Покупка на употребяван автомобил БМВ

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 13.08.2023

Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от undertaker00 » 13 Авг 2023, 8:57

Привет, колеги

нов съм във форума.

Предстои ми покупка на автомобил, като семейния доход осреднено е около 10к(+ -) лева на месец.След всички разходи, здравни застраховки, инвестиции и като цяло бюджет ми остават свободни около 3к.

Харесвам автомобили, като BMW и Audi, като все още не мога да преценя дали бих могъл да се справя с поддръжката на такъв клас автомобил и въобще да си го позволя. Далеч съм от мисълта да си купя чисто нов нисък клас автомобил, поради простата причина, че няма да ми достави нужното удовлетворение. Както се казва кефа цена няма.

Имам спестени 20к лева за първоначална вноска, като видях, че в BМW се предлага Premium Selection с гаранция от 24 месеца на употребявани модели. На други места, има друг тип Примиум оферти, но през други дилъри е към 6 месеца гаранция.

Притесняваме дали ще мога да се справя с поддръжката на такъв тип автомобил, след изтичането на тази двугодишна гаранция или в някои случаи 6 месечна.

Основният проблем тук е, че не мога да преценя какъв автомобил мога да си позволя с остатъка от месечния ми доход.

Купуване на автомобил от този клас без гаранция ми се вижда много рисково и затова смятам, че най - добрият вариант е през програма тип "Premium Selection" да се закупи. Закупуването на чисто нов автомобил от този клас също ми се вижда безмислено, имайки предвид голямата обезценка.

Също така в дилърството правят ли се отстъпки за подобен "Premium Selection"?
Какво бихте ме посъветвали в моят конкретен казус? Благодаря!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Jorixa » 13 Авг 2023, 14:24

Аз тия премиум селекшъни не им виждам смисъла, щото като им гледам цените, те са същите като на чисто нов еквивалент. Иначе и моя доход е сходен на твоя и си взех чисто нова Х1-ца именно за да не ми товари много бюджета. Реално и за Х3-ка щеше да стигне, ама не видях особена разлика в двете коли, пък разликата в цената не е малка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Dextuar » 13 Авг 2023, 15:10

С “кадърните” кадри по нашите дилърства и техните лакеи от БМВ България ще има само да си плащаш като поп и да не получиш нищо. Аз си взех автомобил във фабрична гаранция и с Премиум селекшън 2г гаранция (застраховка) след изтичане на основната и когато се стигне до това някой да ти признае нещо, се започват с едни мъки, дилъра уж е на далавера да сменя по гаранция части, ама го мързи да се обоснове, пускаш оплаквания към БМВ България, а те си бъркат по носовете и си пият кафе със същите дилъри, после ти отговарят, че си си купил кола втора употреба, все едно си я взел от автокъща, не от БМВ дилър в БГ :kuku:. Генерално да имаш такава кола в гаранция в БГ е равносилно да я нямаш тази гаранция в 90% от случаите на по-задълбочен проблем поради качеството и липсата на достойнство в много представители както на дилърите, така и на БМВ България. Отделно че като купуваш такава кола, уж трябва да е обслужена и в следващите 6 месеца да няма какво да пипнеш, е аз буквално сменях спирачна течност месец, след като купих колата. Уж бяха проверявали, ама забравили хората, случвало се :mhihi: Така че това е само търговски трик на дилърствата и не се заблуждавай, че имаш реална гаранция за нещо. Отделно че лъжат и мажат и застрахователните компании често отказват именно заради това да признаят гаранцията. Виж, ако взимаш от дилър в Германия, положението е друго.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Последна промяна Dextuar на 13 Авг 2023, 19:01, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Jorixa » 13 Авг 2023, 15:15

Единствения смисъл да си вземеш употребяван (почти нов) автомобил в момента е ако не ти се чака за доставка (до скоро се чакаше за някой модели по година, сега май вече е по-малко). Иначе по-добре си вземи чисто нова, ще платиш съвсем малко отгоре (или дори същото) ама дет се вика ще си първия пръднал на седалката и ще имаш 5 години гаранция.

Потребител
Аватар
Мнения: 43
Регистриран на: 22.01.2019

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Maxx_E90 » 13 Авг 2023, 17:11

undertaker00 написа:...


Така зададен въпроса ти е твърде общ за да се даде какъвто и да е смислен съвет.

Първо, БМВ не е един модел автомобил и не можеш да ги слагаш под общ знаменател като цена на поддръжка. За Х1 20д е една, за 750i е коренно различна.

Второ, много зависи с колко по-скъпа е дадена premium selection кола в сравнение с еквивалент без гаранция. Но и тук опираме до конкретния модел, защото има и повече, и по-малко "рискови".

Моя съвет е първо да решиш какъв по-конкретно модел те интересува и тогава да дойдеш за съвет, иначе и тази тема ще се превърне за нула време в спам и разтягане на локуми.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Jorixa » 13 Авг 2023, 17:43

Основното правило е че автомобила не трябва да ти пие повече от 20% от месечния доход общо (лизинг, застраховки, гориво, обслужвания и тн.). Така че в твоя случай тва са около 100к автомобил, което е примерно добре оборудвана нова 3ка или Х1-ца. С остатъчна вноска може да скочиш и на 20-30% отгоре, демек по-ниско оборудвана Х3-ка или 5ца примерно. Това са ти вариантите за ново БМВ общо взето, за премиум селекшън не съм сигурен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от zvetiko » 14 Авг 2023, 8:23

Ако не държиш на престиж, по-скоро си вземи за тези пари нещо запазено втора ръка, като с него също ще можеш да си направиш кефа, че караш BMW. След това с бюджета, който си предвидил няма да ти е проблем подръжката.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 13.08.2023

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от undertaker00 » 14 Авг 2023, 11:08

Благодаря за отговорите.

Явно съм имал грешна представа за Premium Selection-а и съм очаквал с гаранцията да няма никакви проблеми и адекватно отношение в случаи на настъпило събитие, но уви, май не стоят точно така нещата.

Както споменах, премиум селекшъна ми се видя добър вариант от гледна точка на вече настъпилата обезценка на автомобила и съответно гаранцията от две години. Шансът, в този случай да взема кола и двигателя да отиде в кофата, смятам, че е доста малък, а и да се случи, гаранцията би трябвало да си свърши работата.

Интересен факт, че цените на някои селекшъни биха могли да бъдат близки с чисто нови и в този случай, наистина се обезмисля да не е чисто нова.

Също така, както каза колегата е важно да знам какво искам като модел за да може да ми се даде конкретен съвет. Основният проблем, е че не бях сигурен с такъв бюджет дори към коя серия мога да се насоча, затова и благодаря на колегите, които дадоха примери с конкретни модели.

Относно последния коментар и малко предистория:
Стигнах до варианта за "Premium Selection" и вариант за чисто нова именно, защото искам да се застраховам от това да купя кола от човек и да стане така, че има много подводни камъни и да се набият прекалено много пари в нея т.е двигателя и т.н. да отиде в кофата много бързо(Често май ги закрепват, колкото да ги продадат).
На престиж не държа, бих карал и Ф10/Ф11, но все си мисля, че с една такава втора употреба без гаранция, ако не уцелиш, лесно може да се набуташ доста хиляди левове. Също, май е доста трудна задача да намериш и сервиз, в който да я направят както трябва и в такъв случаи се започват едни нерви и т.н.

Съвестните майстори са малко или поне аз такива наблюдения имам и не съм сигурен, къде точно е правилно да се поддържа такъв автомобил в този случай. Предполагам в официални сервизи на БМВ?
Нагледах се покрай мен на тежки случаи със двигатели в кофата и точно с Ф-ките и то не много време след закупуването на автомобила. Та, не съм сигурен колко е ок е този вариант. Може би от дилър като ДаруКар, където се предлагат и една идея по - стара година

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Dextuar » 14 Авг 2023, 11:51

Имаш твърде големи очаквания ми се струва от дилърите, но сам ще се убедиш каква е действителността.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 286
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от AlonsoBest » 14 Авг 2023, 13:19

undertaker00 написа:Благодаря за отговорите.

Явно съм имал грешна представа за Premium Selection-а и съм очаквал с гаранцията да няма никакви проблеми и адекватно отношение в случаи на настъпило събитие, но уви, май не стоят точно така нещата.

Както споменах, премиум селекшъна ми се видя добър вариант от гледна точка на вече настъпилата обезценка на автомобила и съответно гаранцията от две години. Шансът, в този случай да взема кола и двигателя да отиде в кофата, смятам, че е доста малък, а и да се случи, гаранцията би трябвало да си свърши работата.

Интересен факт, че цените на някои селекшъни биха могли да бъдат близки с чисто нови и в този случай, наистина се обезмисля да не е чисто нова.

Също така, както каза колегата е важно да знам какво искам като модел за да може да ми се даде конкретен съвет. Основният проблем, е че не бях сигурен с такъв бюджет дори към коя серия мога да се насоча, затова и благодаря на колегите, които дадоха примери с конкретни модели.

Относно последния коментар и малко предистория:
Стигнах до варианта за "Premium Selection" и вариант за чисто нова именно, защото искам да се застраховам от това да купя кола от човек и да стане така, че има много подводни камъни и да се набият прекалено много пари в нея т.е двигателя и т.н. да отиде в кофата много бързо(Често май ги закрепват, колкото да ги продадат).
На престиж не държа, бих карал и Ф10/Ф11, но все си мисля, че с една такава втора употреба без гаранция, ако не уцелиш, лесно може да се набуташ доста хиляди левове. Също, май е доста трудна задача да намериш и сервиз, в който да я направят както трябва и в такъв случаи се започват едни нерви и т.н.

Съвестните майстори са малко или поне аз такива наблюдения имам и не съм сигурен, къде точно е правилно да се поддържа такъв автомобил в този случай. Предполагам в официални сервизи на БМВ?
Нагледах се покрай мен на тежки случаи със двигатели в кофата и точно с Ф-ките и то не много време след закупуването на автомобила. Та, не съм сигурен колко е ок е този вариант. Може би от дилър като ДаруКар, където се предлагат и една идея по - стара година


Здравей,

Виждам че в темата те разубеждават да вземеш кола от дилър, та ще ти разкажа на кратко за опита ми в последната година.
Първо търсих кола за мен, като започнах да търся в автокъщи и от хора.
Понеже търсих 6 цилиндрова бензинова кола, основновно излизаха екземпляри внесени от САЩ.
90% от колите внесени от там са били със щета и като цяло са оправени колкото да се продадът.
Както казваш ти, има много подводни камъни с такива коли, и като цяло в България всеки джамбазин гледа да те прецака. Колите които гледах от собственик също не ставаха. Хубавото единствено е че от САЩ няма скрито покрито от към история, връщани километри се хващат, вижда се какви щети са имали и тн.
След като обикалях 6-7 месеца без успех из България, на края сам си внесох 540-ка от САЩ, която беше със много лека щета, оправих си я и си я карам.
Но това си е голям риск, защото колата я купуваш само по снимки и все пак при мен излязоха от "подводните камъни", смених и двете предни полуоски които са си скъпички. Освен това си е огромна занимавка да се внесе и после да се вкара в движение.

След това решихме да търсим кола за жената. Първо един джамбазин в София ми върза тенекия, а имахме уговорка, една в Пловдив случайно я хаванах че е със 100К км върнати и така стигнах до Ауто Бавария.
Колата не беше премиум селекшън, но беше от първи собственик, със пълна история при тях на под 100К. По телефона човека ми обясни че е минала през сервиза и е без забележки. Наистина като отидох да я видя колата само трябваше да се обслужи, и последствие видях че и двете семеринги на дифа пускат масло.
Като съм много довелен че взех колате от представителство, защото целия експириънс по закупуването е съвсем различен.
Буквално ние само трябваше да преведем парите и да отидем при норариуса да се подпишем. Момчето от представителството организира всичко, нотариус, данъчна оценка, връзката със собственичката, ние само стояхме на топло и чакахме да каже че тръгваме към нотариуса.

Не знам защо другите колеги са толкова наплашени от представителствата, но аз имам сравнително добър опит с тях. Включително за 5-цата ходих в Мкар Пловдив да диагностицират какво трака (за полуоските) и ми казаха със сигурност какво, понеже на други места ми казваха вероятно е това ама не е 100% сигурно.

Като цяло до колкото разбирам ти търсиш сравнително нова кола. За годините които търсиш мотори са вече B серия (3, 4 и 6 цилиндровите) и са доста по-надежни спрямо N серията във F-ките от които си чувал че има счупени мотори. Та мисълта ми е че гаранцията не трабва да те притеснява супер много. Иначе моя съвет е че добре си се носочил към кола от представителство. Гледай да е на възможно най-малко километри. Като те притеснява обслужването, гледай 4 цилиндрови мотори от по ниска серия, като 3-та серия, Х1 (въпреки че то на базата на мини със напраченен двигател и вероятно няма супер много да те изкефи), Х3 и тн. Не се хвърляй на 5, 7-ма сетия или Х5, въпреки че и те не са толкова страшни, ама все пак и е по-скъпо обслужването. Иначе от това което виждам спрямо старата ми 5-та серия (Е60) е че обслужването на новата не е кой знае колко по-различно, просто първоначалната инвестия е по-голяма.

Така ако има някакви въпроса пиши, ще ти отговоря ако мога.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Jorixa » 14 Авг 2023, 14:04

AlonsoBest написа:Х1 (въпреки че то на базата на мини със напраченен двигател


Не е вярно тва. Мини ползва УКЛ платформа, Х1 ползва УКЛ2 платформа. И 2те са разработени от БМВ и е по-правилно да се каже че мини-то е на база на БМВ. Да, платформата е за напречен двигател ма това няма никакво значение в такъв тип по-къса кола, освен че е по-широко вътре. Ако държиш на 6-цилиндров двигател отиваш на Х3 да, но според Томас от Autogefuhl, а и други журналисти, Х1 се усеща по-добре на пътя от Х3

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от Kroki » 14 Авг 2023, 15:40

До това както BMW е за теб, трябва да кажеш малко повече за себе си..

жена, деца, дали трябва 4х4 за зимата, дали трябва да е комби или си младо ергенчи и искаш кабрио..
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от pampo » 14 Авг 2023, 16:29

За протокола, чисто ново базово 320д без НИТО ЕДНА добавена екстра започва от 101 400 по конфигуратор. Няма как премиум селекшън да е на същата цена. Цената е поне 30% надолу от същата нова.
Иначе и аз бих избрал модел, после оптимална оферта, без значение частно лице, премиум селекшън или от дилър без гаранция.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от damian2112 » 14 Авг 2023, 18:45

Аз също съм доволен до момента от Премиум селекшъна (от Ауто Бавария конкретно) - G31 530d xDrive на 69 хиляди км - всичко, за което е имало нужда, е било сменено по гаранция, включително активната рейка, която е с доста неприятна цена от 7900лв. И процеса по покупка, както каза колегата по-горе, беше супер лежерен и без излишни нерви, просто всичко беше подготвено до степен превод на парите и подпис на договора. А скоро не съм гледал цените, но моята кола беше с доста добра цена (72000, на под 4 години, за тия пари имаше F10-ки, вярно с М-пакети и поне 535-ци, но все пак по-старо поколение автомобил) - а е струвалата 200000 като нова, но предполагам комбитата не са предпочитани и по-бързо се обезценяват. По същото време имаше Х3-ки и най-вече Х5-ци почти на цена като нови, това беше края на 2021г, когато имаше проблем с доставките на нови коли - и дилъра спомена, че се купували като топъл хляб.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Покупка на употребяван автомобил БМВ

Мнение от nikola59 » 14 Авг 2023, 23:08

undertaker00 написа: Предстои ми покупка на автомобил

Непременно ли държиш да е BMW? Малко ще прозвучи еретично за форума, но аз бих купил нова Tesla на твое място без да се замислям. Ако пък имаш деца няма да може да ги изкараш от нея ;) Естествено ако желаеш само BMW, то по горе колегите са описали доста подробно какво може да очакваш.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook