С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 16 Сеп 2020, 11:09

Hip-hopotam написа:171 страници тема и човека избухва с това питане.... :mrgreen:


Благодаря за мнението ти колега.
Беше ми от голяма полза.
Ако колегата има предвид, дали маслото отговаря на някой от БМВ стандартите long life, да значи е long life.
https://www.ravenol.de/en/product-range ... sae-5w-40/
В противен случай не го разбирам и ще се радвам някой да обясни.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hip-hopotam » 16 Сеп 2020, 13:03

Коментара ми не беше за теб а за колегата по-горе.
LL01 по просто казано е спецификация за БМВ мотори с по ниски Еко норми (без DPF и подобни ) LL04 отговаря за мотори на БМВ с по-сериозна екология, ДПФ, ЕГР и т.н. предимно дизели, но има и бензинови мотори които го изискват. Всеки един модел си има информация с какво масло се препоръчва да работи.
А лонглайф някой хора тълкуват като масло което издържа повече и няма нужда да се сменя толкова често както на масло на която туба не пише лонглайф, за мен това е глупост и е много спорна тема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 129
Регистриран на: 5.09.2014
Пол: Мъж
Кара: 530D
Мечтае да кара: F16

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Nini0 » 16 Сеп 2020, 13:05

Колегите които са наясно за какво питам ще ми отговорят мисля, че коментарите ви излишни и все пак за тези не разбралите питам дали се води продукт с дълъг живот, който удължава значително интервала за смяна на масло.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 16 Сеп 2020, 13:27

Nini0 написа:Колегите които са наясно за какво питам ще ми отговорят мисля, че коментарите ви излишни и все пак за тези не разбралите питам дали се води продукт с дълъг живот, който удължава значително интервала за смяна на масло.


И аз ще чакам разбралите да ти отговорят на въпроса.
Дано има такива. :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivanski_2 » 16 Сеп 2020, 14:56

Nini0 написа:Колегите които са наясно за какво питам ще ми отговорят мисля, че коментарите ви излишни и все пак за тези не разбралите питам дали се води продукт с дълъг живот, който удължава значително интервала за смяна на масло.


Седни и прочети по назад в темата какво точно значи long life и не се излагай моля те, та чак и спори с колегата, ама бай Ганя не обича да търси и чете, да си губи времето, иска за 2 секунди на готово да му го кажат.... :no:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Benord » 16 Сеп 2020, 20:52

Нека се видим на събирането в Пловдив.Кола на над милион километра с зелен немски плакет и нов немски TÜF(технически преглед с проверка по законите дали си в нормите.)Това преди седмица..Километрите досега не се ме интересували въобще за годината.Ама никога!Компресия на цилиндрите е още 12 на 1-ви и 4 цилиндър и 12.5 на 2 и 3 -ти. Казвам това,само ,защото ,long life,наистина има значение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivanski_2 » 17 Сеп 2020, 5:38

Benord написа:Нека се видим на събирането в Пловдив.Кола на над милион километра с зелен немски плакет и нов немски TÜF(технически преглед с проверка по законите дали си в нормите.)Това преди седмица..Километрите досега не се ме интересували въобще за годината.Ама никога!Компресия на цилиндрите е още 12 на 1-ви и 4 цилиндър и 12.5 на 2 и 3 -ти. Казвам това,само ,защото ,long life,наистина има значение.



Ще направя всичко възможно да дойда на събора, но не зависи от мен защото ще оставям колата за боядисване утре.
Нямам нищо против да поговорим по темата, даже ще се радвам, понеже съм разпитвал една камара дизелчии и хора по сервизите точно по темата и ми е интересно наистина.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Сеп 2020, 5:13

Хмм... до момента точно в тази тема доминира нагласата, че Long-Life (04) маслата не пазят добре двигателите. Предполагам най вече заради намаления състав на цинк и фосфор.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Окт 2020, 7:24

Такааа... след като DPF-а явно ми се е пробил и имам сажди по ауспуха, мисля да мина на нормален клас масла. Longlife-01 или дори Longlife-98. И понеже ми се харесаха GTL маслата на SHELL, логично като първа опция, съм се замислил за SHELL HELIX ULTRA 5W-40. Мисля, че е OEM маслото на Ferarri.

https://maxcar.bg/avtomobilni-masla/she ... n4QAvD_BwE.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hip-hopotam » 18 Окт 2020, 15:49

Равенол VST също е много добър вариант с LL01,от Шел нямам впечатления, не съм чувал лоши отзиви.
Моята кола според документите от Германия е карана до 210000км само с Шел 0w40 и беше изключително чист М52 мотор.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Окт 2020, 19:03

Смятам, че GTL маслата са по-добри от PAO, хидрокрек и всичко от старите разработки.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 19 Окт 2020, 13:11

Аз съм със същия Шел от около 3 хиляди, но не мога да споделя впечатления, защото допреди да го сипя него имах харч на масло от турбината и наличен дпф, а и доста малко километри на колата като цяло. Ще ми е интересно да чуя твоето мнение след време.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 19 Окт 2020, 21:03

SpeedyMan написа:И понеже ми се харесаха GTL маслата на SHELL, логично като първа опция, съм се замислил за SHELL HELIX ULTRA 5W-40. Мисля, че е OEM маслото на Ferarri.

Ето какво става с това масло като се налее в двигател на Ферари: https://www.drive2.ru/l/5506607/
и как човекът си е решил проблема https://www.drive2.ru/l/6573970/

Иначе допуска за Ферари са го махнали от това масло през 2018та и са пуснали специално друго - Shell Helix Ultra Racing 5W-40 - което го има, но се среща по-рядко: https://www.kreissler24.de/12x1-liter-k ... 5w-40.html
Колко ще е качествено, не се наемам да кажа. Като сравнявах характеристиките ми се стори, че са същите или съвпадат частично с тези на старото масло, от времето когато още имаше допуск. Иначе базата е до 90% GTL, разликите сигурно са главно в добавките.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 19 Окт 2020, 22:07

10W-60 на SHELL също е одобрен от Ferrari. Просто си зависи от двигателя явно. Съответно 10W-60 също се ползва в M-серията

FaceOff написа:Аз съм със същия Шел от около 3 хиляди, но не мога да споделя впечатления, защото допреди да го сипя него имах харч на масло от турбината и наличен дпф, а и доста малко километри на колата като цяло. Ще ми е интересно да чуя твоето мнение след време.

Аз съм карал с SHELL 5W-40 HELIX Ultra преди 12 години, тогава още мисля, че не беше GTL. Маслото пак беше одобрено от FERRARI.
Щом имаш харч на масло, няма да се оправи със смяна на маслото. Може да намалее леко разхода на масло.
Колата ти дали работи по-тихо сега и какво е маслото с което го сравняваш?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 19 Окт 2020, 22:38

Shell не можем да го конкурираме с Red Line.
Особено в разни Ферарита, М-ки и други расови автомобили.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook