Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 563
Регистриран на: 20.11.2005
Местоположение: Бургас
Кара: E60 530D '05

Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от toni » 23 Дек 2012, 15:12

Стартера ми никъв го няма като цяло, много тегаво върти и мисля да му ударя един ремонт.Някой ако знае да сподели какво производство е стартера за Е60 и откъде мога да му намеря части? Имам предвид четки и втулки. Или поне в Бургас къде мога да го занеса да го ремонтират?
Последна промяна toni на 05 Яну 2013, 22:05, променена общо 1 път


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Части за стартер. Къде?

Мнение от jordanpar » 23 Дек 2012, 16:57

Моя е на DENSO.Мисля този вид:
Изображение

При мен само втулки сменихме че ротора имаше голям луфт от тяхното износване и задираше на моменти.Единия лагер мисля че се намира лесно по вид,както и едната втулка,останалите три на стругар.Стартера е наврян доста неприятно и иска просто малко нерви да се развият двата дълги болта които го държат за корпуса на двигателя.Четките имаха поне още толкова стартирания живот така че ги оставих оригиналните.Нищо скъпо няма,ако го правиш сам разглобяване и сглобяване не повече от 50 лева да ти излезе всичко,в сервиз повече от 100 не виждам да струва.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 563
Регистриран на: 20.11.2005
Местоположение: Бургас
Кара: E60 530D '05

Re: Части за стартер. Къде?

Мнение от toni » 23 Дек 2012, 17:21

При мен като чувам как върти, по0скоро си мисля че четките са заминали. А четки от къде да намеря? До сега това което гледам е, че стартера е Валео, но само от инфо от нета по номер.


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Части за стартер. Къде?

Мнение от jordanpar » 23 Дек 2012, 18:19

Ами не се сетих да направя снимки аз,но почти съм убеден че си беше Денсо и пишеше мейд ин Итали.Значи при мен на моменти завърташе веднъж и спира да върти,без да чувам звуци на мъчение от страна на стартера.Друг път върти бавно и направо ми се струваше че от компресията палеше а не от началния въртящ момент,който стартера се предполага че трябва да даде.Аз мислех че е акумулатор и купих нов,без много да проучвам причината.След като някои от признаците останаха и замерихме всичко по ел. системата остана само стартер.И втулките при мен бяха в окаяно състояние.Но докато не го отвориш няма как да си сигурен кое е.Препоръчвам на напълно студен двигател да се работи че все ми се струва че тия дълги болтове биха се скъсали ако нещо температурно разширение се получи.много кекави ми се сториха.
Поне като го отремонтираш и веднага можеш да го вържеш кьм полюсите на акумулатора,аз така разбрах че сме го оправили,звучеше много по добре и въртеше като луд след профилактиката.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 563
Регистриран на: 20.11.2005
Местоположение: Бургас
Кара: E60 530D '05

Re: Части за стартер. Къде?

Мнение от toni » 24 Дек 2012, 15:06

Направих една снимка на стартера, че е заврян на .... и наистина е Денсо. И мен се опитаха да ме изпързалят за нов акумулатор, но при положение, че върти ту бързо, ту бавно и като видях че акумулатора ми е AGM 90 AH на 3 години, пързалката спря до тук и се насочих към стартера. Сега си търся ремонтен комплект и като стигне до правенето му, ще кача снимки на свичко.

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: Части за стартер. Къде?

Мнение от ICE » 31 Дек 2012, 13:42

Франсискуп търси колега. В София съм им ползвал услугите и останах мн доволен. :)))
Edit:
www.fransizkup.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 563
Регистриран на: 20.11.2005
Местоположение: Бургас
Кара: E60 530D '05

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от toni » 05 Яну 2013, 23:00

Завърших хоум мейд рециклирането на стартера, по скоро смяна само на втулки. В какво се състои цялата рабора, която никък не е сложна, колкото и да се предразполага да е от замисъла на целия автомобил. За щастие инженерите от БМВ са решили да си сложат един прост стартер, който се много лесен за ремонт. Какви са симптомите в моя случай, много мудно въртене, някои път по-бързо, някои път върти доста докато запали и изобщо всеки път различен звук при стартиране. Свалянето на стартера е малко тегаво, за целта трябва да се свалят доста неща само и само, за да има удобен достъп до едия болт. Свалят се филтите на купето, филтърните кутии, разпънката и вдете кори на двигателя. Болтовете са еврейска зведза и се развиват с ключ Е12. Отвиват се и гайките на захращия кабел и шалтера. Сваля се стартера и се разглобява, което е много лесно и няма какво да се обърка. Снимките не са много поради причината, че всичко беше много мръсно.
Ето стартера в разглобен вид, състоянието в което беше е леш, пълен. Втулките на ротора бяха разбити, задната по-малко, предната доста, в резултат на което ротора беше стъргал по статора.
Изображение
Можете да видите мръсотията по ротора, която заедно с разбитата втулка отпред, пречеше за свободното въртене на ротора и от там повече ток за стартиране, за да може да се преодолее съпротивлението. А самата предна втулка беше с хлабина 0,6мм, при нова 0,01-0,03мм.
Следва махане на бендикса, за да може да се свали оста, за да може да се изчисти всичка спекла от времето грес и да се смаже на ново
Изображение
Изображение
Изображение
Всичко се изчиства и се подготвя за сглобяване и смазване. При мен имаше много прах от четките, които с времето беше станал на гняз и полепнал навсякъде, включитено по ротора и статора
Изображение
Идва време и за набиването на втулките, като първо се изваждат старите с помощта на метчик М10, няма значение от резбата, втулка е достатъчно мека и метчика се врязва идеално.
Изображение
Изображение
Набиването на новите втулки става много лесно, само трябва да се набива с много мек предмет, аз използвах отверка. Тук дойде и единствения проблем, втулката на оста на редуктора е с размер 8х11х12мм вътрешен/външен/дължина. На мен ми бяха дали 8х12х9, тъй като за тях няма номера и става с мерене като от набита втулка не можеше да се измери външния диаметър. При 1мм разлика няма как се набие, добре че имам струг в гаража и с един дорник успях да я престържа на 11,05мм, което е идеално за набиване. След това е добре да се райбероват, защото на теория при набиването се стеснява вътрешния диаметър, в моя случай всичко беше идеално и без райбер. На втулките се слага по една капка масло по-гъсто, аз ползвах 75-90
Четките си бяха идеални, за стартер на 7 години, може да изкарат още поне 15.
Изображение
Ротора също нямаше износване, така че го минах само с водна шкурка. Следва сглобяване, пробване и слагане на двигателя. Самото пробване преди и след ремонта го правих с нов акумулатор 62АН и 480А стартов ток, при пробата при свалянето изобщо не завъртя, след ремонта си въртеше съвсем леко. Обаче очаквах как ще го завърти акумулатора на колата и резултата е, че върти като откачен. Сега вече двигателя пали за много кратко време и все със една и съща сила. Надявам се инфото да помогне на всички колеги, които имат проблеми със стартерите си.
Цена на ремонта: 3 лева за двете втулки и 9,60 за ключа Е12 за болтовете на стартера.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 178
Регистриран на: 23.11.2007
Местоположение: Варна-Бургас
Пол: Мъж
Кара: '06 е60 530i & '96 e36 328i
Мечтае да кара: e60 M5

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от AcTePuKc » 13 Яну 2013, 20:31

:clap: за темата!
Моят стартер също е за ремонт.Върти си без проблеми,обаче когато е студено издава някакви звуци.Дано на бензина да е по лесно за демонтаж.Когато правя ремонта ще гледам да направя по-подробни снимки,само че май няма да е скоро защото в студ не се работи :lol:
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от Bogat-Beden » 26 Яну 2022, 12:45

Момчета, задържа ми веднъж на 6-7 паления стартера..
Каква сума да очаквам като диапазон от-до за ремонт (части и труд), отиентировъчно разбира се..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от Bogat-Beden » 27 Яну 2022, 20:10

Във варненски клон на францизкуп 185 лв части и работа по стартеро, инак монтаж/демонтаж в отделен сервиз - 60 лв.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от ceco_kd » 28 Яну 2022, 6:38

Bogat-Beden написа:Във варненски клон на францизкуп 185 лв части и работа по стартеро, инак монтаж/демонтаж в отделен сервиз - 60 лв.
Преди около година смъкнах моя и го разглобих. Занесох им го насипен и му смениха втулки и четки. После си го сглобих и монтирах. Всичко това за 25 лв. Няколко месеца по-късно, същото и с на брат ми стартера, само дето не го разколачихме. Казаха четки, че са сменили само, а втулките били добре. Тоя път обаче 45 лв. Обаче това 185 лв? Става въпрос за Франсизкъп Русе.

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от Bogat-Beden » 28 Яну 2022, 12:16

Ще видя във бележката, дадоха ми разписка, ще пиша по-късно.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от Bogat-Beden » 28 Яну 2022, 17:30

те го те Изображение
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 367
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от ceco_kd » 29 Яну 2022, 0:41

Е аз бендикс и шалтера не съм пипал. То всичко демек ще му сменят за тия пари....Не знам, не съм свикнал да сменям всичко участващо в "уравнението".

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Карам бавно! Стигам Бързо!


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Части за стартер. Къде? Вече и снимки!!!

Мнение от Bogat-Beden » 29 Яну 2022, 9:53

ceco_kd написа: всичко демек ще му сменят за тия пари....Не знам, не съм свикнал да сменям всичко участващо в "уравнението".

Изпратено от моят SM-A725F с помощта на Tapatalk
Ами да, така четох, че се препоръчва, все пак е разправия, ако не си го смъкваш сам (60 кинта труд), отделно от сервиза до франзискуп и обратно, един ден замина :)
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook