С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 18 Юли 2022, 22:46

Линията Signature Series Synthetic Motor Oil и Dominator със сигурност са на база ПАО. В линията със среднопепелни масла 100% Synthetic European Motor Oil, също трябва да има ПАО, но мисля е в по-ниска концентрация в сравнение с маслата от Signature Series. Общо взето ако цената е от 11-12 евро нагоре за кварта - тук имам предвид ato24.de - шансът в маслото да има високо съдържание на ПАО е доста голям. В линията Amsoil Signature Series Max-Duty Synthetic Diesel Oil ПАО няма, поне в анлизираните до момента масла.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Don_Diego » 19 Юли 2022, 19:37

zaharia написа:Колега @Don_Diego, благодаря за информацията която си ни предоставил относно маслата които си ползвал и резултатите от това. Ти трябва да се гордееш с твоя двигател с който си имал голям късмет да попадне в тебе в добро състояние и да не страда от всок разход на масло, което е обичайно за голяма част от двигателите N52. И разбира се все така добре да се грижиш аа него и да си го пазиш, като сменяш маслото на умерени интервали и ползваш качествено такова.


Благодаря, аз доста разпитах собствениците преди да купя колата и казаха, че никога не е имало нужда от доливане или поне колата никога не им е сигнализирала за това. Но се бях примирил, че е възможен разход на масло и предвид как я карам бях почти сигурен, че ще има но за сега ме опровергава и не го пипа. Стискам палци все така да е :lol:

Сега се сещам по повод Ravenol SSO, че майстора ми пискаше, че било прекалено гъсто за тоя вискозитет.
На други марки 5w40 били по-редки…не знам дали е показателно това. В интернет намерих инфо, че било като специфична черта на Ravenol да е по-гъсто от повечето други марки при всеки вискозитет. Водещо при избора беше и TBN индекса и температурната устойчивост предвид, че н52 си мени доста температура според стила на каране :bchug:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 236
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 19 Юли 2022, 20:14

Колега zaharia ..............Пробвал ли си 5W50 или 10W60 ако търсиш термостабилно масло ?Колкото до допълнителните добавки от типа на Лики Моли и Бардал ........дали няма да разбалансират пакета присадки в маслото и да му снижат експлоатационните свойства ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 19 Юли 2022, 21:23

Don_Diego написа:Сега се сещам по повод Ravenol SSO, че майстора ми пискаше, че било прекалено гъсто за тоя вискозитет.
На други марки 5w40 били по-редки…не знам дали е показателно това.

Питай тоя майстор като го видиш, какви са физическите характеристики на "гъстите" и "редките" масла и с какъв уред ги измерва. Когато става въпрос за маслата и техните свойства, се използва понятието вискозитет, делят го на кинематически(KV 100°C, KV 40°C) и динамически(HTHS), а също има въведени специални видове вискозитети като при симулация на превъртане на коляновия вал при студен старт CCS, както и вискозитет при нискотемпературно изпомпване MRV. При масовите масла които ползваме ние с допуски BMW LL01 и LL04, няма как параметрите на W40 маслата(кинематическия и донякъде динамическия вискозитет при висока темп.) да са имат по-ниски стойности от тези на W30 маслата.
Ето тук има един хубав материал по темата с вискозитетите https://cfrs.ru/protectionhijackings/vy ... zatel.html

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Don_Diego » 19 Юли 2022, 21:37

Ами аз му го съкратих тоя разказ като му казах да “налива и да не знае много” :mhihi:

Предполагам чисто визуално е имал преди в, че е по-гъсто от другите ама все тая - важното е каква работа върши, а до момента е повече от чудесна. Смяна на 10к или всяка година и смятам, че все ще е в подобно здраве моторчето :bchug:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 22 Юли 2022, 20:38

То визуално може да е всякакво докато го наливаш, ама след първото загряване в мотора се вижда каква е реалната "чорбестост"
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от pinko_23 » 26 Юли 2022, 14:30

Вече 1000 км с FUCHS TITAN SUPERSYN LONGLIFE 5W-40. Много съм довоелен за момента не го пипа грам двигателят е M54B22
Няма начин да няма начин

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivoaudi » 26 Юли 2022, 15:03

И аз мисля, че последно сипах това. Би трябвало да съм прескочил 20 000 и засега съм Волво около 300 мл.
Не чувам сутрин повдигачи или друго освен нормален шум. Трета поредна смяна с това масло и вероятно пак от него ще сипя.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 31.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е46 touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ka4i » 26 Юли 2022, 18:08

Откъде го купувате това FUCHS TITAN SUPERSYN LONGLIFE 5W-40 и става ли за дизел? :roll:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 26 Юли 2022, 22:07

Придобивки през послдено време ...

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 26 Юли 2022, 22:14

ka4i написа:Откъде го купувате това FUCHS TITAN SUPERSYN LONGLIFE 5W-40 и става ли за дизел? :roll:

За дизел си вземи някое от следните - TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30 - това е ново тази година излезе на пазара или пък TITAN GT1 FLEX 3 SAE 5W-40 - също ново, но с по-висок вискозитет и интересния допуск PORSCHE C40. Освен тях се предлагат още TITAN GT1 FLEX 23 SAE 5W-30, TITAN GT1 FLEX C3 SAE 0W-30 и класиката TITAN GT1 PRO C-3 SAE 5W-30. При толкова голям избор да се чуди човек кое да вземе. Може би тк най-лесно е да се ориентира по цената - по-скъпото сред тях вероятно би трябвало да е и по-качествено.

На TITAN GT1 FLEX 23 SAE 5W-30 му правихме анализ миналата година. Показа добри параметри, също наличие на солидна доза органичен молибден, който намалява триенето и износването. За съжаление просъществува твърде кратко, мисля към 1-2 години, и производителя реши да го замени с TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30, а самото то се появи 2020 като замяна на TITAN GT1 PRO FLEX SAE 5W-30.
TITAN GT1 PRO C-3 SAE 5W-30 е на пазара от дълго време, на руския форум за маслата има няколко анализа през годините поне от 2014 насам, на които се вижда как са му променяли рецептурата(2014 в него са слагали ПАО и естери и е приличало на Mobil ESP). В последния такъв от 2019 се вижда, че там като добавка срещу триене и износване са ползвали борови съединения.

Въобще маслата на Фукс са сред най-качествените на пазара, при това на съвсем умерени цени. Преди години те произвеждаха ОЕМ маслата на Мерцедес. Мисля в момента също една част от маслата се прави от тях, а друга от Петронас.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от pinko_23 » 27 Юли 2022, 11:08

zaharia написа:
ka4i написа:Откъде го купувате това FUCHS TITAN SUPERSYN LONGLIFE 5W-40 и става ли за дизел? :roll:

За дизел си вземи някое от следните - TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30 - това е ново тази година излезе на пазара или пък TITAN GT1 FLEX 3 SAE 5W-40 - също ново, но с по-висок вискозитет и интересния допуск PORSCHE C40. Освен тях се предлагат още TITAN GT1 FLEX 23 SAE 5W-30, TITAN GT1 FLEX C3 SAE 0W-30 и класиката TITAN GT1 PRO C-3 SAE 5W-30. При толкова голям избор да се чуди човек кое да вземе. Може би тк най-лесно е да се орентира по цената - по-скъпото сред тях вероятно би трябвало да е и по-качествено.

На TITAN GT1 FLEX 23 SAE 5W-30 му правихме анализ миналата година. Показа добри параметри, също наличие на солидна доза органичен молибден, който намалява триенето и износването. За съжаление просъществува твърде кратко, мисля към 1-2 години, и производителя реши да го замени с TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30, а самото то се появи 2020 като замяна на TITAN GT1 PRO FLEX SAE 5W-30.
TITAN GT1 PRO C-3 SAE 5W-30 е на пазара от дълго време, на руския форум за маслата има няколко анализа през годините поне от 2014 насам, на които се вижда как са му променяли рецептурата(2014 в него са слагали ПАО и естери и е приличало на Mobil ESP). В последния такъв от 2019 се вижда, че там като добавка срещу триене и износване са ползвали борови съединения.

Въобще маслата на Фукс са сред най-качествените на пазара, при това на съвсем умерени цени. Преди години те произвеждаха ОЕМ маслата на Мерцедес. Мисля в момента също една част от маслата се прави от тях, а друга от Петронас.


Аз до сега ползвах Равенол, нищо против маслото хубаво е, обаче вдигнаха цената драстично и ми писна на к*ра. Моят магазинер ми препоръча Фукс, не го бях чувал цената ми хареса и ми го похвали и така го купих. Четох доста и всички коментари за Фукс са положителни. Мислех Мотул обаче ми каза че не става вече.
Няма начин да няма начин

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 27 Юли 2022, 11:22

Фукс - като оборот и като качество мисля са в челната десятка на световните производители на смазочни материали за автомобилната промишленост и индустията. Много сериозна фирма, продуктите им макар и на по-ниски цени спокойно се конкурират с най-големите - Mobil, Shell и BP-Castrol. Ако някой не е сигурен какво точно му трябва и иска да разчита на качество и добра цена, без да се замисля може да купува от техните продукти.
Последна промяна zaharia на 27 Юли 2022, 11:42, променена общо 2 пъти

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 27 Юли 2022, 11:22

Top 20 Lubricants Manufacturers
Updated: Jun 17, 2021

1) Shell
2) ExxonMobil
3) BP - Castrol
4) Chevron
5) Total
6) PetroChina
7) Idemitsu
8 ) Sinopec
9) Fuchs
10) JX Holdings (ENEOS)
11) Valvoline
12) Lukoil
13) Petronas
14) Gulf
15) Pertamina
16) Gazpromneft
17) Indian Oil
18) Philips 66
19) Hindustan Pet.
20) Petrobras

Source: Lutz Lindemann (Fuchs)
Последна промяна zaharia на 27 Юли 2022, 11:46, променена общо 3 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ivoaudi » 27 Юли 2022, 11:32

pinko_23 написа:Аз до сега ползвах Равенол, нищо против маслото хубаво е, обаче вдигнаха цената драстично и ми писна на к*ра. Моят магазинер ми препоръча Фукс, не го бях чувал цената ми хареса и ми го похвали и така го купих. Четох доста и всички коментари за Фукс са положителни. Мислех Мотул обаче ми каза че не става вече.


Аз изобщо не се имам за разбирач по маслата, но от скромния ми опит с доста километри бих приповторил всяка дума от написаното.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook