Отстъпка при покупка на нов автомобил

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от xterminator » 17 Май 2023, 20:29

Здравейте, въпросът ми е насочен към колегите, които са купували чисто нови автомобили от дилър. Чел съм и съм чувал всякакви легенди и слухове, че в дилърство на БМВ можеш да си изпросиш до 10-15 % от нов автомобил. Но това за автомобили на склад ли важи или става и за индивидуално конфигуриран? Попитах в два различни града на едно и също дилърство за нов автомобил, който по конфигуратор е около 130 000 лв, на едното място направиха 2000 лв отстъпка, на другото около 3500, което е няма и 3% и е далеч от заветните 10-15. На 130К 10% си е сериозна сума. Интересува ме конкретно за БМВ, а не за други марки.
Та въпросът ми е как успявате да си изпросите такива високи отстъпки и от какво зависи? Защото е ясно, че преценката на търговците е малко "на око". :kuku:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от madafaka_donkele » 17 Май 2023, 20:48

Следя :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от Don_Diego » 17 Май 2023, 21:04

Януари месец конфигурирах и поръчах автомобил в Мкар, с малко помощ от приятел успях да взема 5%.

Повече може ако имаш вече история в конкретното представителство, работиш по професия в един техен списък (доктор, адвокат и тн, уж по-престижните професии) или си част от дипломатическа мисия :bchug:
За юридически лица също има разни отстъпки

При първа поръчка максимума мисля е 10%, като натрупаш история с представителството се вдига още малко при следващата поръчка
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от xterminator » 17 Май 2023, 21:18

Don_Diego написа:Януари месец конфигурирах и поръчах автомобил в Мкар, с малко помощ от приятел успях да взема 5%.

Повече може ако имаш вече история в конкретното представителство, работиш по професия в един техен списък (доктор, адвокат и тн, уж по-престижните професии) или си част от дипломатическа мисия :bchug:
За юридически лица също има разни отстъпки

При първа поръчка максимума мисля е 10%, като натрупаш история с представителството се вдига още малко при следващата поръчка


Toчно като ЮЛ искам да я взема. Вече имам една закупена премиум селекшън от Ауто Бавария, а там не дадоха и 1 лв отстъпка. Ама момичето, което беше търговец на нови автомобили беше нова и според мен още не знаеше какво се случва...
В конкурентни марки получих оферта с 5%отстъпка веднага по дефолт, без да съм искал. :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от Don_Diego » 17 Май 2023, 21:24

Премиум селекшън не се брои за нова кола, евентуално може да натискаш за повече отстъпка за сервиза с нея.
Аз със зор я взех тази отстъпка, трябваха одобрения от търговски директори и тн :kuku:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от xterminator » 17 Май 2023, 21:41

Don_Diego написа:Премиум селекшън не се брои за нова кола, евентуално може да натискаш за повече отстъпка за сервиза с нея.
Аз със зор я взех тази отстъпка, трябваха одобрения от търговски директори и тн :kuku:


Ако е такова тягостно положението, в крайна сметка ще преглътна, че ще е някоя друга марка. За 15-20K надолу има предложения от конкурентни марки с повече екстри...
Изображение

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от dhtj » 18 Май 2023, 2:52

xterminator написа:
Don_Diego написа:Премиум селекшън не се брои за нова кола, евентуално може да натискаш за повече отстъпка за сервиза с нея.
Аз със зор я взех тази отстъпка, трябваха одобрения от търговски директори и тн :kuku:


Ако е такова тягостно положението, в крайна сметка ще преглътна, че ще е някоя друга марка. За 15-20K надолу има предложения от конкурентни марки с повече екстри...


Aко си харесам някоя кола и ми пасва на изискванията и като усещане, никаква сума пари не може да ме разубеди от нея и да ме накара да си купя някоя по-евтина.

Съветвам те и ти да не го правиш, щото после ще те е яд и ще си викаш "заради ХХХлв ли се лиших от кефа да карам 340и" или там каквото си си избрал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от 3186 » 18 Май 2023, 4:01

Преди 2 години знам за случай с 30% отстъпка, но на човек с история в дилъра, а и тогава още го нямаше този дефицит на автомобили.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от Jorixa » 18 Май 2023, 9:04

Мене за Х1-цата ми дадоха към 25% от ценовата листа по конфигуратор (първа кола от Бова Кар).

Много зависи от ралични фактори обаче. По принцип дилърството има определен таргет (пред БМВ) за всеки модел който трябва да продаде. Ако е под таргета дават големи отпстъпки, ако е над таргета не дават или дават малки. Също така и колкото по-отдавна е излязал модела, толкова са по-големи отстъпките. Аз Х1-цата си я взех точно преди да пуснат фейслифта и имаше големи отстъпки (даже имаше промоция на сайта тогава). Според мен най-оферта е преди фейслифт се купува. Сега обаче с тоя дефицит на автомобилите не вярвам да дават големи отсъпки, 5-10% максимум.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 12.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от xterminator » 18 Май 2023, 10:07

Jorixa написа:Мене за Х1-цата ми дадоха към 25% от ценовата листа по конфигуратор (първа кола от Бова Кар).

Много зависи от ралични фактори обаче. По принцип дилърството има определен таргет (пред БМВ) за всеки модел който трябва да продаде. Ако е под таргета дават големи отпстъпки, ако е над таргета не дават или дават малки. Също така и колкото по-отдавна е излязал модела, толкова са по-големи отстъпките. Аз Х1-цата си я взех точно преди да пуснат фейслифта и имаше големи отстъпки (даже имаше промоция на сайта тогава). Според мен най-оферта е преди фейслифт се купува. Сега обаче с тоя дефицит на автомобилите не вярвам да дават големи отсъпки, 5-10% максимум.


5-10 даже са мираж в момента....

dhtj написа:
xterminator написа:
Don_Diego написа:Премиум селекшън не се брои за нова кола, евентуално може да натискаш за повече отстъпка за сервиза с нея.
Аз със зор я взех тази отстъпка, трябваха одобрения от търговски директори и тн :kuku:


Ако е такова тягостно положението, в крайна сметка ще преглътна, че ще е някоя друга марка. За 15-20K надолу има предложения от конкурентни марки с повече екстри...


Aко си харесам някоя кола и ми пасва на изискванията и като усещане, никаква сума пари не може да ме разубеди от нея и да ме накара да си купя някоя по-евтина.

Съветвам те и ти да не го правиш, щото после ще те е яд и ще си викаш "заради ХХХлв ли се лиших от кефа да карам 340и" или там каквото си си избрал.


Всъщност, като разглеждах и други оферти, за тази сума и малко отгоре се предлага Volvo XC 60 PHEV 455 коня, което е доста по-силно като динамика и комфорт и едва ли би ме било толкова яд...
Просто когато дойде време да се опитам да се възползвам от тези отстъпки, за които съм чувал ударих на гредичка :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от Jorixa » 18 Май 2023, 10:26

Еми то по принцип в момента е таш*к да се купува кола, било то нова или втора ръка. Ако не ти е спешно, по-добре изчакай. Иначе всички волвота са софтуерно ограничени на 170км/ч, демек кел файда че е 455 коня :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от carmanf1 » 18 Май 2023, 10:32

3186 написа:Преди 2 години знам за случай с 30% отстъпка, но на човек с история в дилъра, а и тогава още го нямаше този дефицит на автомобили.


И аз знам за един такъв :D :lalala: :mrgreen:

На току-що излязъл модел :mrgreen: Без никаква история в дилъра :mrgreen:

Две неща са важни:

- Ситуацията на пазара, дали е Seller's или Buyer's market. В момента сме Seller's.
Чака се много за конфигурирана кола, шоу румите се празнят за нула време като СОЦ магазин.
Не е подходящо да се купува кола сега. Колегата да изчака още няколко месеца, ако не е чак пък толкова належащо.

- Да умееш да водиш преговори. Да се чете "преговорям", а не "пазаря се". Че двете нямат нищо общо, разликата е ден и нощ.

Историята с дилъра, не е от голямо значение.
Хубаво е обаче да поддържаш добри отношения с конкретния търговец, който ти е продал колата.

ПС: Има значение и как си облечен. Отиваш по анцуг и суитшърт или най-обикновена тениска.
Аз така си ходя почти постоянно и знам какво говоря, от опит :D

ПС 2. Наскоро една съседка беше много въодушевена, че за новия си Артеон, била "спазарила" нови зимни стелки и нови зимни гуми "безплатно".
На фона на цената на Артеона, това е big fail :lol:
Поздравих я за успеха де.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от TNT » 18 Май 2023, 10:38

Разбира се, че по-голяма отстъпка се дава на кола на склад. Колкото по-залежала е - толкова повече. Моделите, които не се продават толкова, също може да се дадат с по-голяма отстъпка. Ако ще излиза нов модел/фейслифт, също може да се договори по-голяма отстъпка. Най-голяма е, ако вече е излезнал новия модел, а има залежали на склад от стария.

Като няма коли на склад, а искаш модел, който се търси... отстъпка може и да няма. Обърни сериозно внимание и на офертите за сервиз, за лизинг, за каско. Там разликата също може да е голяма. По автоизложения също обикновено има специални оферти. В края на годината също може да се получи някоя допълнителна отстъпка. Някои хора дори не бързат декември да регистрират коли, че януари ще е с първа регистрация 1 година напред :mhihi: За тези, дето после ще питат "коя година е".

П.П. Виждал съм оферта за прилично оборудвана Х2 20д с М-пакет с отстъпка, сваляща цената под базовата :mhihi: В сегашните условия обаче и 5% би било супер вероятно.
Последна промяна TNT на 18 Май 2023, 10:44, променена общо 1 път
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от E.5KOV » 18 Май 2023, 10:41

В настоящия момент 5-8% е реалистичната отстъпка за нов автомобил. Ако ти, като купувач не си някакъв съпорт на бизнеса на дилъра/продавача, имам в предвид да си банка, застраховател и т.н. няма как да получиш по-голяма отстъпка ако колата не е на склад. Със сигурност, за процента отстъпка, влияние има и шуробаджанашкия фактор, но това е твърде хипотетично за да го коментираме. Последното го казвам от пресен пример с мой колега, който купи от Силвър Стар, МБ-W113 за 102 хил. лв. при обявена цена - 123 хил. лв., но жена му се оказа роднина с търговския директор на СС, а и това беше кола на склад...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Отстъпка при покупка на нов автомобил

Мнение от msi200 » 18 Май 2023, 10:49

Да не се счете за реклама, ама пробвай в Бургас.
Или си намери адвокат/доктор или някоя професия от списъка на БМВ, както беше споменал някой по-напред.
I love the sound of V8 in the morning...

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook