Топлинен щит - идея за направа

Светът на тунинга, за лудите по мощност глави.

Модератор: bum_bum

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Топлинен щит - идея за направа

Мнение от Dirty M5 driveR » 19 Юни 2011, 12:06

Привет, колеги! Скоро ще слагам конусен K&N на моето М50, и главната ми цел е да му направя добър топлинен щит, за да максимизирам ефекта от филтъра. За целта реших да ползвам вата, тъй като нагледно се убедих в качествата й. Онзи ден правихме шумоизолация на една кола (точно по обед, супер жега). Рулото с вата стоя два часа на слънцето, и се нагря минимално, да не кажа изобщо. Първоначално мислех да я облицовам с обикновено фолио, но случайно се зачетох за карбоновите фолиа. Та това, което ме интересува е - имат ли те нужните качества? http://www.proparts.bg/product/366/karb ... 50-sm.html тука са писали, че при нагряване се разтяга до 300%. Знам, че карбоновия плат ще свърши най-добра работа, ама 75лв. няма да дам, затова търся компромисни варианти. Нека който има впечатления или опит да сподели, за да реша какво да предприема. Мерси предварително!

ПП: Също така ако имате идеи за материал, който би свършил същата, та дори по-добра работа от ватата, казвайте :) Все пак да е на приемлива цена, защото ако имах капитал сами се сещате, че щях да се ориентирам към карбонов еърбокс или готов heatshield (който както знаете надхвърля цената на самия филтър).
Последна промяна Dirty M5 driveR на 11 Юли 2011, 16:54, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Делян » 19 Юни 2011, 14:18

Каква вата по-точно мислиш да използваш? Това фолио с каква цел мислиш да го ползваш, да покриеш ватата от външната страна на преградите(частите от топлинния щит) ли ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1023
Регистриран на: 13.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само черни класики!!!

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Pitbull_Germany » 19 Юни 2011, 14:25

Наистина каква ти е идеята за фолиото??? Карбонът като материал е много добър топлоизолатор, но имай предвид, че фолиото си е релефен печат и няма грам истински въглерод в него! Има и фолиа, които са с истински карбон, но те са доста скъпички, имайки предвид технологията на импрегниране, а и като цяло не са еластични. Кажи какви са ти идеите за карбоновото фолио и ще ти кажа върши ли ти работа. Но, ако искаш да топлоизолираш с него - забрави! Иначе, че се разтяга като го нагрееш - така е!
--------------------------------------------------------
Fuck the Cola, fuck the pizza...all you need is 6 v redica!!!
--------------------------------------------------------
Хубава кола, която не върви, е като хубава жена, която не прави секс!!!
--------------------------------------------------------
http://www.metacafe.com/watch/181257/bmw_from_hell_2/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 606
Регистриран на: 14.12.2008
Местоположение: София
Кара: E30

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от zzuzi » 19 Юни 2011, 15:42

За декорация върху ватата става карбоновото фолио,но при липенето не трябва да го разтягаш много,защото след това като се нагрее ще тръгне да се свива обратно.
А защо реши конус с термоизолация,а не панелен спортен в твойта си кутия?
Изображение Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Dirty M5 driveR » 19 Юни 2011, 16:17

Към Dpy - ми такава вата, дето е за топлоизолации. Даже продават с фолио от едната/двете страни. А за карбоновото фолио питам, защото искам цялото тва нещо да има някакъв естетически вид, и исках да знам дали това фолио има нужните качества. Ако не - с най-обикновено фолио ще е, което съм сигурен че ще свърши работа.

Към zzuzi - спрях се на конус заради възможността да го изведа на място, където ще дърпа максимално студен въздух. Друг е въпроса дали ще мога, щото около М50 е доста тясно. С добър топлинен щит ефекта е по-голям спрямо панелния. Като цяло филтърната кутия е доста рестриктивна, за това искам да я елиминирам от цялото уравнение :mhihi: Четох насам натам - в beemasport, в други теми, и възноснова на инфото което намерих реших да е конус. Темата на колегата Ръб е добра, от него взех идеята за тръбата, дето стига до долу. Само че не смятам да стигам до крайности, искам паралелно с ефекта от филтъра да получа и някакъв добър вид.

http://www.e36-tech.com/forum/diy-custo ... -2317.html тук пича е ползвал ABS пластмаса. От къде мога да си намеря такава? Предложете друг подходящ материал, като за сега знаем вата и гитенакс.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Dirty M5 driveR » 19 Юни 2011, 19:05

Току що се сетих за тия протектори за табла, дето пазят от жегата. Евтини са, и си е готов продукт, само ще трябва да го моделирам и да измисля някакви шини, за да не се гъне. Но все още съм отворен за нови идеи :wave:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Делян » 19 Юни 2011, 22:17

Аз бих си направил топлинният щит от алуминиев лист(2-3мм) и да не се занимавам с вати и такива неща.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Nickelback » 19 Юни 2011, 22:43

Dpy написа:Аз бих си направил топлинният щит от алуминиев лист(2-3мм) и да не се занимавам с вати и такива неща.


Според мен алуминият няма да е най-подходящ за топлинен щит :dunno: Повечето радиатори например в електрониката се правят именно от алуминий заради ДОБРАТА му топлопроводимост. А целта на топлинния щит е да топлоизолира...
Защо не пробвате с плексиглас или разни поликарбонати, лесно се обработват, придава им се лесно форма и т.н.
Даже най-добре двустенна конструкция от плексиглас и между стените - вата... Става малко по-сложно, но би трябвало да има ефект :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 606
Регистриран на: 14.12.2008
Местоположение: София
Кара: E30

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от zzuzi » 20 Юни 2011, 2:47

Може да ползваш самата филтърна кутия-вътре вкарваш конуса,а там от където оригинално смуче я изрязваш и си слагаш тръби,маркучи и т.н. на където искаш.Може вътре да я налепиш с вата.А ако държиш да е къстъм щит трябва да е от твърд материал и вата или само от твърд материал за да може да уплътниш като хората навсякъде.
Изображение Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1023
Регистриран на: 13.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само черни класики!!!

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Pitbull_Germany » 20 Юни 2011, 2:54

zzuzi написа:За декорация върху ватата става карбоновото фолио,но при липенето не трябва да го разтягаш много,защото след това като се нагрее ще тръгне да се свива обратно.
А защо реши конус с термоизолация,а не панелен спортен в твойта си кутия?


Да, ама не! Фолиото като го нагрееш дава да го разтегнеш доста и после не се свива обратно. Нали, ако беше така, всички с капаци от карбоново фолио щяха да се видят в приключение :mhihi:

Към автора - пич, давай смело с фолио за декорацията на щита. Иначе листове пластмаса можеш да намериш например в Баумакс или Практикер...поне аз там съм гледал, че имат поликарбонати.
--------------------------------------------------------
Fuck the Cola, fuck the pizza...all you need is 6 v redica!!!
--------------------------------------------------------
Хубава кола, която не върви, е като хубава жена, която не прави секс!!!
--------------------------------------------------------
http://www.metacafe.com/watch/181257/bmw_from_hell_2/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 606
Регистриран на: 14.12.2008
Местоположение: София
Кара: E30

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от zzuzi » 20 Юни 2011, 15:16

Да ама да.Зависи от фолиото.Да не ти показвам снимки на огледала с яко разтягано фолио от 30 кинта,които като ги е напекло слънцето са станали като лепени от 1вокласник ;)
Изображение Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Юни 2011, 19:14

Ще видим какво ще сътворя. Утре ми пристига филтъра, и към края на седмицата ще майсторя. Но общо взето идеята на Nickelback е доста добра. И за алуминия е прав, че не е подходящ именно заради топлопроводимите си качества. Ще постна снимки щом всичко е готово, за да е полезна темата на колеги, имащи намерение да се занимават с това.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1023
Регистриран на: 13.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: само черни класики!!!

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Pitbull_Germany » 21 Юни 2011, 1:31

zzuzi написа:Да ама да.Зависи от фолиото.Да не ти показвам снимки на огледала с яко разтягано фолио от 30 кинта,които като ги е напекло слънцето са станали като лепени от 1вокласник ;)


Е, сега и ти :mhihi: Тук си говорим за фолио, а не за някви имитации. Въпреки че има фолиа и от 30 лв., които са наистина качествени.
--------------------------------------------------------
Fuck the Cola, fuck the pizza...all you need is 6 v redica!!!
--------------------------------------------------------
Хубава кола, която не върви, е като хубава жена, която не прави секс!!!
--------------------------------------------------------
http://www.metacafe.com/watch/181257/bmw_from_hell_2/

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 593
Регистриран на: 29.01.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 ///M5
Детайли за колата: Eisenmann Exhaust

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от B.Tunchev » 21 Юни 2011, 3:44

Ето на 330-ката ми как беше.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Карбоново фолио - свойства?

Мнение от Dirty M5 driveR » 21 Юни 2011, 7:01

Gh0s7 написа:Ето на 330-ката ми как беше.
Изображение


Добре направено. Но плюса при е46 е, че дифузьора дето е над бъбреците е направен да вкарва въздух в интейка, докато при е36 - към алтернатора.

Следваща

Назад към Tuning

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook