Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от b00st » 27 Авг 2018, 15:43

Бях попаднал на една тема при колегите от американския форум и наскоро имах работа по колектора, та реших да го пробвам, като ми се освободи място. Само зимата на студено се чуваше едно щракане като въртя волана на място при изгасен двигател наляво надясно, щракането идва от карето на кормилния прът. Чука на метал, повечето хора си мислят, че е от рейката, но рейката нищо ѝ няма всъщност. Това е и за в случаите, когато установите минимален луфт във волана, дори и да не го усещах, след като направих описаното, се чувства подобрение и доста по-стегнат волан и директно до милиметър предаването между волана и рейката, каквото е харатерно за BMW.

1. Намерете карето на кормилния прът. Ако откачите резервоара за хидравлична течност (на 2 гайки е) и го преместите настрана, ще имате достатъчен достъп, да вкарате гедоре с камък 12.

Изображение

2. Ако завъртите волана болта ще се премести, според мен най-доброто положение е при изправен волан, пада се на 3 часа, ако застанете отпред.
Стегнете болта, без да го пренатягате. При мен не беше хлабав, но се натегна с около почти 1/3 оборот.

Изображение

Насладете се на по-директно управлението, особено с по-голям цолаж джанти :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 362
Регистриран на: 4.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Много коли
Мечтае да кара: M4

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от kiky_7 » 07 Сеп 2018, 2:04

Искаш да кажеш, че само с натягане се е оправило ? При мен има луфт в горното каре което по-същия начин може да се притегне, ще пробвам и ще кажа дали се е оправило или е за смяна :D .
Изображение Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от b00st » 10 Сеп 2018, 9:46

kiky_7 написа:Искаш да кажеш, че само с натягане се е оправило ? При мен има луфт в горното каре което по-същия начин може да се притегне, ще пробвам и ще кажа дали се е оправило или е за смяна :D .

Ами да ти кажа с течение на времето явно се разхлабва или не е натегнат достатъчно фабрично. Може и наще пътища да са проблема. След стягането имаше разлика, това е при все, че при мен няма разбити неща по окачването и кормилната кутия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 362
Регистриран на: 4.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Много коли
Мечтае да кара: M4

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от kiky_7 » 11 Сеп 2018, 9:57

При мен абсолютно всичко е перфектно по окачването, но усещам и чувам чукане точно в този прът, някой като мърда волана наляво надясно и като хвана с ръката пръта и се усеща яко. Проверих дали се е разхлабило, но си беше добре. Самият прът точно преди да влезне в купето има още един болт който не успях да проверя, защото мястото е доста недостъпно. Вече в самото купе вътре като влезне пръта има ли къде да има луфт някъде ?
Изображение Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от b00st » 11 Сеп 2018, 10:12

kiky_7 написа:При мен абсолютно всичко е перфектно по окачването, но усещам и чувам чукане точно в този прът, някой като мърда волана наляво надясно и като хвана с ръката пръта и се усеща яко. Проверих дали се е разхлабило, но си беше добре. Самият прът точно преди да влезне в купето има още един болт който не успях да проверя, защото мястото е доста недостъпно. Вече в самото купе вътре като влезне пръта има ли къде да има луфт някъде ?

Не, нагоре няма какво да стягаш те са лагери само. Същото чукане го има и при мен на студено, зимата особено се хваща като изгася двигателя и разклатя волана рязко наляво-надясно си чукаше доволно точно от карето идва звука като го разклатиш. Като е топло не се чува обаче, което е интересно. Сега като го стегнах не мога да кажа дали има промяна докато не застудее, иначе само това е недостатъка, почукването, нямам луфт в самата рейка или волан.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 27.05.2016
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E91 LCI 330d; F30 328i, F37 328xi
Мечтае да кара: G32 640d

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от asent1977 » 11 Сеп 2018, 18:25

При мен имаше ефект, като карам по павета сега се чувства по плътно от преди :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 27.07.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 335xd
Мечтае да кара: 350xd ;)
Детайли за колата: F31 335xd

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от iasend » 04 Окт 2018, 15:29

незнам как с натягане имате ефект....кормилния прът от рейката е с 2 карета като двойното не е рециклира и с натягане незнам какво постигате....и аз наскоро имах този проблем с нищо по окачването и се оказа той....само едното каре подлежи на рециклиране....иначе или втора ръка но шанса за нещо читаво е малък....другия вариянт е 600 лв цена клиент с ДДС по магазините.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1239
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: F11 530xD LCI 2014
Мечтае да кара: само BMW
Детайли за колата: 1 - E91 320D 07, 2 - е91 LCI 318d

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от awful » 05 Окт 2018, 16:30

Тези карета са затегнати със НМ от фабриката и след извесно време от използване леко се разхлабват и точно това малко разхлабване чука във волана, като го натегнеш се усеща че е хлабаво и чукането намалява и луфта ако намалят.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 13.12.2018
Кара: Е90 330xi N52

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от thepowerof4 » 15 Дек 2018, 13:27

Днеска и аз го направих това нещо и наистина има ефект - имах едно прищракване на моменти при големи завъртания, сега го няма. Категорично също се усеща по-стегнат волана по неравности. Благодаря!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 362
Регистриран на: 4.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Много коли
Мечтае да кара: M4

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от kiky_7 » 27 Яну 2019, 2:44

Колеги знаете ли размера на тези две карета на пръта? Ще се пробвам да ги сменя.
Изображение Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 21.12.2018
Пол: Мъж

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от Vernibgs » 20 Фев 2019, 18:22

При N52b25 пак ли е там това каре?Днес махнах казанчето но не виждам въпросното каре.... :confused:

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от b00st » 24 Фев 2019, 0:09

Vernibgs написа:При N52b25 пак ли е там това каре?Днес махнах казанчето но не виждам въпросното каре.... :confused:

Там си е на всичките с ляв волан, независимо от двигателя, това е част от кормилния прът.

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 30.12.2014
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: e36 and e87
Мечтае да кара: CSL Hommage

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от nedsan1994 » 30 Юни 2019, 16:48

Не е много по темата , но не искам да отварям нова.
- Колата е BMW e87 120d 163к.с.
До преди няколко месеца имах странно скърцане :lol: което изчезна само ??

Ето и клип

Благодаря Ви , предварително !

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 194
Регистриран на: 12.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F30 335i
Мечтае да кара: M3 F80
Детайли за колата: ex:E46 325, E46 330i LCI, E92 330d, E90 330d LCI

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от R1d3r » 12 Юли 2019, 10:21

nedsan1994 написа:Не е много по темата , но не искам да отварям нова.
- Колата е BMW e87 120d 163к.с.
До преди няколко месеца имах странно скърцане :lol: което изчезна само ??

Ето и клип

Благодаря Ви , предварително !


И аз имах подобно хахаха, в момента и при мен го няма :lol:

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 26.11.2018
Пол: Мъж

Re: Сбогом на луфта във волана лесно и бързо

Мнение от reroy » 18 Юли 2019, 15:32

За скърцането във волана колеги, свалете кората под волана при педалите, там ще намерите един гумен маншон, в който влиза кормилния прът. От външната страна зад мотора под стъклото, от където излиза кормилния прът има същия гумен маншон.
Търкането на пръта в тези маншони е причината за скърцането. Смазването с грес помогна за известно време, но пак се появи.
Споделете идеи за по трайна смазка?

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook