Въпрос за пружини

Светът на тунинга, за лудите по мощност глави.

Модератор: bum_bum

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Въпрос за пружини

Мнение от Bimmer_E36 » 16 Фев 2010, 19:59

Здравейте колеги :)
Проблема ми е че от пред колата ми е много висока,а от зад екстра и е със сток пружини.
Въпроса ми е има ли оригинални пружини за Е36 които да я смъкнат от пред малко че ми предстой на пролет да слагам 17ки и да изглежда добре и да си запазя меката возия.Не съм много запознат с пружините,моите са с 4 розови точки(може и да са червени но да са избелели с времето).
Моля за помощ да ми предложите какви пружини сложа от пред да добие вид.

Ето и снимка за обща представа :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

ботокс ефект 
Аватар
Мнения: 882
Регистриран на: 5.12.2006
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: черна сянка
Мечтае да кара: още по-черна сянка

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Dido_stz » 17 Фев 2010, 16:41

спортни дето им викат, такива трябва да си сложиш. Пише колко мм свалят в обявите, ти вече си решаваш колко искаш да я свалиш
the project is ready....
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Bimmer_E36 » 17 Фев 2010, 17:57

ОК колега,но да не взема да стане някоя каруца отпред ?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 516
Регистриран на: 27.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Разумно
Детайли за колата: Измамна

Re: Въпрос за пружини

Мнение от beco109 » 17 Фев 2010, 20:51

Не ти трябват никакви спортни пружини ако искаш да си запазиш тази возия. Отрежиги с по една витка от долната страна аз поне съм така и карам вече две години нямам никакви проблеми. Но сажелявам, зашо не ги отрязах още малко 1.25 витка щеше да ми дойде префект както съм сега сас 17-те.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Bimmer_E36 » 17 Фев 2010, 21:50

Май така ще пробвам да ги одрежа с една навивка и да видя къкво ще се получи.
Дано резултата е добър :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 928
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: Шопско
Пол: Мъж
Кара: чайник

Re: Въпрос за пружини

Мнение от sas_88 » 17 Фев 2010, 23:59

Не ги режи,ако ще я сваляш си купи спортни.А и със 17-ки возията няма да е същата :)

ботокс ефект 
Аватар
Мнения: 882
Регистриран на: 5.12.2006
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: черна сянка
Мечтае да кара: още по-черна сянка

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Dido_stz » 18 Фев 2010, 10:39

ае вий сте луди да си преебавате така колите. Тия пружини нали са сметнати с колко навивки колко кила ще държат, като ги отрежете нали им понижавате КПД-то бе :dummy:
Искам ниска кола, ма неща да вози твърдо.....Хем к**а да е до края, хем душата в рая. И аз искам С50В32 и да ми гори 5 на 100 ма няма такъв филм. Оризилявайте си колите, правете квото си искате, ма заради ейтакиа тъпунгери като вас дето си отрязали пружините, надъхал се, влезнал в някой завой с по-висока скорост, колата му недозавила и се изтряска в някой умират хора :dummy: Прайте квот си искате, само не знам за къв пускате теми да занимавате хората с малоумието си.....................
the project is ready....
ИзображениеИзображение

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Въпрос за пружини

Мнение от ///M_Martin » 18 Фев 2010, 14:00

Колега мой съвет не ги режи-пружините,които са ти на колата са сток и са изчислени колко да се свиват при натоварване без да се счупят-ако ги отрежиш стават по-уязвими и може да се счупят и тогава става мазало.Купи си спортни пружини на хубава марка и нямада имаш проблем с возията-като гледаш колко милиметра свалят отпред и отзад.Отзад трябва да пише "0мм" или макс"10-15мм" за да няма голяма разлика в стойката отзад,има марки които продават такива пружини,Вейтек са едни от тях.А отпред си измери колко искаш да падне и търси такъв комплект!
Успех! ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 956
Регистриран на: 17.11.2007
Местоположение: Pyce
Пол: Мъж
Кара: 97' E36 m43b18 sedan
Мечтае да кара: E34

Re: Въпрос за пружини

Мнение от svilgg » 18 Фев 2010, 14:10

само М-тех оправя нещата
няма да режеш нищо ... това е селски тунинг
бъди пич, дай 150 лева за м-тех пружини и си свиркай
той немеца го е измислил това много преди проблема да дойде в търговище
Изображение
Изображение
АЗ ЖИВЕЯ ТУК :kuku:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 135
Регистриран на: 25.06.2008
Местоположение: София/Houston

Re: Въпрос за пружини

Мнение от nikoror » 18 Фев 2010, 16:33

колеги, повтаряте едни и същи ГРЕШНИ твърдения и на всичкото отгоре използвате инжинерни или псевдо-технически доводи (кпд на пружина не бях чувал... ). ако не знаете, по-добре прочетете вместо да обърквате колегата...

пружината (грубо) има две характеристики: натоварена дължина, т.е. колко и е дължината когато е сложена на колата, това е параметър, който леко се променя с годините и при по-старите коли често се вижда как колата е "увиснала", т.е. натоварената дължина се е смалила и колата е по-ниско от преди (най-вероятно това е станало със задните пружини на колегата)
и затова може да стане, че да си купиш нови пружини -10мм, но като ги сложиш колата да е по-високо от преди, защото старите са били свити

другата (и по-важна) характеристика е коефициента на твърдост (spring rate, stiffness) който се мери в сила/линейно преместване, (примерно 100 нютона/мм или 100 кг/см (100кг/см = 980 нютона/см) или 50 паунда/инч) - това НЕ СЕ променя с възрастта (в разумни граници) и за идеална пружина е:
k = G*d^4/(X*n*D^3)
k - коефициент на твърдост
G - shear modulus (това е параметър на материала на пружината за стомана е от рода на 80 гига паскала)
d - диаметър на пружината (на самата "струна") - това е на 4та степен - т.е. изключително важно, за това по-твърдите пружини са видимо от по-дебела "жица"
n - активни обръчи (т.е. само тези които се свиват - без крайните)
D - среден диаметър на цялата пружина (т.е. външния радиус на пружината (на цял обръч) минус d)
X - някакво число да оправи мерните единици

от тук лесно се вижда, че като се одреже един обръч броя активни обръчи намалява и съответно не само се намалява натоварената дължина (колата седи по-ниско), а се УВЕЛИЧАВА твърдостта на пружината (с колко зависи от броя на активни обръчи преди и след), та рязането не е толкова лошо колкото го изкарвате, стига човек да знае какво прави

ако има въпроси, питайте :)

p.s. http://www.pontiacracing.net/js_coil_spring_rate.htm - ето един калкулатор да пробвате

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1461
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: Варна
Кара: bmw 328-turbo
Мечтае да кара: ГОЛФ 3

Re: Въпрос за пружини

Мнение от kirililiev » 18 Фев 2010, 17:23

аз съм с рязани hr пружини,кони спорт задни амортисьори,и обикновенни рециклирани и втвърдени отпред.вече повече от година я карам по всякви писти,по всякви пътища,изкривил съм 10 джанти и съм смазал 5 носача,карам си я на максимална скорост по магистралата(в галерията има снимки)и няма никви грижи,колата е чук,седи доста на висока скорост,поема меко неравностите без да скача много и не е чупила пружина никога въпреки екстремните натоварвания.
Изображение
така седи колата,никви грижи и проблеми до сега,колегата по горе достатъчно добре го е обяснил.а тва за кпд-то особенно много ми хареса :mhihi: :mhihi: :mhihi:

ето тука малко тестове http://www.youtube.com/watch?v=qlBEnROYe7I

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Bimmer_E36 » 18 Фев 2010, 20:13

Значи колеги прочетох ви мненията,не ме мислете за "ТЪП".Аз в събота ще си одрежа пружините с 1 навивка длъжен съм да пробвам и не ми пука ако се пр**ба.тогава ще мисля за спортни
А аз и без това не карам някъкво много спортно и съм безобиден,просто искам моя БИММЕР да си ми харесва.
И така в събота хващам шлайфа и действам,а ако не се получи ще търся "спортни"

Между другото колата ми и от зад беше много висока,но имаше алуминиеви подложки (3см)които отстраних и клекна както се вижда на снимката.Понеже колата е имала метан.
Изображение

Летящия холандец
Аватар
Мнения: 19401
Регистриран на: 10.01.2003
Местоположение: предимно в гаража
Кара: M3E30х2,M3E36х2,M3E92,M5E39х2 и др.

Re: Въпрос за пружини

Мнение от ///Явор » 19 Фев 2010, 1:09

вземи и някой и друг картер да си имаш
Изображение
С ЧАТ НА Л.С. НЕ МИ СЕ ЗАНИМАВА Работно време 10:00-18:00 тел:0887616782

ентусиаст
Аватар
Мнения: 928
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: Шопско
Пол: Мъж
Кара: чайник

Re: Въпрос за пружини

Мнение от sas_88 » 19 Фев 2010, 1:35

:mhihi: Не режи,че после и амортесьори ще купуваш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Re: Въпрос за пружини

Мнение от Bimmer_E36 » 19 Фев 2010, 7:25

Явор написа:вземи и някой и друг картер да си имаш


може и така да стане ... :mhihi:
Изображение

Следваща

Назад към Tuning

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook