С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 19 Окт 2020, 22:50

Расовите автомобили си искат масло с ПАО и естери, особено ако се ползват по предназначение. Това за проблема с въпросния Шел го пуснаха тая вечер на oil-club.ru, докато препоръчваха масло за BMW M6 f13 с мотор S63.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 19 Окт 2020, 23:05

SpeedyMan написа:10W-60 на SHELL също е одобрен от Ferrari. Просто си зависи от двигателя явно. Съответно 10W-60 също се ползва в M-серията

FaceOff написа:Аз съм със същия Шел от около 3 хиляди, но не мога да споделя впечатления, защото допреди да го сипя него имах харч на масло от турбината и наличен дпф, а и доста малко километри на колата като цяло. Ще ми е интересно да чуя твоето мнение след време.

Аз съм карал с SHELL 5W-40 HELIX Ultra преди 12 години, тогава още мисля, че не беше GTL. Маслото пак беше одобрено от FERRARI.
Щом имаш харч на масло, няма да се оправи със смяна на маслото. Може да намалее леко разхода на масло.
Колата ти дали работи по-тихо сега и какво е маслото с което го сравняваш?


Не колега, написах, че имаХ харч на масло от турбото, и сипването на Шел-а съвпадна с рециклирането му, както и смяна на вериги и т.н. Преди това имах две доста бързи смени (едната на 5-6 хиляди, и втората на около 2 хиляди, защото тогава момчето, с което сменяхме веригите се освободи) с Total Quartz ineo long life 5/30. Не мога да кажа, дали има някаква разлика в работата на мотора с двете масла, по принцип е тих и равномерен.. с М57Н2 съм

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 20 Окт 2020, 20:10

Хахх.. имаш съмнения, че е от маслото ли? От къде си го купувал?
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 21 Окт 2020, 11:58

Ще го напиша още веднъж, по друг начин.. :D
Купих колата с леко посвирващо турбо и позапушен дпф. Имах и сериозен теч от о-пръстените на вакуум помпата, както и от отходната тръбичка на турбото. Вкарах колата за пълно обслужване - вериги, ролки, термостат, водна помпа, антифриз и т.н.. заедно с това дадох и турбото за рециклиране, като от сервиза ми казаха, че е имало и теч откъм топлата част..
След като направих това, нямам разход на масло. Шел-а съм купувал от маслата.бг и е турски.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 21 Окт 2020, 18:40

ОК значи не набеждаваш маслото.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 27.10.2020
Местоположение: Сливен
Кара: E60 520d N47
Детайли за колата: E60 520d N47 177 bhp от 2008 година, към октомври 2020 е на 610 хил км.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от vmslavov » 27 Окт 2020, 22:54

Масло само спецификация 5W30 LL-04. Първите 420 хил км използвах BMW и по-рядко Castrol и го сменях на 28-30 хил км. След това минах на Mobil 1 ESP и два пъти Amsoil, като намалих интервала за смяна на 25 хил км. Филтри само Mahle/Knecht и в много редки случаи MANN или Bosch.

В момента съм минал 24 хил км с последния Mobil и ще го сменям другата седмица. На 17 хил км ми паднаха две чертички и долях 1 литър. Към момента отчита пълни 6 чертички и няма нужда от доливане, т.е. за 25 хил км ще съм ползвал масло за първоначално 5.2 литра + 1 литър доливане.

С масло на BMW, Mobil 1 и Amsoil колата върви добре и двигателят работи без натрапчиви шумове. Не се налага да доливам първите 15-20 хил км след смяната на масло. Като пърите 300 хил км въобще не съм доливал масло въпреки интервал на смяна 30 хил км. Само веднъж на 250 хил км ми не наложи да доливам много, но според мен ми бяха сложили фалшив Castrol и от тогава не го ползвам.

Колата към момента е на 610 хил км, като я карам от нова вече 10 години.

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 14.11.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d
Мечтае да кара: ///M

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ice_box » 28 Окт 2020, 21:50

Привет колеги, дойде време за смяна на маслото и се бях зарекъл, че тази смяна ще пробвам Revanol. Обаче се чудя кое е по добрият избор Revanol Vmp 5w30 или Rep 5w30?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 28 Окт 2020, 23:55

vmslavov написа:Масло само спецификация 5W30 LL-04. Първите 420 хил км използвах BMW и по-рядко Castrol и го сменях на 28-30 хил км. След това минах на Mobil 1 ESP и два пъти Amsoil, като намалих интервала за смяна на 25 хил км. Филтри само Mahle/Knecht и в много редки случаи MANN или Bosch.

В момента съм минал 24 хил км с последния Mobil и ще го сменям другата седмица. На 17 хил км ми паднаха две чертички и долях 1 литър. Към момента отчита пълни 6 чертички и няма нужда от доливане, т.е. за 25 хил км ще съм ползвал масло за първоначално 5.2 литра + 1 литър доливане.

С масло на BMW, Mobil 1 и Amsoil колата върви добре и двигателят работи без натрапчиви шумове. Не се налага да доливам първите 15-20 хил км след смяната на масло. Като пърите 300 хил км въобще не съм доливал масло въпреки интервал на смяна 30 хил км. Само веднъж на 250 хил км ми не наложи да доливам много, но според мен ми бяха сложили фалшив Castrol и от тогава не го ползвам.

Колата към момента е на 610 хил км, като я карам от нова вече 10 години.



Здравей.
Ще бъде интересно да пуснеш една тема, щом си единствен собственик какво си правил по колата за тези километри.
Ангренажни вериги, скоростна кутия, дюзи и въобще лично на мен ще ми бъде много интересно.

За да не съм извън темата, в момента карам с Total Quаrtz 5w40 ll-01.
Доволен съм.
За колегата над мен, аз бих сложил VMP.
Има по-висок TBN и Viscosity index, даже е на по-ниска цена, ако не се лъжа.
Отстъпва по Noack и Flash point, ама за всекидневен дизел, не мисля че е голяма драма.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 17.12.2007
Местоположение: София
Кара: бързо

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Teogop » 29 Окт 2020, 0:03

vmslavov написа:Масло само спецификация 5W30 LL-04. Първите 420 хил км използвах BMW и по-рядко Castrol и го сменях на 28-30 хил км. След това минах на Mobil 1 ESP и два пъти Amsoil, като намалих интервала за смяна на 25 хил км. Филтри само Mahle/Knecht и в много редки случаи MANN или Bosch.

В момента съм минал 24 хил км с последния Mobil и ще го сменям другата седмица. На 17 хил км ми паднаха две чертички и долях 1 литър. Към момента отчита пълни 6 чертички и няма нужда от доливане, т.е. за 25 хил км ще съм ползвал масло за първоначално 5.2 литра + 1 литър доливане.

С масло на BMW, Mobil 1 и Amsoil колата върви добре и двигателят работи без натрапчиви шумове. Не се налага да доливам първите 15-20 хил км след смяната на масло. Като пърите 300 хил км въобще не съм доливал масло въпреки интервал на смяна 30 хил км. Само веднъж на 250 хил км ми не наложи да доливам много, но според мен ми бяха сложили фалшив Castrol и от тогава не го ползвам.

Колата към момента е на 610 хил км, като я карам от нова вече 10 години.


Интерсено мнение. Само да допълня за Mahle. Аз само такива вземах за F11ката, защото бяха 1към1 с оригиналните. Но последния път въздушния беше в нова кутия, филтърът вътре MADE IN BULGARIA. Очевидно беше по-некачествена изработка - уплътнителната гума не беше толкова фино излята, ламелите по-малко на брой и по-ниски, пластмасата с по-груби ръбчета. Жалко, че не снимах разликите.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 29 Окт 2020, 13:17

Мнооого сериозно въртене на километри за нашите стандарти. Сигурно поне 90% са магистрално в България и извън. Наистина на много хора ще е интересно на колко смени веригите, и в какво състояние са били, и дали това няма да опровергае мнението, че състоянието им зависи от интервалите за смяна на маслото..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от A9A » 29 Окт 2020, 14:06

vmslavov написа:Масло само спецификация 5W30 LL-04. Първите 420 хил км използвах BMW и по-рядко Castrol и го сменях на 28-30 хил км. След това минах на Mobil 1 ESP и два пъти Amsoil, като намалих интервала за смяна на 25 хил км. Филтри само Mahle/Knecht и в много редки случаи MANN или Bosch.

В момента съм минал 24 хил км с последния Mobil и ще го сменям другата седмица. На 17 хил км ми паднаха две чертички и долях 1 литър. Към момента отчита пълни 6 чертички и няма нужда от доливане, т.е. за 25 хил км ще съм ползвал масло за първоначално 5.2 литра + 1 литър доливане.

С масло на BMW, Mobil 1 и Amsoil колата върви добре и двигателят работи без натрапчиви шумове. Не се налага да доливам първите 15-20 хил км след смяната на масло. Като пърите 300 хил км въобще не съм доливал масло въпреки интервал на смяна 30 хил км. Само веднъж на 250 хил км ми не наложи да доливам много, но според мен ми бяха сложили фалшив Castrol и от тогава не го ползвам.

Колата към момента е на 610 хил км, като я карам от нова вече 10 години.


Рядко можем да получим информация за такъв пробег от ново състояние и то само с един собственик. Моля направете тема и опишете сервизната история на автомобила. :yes: :yes: :yes:
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 29 Окт 2020, 16:42

ice_box написа:Привет колеги, дойде време за смяна на маслото и се бях зарекъл, че тази смяна ще пробвам Revanol. Обаче се чудя кое е по добрият избор Revanol Vmp 5w30 или Rep 5w30?

Ако съдим по цената и заявените характеристики Rep 5w30 ми се вижда по-привлекателно, ако разбира се цената не е проблем. Иначе при колебания е добре да се ползват двете за да може да се сравни и после да се решава ако ще се минава за дълго време на едното от тях. Тъй като двете масла са много близки по свойства, ми се струва, че едва ли ще се отгрият големи разлики между тях при експлоатацията им, но все пак кой знае?

Между другото май тази година при Равенол не се очертава да проведат традиционната разпродажба 4+1. В Русия вече имаше такава и даже вече приключи, но там цените с намалението, са такива каквито са тук без него. В немския форум за маслата на няколко пъти вече се обръщаха към управителя на магазина ravenol-shop.de с питане дали се подготвя подобна акция и тази година, но той не можа да подтвърди за такава - решенията за намеленито на цените все пак се вземат от производителя. Предполагам ако до седмица-две няма развитие по въпроса, ще сме свидетели на първа година без традиционните им намаления. Ако наистина стане така остава една последната възможност - Black Weekend, който се започва на 27 ноември.

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 14.11.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d
Мечтае да кара: ///M

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ice_box » 31 Окт 2020, 15:20

zaharia написа:
ice_box написа:Привет колеги, дойде време за смяна на маслото и се бях зарекъл, че тази смяна ще пробвам Revanol. Обаче се чудя кое е по добрият избор Revanol Vmp 5w30 или Rep 5w30?

Ако съдим по цената и заявените характеристики Rep 5w30 ми се вижда по-привлекателно, ако разбира се цената не е проблем. Иначе при колебания е добре да се ползват двете за да може да се сравни и после да се решава ако ще се минава за дълго време на едното от тях. Тъй като двете масла са много близки по свойства, ми се струва, че едва ли ще се отгрият големи разлики между тях при експлоатацията им, но все пак кой знае?

Между другото май тази година при Равенол не се очертава да проведат традиционната разпродажба 4+1. В Русия вече имаше такава и даже вече приключи, но там цените с намалението, са такива каквито са тук без него. В немския форум за маслата на няколко пъти вече се обръщаха към управителя на магазина ravenol-shop.de с питане дали се подготвя подобна акция и тази година, но той не можа да подтвърди за такава - решенията за намеленито на цените все пак се вземат от производителя. Предполагам ако до седмица-две няма развитие по въпроса, ще сме свидетели на първа година без традиционните им намаления. Ако наистина стане така остава една последната възможност - Black Weekend, който се започва на 27 ноември.


Ами честно казано ми се иска да пробвам по скъпото, нали като е гарга да е рошава :Д Иначе е Ойлгруп имаше Vmp 4+1 литър и то от друга страна много ме беше зарибило, но пък този rep като че ли ме влече повече, дали заради по високата цена ме кара да си мисля че ще е по добре.. Реално бих изчакал още малко време за да видим дали ще пуснат rep 4+1 и ако има такава промоция просто няма и да му мисля. Между другото днес ги направих 10к км и ако изчакам до края на ноември ще съм на 11 някъде. Покрай вирусите бях 2 пъти карантина и доста намалих карането. Иначе в момента съм с оригинално БМВ масло с добавка, дали да направя една промивка, преди да сложа новото масло? Също така ако помниш колега миналата година бях питал за добавките за масло по точно за намаляване на шума и износването и ми даде съвет да пробвам с добавка и без, та за момента 2 смени направих БМВ масло с добавка и без значи има намаление на шума, не е нещо уау, но има някакъв ефект, разход на масло и при двете смени нямам(не съм доливал).. та за това се чудя за една промивка, направо новото масло да си влезе на чисто, има ли логика в това или да презкоча. Също така обмислям сега на новото масло пак да му сложа добавка и на следващата смяна която пак ще бъде rep, но да е без добавка за да мога директно да сравня маслата.. И вече за догодина redline съм го оставил.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 03 Ное 2020, 2:30

ice_box написа:...

При предишните октомврийски намаления 4+1, полуспортните маслата като RUP, REP, RCS и RSP не бяха включени в акциите. Сега не знам дали ще има Black Weekend и какво евентуално ще предложат, а за миналата година не помня точно кои масла влязоха в него. Ако маслото се сменя на нормални интервали, промивки с добавка която се слага в маслото не бих препоръчал, освен ако след това не се налее някакво евтино масло с което двигателя да поработи известно време, после то да се излее и да се сложи свежото масло с което ще се кара. Веществата които се ползват в краткотрайните промивки са силно агресивни, и ако не се изчисти добре двигателят от тях, неминуемно една част от тях която остава в двигателя след източването на маслото, ще премине в новото масло и ще го развали, най-малкото ще му намали алкалното число. Така, че ако маслото се сменя на нормални интервали, то в него киселинноста не нараства критично, и така като се налее новото, то не се уврежда от остатъците на старото.
По принцип хубавите масла нямат нужда от добавки, те са си балансирани по начало. Например в REP има естери, молибден и волфрам освен стандартените ZDDP модификатори срещу триене и износване, които присъстват във почти всички масла така, че да се добавят още модификатори при нормална експлоатация на автомобила е излишно. Иначе ако ще се товари често и много е друг въпроса, но тогава е по-добре направо да се търсят някакви специализирани спортни масла. Иначе както вече съм писал, разликата в шума с едно или друго масло, обикновено няма отношение към по-добра работа на маслата в двигателя, защото тя се дължи най-често на това, че едни масла в зависимост от вискозитета си, базовите масла и количеството и качеството на модификаторите в тях поглъщат по-добре акустичните вълни от други.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от FaceOff » 04 Ное 2020, 0:19

Колеги, реших, че може да е интересно, и затова ще споделя малко интересен опит от днес. Сменях масло, и го оставих да се точи почти един час. След това свалих по-ниско колата и сложих един чист леген отдолу, и понеже имах към 600мл от старото масло го изсипах през гърловината и през тялото на масления филтър. Продължих да се занимавам още известно време с други неща, и след това погледнах в легена - черно, та черно.. да, личеше си, че е ново масло, някак гъсто седеше, но много черно.. Да кажа, че преди около три-четири месеца отварях и картера, и капак клапани за смяна на вериги, и мотора беше изключително чист.. Егати, толкова ли чернилка остава след източване на маслото? Сега ще ми е интересно да видя кога ще почернее, защото след 10тина километра е доста чисто.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook