивайло Димов написа:Правят и марката Aveno в завода на Ravenol,относно маркетинга нормално е когато искаш да си в глутницата да се държиш като вълк ,Ravenol поне имат сериозна база на която да стъпят докато Motul разчитат изцяло на славата от мотоциклетните си масла ,автомобилните им не са нещо особено ,ester core серията не фигурира в нито един от списъците за одобрени масла от автопроизводителите.Ravenol имат и много голям избор трансмисионни масла с широк кръг допуски и одобрения.RUP и RCS нямат одобрения от VAG ,BMW и MB,вероятно не са по утвърдени рецептури и не са тествани .


1. Мотул има много имитации, но двигателите работят тихо и мазно с техните масла ако са истински.
2. Ravenol RUP: MB-Approval 229.51, MB-Freigabe 226.5, Renault RN0700/RN0710, BMW Longlife-04, VW 502 00, VW 505 00, VW 505 01, GM Dexos 2 (Lizenz Nr. D20583HI081), Porsche A40 Тествано и препоръчвано за: Porsche A40, Ford WSS-M2C917-A, Race Partnerships: Nürburgring Tested, Hockenheim Premium Partner, Recommendation of Ralf Schumacher
3. RCS не пише нищо за спецификации, вероятно си е олд-скуул масло за тунинговани и спортни мотори, без дпф, егр и други глупости.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 13 Фев 2023, 15:04

Не гледай кво пише на тубата :yes: Ето ти списък с одобрените от VAG масла 502/505 към днешна дата актуален.

https://operatingfluids.mercedes-benz.c ... /229.51/en

Ето и линк към MB
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Фев 2023, 15:49

Това е официалния списък, да. Равенол декларират, че тяхното масло покрива тези норми, вероятно без да е тествано от VAG и Daimler. Затова го няма в официалните списъци, а и не е задължително. Със сигурност RUP надвишава изискванията.

Изпратено от моят Redmi Note 8 Pro с помощта на Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Фев 2023, 23:31

Нещо интересно: BMW маслата за Северна Америка и Мексико се произвеждат от BP-Castrol все още..

https://www.castrol.com/en_us/united-st ... plier.html

А за Европа си е Shell до колкото знам.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Don_Diego » 15 Фев 2023, 11:15

zaharia написа:Ще се самоцитирам с отговор на подобен въпрос.
zaharia написа:Напоследък ползвам полската лаборатория Поларис, тя всъщност е американска и има поделение в Полша. Анализа струва 29 евро, отделно доставката до там. Трябва да намериш някакво шишенце 100мл за маслото, пращаш на адреса долу във Варшава, след като пристигне чакаш още поне седмица докато направят анализа. С пробата се прилага и лист с описание на английски на маслото, автомобила и др. данни. За България не знам дали има лаборатории, предполагам и да има сигурно няма да е по-евтино и не се знае какви параметри ще анализират, дали ще са като тези които правят в Полша, защото за тях може да кажа, че включват всичко необходимо. Подобен анализ в немска лаборатория струва към 100 евро.

Тук се поръчва https://sklep.archoil.pl/produkt/analiz ... smarowego/ плаща се с кредитна карта.

1. Analiza oleju smarowego - Olej używany + TAN 100ml - 109,00zł
2. Analiza oleju smarowego - Lepkość kinematyczna w 40°C dodatkowo - 15,00zł

Вторият артикул - вискозитет при 40°C го поръчвам за да може да се види и вискозитетния индекс как се е изменил спрямо изходния.

Това е адреса на който се праща пробата:
Archoil Polska
ul. Żurawiny 1
04-937 Warszawa
Tel. 501036303


Привет, тези дали все още извършват тестване на масло, че дадения линк нещо дава грешка :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 15 Фев 2023, 14:54

Don_Diego написа:Привет, тези дали все още извършват тестване на масло, че дадения линк нещо дава грешка :dunno:

Последно при тях правих анализ декември, но явно вече не работят колега. По принцип те са си магазин за продукти на Архоил и между другото предлагаха анализи на масло, като препращаха пробите до лабораторията на Поларс в Познан. Изключително лоша новина! Сега остават лабораториите в Германия които са няколко пъти по-скъпи и трудно достъпни - искат адрес там за да работят с теб, или в Русия където има още по-големи проблеми с транспорта и заплащането.

Оказва се в Полша има и други предложения за анализи в Поларис, като това например: https://zmienolej.pl/badanie-laboratory ... oleju.html
Вътре влизат всички необходими параметри, цената е около 34евро и хич не е лоша. Другия месец сигурно ще сменям маслото и ще се опитам да се свържа с тях, да видя мога ли да ги ползвам.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook