С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 18 Фев 2022, 11:59

Естерите предизвикват разшираване, а ПАО-то свиване на еластомерите. Така, че появяване на течове при наличие на стари или заминали уплътнения могат да се появят само с последното. Именно затова в много масла с високо съдържание на ПАО се използват точно естери за да неутрализират свиващите му свойства.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 18 Фев 2022, 16:21

Именно. За това и Манол не прекаляват.

Изпратено от моят Redmi Note 8 Pro с помощта на Tapatalk
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 12 Мар 2022, 22:53

Изображение
Колеги случайно попаднах на това масло . Цената е шокиращо ниска 62 евро за 20 литра . Има допустимост БМВ лл-01 . Аз принципно си карам с Шела ама дали да експериментирам с това . Двигателя е М54б30


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Ивайло Димов » 13 Мар 2022, 12:10

Маслото е немско ,брандираща компания ....като 90 %от тези ,които се занимават с масла .Хубавото на такъв тип масла е ,че няма ментета и са евтини ,лошо е че са нисък клас и след 5-6 000 км деградират и тря се сменят .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vixx » 10 Май 2022, 17:52

Прочетох назад каквото успях, ама да питам дали все още oilgroupbg се смята за сигурен продавач (шубе ме е от ментета).
Гледам това https://oilgroupbg.com/castrol-edge-5w-30-m-5l.html , колата не пипа малслото без значение какво е, а в момента е с Мегуин 5-30. Понеже тоя път, а и занапред, съм решил сам да си сменям филтри и течности, мисля да си сложа Кастрол-а, защото по спомен беше по-тиха с него. Кажете да купувам ли от тези или да внимавам?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hip-hopotam » 10 Май 2022, 22:21

Това масло с тази спецификация навлезе началото на миналата година. Предното лято в жегите повечето дизелови БМВта на който налях това масло се оплакваха от светещи лампи за наалягане на маслото, при празен ход след дълго каране.
Мегуин по принцип въобще не е лош вариант и ако нямаш оплаквания не е грешка да си караш с него.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 13 Май 2022, 6:17

Карах с Edge Turbo Diesel 5W-40 и бях доволен с него. Моторът работеше тихо. Сега вече няма спецификация LL-04 за това масло.

Реших да мина на Motul X-clean 5W-40 и моторът работи още по-тихо. Много "по-лепкаво" е и остава на щеката с по-плътен слой. Предполагам ще се държи добре и няма да има висока консумация поне докато е под 5000 км. Мисля, че няма официален LL-04 в момента, но MOTUL го препоръчват за LL-04. Минал съм 1000 км. пробег ( което е 1 седмица при мен :mhihi: ) и нивото не е мръднало
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 21 Май 2022, 21:48

Аз пък стана няколко дни обърнах форумите на немски , руски , английски и български . Та се чудя - евтино масло или скъпо ?! Гори 1 литър на 2к в зависимост от стила на шофиране . Никога не съм слагал Лики Моли и мисля да пробвам с него . От друга страна сега гледам Мобила е много евтин (на половина) . Адинола и той ехубав вариант за цена,качество , а пък един дявол вика вкарай Манола и не го мисли толкова . Другия месец мисля да сменям маслото да видим още какво ще ми хрумне

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Май 2022, 12:05

Колега, дори и Манол да налееш, голяма разлика няма да има. Така, че при възможност залагай на качествени масла на умерени цени. Аз до момента не съм наливал никога скъпо масло, или то ако е било такова съм го вземал с голямо намаление при някоя промоция. Вярно, че не може да следи човек постоянно кой на каква цена си продава маслата и икономията е минимална, но все пак е хубаво да има някакви принципи:)

Така, аз например гледам да опитвам различни масла, разбира се целя се в най-качествените и реномираните. В момента съм с пълна синтетика Rowe Hightec Synth rs 5w-40, което обиковено вървеше 45евро за 5л, аз успях да го взема за 33е - беше се появило голямо намеление на едно място и се възползавах от него. Предната зимна смяна също беше с Рове - Rowe Hightec Synth rs 0w-40. Какво мога да кажа за тези масла, защото има какво да се каже в случая. Това са двете масла с които имам най-висока темепература в двитатля на магистрала с 130км/ч. Със сегашното 5w-40, тя се движи около 114-116°C при външна темп. 22 - 31градуса. С всички други масла, при същите условия температурата е 108-109°C. Явно тези масла са правени с ПАО-8, което е с по-голям вискозитет, а може да са добавяли и микроПАО и като цяло смазващите им свойства са се влошили много. Затова и тия дни купи ПОЕ-68 естери на Фукс и тая или другата седмица ще налея един литър да видя дали ще има някакво подобрение. В предното 0w-40 слагах други естери на NEXT, които не бях ползвал то момента които се оказаха с по-висок вискозитет, те не помогнаха особено, затова сложих и един флакон Кератек с модификатори срещу триене бор и молибден, в крайна сметка разлика може да се каже почти нямаше. Цяла зима температурата беше 108-109°C, при условие, че с други масла при същите условия е бивала 100-102°C. Така, че колкото и да са стабилни и любими и хвалени сред германците, мисля повече точно с тези две масла да не карам. За сравнение аналогично пълносинтетично масло на Meguin с половин литър естери и волфрамова добавка EEOT даваше с 6-7°C по-ниска температура на двигателя. Уж и двете масла на база ПАО, но едното ПАО се оказва по-различно.

Та като писа Ликви Моли колега, вместо да си даваш парите за масла на завишени цени си вземи Meguin Megol Super Leichtlauf 5W-40, всъщност Ликви Моли е собственик на Мегуин които прави и двете масла, разликата в цените на аналозите преди време беше към 80%, разлика в съдържанието ако изобщо има ще е минимална. Всъщност преди няколко месеца правиха анализ на аналога на Ликви Моли на руския форум за маслата, резултатите му както може да се види са много близки с тези на маслото на Мегуин. Ако наистина Мобила е евтин - имам предвид премиум сериите ESP и FS, изобщо не го мисли слагай от него - това са едни от най-качествените масла на пазара, Мобил може да се каже е лидер на него.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 22 Май 2022, 12:13

zaharia написа:Колега, дори и Манол да налееш, голяма разлика няма да има. Така, че при възможност залагай на качествени масла на умерени цени. Аз до момента не съм наливал никога скъпо масло, или то ако е било такова съм го вземал с голямо намаление при някоя промоция. Вярно, че не може да следи човек постоянно кой на каква цена си продава маслата и икономията е минимална, но все пак е хубаво да има някакви принципи:)

Така, аз например гледам да опитвам различни масла, разбира се целя се в най-качествените и реномираните. В момента съм с пълна синтетика Rowe Hightec Synth rs 5w-40, което обиковено вървеше 45евро за 5л, аз успях да го взема за 33е - беше се появило голямо намеление на едно място и се възползавах от него. Предната зимна смяна също беше с Рове - Rowe Hightec Synth rs 0w-40. Какво мога да кажа за тези масла, защото има какво да се каже в случая. Това са двете масла с които имам най-висока темепература в двитатля на магистрала с 130км/ч. Със сегашното 5w-40, тя се движи около 114-116°C при външна темп. 22 - 31градуса. С всички други масла, при същите условия температурата е 108-109°C. Явно тези масла са правени с ПАО-8, което е с по-голям вискозитет, а може да са добавяли и микроПАО и като цяло смазващите им свойства са се влошили много. Затова и тия дни купи ПОЕ-68 естери на Фукс и тая или другата седмица ще налея един литър да видя дали ще има някакво подобрение. В предното 0w-40 слагах други естери на NEXT, които не бях ползвал то момента които се оказаха с по-висок вискозитет, те не помогнаха особено, затова сложих и един флакон Кератек с модификатори срещу триене бор и молибден, в крайна сметка разлика може да се каже почти нямаше. Цяла зима температурата беше 108-109°C, при условие, че с други масла при същите условия е бивала 100-102°C. Така, че колкото и да са стабилни и любими и хвалени сред германците, мисля повече точно с тези две масла да не карам. За сравнение аналогично пълносинтетично масло на Meguin с половин литър естери и волфрамова добавка EEOT даваше с 6-7°C по-ниска температура на двигателя. Уж и двете масла на база ПАО, но едното ПАО се оказва по-различно.

Та като писа Ликви Моли колега, вместо да си даваш парите за масла на завишени цени си вземи Meguin Megol Super Leichtlauf 5W-40, всъщност Ликви Моли е собственик на Мегуин които прави и двете масла, разликата в цените на аналозите преди време беше към 80%, разлика в съдържанието ако изобщо има ще е минимална. Всъщност преди няколко месеца правиха анализ на аналога на Ликви Моли на руския форум за маслата, резултатите му както може да се види са много близки с тези на маслото на Мегуин. Ако наистина Мобила е евтин - имам предвид премиум сериите ESP и FS, изобщо не го мисли слагай от него - това са едни от най-качествените масла на пазара, Мобил може да се каже е лидер на него.
Благодаря за изчерпателния отговор Колега ! Чета всичките ти мнения и за мен е чест да имаме Колега във БМВ форума с толкова познания ! Гледах в немския форум , че си изпратил Манол в Русия за анализация ! Четох това за Мегуина , че маслото е било с почти същите характеристики и мисля този път да сложа от него . Да слагам ли някаква добавка като Кератек към него или да направя ли промивка на двигателя преди да сменям маслото ?


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Май 2022, 12:47

Промивки има смисъл само ако е карано прекалено дълго време с предното масло, иначе стига просто да се източи старото масло колкото се може по-добре. В Мегуина не знам дали има нужда да се слага нещо, в него си има достатъчно ZDDP и дори молибден, аз както вече писах му добавях 0,5л ПОЕ68 Errecom и Eurol Engine Oil Treat с волфрамова добавка срещу триене. Ако можеш да си намериш подобни на ниски цени, нищо не пречи да сложиш, и да не сложиш, мисля разлика може изобщо и да няма. Иначе ако държиш на Кератека, може да сложиш и от него, но не ти препоръчвам цял флакон, а половин или две трети, защото като съм гледал концентрацията на молибден и бор вътре е доста висока, а в двигателя ако ще се кара нормално няма нужда от толкова много метали, защото те не изчезват във въздуха а се трупат по стените и частите му заедно с другите остатъци от горенето.

За съжаление и до момента не съм правил анализ само с чисто масло Мегуин за да мога да сравня и да видя дават ли някаква разлика естерите и волфрама. Eurol Engine Oil Treat купувам от един магазин в Русе(autogroup-kp.com/) на смешна цена от 13лв, естерите ги поръчвах от Естония. Миналата седмица се опитвах отново да купувам от тях, но ми отказаха поръчката без обяснения на два пъти. Какви са причините за това мога само да гадая, предполагам името ми им звучи прекалено по руски и са решили да ме наказват персонално заради отношението си към Русия. Слава Богу успях да намеря други естери които са популярни на oil-club.ru тук https://www.welches-oel.de/industrieoel ... ton-sez-68 и то на човешка цена от 18,5е за литър и вече си имам 2л от тях, като ми поиска да доливам масло следващия път направо ще налея единия литър, да видя ще помогне ли с температурата. Иначе както и на много места вече съм писал, при мен - разбира се ако няма никакви други причини за това - анализите на маслата които съм ползвал показват, че естерите ми намаляват с 50% количеството на желязото в отработеното масло и много вероятно също и с 50% на медта, което си е сериозно постижение. Утре трябва да пратя за анализ последните ми две отработени масла Red Line - което съдържа поне 20% заводски добавени естери и Rowe в които слагах американски естери на NEXT, да видим там как стоят нещата. Red Line ме изненада може да се каже неприятно - уж стабилно полу-спортно масло на естери и ПАО, оказа се маслото което най-много гори в моя двигател, литър на 1,15к, 1,75к, 2к, 2,15к км. До преди него ми гореше обикновено литър на 3к км. Ще изчакам обаче анализа да видим какво действително е имало вътре за да мога да коментирам.

ПП Сега си прегледах записите, оказва се 1 флакон Кератек в предишното масло е смъкнал температурата на маслото в двигателя с около 2-3 градуса, което си е е нещо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Denis1903 » 22 Май 2022, 16:06

Значи ще сложа само Мегуина . Сега тук ми излизат три варианта . Кое да поръчам ? Изображение


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Май 2022, 16:48

Имах предвид първото което е пълна синтетика, на сайта на производителя е най-евтино само 32,82 EUR за 5л. https://www.meguin-shop.de/Motorenoele/ ... ::238.html
При тая цена почвам да се замислям дали да не се запася и аз за някоя и друга смяна. Това което ме спира е,че искам да изпробвам и други масла. Впрочем точно тоя Мегуин е единственото масло което съм слагал 2 пъти.
ПП Като видях как са се вдигнали цените на маслата взех та си поръчах 4x5л.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 24 Май 2022, 20:58

Само да кажа - цените в Германия са същите като в България, само дето са в Евро. Т.е. два пъти по-скъпи. Не знам какво ще е това РОВЕ за 33 евро, лично аз си мисля, че продават брака от производството в такива кампании.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 25 Май 2022, 2:03

Цените в Германия и България в онлайн магазините са едни и същи, на по-редките масла - в България са надути и са по високи. Мислите ти не искам да ги коментирам, само ще отбележа, че нямат нищо общо с реалността. Ровето беше на ниска цена само няколко дена, нямаше дори и седмица, после веднага го вдигнаха до нормалните такива в интернет - 44евро за 5л, в момента след повишенията през последно време са вече 47е, минимума който намирам в нета е 45е. Това предполагам са цени на стока купена преди време, новопроизведения продукт сигурно струва вече едно 10е отгоре. Гледам по немските магазини и то в нормалните такива, туба 5л Мобил и Кастол вече е над 60евро. Ниските цени които предполагам ги виждате в някои български магазини, ще изчезнат след някои и друг месец когато се изчерпат количествата с масло купено на стари цени. После се гответе за 120-140 за 5л туба масло от реномираните производители.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook