Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от mopasan » 12 Фев 2013, 15:27

Здравейте колеги, при диагностика на колата се откри, че допълнителната водна помпа на отоплението не работи. Въпросите към вас са ми тези :
1) Какво точно върши тази помпа, кога се включва?
2) Проблем ли е за колата това, че не работи?
3) Може ли да се рециклира? Защото струва в М кар - 256лв :lol:
Колата е E90 2006 320d.
Това е съответната помпа: http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=64&fg=18
Благодаря предварително
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от Gqbriel » 12 Фев 2013, 17:02

mopasan написа:Здравейте колеги, при диагностика на колата се откри, че допълнителната водна помпа на отоплението не работи. Въпросите към вас са ми тези :
1) Какво точно върши тази помпа, кога се включва?
2) Проблем ли е за колата това, че не работи?
3) Може ли да се рециклира? Защото струва в М кар - 256лв :lol:
Колата е E90 2006 320d.
Това е съответната помпа: http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=64&fg=18
Благодаря предварително


По спомен мисля,че спомага за повишаване на температурата на охладителната течност ,при ниски обороти или когато водната помпа няма достатъчно обороти..
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от mopasan » 13 Фев 2013, 19:24

Хайде колеги, никой ли не знае как работи тази помпа? Каква е логиката на включване? Доколкото разбрах от форумите( но за Е39):
Тази помпа се включва когато се активира функцията REST, но само тогава ли? или работи постоянно и осигурява постоянно необходимия дебит през топлообменника на отоплението?
Но не съм сигурен
Помогнете
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 18.08.2013
Местоположение: Bulgaria
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW 8

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от emoodd » 13 Яну 2014, 9:34

Според мен тази доп. водна помпа трябва да работи винаги, тъй като тя осигурява постоянен дебит към радиатора на парното. Ако неработи няма как имаш парно и тогава тя играе като тапа. Не съм сигурен но като гледам схемата не виждам друго. 21.01.2014 - Извинявам се за неверния коментар от моя страна. Проверих моята доп. помпа играе роля само за REST - функцията. Ако не работи не е проблем за отоплението , просто отоплява купето при спрял автомобил за около 20-30 минути.
Последна промяна emoodd на 21 Яну 2014, 19:13, променена общо 1 път
Добри Е.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от kraska » 13 Яну 2014, 14:05

Ползвай търсачката, наскоро имаше тема за точно тази помпа. Тя е само за радиатора -парното, нищо друго не помага. Просто си е екстра и да не оправиш, нищо няма да стане.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 100
Регистриран на: 13.03.2013

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от yordan_ichev » 13 Яну 2014, 22:40

Тази есен се занимавах с въпросната. Не е като тапа, когато не работи пак си има парно. До колкото успях да се запозная освен за функцията REST помпичката започва работа при леко затоплена охладителна течност или с две думи започва да духа по-рано топлото отколкото когато не работи. Това, което се разваля е моторчето на помпата - сменят се четките и продължава своята работа. Удоволствието струваше 45 лв със свалена помпа при едно момче на Сливница и Раковска. Ако е нужно някъде пазя и визитката му. За тези, с проблема - много важно е да не ходите по морги и да търсите въпросната помпичка. Въпреки че тя може да работи, когато и се пуснат 12 волта вероятността да спре работа, когато я качите на колата е огромна (имам една не работеща за продан :oops: ) . Впрочем понякога моторчето потегля когато удариш помпата с чук (умерено де :mhihi: )
Успех.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от mopasan » 14 Яну 2014, 7:02

След толкова време с неработеща помпа, разлика не съм усетил, колата загрява нормално, отоплението за мен е достатъчно бързо. Мисля изобщо да не се занимавам с нея. Функцията REST не е използвам. :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от oci » 14 Яну 2014, 16:13

mopasan написа:След толкова време с неработеща помпа, разлика не съм усетил, колата загрява нормално, отоплението за мен е достатъчно бързо. Мисля изобщо да не се занимавам с нея. Функцията REST не е използвам. :mhihi:


Е това е най-бързото и евтино решение :mhihi: , то тогава защо ли са я сложили инженерите от БМВ :dunno:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от kraska » 14 Яну 2014, 16:23

Щот са не сложили електрическа водна и ко да праят като са решили да има серийно REST функция :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 100
Регистриран на: 13.03.2013

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от yordan_ichev » 14 Яну 2014, 18:31

kraska написа:Щот са не сложили електрическа водна и ко да праят като са решили да има серийно REST функция :dunno:

Иначе пък представете си мястото на "рест" бутона, колко пусто би било изглеждало ако го няма .. :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от 90e90e » 15 Яну 2014, 8:17

yordan_ichev написа:
kraska написа:Щот са не сложили електрическа водна и ко да праят като са решили да има серийно REST функция :dunno:

Иначе пък представете си мястото на "рест" бутона, колко пусто би било изглеждало ако го няма .. :mhihi:
Изображение


... абе можело да сложат там отварянето на багажника, ама.... :mhihi:
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от kraska » 15 Яну 2014, 11:15

90e90e написа:
yordan_ichev написа:
kraska написа:Щот са не сложили електрическа водна и ко да праят като са решили да има серийно REST функция :dunno:

Иначе пък представете си мястото на "рест" бутона, колко пусто би било изглеждало ако го няма .. :mhihi:
Изображение


... абе можело да сложат там отварянето на багажника, ама.... :mhihi:


+1 :yes: :D

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 2.12.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 335xd
Мечтае да кара: M3

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от Lamjta » 15 Яну 2014, 15:57

Здравейте колеги,
Според мене тази допълнителна спомагателна помпа служи в случаите, когато атомобилът работи на празен ход и двигателят няма достатъчните обороти, за да имаме добро парноТ в купето, т.е. да върти охладителната течност!
Ако сте наблюдавали някои автомобили, зимата когато спрете на сфетофар и парното почва да духа хладко, а ако подадете газ почва да духа по-топло!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 30.01.2013
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: bmw 320d e90
Мечтае да кара: m5

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от hpnotic2 » 16 Яну 2014, 10:50

Карам с такава развалена, по думите на МКАР помпа, защото от 4 месеца ми я доставят...Когато запаля колата и стои на място и трябват около 3-4 до 5 минути да почне да духа топло.Говоря за температури от сорта на 21-24 градуса, при външни -1 до 5.Предполагам на пролет ще я сменя.Не че виждам смисъл, но предпочитам нещата да са си ок.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1246
Регистриран на: 2.01.2007
Местоположение: Варна
Кара: -ше G20 320d

Re: Въпрос за допълнителна водна помпа - отопление

Мнение от kraska » 16 Яну 2014, 14:04

Като я смениш пак толкова ще чакаш.

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook