С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от dd.borislav » 27 Дек 2021, 20:35

Здравейте,

прочетох доста голяма част от темата, но не намерих информация относно един може би не лош вариант - Pakelo KRYPTON XT LA-V - SAE 5W-30. Не мога да се ориентирам по анализите в руския форум дали е добро и на каква основа е, но в момента карам с такова на 525d lci и за 5 000 км се държи доста прилично - някой има ли информация дали това масло е добро и на каква основа е? Също се чудя дали не е по-добре да мина на БМВ 5в30 маслото вместо Пакелото за следващата смяна?

Поздрави

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Exclusive89 » 27 Дек 2021, 22:41

Аз карам само с BMW 5w30 LL04, купувам винаги от колегата laviatan и съм много доволен. Сменям маслото през 4-5-6к км. т.е. всяка година, не харчи дори и 100мл, двигателя работи много мазно и мекичко.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 28 Дек 2021, 14:18

Доколкото знам маслата Pakelo са неоправдано скъпи - горепосоченото се намира на минимална цена от 15евро за литър, и ми е много чудно кой и с какъв акъл купува от тях, при условие, че за половината или една трета от нея може да си взем нещо със сравнимо или по-високо качество. Иначе Pakelo KRYPTON XT LA-V - SAE 5W-30 най-вероятно е на база хидрокрек, от маслата на фирмата доколкото знам само в серията Racing има ПАО в по-големи количества.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 10.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от dd.borislav » 30 Дек 2021, 20:27

zaharia написа:Доколкото знам маслата Pakelo са неоправдано скъпи - горепосоченото се намира на минимална цена от 15евро за литър, и ми е много чудно кой и с какъв акъл купува от тях, при условие, че за половината или една трета от нея може да си взем нещо със сравнимо или по-високо качество. Иначе Pakelo KRYPTON XT LA-V - SAE 5W-30 най-вероятно е на база хидрокрек, от маслата на фирмата доколкото знам само в серията Racing има ПАО в по-големи количества.


Благодаря за мнението. Може би ще пробвам БМВ маслото другия път - гореспоменатото пакело ми излиза около 21лв/литър, ще видя дали алтернативата е на сравнима цена и ще я пробвам. Предполагам, ГТЛ (Шелското БМВ масло) е по-добро като качество/добавки от хидрокрека на Пакело?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 31 Дек 2021, 14:22

21лв/литър си е направо добре, имайки предвид как са се вдигнали цените на маслата през последната година, а също и на какви цени се предлага в интернет. Така, че ако си доволен и те устройва цената можеш да останеш на него. Разбира се няма лошо да се изпробват и други алтернативи като оригиналното масло на BMW да речем. То доскоро се намираше на на изгодни цени от около 7евро за литър, последо като тръсих как върви в интернет, те вече бяха скочили на 10евро, което си е много сериозно поскъпване от почти 50%. Възможно е в България да се намира все още по-евтино.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от nikola59 » 31 Дек 2021, 14:52

BMW TwinPower Turbo LL04 5W-30 в Германия на дребно по-малко за литър на дребно от 11,20 € май вече няма. Тук също са го вдигнали и както винаги по нашите ширини маржа е голям - от 16лв. най ниска цена до 26лв. при някои ... :mhihi: Повечето го продават на 16,90 в момента.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 31 Дек 2021, 15:22

nikola59 написа:BMW TwinPower Turbo LL04 5W-30 в Германия на дребно по-малко за литър на дребно от 11,20 € май вече няма. Тук също са го вдигнали и както винаги по нашите ширини маржа е голям - от 16лв. най ниска цена до 26лв. при някои ... :mhihi: Повечето го продават на 16,90 в момента.
12eвро e литъра на това чудо


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 03 Яну 2022, 0:13

Аз дори го бях взел за 13 лв. на литър от Emag миналата година.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 9.01.2022
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от RamzesV » 09 Яну 2022, 17:16

Здравейте колеги! От скоро съм с 530i 258hp N52B30, с газ. Какво масло бихте ми препоръчали?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 14 Яну 2022, 20:21

RamzesV написа:Здравейте колеги! От скоро съм с 530i 258hp N52B30, с газ. Какво масло бихте ми препоръчали?


А знаеш ли с какво масло е наливал предишния собственик ? Вискозитет ,марка .....принципно 5-30 е най-удачния вариант вече дали ще сложиш пълна синтетика или HC-синтетика е по-скоро субективизъм .Няма значение ,че си на газ има компании производителки на масла ,които твърдят че са произвели продукт специлно за газифицирани мотори но по-скоро е маркетингов трик .Като марка пак е субективно :) Равенол ,Мотул , Мобил 1 ,Кастрол ,Титан Фукс са най-често използваните в България .Но не са за пренебрегване Comma ,Арал,Адинол ,Wolf ,Kron,Selenia Petronas ,Шел ,Valvoline,Texaco мога да ти изброя поне още 20 марки но са малко познати на повечето шофьори .Тотал и Елф са едни от най-подценяваните на пазара може би защото са френски или просто предразсъдъци .Руснаците примерно си харесват тяхните Лукойл Генезис и Газпромнефт ,въпреки че и те богославят Кастрол и Мобил 1 .Общо взето от 1 година чета различни форуми в България ,Русия и англоезични ........нещата опират винаги до първите 5 изброени .Поздрави и успех :bchug:
,

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 5.11.2008
Местоположение: София
Кара: X5 40d
Мечтае да кара: Всички коли на света!

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от svetliol » 24 Яну 2022, 17:00

Привет. Изпаднах в една много странна ситуация и искам да потърся съвет как най-рационално да действам без да се вкарвам във филми (не, че не се филмирах вече :shock: ).
Накратко - вчера съвсем случайно видях, че в i-Drive ми показва високо ниво на маслото. Веднага проверих и на щеката и беше накрая на пластмасовата част, точно преди да започне металната част от щеката.
Да уточня, че маслото е на около 1200 км. от последната смяна и не помня да ми е изписвало високо ниво, но и не помня да съм го проверявал...
И веднага почнах да си мисля, всякакви глупости - DPF не работи, вкарал е нафта в маслото и за това се е повишило нивото.
Пуснах една бърза проверка за грешки и нямаше нищо фрапиращо. Показа някаква генерална грешка на DPF-а (452A), но като цяло показателите според мен са в нормата - регенерирал е преди 100 километра, оставащи още 42 000 км живот.
Опитах се да доловя миризма на нафта по щеката и от капачката, но не мисля че има мирис.
Започнах да мисля, дали в сервиза са ми налели повече масло, но кой да си спомни. Видях, че са ми таксували 8 л., а по каталог го дават 7.2 л.

Мисля за следните опции - ако е сипано повече масло - да източа малко и да карам и следя нивото. Притеснява ме, ако има нафта, че маслото вече не е наред и ще замине мотора.
Другият вариант е да сменя маслото и пак да го наблюдавам.

Въпросът ми е дали има ли вариант да се провери наличие на нафта в маслото? Дадени лаборатории или препарати, които показват?
BMW не се купува защото ти трябва, а защото искаш!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Z3Ro* » 24 Яну 2022, 18:53

С черна или червена щека на маслото си /х или задно/? Черната щека събират 6.7 литра - кратерът е по-малък заради предния привод. Червената щека събира 7.7, което значи, че ако са ти наляли 8, пак са 300 грама отгоре, което не е малко. Ако има нафта, ще я надушиш, а и се усеща, като го разтриеш в ръка...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 273
Регистриран на: 5.11.2008
Местоположение: София
Кара: X5 40d
Мечтае да кара: Всички коли на света!

С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от svetliol » 24 Яну 2022, 18:57

С червена щека съм. Едит: с черна щека съм
Забравих да напиша детайли по колата - X5 e70 40d
Последна промяна svetliol на 26 Яну 2022, 18:57, променена общо 1 път
BMW не се купува защото ти трябва, а защото искаш!

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vld » 24 Яну 2022, 19:58

svetliol написа:С червена щека съм.
Забравих да напиша детайли по колата - X5 e70 40d
Капваш една капка на бял лист хартия, чакаш да изсъхне до утре, колкото по голм светъл ореол има толкова повече нафта има в маслото. Ако няма ореол около петното всичко е точно.

Изпратено от моят Mi 9T с помощта на Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 25 Яну 2022, 18:31

Може някой от техниците да се е престарал и да е сложил цялото количество.Бих отишъл в сервиза който е сложил маслото .Принципно може да върне нафта в маслото акл е започнала регенерация и я прекъснеш.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook