С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2118
Регистриран на: 8.05.2009
Кара: 530д

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от nikolae » 29 Юли 2020, 6:23

Не съм писал тук от много време.
Castrol, Xado, Ravenol 5w30 на не повече от 10 000км, хубави филтри, колата работи еднакво, не мога да направя разлика, но съм доволен от всичките.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 15 Авг 2020, 20:11

Здравейте колеги. Искам да споделя интересна информация, за онези които имат желание да си направят анлализ на отработеното масло на минимална цена. Та значи тази година немската лаборатория oelcheck.de направи някои промени в политиката си и по-точно спря да работи директно с частни клиенти и направи достъпни най-евтините си варианти за анализи(около 50евро) само за фирми. За частните клиенти пуснаха в амазон вариант който струва 75евро и може да се поръча само с адрес в Германия. Тъй като тази цена е според много от участниците в немския форум за маслата е прекалено висока, хората там започнаха да търсят други варианти сред които освен американската Blackstone се оказа и полското поделение на Polaris Laboratories в Познан. Поръчките за там могат да се направят чрез една полска фирма която се занимава с дистрибуцията на продукцията на Archoil в Полша. Оказва се цената за анализ на отработено масло в изключително изгодна в момента като се отчете и отстъпката и е 99 злоти което е около 23 евро и е дори по-ниска, отколкото цената на аналогичен анализ в руските лаборатории. Тъй като имах отработено масло от пролетта и заради короната се чудех дали и къде точно да го пращам, когато научих за горната лаборатория, веднага се възползвах от тая нова възможност и направих анализ при тях. За да може човек да си поръча такъв трябва да се регистрира на сайта на фирмата. Въпреки, че той е на полски език, ако се ползва интернет браузера Хром и преводачът на Гоогъл Google Translate няма никакви проблеми с превода -той е отличен - пробвал съм с немски и български език и така регистрацията, поръчването и плащането на анализа стават буквално за 2-3 минути. След като се закупи анализ на използвано масло + TAN(ако някой държи може да си изследва за още 2-3евро и кинематичния вискозитет при 40°C), е необходимо след това да се изпратят 100мл масло в чистa пластмасова бутилка на адреса който са посочили от фирмата. Към него трябва да се добави информация(разпечатана на лист) включваща номера на поръчката, точното наименование на маслото класа и вискозитета му, марката и модела на автомобила, означението на двигателя и с какво гориво работи, общия пробег на автомобила, колко км са изминати с това масло, дали и колко масло е доливано след смяната, датата на която е взета пробата, също информация за добавки в маслото или тюнинг на мотора. Тази информация трябва да е на английски(поне аз така я подадох) - предполагам малко колеги се оправят с полския. Адресът в интернет на който могат да се поръчат анализи е следния https://sklep.archoil.pl/?product=anali ... -smarowego
Лично аз съм много доволен от тази нова възможност, защото пробата пътува до Полша много бързо в сравнение с анализите в Русия(от Австрия 3-4 дни срещу до 12-14 до Екатеринбург), плащането става с кредитна карта или пейпал, няма проблеми с това, че се транспортира моторно масло което повечето транспортни фирми в Русия не позволяват и не трябва да се обявява при изпращането на пратката. Освен това не е необходимо доставката да е с куриер до врата, както искат в руските лаборатории. На всичкото отгоре цената е по-ниска - с KV 40°C e 25e срещу мин 30е в руската лаборатория, анализът го правят за 1 ден след като пробата постъпи при тях и изпращат веднага резултатите с емаил.

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 4.10.2019
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ymir » 27 Авг 2020, 16:14

Здравейте колеги,

Колата ми е е60 520i с m54b22 , знам че тези мотори горят доста масло ,но ми се иска да пробвам някакво друго , тъй като в момента карам с REPSOL ELITE INJECTION 10W40 и ми гори на поразия , маслото е 40лв. 4 литра , доливам постоянно , не е изключено и мотора е дал фира вече, картерната вентилация е сменана преди около 4-5к километра с оригинална.
Та въпросът ми е към каква марка и вид да се насоча и? :help: :help: :help:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 27 Авг 2020, 19:11

Какво ще рече "гори го на поразия"? Литър на 1000, на 2000? Ако е така, и аз на твое място бих сипвал някакво подобно. Един колега на Субару изобщо не сменяше масло, само доливаше най-евтиното по литър на 1000км, и мина 150 000 за 5 години. Накрая го хвърли, че носачите вече нямаше на какво да се държат.

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 4.10.2019
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ymir » 27 Авг 2020, 19:51

Ами горе долу по литър на 1000 км :roll:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 27 Авг 2020, 20:43

При литър на 1000 нищо не можеш да направиш, и изобщо няма какво да търсиш друго масло. Според мен, вместо ремонт, след който пак ще харчи доста, й сложиш един М54Б30, там харча на масло по принцип е по-малък, и вероятно ще е към литър на 3000, което е ок, горе-долу..

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivanski_2 » 27 Авг 2020, 20:49

Дали при тези мотори е приложимо това с газ в цилиндрите, при n42b20 пробвах, нямаше голяма полза де, но някои казват че са доволни. :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 27 Авг 2020, 21:16

На мен ми е интересно Димексид някой да пробва, има го вече в бг. И точно колегата е за него.. :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от bioz » 27 Авг 2020, 22:18

FaceOff написа:На мен ми е интересно Димексид някой да пробва, има го вече в бг. И точно колегата е за него.. :)
Това да не е оня сироп за кашлица дето сваля всичкия нагар. Според мен е прекалено рисково.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 27 Авг 2020, 22:47

Да, той е, за рисково.. не мисля, и прави чудеса. Наскоро, последното клипче, което гледах за димексид, някъв запекъл мотор го беше направил като нов, НО, за късмет картера беше "крашен" :mhihi: (боядисан) и вдига всичката боя от картера и запушва цедката на помпата.. и естествено за кофата.. Но с алуминиев картер няма такава опасност. Аз като сменях веригите само изчистих боята на тръбичката на щеката, докъдето влиза в картера, защото видях, че на две места беше започнала да се люпи, и макар и да не е много, като нищо ще направи поразия..

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 28 Авг 2020, 0:28

Братушките си чупят двигателите с Димексид.
Е, има и оцелели, ама не си струва риска :lol: .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 28 Авг 2020, 6:47

Много зависи как се кара колата. Например моята при нормално каране не пипа масло. Забелязвам, че ако я карам с над 180 почва да си дърпа. Това принципно може да се оправи ако се сипе масло с по-висок вискозитет, може да е конструктивен проблем, може и да е от износване.
Като остарее маслото над 8000 км. също може да го пипа.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 28 Авг 2020, 6:59

Ymir написа:Здравейте колеги,

Колата ми е е60 520i с m54b22 , знам че тези мотори горят доста масло ,но ми се иска да пробвам някакво друго , тъй като в момента карам с REPSOL ELITE INJECTION 10W40 и ми гори на поразия , маслото е 40лв. 4 литра , доливам постоянно , не е изключено и мотора е дал фира вече, картерната вентилация е сменана преди около 4-5к километра с оригинална.
Та въпросът ми е към каква марка и вид да се насоча и? :help: :help: :help:


Защо ползваш този REPSOL? Използвал ли си друго масло? Примерно CASTROL и как е било положението с разхода?

Нямам идея защо всички се оплакват от тези мотори и разходът им на масло. М52 си беше доста добре в това отношение, та не знам какво е променено при M54. Вероятно буталата , което води до конструктивна слабост като поостарее колата.

Това което може да направиш е да вземеш масло с по-висок вискозитет (по-скъпо съответно).
5W-50 на поносима цена има и на Repsol и ELF. Има и Mobil1, което е по-скъпо.
Следва 10W-60, там се сещам за CASTROL, за M-серията- още по-скъпо.

Може да пробваш с разни добавки като RIMET или XADO 1 shot, те ще имат по-добър и траен ефект от просто смяна на вискозитета.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 24.06.2019
Кара: E92

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от lpStoyanov » 28 Авг 2020, 15:26

Здравейте колеги.

Бих искал да споделя скромен опит и най-вече да ви попитам дали имате отзиви за маслото на Marly 5w-40 / дали си струва високата цена.
До сега като цяло залагах на БМВ маслото 5w-30 обаче след доста ремонти и доработки на моето 335д, съответно и хибридни турбини, racepipe, downpipe + генерация, кулер, помпа и датчик, моя майстор ми каза, че така напомпана колата трябва да се кара с много хубаво масло. Съответно ми сложи въпросното Marly 5w-40, което не го знаех до този момент и ми каза, че това е най-доброто, с което мога да карам. Честно казано се доверявам на опита и съвета му, въпроса е, че е скъпо масло и дали си струва да се кара с него вместо с по-евтините и утвърдени тука във форума масла, особено като не е на писта и тн.
Още не съм навъртял километри с него и не мога да кажа, дали го гори и тн, но ми прави впечатление, че колата стана много много по тиха. Работи много по "мазно" и равномерно. Не знам дали е заради различния вискозитет, или заради комбинацията от висок вискозитет + качеството на самото масло.
Настъпвам почти непрекъснато, но не я карам по писти или непрекъснато да е на жега. Също така не карам продължително с висока скорост. Обикновено 140-160 по магистралата. Та струват ли си тези ~ 240 лв за масло : )

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 28 Авг 2020, 19:16

Колега, до момента, а това са вече почти 5 години, още не съм срещнал майстори, които да разбират нещо от масла. Тази марка Marly днес я чувам за пръв път, а вярвай ми, за масла съм чел повече от достатъчно. Кратка справка в интернет показа, че става въпрос за световно неизвестна белгийска фирма която добавя в маслата си модификатори срещу триене на базата на графит и ги продава на тройна спрямо нормалното цена, което си е обикновена измама, разчетена на незнанието на потребителите които са склонни да вярват в какви ли не чудеса които им се обещават срещу тия пари. Същия подход имат и други фирми като например тая която произвежда маслата Xenum с тая разлика че вместо графит слага боров нитрид. Цените им обаче са сходни - 20 евро за литър чудодейно масло. С две думи само са ти взели парите, а са ти пробутали обикновемо масло на тройна цена. Ако няма да ходиш на състезания маслата от премиум линиите на големите прпизводители като Mobil, Castrol, Shell(правят маслата на BMW), Fuchs и т.н. са повече от достатъчни за твоя профил на шофиране, а и изобщо за нормално каране, да не говорим, че си и с дизелов мотор, които е много по-здрав и по-малко придирчив от бензиновите.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook