Скърцане от вентилатора на парното

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от NGneer4eto » 07 Дек 2020, 10:29

Здравейте,

Със застудяването ми се появи свирене/пищене от вентилатора на парното. Обикновено се чува когато е на 3-4 точки. Появи се още миналата година в студовете, но изчезваше след 5-10 минути като позагрее въздуха. Сега за съжаление пищи постоянно и за да не се побъркам трябва да го намаля до минимум или увелича повече. Знам, че много скоро и това няма да помага. Някой може ли да даде съвет дали може по някакъв начин да се смаже този вентилатор и дали е дългосрочно решение или задължително се сменя. Тъй като предполагам е много разглобяване докато се измъкне този вентилатор, ми се иска да разглобявам само един път.
Благодаря предварително за съветите!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от Guberkov » 07 Дек 2020, 11:18

NGneer4eto написа:Здравейте,

Със застудяването ми се появи свирене/пищене от вентилатора на парното. Обикновено се чува когато е на 3-4 точки. Появи се още миналата година в студовете, но изчезваше след 5-10 минути като позагрее въздуха. Сега за съжаление пищи постоянно и за да не се побъркам трябва да го намаля до минимум или увелича повече. Знам, че много скоро и това няма да помага. Някой може ли да даде съвет дали може по някакъв начин да се смаже този вентилатор и дали е дългосрочно решение или задължително се сменя. Тъй като предполагам е много разглобяване докато се измъкне този вентилатор, ми се иска да разглобявам само един път.
Благодаря предварително за съветите!

Дългосрочното му решение е - Смяната на вентилатора с Чисто-Нов към 150лв. е .
Всички 90-ки го имат тоя детски паралич :) , и моята е така ама свикнах и не ме бърка - усилвам си повече музиката и нищо не се чува :) , като я взех от Германия първата само 1-вата година всичко беше стегнато и тихо.

То да беше само туй - то не са скърцания от уплътненията на вратите, от някои втулки на задния мост,от хлабини в арматурното табло, разни конзолки,решетчици и кво ли още не - с тия разбити пътища в Бг им се такова-мамата на всички коли, а тея шумуве при 90-ките са всеобща-болест .

Усилваш повечко музиката и забравяш за тия козметични шумове , а и все-пак това са 15-20 годишни , а не нови коли и това е нормално :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 17.07.2008
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d SE E90

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от morto » 12 Дек 2020, 14:12

Имах същия проблем, преди 5 години. Сваляш вентилатора и го смазваш търпеливо (виж снимките). Ползвах първо малко WD40 после течна грес, но много внимателно да не го опръскаш.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от NGneer4eto » 21 Дек 2020, 17:34

Благодаря много за отговорите! :yes:

Само да има един хубав почивен ден с невлажно време се заемам да го свалям. За съжаление не е за гаража, че е тесничко за свалянето, че като гледам има доста вряне под жабката. Иначе гледайки клипове съм изненадан колко удобно са направили свалянето на този вентилатор. Когато ми се разскърца на Е46-цата и видях що трябва да се разкачи за да стигнеш го тоя китюк, направо му теглих една майна викам да скърца. Ама тук ще се заема, че изглежда не много работата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от Guberkov » 22 Дек 2020, 15:04

Тез мазания по уплътненията на вратите да не скърцат,по моторчето на парното да не свири, спирането разни течове със силикон, пръскането по разни втулки с WD40 и какви ли още не чалъми в стил "Хитър-Петър", са ден до пладне и типично по български :)

Нещата при Е90 за да бъдат каквито са били и трябва да бъдат , вече не са чак-толкова скъпи.

Ама който е карал до преди опел и голф, що да не се пробва както преди и тука така :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от ivoaudi » 22 Дек 2020, 15:33

Какво лошо има в това да се смаже някакво лагерно съединение вместо да се смени целия модул?? Толкова ли е важно да е 300 пъти по-скъпо?
Баш си се смазва(WD не е истински смазочен материал) и се забравя!
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от Guberkov » 22 Дек 2020, 19:29

ivoaudi написа:Какво лошо има в това да се смаже някакво лагерно съединение вместо да се смени целия модул?? Толкова ли е важно да е 300 пъти по-скъпо?
Баш си се смазва(WD не е истински смазочен материал) и се забравя!


Колега нищо лошо няма в това, но обикновенно цигулките като засвирят и камбаните забият , нещата обикновенно не минават само със смазване :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 159
Регистриран на: 22.04.2009
Местоположение: Варна
Кара: M57, N52, S65

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от tintirimintiri » 22 Дек 2020, 19:40

Guberkov написа:
NGneer4eto написа:Здравейте,

Със застудяването ми се появи свирене/пищене от вентилатора на парното. Обикновено се чува когато е на 3-4 точки. Появи се още миналата година в студовете, но изчезваше след 5-10 минути като позагрее въздуха. Сега за съжаление пищи постоянно и за да не се побъркам трябва да го намаля до минимум или увелича повече. Знам, че много скоро и това няма да помага. Някой може ли да даде съвет дали може по някакъв начин да се смаже този вентилатор и дали е дългосрочно решение или задължително се сменя. Тъй като предполагам е много разглобяване докато се измъкне този вентилатор, ми се иска да разглобявам само един път.
Благодаря предварително за съветите!

Дългосрочното му решение е - Смяната на вентилатора с Чисто-Нов към 150лв. е .
Всички 90-ки го имат тоя детски паралич :) , и моята е така ама свикнах и не ме бърка - усилвам си повече музиката и нищо не се чува :) , като я взех от Германия първата само 1-вата година всичко беше стегнато и тихо.

То да беше само туй - то не са скърцания от уплътненията на вратите, от някои втулки на задния мост,от хлабини в арматурното табло, разни конзолки,решетчици и кво ли още не - с тия разбити пътища в Бг им се такова-мамата на всички коли, а тея шумуве при 90-ките са всеобща-болест .

Усилваш повечко музиката и забравяш за тия козметични шумове , а и все-пак това са 15-20 годишни , а не нови коли и това е нормално :)


Човек който тепърва мисли да купува е90, с тоя пост ще се откаже.
Иначе със сигурност пробвай първо със смазване.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 493
Регистриран на: 8.07.2016
Местоположение: Велико търново
Пол: Мъж
Кара: N46b20
Мечтае да кара: BMW F10 M550i V8 TT

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от Guberkov » 23 Дек 2020, 10:35

tintirimintiri написа:
Guberkov написа:
NGneer4eto написа:Здравейте,

Със застудяването ми се появи свирене/пищене от вентилатора на парното. Обикновено се чува когато е на 3-4 точки. Появи се още миналата година в студовете, но изчезваше след 5-10 минути като позагрее въздуха. Сега за съжаление пищи постоянно и за да не се побъркам трябва да го намаля до минимум или увелича повече. Знам, че много скоро и това няма да помага. Някой може ли да даде съвет дали може по някакъв начин да се смаже този вентилатор и дали е дългосрочно решение или задължително се сменя. Тъй като предполагам е много разглобяване докато се измъкне този вентилатор, ми се иска да разглобявам само един път.
Благодаря предварително за съветите!

Дългосрочното му решение е - Смяната на вентилатора с Чисто-Нов към 150лв. е .
Всички 90-ки го имат тоя детски паралич :) , и моята е така ама свикнах и не ме бърка - усилвам си повече музиката и нищо не се чува :) , като я взех от Германия първата само 1-вата година всичко беше стегнато и тихо.

То да беше само туй - то не са скърцания от уплътненията на вратите, от някои втулки на задния мост,от хлабини в арматурното табло, разни конзолки,решетчици и кво ли още не - с тия разбити пътища в Бг им се такова-мамата на всички коли, а тея шумуве при 90-ките са всеобща-болест .

Усилваш повечко музиката и забравяш за тия козметични шумове , а и все-пак това са 15-20 годишни , а не нови коли и това е нормално :)


Човек който тепърва мисли да купува е90, с тоя пост ще се откаже.
Иначе със сигурност пробвай първо със смазване.



То де да беше само това незначимо козметично цигъркане от моторчето на парното, списъка е дълъг с още по-дразнещи и по-сериозни функционално проблеми ,задължително случващи се на всяка една бройка Е9х , като редовно чупещи се актуатори на бравите за централното заключване, стъклоповдигачи и какво ли още не...
И най-дразнещият момент от тази цялата работа и на начовек чак да му се отще ,че таман оправиш всичко и се зарадваш, радоста е много кратка - някой-друг месец и отново нещо от традиционно и обичайно-чупещите се неща периодично отново се е прецакало не след дълго :)

Това е положението, който иска Е9х ги търпи тия неща и вади пари , и ремонтира...

Хубав ден.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от NGneer4eto » 28 Дек 2020, 12:25

Вчера извърших процедурата по смазването на вентилатора и всъщност в абсолютно елементарна. Свалянето на вентилатора отнема не-повече от 15 мин, ако си го правил вече, отнема към 5. Единственото, че като се опитвах да го сваля понапънах повече надолу стърчащата пластмаса на корпуса, която държи вентилатора да не се развърта и я спупих, но като гледам как трудно се върти, смятам, че няма да е проблем. Най-трудното е изваждането на вентилатора, тъй като се пречкат кабелите и въздуговодите, но като се напънат смело въздуховодите излиза без проблем.
Другото е просто - сваляне на няколко детайла и остава само вентилатора с мотора. Почистване на много натрупана мизерия - обяснявам си защо се разскърцва. После няколко пъти пръскане на WD40 на двата лагера внимателно без да отива настрани. сглобяване и монтиране обратно.
Цялата процедура отнема не-повече от час. Ако се бърза може и за 30 мин и по-малко сигурно.
Засега не е застудяло за да кажа резултат, но важното е, че всичко работи не по-зле от преди. Ще пиша когато стане под 0-та(ако изобщо стане в Стара Загора). Ако не се получи може да пробвам пак с грес, както препоръчва колегата по-горе.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 774
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: E91 325d
Мечтае да кара: отново E36 318is

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от k.milanov » 30 Дек 2020, 18:18

И моят свири, но като натисна спирачка спира :D Онзи ден обаче за малко започна да стърже отвратително и очаквам скоро да се предаде ако не направя нещо по въпроса.

Някой знае ли парт номера на този вентилатор? Ако е не е 500лв направо да го сменя така и така ще го вадя за смазване.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от NGneer4eto » 31 Дек 2020, 10:45

k.milanov написа:И моят свири, но като натисна спирачка спира :D Онзи ден обаче за малко започна да стърже отвратително и очаквам скоро да се предаде ако не направя нещо по въпроса.

Някой знае ли парт номера на този вентилатор? Ако е не е 500лв направо да го сменя така и така ще го вадя за смазване.


И при мен си променяше звука при спиране, завиване и т.н., но това не е кой-знае от какво значение.
Номерът може да намериш тук: http://bmwfans.info/parts-catalog/
Иначе нямаш късмет - 520 лв е оригинален. Ментетата предполагам са по 200-250. Предвид, че тежи доста даже ми изглежда евтино. Не знам дали има части на БМВ под 500 лв/кг. :D
Иначе така и така ще го сваляш, нищо не ти пречи да пробваш да го смажеш първо.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 77
Регистриран на: 16.03.2019
Местоположение: Пловдив (за момента)
Пол: Мъж
Кара: пенсионерската
Мечтае да кара: самолети и лодки
Детайли за колата: E91 320d М47

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от zzafirov » 19 Яну 2021, 16:45

А някой, който е правил тази процедура, би ли бил така добър да я опише накратко? :D

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 14.07.2014
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е91
Детайли за колата: '11

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от steppenwolfbg » 19 Яну 2021, 19:35

zzafirov написа:А някой, който е правил тази процедура, би ли бил така добър да я опише накратко? :D


https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=112&t=400523&p=4131171&hilit=%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80#p4131171

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Скърцане от вентилатора на парното

Мнение от NGneer4eto » 17 Фев 2021, 0:12

zzafirov написа:А някой, който е правил тази процедура, би ли бил така добър да я опише накратко? :D


Кратко и ясно:
https://www.youtube.com/watch?v=V2shArB7RnE
Единствения тънък момент е да не счупуш застопоряващия зъб. Също така и пази снопа с кабели, да не прекъснеш нещо!
Вече месец и повече бих казал, че нямам този дразнещ шум. При старт суртинта сега в студовете се чува съвсем леко потракване, но като минат 4-5 мин изчезва. Понякога при рязко газ и спирачка леко започва да опира нещо и притраква, но изчезва веднага. Явно вече има лек луфт в лагерите и му влияе G-то. Като цяло през 99% от времето не се чува нищо, а навънка е -5...-3 С.

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook