Run-flat или обикновени гуми?

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 11.04.2006
Местоположение: София

Run-flat или обикновени гуми?

Мнение от pif79 » 21 Мар 2012, 17:05

Здравейте колеги,

Наскоро ми докараха кола от Германия, Е92.
Мислех си, че е с Run-flat зимни гуми, даже уж бях видял RSC знака на тях.
Но за нещастие спуках гума, оказаха се обикновенни гумите. В близост до гумаджийница де, и успяха да спасят гумата.

Вече времето се оправя, и скоро ще трябва да купувам нови летни.
Затова искам да ви питам за вашето мнение, кое е по-удачно: Run-flat или обикновенни гуми?
Става въпрос за 17-ки, имам отделни джанти.

Ето накратко какви плюсове и минуси виждам на базата на каквото съм чел, моля колеги с опит да коментират:
Плюсове на Run-flat:
-- няма нужда от резервна, пести се място
-- може да караш със спукана 100 - 200 км, зависи от колата, багажа, скоростта, и т.н.
-- издържат по-дълго

Минуси:
-- по-скъпи са
-- возят по-твърдо
-- по-шумно е в купето и извън него

Гумите са едно от най-важните неща, така че разликата в цената ще я преживея. Но ако возенето наистина е прекалено твърдо - не.
А за проблема с резервната гледам има решения из форума, или патерица, или калъф си беше направил един колега.

А има и някакви спрейове, те помагат ли да се закърпи положението при спукана гума, може ли да се разчита на тях?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1223
Регистриран на: 9.02.2009
Пол: Мъж
Кара: Е71 30д
Мечтае да кара: Ф06
Детайли за колата: AW/Bl/8sp/M steering wh/paddles/

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от stankata777 » 21 Мар 2012, 17:15

Личното ми мнение е,че при 17' разликата в комфорта е доста минимална и не играе роля при избора,освен ако не си със спортно окачване-тогава вероятно трябва да сложиш 255/40 отзад и са скъпички и трудно се намират!Имай предвид,че рънфлет от последно поколение са по-меки и по-безшумни от тези преди 5-8г.Разлика в шума при 17' едва ли ще усетиш при скорости под 160-170км/ч.
gone,but not forgotten:
E36 grey
E90 monaco blue

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 22.02.2008
Местоположение: Самоков/Боровец
Пол: Мъж
Кара: ше E30 сега:E90 N52B25

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от raddy » 21 Мар 2012, 20:54

Аз лично съм на мнение за рън флета - въпреки че е90-като ми е първата кола с такива гуми донякаде повече ми допада твърдоста и спортното усещане което тези гуми носят.Може би сме малко колегите които предпочитат именно тях, но това не ти е Пежо да търсиш ултра мека возия нали ;) пък и в завои имам чувството че са много по-стабилни от обикновенните. То имат още много плюсове и минуси и общо взето е ъпрос на вкус - макар че незнам дали имаш възможност да изпробваш и двата варианта и след това да решиш...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от Leon » 21 Мар 2012, 23:37

Усещането е субективно и зависи от колата, затова ще споделя своето наблюдение над Бриджстон ЕР300 РФТ - дървени. На равна настилка не е проблем, но такава в България на практика няма. В София изобщо. В комбинация с ///М техник окачване или друго спортно става ужасна возията. И тежат колкото два размера по-голяма гума. От друга страна спокойствието при спукване на гума или удар в дупка е неоспоримо.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 20.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: бензинояд

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от sapio » 22 Мар 2012, 9:45

Ако минаваш от 17-ки на 17-ки няма да усетиш особена разлика. Правих това упражнение миналата година, поради същата причина като теб - гледал, недогледал. С този голям багажник остава да набия и една гума в него и той ще стане по-малък от на Смарт :)

Ела да те повозя да си прецениш, аз съм и със спортно окачване, та ако не ти изпаднат бъбреците, може да се замислиш :)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 11.04.2006
Местоположение: София

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от pif79 » 22 Мар 2012, 11:24

Мерси, колеги, за насоките.
Точно това ми е проблема - никога не съм карал с RSC, и не знам доколко са преувеличени тези твърдения за шума и твърдоста.

А @sapio - с удоволствие ще се възползвам, след 10-ина дена се връщам в София и съм на линия.

Но за багажника не съм съгласен, предното ми купе (E36) беше със сигурно на половина по-малък багажник, и пак няма случай да не ми стигаше.
Все пак това не е товарна кола ;-)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1223
Регистриран на: 9.02.2009
Пол: Мъж
Кара: Е71 30д
Мечтае да кара: Ф06
Детайли за колата: AW/Bl/8sp/M steering wh/paddles/

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от stankata777 » 22 Мар 2012, 11:56

Ти със сп.окачване ли си?Ако не си,едва ли ще придобиеш правилна представа за рънфлета на колегата със сп.окачване.Тези дни ще сложа летните рънфлети 19' от последно поколение и ще споделя дали намирам осезаеми разлики в комфорта и шума.
gone,but not forgotten:
E36 grey
E90 monaco blue

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 11.04.2006
Местоположение: София

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от pif79 » 22 Мар 2012, 12:08

stankata777 написа:Ти със сп.окачване ли си?Ако не си,едва ли ще придобиеш правилна представа за рънфлета на колегата със сп.окачване.Тези дни ще сложа летните рънфлети 19' от последно поколение и ще споделя дали намирам осезаеми разлики в комфорта и шума.


Честно казано - срам, не срам, не знам.
Мисля, че не е, но как мога да го установя това?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 147
Регистриран на: 29.08.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ex.E90, pr.E46, fu.?30

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от Alegron » 22 Мар 2012, 15:17

На мен ще ми е интересно да се повозя на колата на колегата която е със спортно окачване и рън флети, защото аз съм също със спортно окачване, но с обикновени гуми. Да видим каква е разликата.
Нека компетентните да се изкажат, но мисля че има три вида окачване: стандартно, спортно и М техник. Та моето мисля е второто...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 312
Регистриран на: 20.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: бензинояд

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от sapio » 22 Мар 2012, 15:46

@Stankata, идеята ми е, че ако при мен не му друса много, значи няма да го сбърка да си сложи и на неговата run-flat.

@Alegron, няма проблем, само време трябва. Не знам колко вида окачване има, но при мен пише: S226A Sports suspension settings, та затова му викам спортно :)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 11.04.2006
Местоположение: София

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от pif79 » 22 Мар 2012, 16:00

sapio написа:@Stankata, идеята ми е, че ако при мен не му друса много, значи няма да го сбърка да си сложи и на неговата run-flat.

@Alegron, няма проблем, само време трябва. Не знам колко вида окачване има, но при мен пише: S226A Sports suspension settings, та затова му викам спортно :)


А къде го пише това, някакво меню на борд компютъра ли?
Да знам как да го проверя на моята, въпреки че си мисля, че не е със спортно.

Д-р Хаос
Аватар
Мнения: 1244
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от cww » 22 Мар 2012, 16:18

В екстрите, които излизат при VIN проверка. ;)
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 11.04.2006
Местоположение: София

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от pif79 » 22 Мар 2012, 16:54

cww написа:В екстрите, които излизат при VIN проверка. ;)



Мерси.
Но безплатните VIN декодери не дават опциите явно.
Нищо, като се прибера ще мина през дилъра и ще си го разпечатам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от Gqbriel » 22 Мар 2012, 17:40

pif79 написа:
cww написа:В екстрите, които излизат при VIN проверка. ;)



Мерси.
Но безплатните VIN декодери не дават опциите явно.
Нищо, като се прибера ще мина през дилъра и ще си го разпечатам.


Дават ,дават особено ЕТК ,ако не знаеш как има в основния форум - линк и парола към ЕТК

А за рънфлет - самия факт,че М5 Ф10 смени рънфлет с нормални гуми - мисля е показателно,колко ненужно е рънфлет...карал съм 2 години с Bridgestone 16-ки,нови със сток окачване на Е46 - отвратителна возия за градско..няма такова друсане просто,вярно караш по магистралата и общо взето ти е все тая ако стане така,да спадне гумата..но има и друго..
Кво става ако срежеш гумата и 4-те са нови - това да намериш същата гума нова си е късмет,за мен най-добрия вариянт е чисто нови,висок клас с по-голям теглови индекс ..
Всичко е въпрос на финанси - имаш взимаш - нямаш не взимаш :mhihi:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

ПотенЦял
Аватар
Мнения: 876
Регистриран на: 27.04.2006
Местоположение: 100лицата
Кара: и се вози едновременно...пкхх

Re: Run-flat или обикновенни гуми?

Мнение от Huku » 22 Мар 2012, 17:53

По възможност RunFlat.
Изображение
Изображение
Истинска радост от шофирането измерена в усмивки/h Изображение

Следваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook