С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 15 Фев 2023, 22:17

В България също има лаборатории, не знам дали знаете някоя. Преди имах на разположение в една транспортна фирма, но шефовете нещо се скараха и закриха бизнеса.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 18.12.2018
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Детайли за колата: E60 - 530 xD 2008 - 235

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Stinkle » 17 Фев 2023, 16:42

Здравейте и от мен. Пиша, защото искам да ви разкажа какво научих съвсем скоро относно маслата в БГ. Малко преди нова година (2022-2023) ми предстоеше смяна на масло+филтри. Разпитах няколко приятела относно марки, внос, цени и т.н. и съвсем случайно попаднах на шокираща история. Няма да конкретизирам имена и подробности. Ето и историята:
Човек Х, вкарва масла от друга държава/континент, но единствено и само на малки бутилки по 1л. Работата потръгва и човека Х, решава да почне да вкара варели. Всичко върви добре, клиентите доволни, няма оплаквания и работата все повече и повече расте. Да, но един ден, както си стои в офиса (точно като хиливудска продукция), 2 лица Y и Z влизат при него затварят вратата и единия пуска щоричките на прозорците. Човека малко почва да се притеснява, защото вижда и че камерите в базата не работят. Двамата Y и Z директно му декларират без да питат: "От сега нататък, ако искаш да продаваш варели и туби от 4 литра или повече, и да си добре ти и близките ти, ще поръчваш само от нас. Ние правим абсолютно всички масла в България. Ще пише каквото искаш (Shell, Bardahl, Motul, Total, ......) каквото душа ти иска. В БГ всичко е наше, иначе лошо." Нашия човек Х се стряска и директно прекъсва продажбите на варели и туби и продължава само с тубички от 1 литър. И така вече 3 години няма ядове. Та този човек Х казва, каквото и масло да си вземат хората (освен ако лично не са си го купили или докарали от чужбина) най-вероятно идва от рафинерията, която е съвсем близко до 2-рия по големина град в България ;)
Независимо от тази история си бях наумил, че ще си взема немско масло Fuchs, уж купувано директно от Германия. Беше ми потвърдено, че е истинско и че е многоооооо хубаво за BMW. Ако трябва да съм честен не виждам никаква разлика от Repsol (с това карах преди). Сега при следваща смяна ще го сменя с масло, което е евтино, и което знам със сигурност, че не е произведено в Българската рафинерия, защото не е позната марка. Естествено маслото ще отговаря на стандартите на BMW LL-04.
Знам сега, че ще скочат много хора, че това са истории от 1001 нощи, но ....................
Няма да убеждавам, когото и да било дали историята е истина или не. Просто исках да ви споделя и нека всеки сам да си прецени.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 17 Фев 2023, 20:36

То тази история може и да е истинска - в България всичко е възможно. Само, че разлика нямаше да има между марките на маслата. А то има.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от r19 » 17 Фев 2023, 22:22

Затова си взимам Ravenol. Винаги си го проверявам в сайта и всичко е точно. Има още хиляда стикера и холограми по него, така че силно ме съмнява да са го забъркали в някой гараж в БГ-то :mhihi: , но пък знае ли човек ... :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 17 Фев 2023, 22:25

Вярно, на Равенол има два кода на скреч принцип и разни надписи, видими на UV лампа (ако имаш UV LED ключодържател може да ги провериш преди да купиш)
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 18 Фев 2023, 9:04

Stinkle написа:Здравейте и от мен. Пиша, защото искам да ви разкажа какво научих съвсем скоро относно маслата в БГ. Малко преди нова година (2022-2023) ми предстоеше смяна на масло+филтри. Разпитах няколко приятела относно марки, внос, цени и т.н. и съвсем случайно попаднах на шокираща история. Няма да конкретизирам имена и подробности. Ето и историята:
Човек Х, вкарва масла от друга държава/континент, но единствено и само на малки бутилки по 1л. Работата потръгва и човека Х, решава да почне да вкара варели. Всичко върви добре, клиентите доволни, няма оплаквания и работата все повече и повече расте. Да, но един ден, както си стои в офиса (точно като хиливудска продукция), 2 лица Y и Z влизат при него затварят вратата и единия пуска щоричките на прозорците. Човека малко почва да се притеснява, защото вижда и че камерите в базата не работят. Двамата Y и Z директно му декларират без да питат: "От сега нататък, ако искаш да продаваш варели и туби от 4 литра или повече, и да си добре ти и близките ти, ще поръчваш само от нас. Ние правим абсолютно всички масла в България. Ще пише каквото искаш (Shell, Bardahl, Motul, Total, ......) каквото душа ти иска. В БГ всичко е наше, иначе лошо." Нашия човек Х се стряска и директно прекъсва продажбите на варели и туби и продължава само с тубички от 1 литър. И така вече 3 години няма ядове. Та този човек Х казва, каквото и масло да си вземат хората (освен ако лично не са си го купили или докарали от чужбина) най-вероятно идва от рафинерията, която е съвсем близко до 2-рия по големина град в България ;)
Независимо от тази история си бях наумил, че ще си взема немско масло Fuchs, уж купувано директно от Германия. Беше ми потвърдено, че е истинско и че е многоооооо хубаво за BMW. Ако трябва да съм честен не виждам никаква разлика от Repsol (с това карах преди). Сега при следваща смяна ще го сменя с масло, което е евтино, и което знам със сигурност, че не е произведено в Българската рафинерия, защото не е позната марка. Естествено маслото ще отговаря на стандартите на BMW LL-04.
Знам сега, че ще скочат много хора, че това са истории от 1001 нощи, но ....................
Няма да убеждавам, когото и да било дали историята е истина или не. Просто исках да ви споделя и нека всеки сам да си прецени.


Съжалявам ама малко ми прозвуча като ЕЖК :mhihi:

П.С. срещат се няколко жени водят разговори и по някое време "една жена каза" и почва интригата.....
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 9:07

Историята изглежда доста пикантерийна и възможна но най-вероятно са искали да го стресират и сплашат ,за да не продава в големи количества и де не им бъде конкуренция .Вероятно иде реч за Инса ойл :mrgreen: които са си бандити с политически протекции на много високо ниво .Друг е въпроса ,че много се преекспонира темата с фалшиви масла на нашия пазар ,малка държава сме с малко потребление и при положение ,че има толкова много брендове е безмислено да се правят фалшификати .В Практикер има Castrol внос от Италия,Белгия и Германия също и Bardahl и Liqui Moly в големите вериги Метро и Кауфланд също .По бензиностанциите на OMV,Shell ,Еco си продават техните марки масла само ,че на такива места цените обикновенно са безумни с 30-40 % по-високи .Съмнявам се фирмата ,която е изпратила мутроподбните да се наеме да прави масла Kroon Oil,Wolf ,Addinol ,Aral и останалите малко известни марки в България .

Друго ми е интересно ......на кой производител е предлагал масла заплашвания търговец .Споменава се друга държава/континент ,едва ли са корейските Zic,S-oil,Kixx ,мисля си за Eneos или Petronas no пък малайзиската компания има завод в Италия чисто логистически вноса от там ще е далеч по-лесен като транспорт .Кувейтските Q8 се забърват в Белгия ,колегата описал случката да каже кой бренд е все пак :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivanski_2 » 18 Фев 2023, 9:40

r19 написа:Затова си взимам Ravenol. Винаги си го проверявам в сайта и всичко е точно. Има още хиляда стикера и холограми по него, така че силно ме съмнява да са го забъркали в някой гараж в БГ-то :mhihi: , но пък знае ли човек ... :dunno:



Дали не може да се имитира и тубата(една холограма, и няколко кода от други туби) ? Дали не може в оригинална туба да се сложи друго?

Не ме разбирай погрешно аз също им се кефя на маслото, но за да съм спокоен че е истинско( не че ми харесва толкова), карам само с ОЕМ на бмв а го взимам заедно с аутобавария от едно място, та произхода е бетон освен ако не прецакават и аутобавария.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Фев 2023, 9:48

Кодовете се проверяват в сайта на Равенол .
Единственият вариант да си купиш несъответстващо масло е някой да го хаква от време на време и да с вкарва собствени кодове.
Другият вариант е самите Равенол да направят грешка и да бутилират масло, извън спецификация.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 9:53

Тубите на Равенол имат и друга защита ,телескоопичния привод е пластмасов и веднъж изкаран извън тубата не може да се прибере ,освен това има и QR код ,холограми ,два кода за проверка -единия за търговеца другия за купувача ,веднъж проверени втори път не минават .Тази 5 степенна защита трудно се копира .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 646
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivanski_2 » 18 Фев 2023, 11:00

SpeedyMan написа:Кодовете се проверяват в сайта на Равенол .
Единственият вариант да си купиш несъответстващо масло е някой да го хаква от време на време и да с вкарва собствени кодове.
Другият вариант е самите Равенол да направят грешка и да бутилират масло, извън спецификация.
А какво пречи да се вземат кодове от стари туби?
Какво пречи да сe смени гърловината и да се налее друго в стара туба?
Хората пробиват , сменят , имитират невероятно сложно неща и технологии а за едно масло……
Моля ви не бъдете толкова наивни , аз спирам спирам да се опитвам да ви убеждавам , блаженни са вярващите :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 11:06

Кода е уникален бре младежо ,веднъж проверен повече не може да мине в системата ,за всяка туба без значение от вместимостта се генерират 2 кода за проверка и няма как да бъдат използвани повторно .QR кодовете пък хептен е невъзможно да се имитират :lol:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Фев 2023, 11:30

Точно така, уникални два кода - единият е предназначен за крайния търговец, а другия за крайния клиент.
Обикновено търговците не проверяват на всички туби, а само на една от партида. На практика като купиш Равенол имаш и двата кода. Веднъж проверени, системата ги регистрира като проверени и при повторна проверка - дава съобщение, че кодът вече е използван. (важи и за двата кода)
Кастрол имат подобна система в Руската Федерация. Или по-скоро имаха до скоро.

Има и извратен вариант = да събираш туби, защото 10% от хората използват тия кодове. И да ги пълниш с някакво менте. Но остава проблемът с капачката - трябва да си направиш същата.

На снимката се виждат двете полета, горното "Handler" е за търговеца, още не е изтрито, а отдолу, което е изтрито е за клиента:

Изображение
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 18 Фев 2023, 11:52

То тез кодове тръгнаха да се пишат по тубите точно заради многото ментета правещи се в държави от бившата СССР ,огромни територии ,достъп до базови масла ,до китайски производители на туби и етикети и почти нулев контрол от страна на институциите .То за това и по тия ширини има толкова ентусиасти дето правят всякакви тестове домашни на масла :mrgreen: .На територията на ЕС само Равенол имат такава стриктна защита ,другите производители се разпростират до станиолче на гърловината само ,даже некои не поставят и телескопичен привод за наливане ,а обикновенна туба и капачка .Много се преекспонира и за масла внос от Турция на територията на ЕС ,а там има строги норми и правила ,мита и ддс ......специално за Castrol в долната част на тубата има релефен надпис DE,IT,BE за държавата производител и партиден номер .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Фев 2023, 12:40

При нас преди беше същото. В момента има частични съмнения за ментета.
Но имаше и просто кофти оригинални масла, произведени в така да се каже "не-най-добрите" локации на съответната марка.

В последните години има няколко публикации по темата:

https://www.dnes.bg/cars/2020/01/27/falshivi-motorni-masla-na-pazara-kak-da-se-predpazim.437189

https://nag.bg/blog/kak-da-razgranichim-falshivoto-maslo-ot-originala

https://www.autoclub.bg/menu=802&id=65556

Имаше и публикации за такъв цех в България около София, но не ги намирам.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook