как да следим температуратата на нашите е 9X

3-та серия ('06-'12)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от 90e90e » 10 Дек 2012, 21:50

armagedon_762002 написа:при е90 има друго решение-моята е с желюзи от пред и докато не загрее колата не се обдухва радиатара


Мнооого добро решение е това, но моята не е... сега следва още един въпрос... От къде мога и аз да се сдобия с тая екстра и на каква пара???

Има ли други Е 90 с моя проблем???
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 19.02.2011
Местоположение: SW
Пол: Мъж
Кара: Колело

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от armagedon_762002 » 10 Дек 2012, 22:06

само това мога да ти дам като инфо сега - утре ще пороверя по обстойно :)
viewtopic.php?f=116&t=270170&hilit=%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 113
Регистриран на: 5.12.2012
Кара: 318 D

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от xcm » 12 Дек 2012, 21:46

Първият ми коментар :wave: Карам 318Д. При мен се оказа долния термостат. При нормално шофиране на дълго разстояние не надвишавах 80 градуса, а след смяната му закова на 88 и в редки случаи до 92. Това е от мен . Благодаря за чудесната и поучитена тема :clap:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от 90e90e » 08 Фев 2013, 10:36

Да възродим малко темата (320Д - 163к)

такаа... след подмяна на термостатите - веднъж месечно поне, проследявам загряването на автомобила. Преди палене нагласям компа да показва темп. на двигателя. Това което ми прави впечатление е, че двигателя изкл. трудно загрява и това е всеки път при проверка...След като загрее обаче, автомобила си поддържа работната температура в нормалните граници (според начина на управление - 85-94). За да няма въпроси - ще уточня - минимума се получава при спускане на продължителни участъци (над 2км). А загряването е при управление на по-ниски обороти (1500об./мин) на висока предавка. Като казвам трудно загряване при стартиране имам в предвид, че при градски условия автомобила загрява за около 10 км. каране (ясно е, че автомобила го карам като пенсионер - без мачкане и високи обороти). За извънградско (пенсионерско) каране - 15 -18км., а на място - над 20 минути на празен ход. Та....За мен това изобщо не е нормално... Разбрах от колеги тук във форума, че има при Е90 т.н. "жулузи" като при "москвич дванадесеттак" - само, че в осъвременен автоматичен вариант. Това много ме поблазни и бих искал ако има колега, който мисли в подобна посока да сподели идеи или направо готово решение. Не ми се иска да слагам картони на предната маска...грозно е... Това което ме притеснява, е че това бавно загряване води до много негативи:

- значително повишен разход (когато е студено гори х2)
- смазване на турбината - мачкането на студен двигател може и да доведе до нейната кончина
- студения дизел е като търкаляне на сурово яйце - ако малко повече го засилиш и може да се счупи...
- карането на къси разстояния обезмисля... по-добре с такси :lol:
- мисля си за побългаряване, което не ми се искаше да го правя с тази кола.
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10482
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Leon » 08 Фев 2013, 11:35

В градски условия би трябвало дори да загрява по-бързо... Нещо не наред с тези 10км, бързо ли духва топло парното?
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от 90e90e » 08 Фев 2013, 18:21

Leon написа:В градски условия би трябвало дори да загрява по-бързо... Нещо не наред с тези 10км, бързо ли духва топло парното?

И на мен ми се вижда нередовна работата... Иначе парно вдигам до минута-две...Паля от гаража на 10 градуса... за минута стигам до 25-30, което веднага се отразява и на парното... започва да топли, но до достигане на 90 градуса - са ми нужни 10 километра (външна температура 0-10 градуса). Загрее ли - държи температура. Когато изгася за 10 минути и запаля, темп. от 90- пада на 80, след което за минутка влиза в граници... Ако трябва да си призная, не ми е правило впечатление, дали не ми се развърта перката на радиаторите... ако имам бъг с нея и тя се завърта - то може там да ми е проблема... Не ми се вярва, но при следващия студен старт ще проверя тази работа... Ако някой може да сподели време на загряване (от студен старт до работен режим), хубаво ще да е.

Предварително благодаря!
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 113
Регистриран на: 5.12.2012
Кара: 318 D

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от xcm » 08 Фев 2013, 22:14

318 d - същата работа. :bchug: след 10 мин - 60-70 градуса, 90 градуса след около 20-30 мин. :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10482
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Leon » 09 Фев 2013, 11:27

Това по принцип е симптом за голям термостат, но на Е90 охлаждането е "интелигентно", така че не мога да съм категоричен...
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от 90e90e » 09 Фев 2013, 21:54

Leon написа:Това по принцип е симптом за голям термостат, но на Е90 охлаждането е "интелигентно", така че не мога да съм категоричен...

Тук не съм съгласен - термоса е сменян и е на 6 месеца (горе-долу). Знам какво беше с неработещ... Ако не работеше, нямаше да може да достига работна на извънградско, а аз я стигам (макар и след 10-15 км)...има някаква друга причина и малко ме притеснява това което казваш за "интелигентното охлаждане". можеш ли да ми разясниш какво имаш в предвид?
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10482
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Leon » 11 Фев 2013, 9:27

В общи линии компютърът мени работната температура според режима на употреба на мотора, имаше писано подробно някъде в под-форума. Водната помпа е електрическа (всъщност не знам за дизелите, но предполагам, че е същото като при бензина), да не би да е в нея проблемът? Пак се управлява от компютъра, отиди на диагностика да се види в реално време как работи. А по принцип това, че термостата е сменен, не означва, че работи коректно. Случвало ми се е наскоро сменен термостат пак да прави проблеми, вярно, че на Е36, но си беше BEHR...
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 461
Регистриран на: 26.09.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от djordje » 11 Фев 2013, 9:56

Чак сега виждам темата. Моята градско каране до работа, което са 13 км, достига 65 градуса. Вчера от София до Боровец вдигна 80 градуса бавно каране! Явно и аз имам проблеми със термостати. Компа няма ли да покаже грешка или няма как да се хване?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 297
Регистриран на: 23.09.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: 320д
Мечтае да кара: hibrid

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от 90e90e » 11 Фев 2013, 13:16

djordje написа:Чак сега виждам темата. Моята градско каране до работа, което са 13 км, достига 65 градуса. Вчера от София до Боровец вдигна 80 градуса бавно каране! Явно и аз имам проблеми със термостати. Компа няма ли да покаже грешка или няма как да се хване?


Не нееее, няма как компа да ти каже, че колата ти не е достатъчно загряла... не е толкова умен... Между другото всички знаем че не загрят дизел не е хубаво да се гони и хубаво би било от БМВ да се погрижат за safety на своите двигатели... Може да свете една оранжева лампа, когато колата не е стигнала 75 градуса. По този начин би могло да се избегне карането на автомобила без термостат... Всички разбрахме, че когато не работи както трябва - автомобила рядко достига до 75....

За смяна си и ти колега... Няма какво да се чудиш. При бавно каране (на ръба на тормозенето) колата държи най-високи стойности на темп. а когато оборотите минат над 2500 тмп пада на нормалните 88-90. Дори при -20 (след смяна на термоса) колата достигна желаната 90-градусова стойност... Е Не е така бързо предполагам както лятно време, но все пак си достигна зоната...

Съветвам всеки, да проверява през месец поне в какво състояние му е термостатната група. Мисля че основна причина за това е големия термостат... Малкия помага единствено за охлаждане на ЕГР и може лесно да бъде изолиран за да бъде проверен дали изобщо оказва влияние (той е един вид термоклапан на пътя на охлаждащата магистрала минаваща през ЕГР)...
За да спрем да се избиваме по пътищата, трябва да се спре алкохола на мъжете и бензина на жените! Карайте така, че да стигнете!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 147
Регистриран на: 29.08.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ex.E90, pr.E46, fu.?30

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от Alegron » 11 Фев 2013, 17:43

Малко е странна тая работа... Излиза че всяка втора Е90-ка има проблем с термостатите. Сигурни ли сте в заключенията си?


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 256
Регистриран на: 11.08.2008
Пол: Мъж
Кара: ше: E46 320d

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от gold_1 » 11 Фев 2013, 20:31

Alegron написа:Малко е странна тая работа... Излиза че всяка втора Е90-ка има проблем с термостатите. Сигурни ли сте в заключенията си?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Миналата година смених и двата (големия и малкия). Тази зима ми се стори, че колата бавничко загрява и смених отново само малкия. Сега ми се струва, че е по - добре.... Или просто си внушавам.... :mhihi: Като консуматив са при всяка смяна на масло, филтри трябва и термостатите да сменяме... :banghead: или пък може просто да сме попаднали на дефектна партида.... :lol:

П. П. към колегите с автоматична скоростна кутия. При шофиране на ръчни скорости температурата пада доста бързо. Някой забелязал ли е дали и при него е така?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 461
Регистриран на: 26.09.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: как да следим температуратата на нашите е 9X

Мнение от djordje » 11 Фев 2013, 21:05

Мерси за отговорите, колеги.
Преди малко направих едно точно замерване, и на пътя от работа към фитнеса, ситуацията е следната:
тръгвам от гараж с външна температура 8 С, външна температура 5 С, и за 20 минути и изминати 10 км, в градски условия с поне 10 светофара, колата загря до 74 С. След това карах още, и колата не вдигаше над 73 С.

Кажете къде да отида да ми кажат кой от двата термостата да сменя, не ми се ходи в Камор. Или пък да ги сменя и двата?
Иначе при тях основният термостат е към 105 лева, а малкият ЕГР клапан е към 78 лева.

ПредишнаСледваща

Назад към E90/E91/E92/E93

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook