DIY: Дезинфекция на климатика

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 27.04.2011
Пол: Мъж
Кара: BMW E 91 320 D

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Ivailo Iliev » 07 Юни 2020, 10:22

Здравейте,колеги не мога да намеря тоз датчик от който се пръска колате е е91 2007 320 д

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от b00st » 03 Юли 2020, 10:49

Ivailo Iliev написа:Здравейте,колеги не мога да намеря тоз датчик от който се пръска колате е е91 2007 320 д

https://youtu.be/gHQzoVCWsf8?t=59

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от vixx » 06 Юли 2020, 17:00

vixx написа:При последното обслужане и на мен ми я направиха тази процедура, но в допълнение се наложи и механично да се отстранят някакви натрупани мръсотии в тея тръби от които изтича конденза. Освен , че вече на мухъл не мирише изобщо, все още не мога да повярвам колко силен климатик реално има тая кола. В дна друга тема се бях оплаквал , че след известно време по магистралата климатика спира да духа и, че като цяло не ми се струва адекватен на това купе. В тея тръби е бил проблема явно, защото сега е ебати фризера само 5 минути след като е пуснат, без значение колко е напечена колата.

Съветвам всички да си проверят дали и при тях няма такива запушвания, когато си правите профилактиките.


Горното ми мнение да се чете с едно на ум, понеже оня ден при 33С+ на магистралата пак ми направи същия проблем. Като спрях за 10 минути под колата стана локва и след това климатика пак си заработи нормално. Изглежда, че въпросния проблем няма общо с нуждата от почистване, а по-скоро с това което намерих тук: https://www.hella.com/techworld/uk/bi/BMW-3-series-E90-E91-E92-Poor-air-conditioning-system-performance-38631/ . Според тази информация, сензорът пропуска въздух, което води до грешни данни и в резултат се позволява изпратиеля да замръзне. Това, предполагам, обяснява и тая локва, която започва да се получава като изгася колата за малко. Ще пробвам да изолирам сензора както е описано в линка и ще пиша първи впечатления, макар че тоя проблем не се получава винаги и е само на дълго извънградско, та ще е малко трудно да кажа със сигурност. Знам обаче от чуждите БМВ форуми, че в щатите дилърите знаят за проблема и са правили подобна изолация на не малко коли.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 24.06.2019
Кара: E92

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от lpStoyanov » 08 Юли 2020, 10:38

Страхотна тема, веднага се навих да направя и аз процедурата днес или утре. Имам един въпрос.

Като пусна климатика нямам никаква неприятна миризма. Обаче ако не карам на климатик ("снежинката" не е активирана :)) тогава усещам неприятна миризма на запарено, която изключително много ме дразни. Дори като пускам климатика първите няколко секунди се усеща неприятно, но аз тогава отварям прозорците така или иначе. Зимата на парно това не съм го забелязал.

Описаната процедура в темата ще я направя така или иначе и ще споделя резултати, най-вероятно ще се реши моя проблем. Но някой има ли идея дали нещо друго също трябва да направя щом като самият климатик не мирише?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 24.06.2019
Кара: E92

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от lpStoyanov » 08 Юли 2020, 21:37

Нямах търпение и още днес направих въпросната процедура. Като препарат взех единствения, който продаваха в Кауфланд, някакъв произведен в Италия и струваше 10лв. За първи път видях марката.
Бях пуснал колата да духа на макс за 15 мин след като го бях впръскал директно в изпарителя както е описано тука в темата... това чудо мирише страшно силно, не можеше да се диша около колата ; ) Ароматизирано е иначе, има свеж аромат, но не мога да определя на какво.
Понеже миришеше много силно, пуснах после пак за 6-7 да духа на макс. Сега непрекъснато излиза приятнен аромат, даже малко силен (едва ли веднага ще може да се кара на затворени прозорци примерно, не знам). Мерак ми е след няколко дена като тръгна на дълъго да я потествам и отново ще споделя впечатления :yes: Иначе под колата си се образува въпросната локвичка, но не съм я мърдал да видя дали реално е някаква мръсотия. То ще си покаже следващия път като реша да я паркирам : )

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от drago9205 » 09 Юли 2020, 8:28

Аз вече 3-4 дезинфекции с препарата от кауфланд правя и съм много доволен. Поне 2 седмици след процедурата не ми трябва ароматизатор и си мирише все още приятно от препарата :) Преди ползвах на Валео и някакъв друг - но са по-скъпи, а дори ако се абстрахирам от цената, кауфландския пак ми е фаворит.

Другото, което ми прави впечатление е, че след почистване/дезинфекция с прапарат - климатикът започва да духа осезаемо по-студено.
Последна промяна drago9205 на 10 Юли 2020, 10:47, променена общо 1 път

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 851
Регистриран на: 11.11.2010
Местоположение: Пловдив
Кара: E92 330D

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от HackeD » 09 Юли 2020, 9:48

Много го хвалите този спрей от кауфланд, ще взема днес да купя един и аз да пробвам какво ще стане. :yes:
Някой ще покаже ли точно как изглежда спрея?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 54
Регистриран на: 24.06.2019
Кара: E92

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от lpStoyanov » 09 Юли 2020, 9:55

Беше единственият, който продават в най-близкия до мен Кауфланд. Изглежда ето така:
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 851
Регистриран на: 11.11.2010
Местоположение: Пловдив
Кара: E92 330D

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от HackeD » 09 Юли 2020, 10:40

Аз преди време купих един спрей на Манол нооо нямам дългия маркуч за да пръскам вътре, и така остана и не съм го ползвал.
Трябва да погледна в някъде дали не продавам маркуча да използвам моя спрей.

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 4.12.2022
Кара: E91 330xd

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от LZ-01 » 03 Яну 2023, 17:46

Колеги, няма ли рискове да се опръска и намокри вентилатора-духалка по този начин, през датчика?

Вижте този човек какво прави със сваляне на духалката:
https://www.youtube.com/watch?v=4LdGdwBrdOw

Аз така и не мога да намеря датчика, на никое от видеата, явно трябва да се легне по гръб на стелката...

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 4.05.2021
Пол: Мъж
Кара: bmw f25 X3 30d

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Dilyan1 » 10 Яну 2023, 11:05

Труден е достъпа до температурния датчик, трябва по гръб да се легне и няма нужда да се сваля вентилатора. Един съвет преди да пръскате със спрея нагласете климатика да духа в предния прозорец за да може клапите,които са за долните въздуховоди да останат затворени да не ви изтича пяната надолу. Аз правих дезинфекция с спрей на Манол, доволен съм вече две години след почистването няма лоша миризма.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 4.12.2022
Кара: E91 330xd

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от LZ-01 » 10 Яну 2023, 20:46

Този спрей Manol за дехидратора ли е, или за всички въздуховоди - не става ясно упътването, което намирам онлайн?

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 4.05.2021
Пол: Мъж
Кара: bmw f25 X3 30d

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от Dilyan1 » 11 Яну 2023, 16:34

LZ-01 написа:Този спрей Manol за дехидратора ли е, или за всички въздуховоди - не става ясно упътването, което намирам онлайн?
Спрея е за почистване питата на изпарителя вътре в купето. Не бих го пръскал навсякъде във въздуховодите защото след изпръскване става на пяна, но после преминава в течно състояние и трябва да изтече от някъде, а в кутията на изпарителя има дренаж за кондеза така или иначе и не е проблем.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от datchko » 11 Яну 2023, 16:47

Аз съм с е61, но спреят по-горе от Куфланд на мен ми донесе странна лоша миризма.
Не може да се определи, но със сигурност е от самия спрей.

Някой би ли препоръчал нещо, с което да напръскам наново?

Мислех със спрей за климатици, от тези в Технополис, но не смея, не знам дали не е прекалено агресивен.

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 4.12.2022
Кара: E91 330xd

Re: DIY: Дезинфекция на климатика

Мнение от LZ-01 » 13 Яну 2023, 16:36

datchko написа:Аз съм с е61, но спреят по-горе от Куфланд на мен ми донесе странна лоша миризма.
Не може да се определи, но със сигурност е от самия спрей.

Някой би ли препоръчал нещо, с което да напръскам наново?

Мислех със спрей за климатици, от тези в Технополис, но не смея, не знам дали не е прекалено агресивен.


Аз пръсках въздуховодите със спрей Xado, поради липса на друг, и след това се появи една неприятна миризма на застояло, с отенък на развален лимон, която преди това нямаше.

Навремето имаше едни италиански спрейчета, дето вършеха чудеса, без да се стига до дехидратора.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook