Бензин е10 (Германия)

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Бензин е10 (Германия)

Мнение от Denis1903 » 21 Фев 2021, 8:36

Колеги сега четох , че това е било биогориво някакво и има различни мнения по въпроса дали да се сипва в колите или не . Аз карам в Германия от 6 месеца и сипвам само такова гориво . Досега не съм имал проблеми . Само се сещам , че преди няколко месеца ми даде грешка ламбда сонда и сега леко взе да губи мощност автомобила за секунда ,два и се оправя (прави го много рядко ) . Та въпросът ми е за горивото . Как мислите дали да продължа да го ползвам или да мина на нормалния е5 ? Автомобила е м54б30 2001 година

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 823
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от turbonetic » 21 Фев 2021, 9:02

Аз като имах М52ту винаги го карах с 100 октана имах чувството ,че работеше много по-добре ,а и вървеше по-добре.Така ,че ако има 100 октана слагай само от него и няма да имаш проблеми а горивото

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от alekangg » 21 Фев 2021, 11:51

На много места е така от години, Германия, Франция изобщо няма друг, Испания и т.н., говоря за 95. В България на места също е такъв.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от zvetiko » 21 Фев 2021, 12:29

Denis1903 написа:Колеги сега четох , че това е било биогориво някакво и има различни мнения по въпроса дали да се сипва в колите или не . Аз карам в Германия от 6 месеца и сипвам само такова гориво . Досега не съм имал проблеми . Само се сещам , че преди няколко месеца ми даде грешка ламбда сонда и сега леко взе да губи мощност автомобила за секунда ,два и се оправя (прави го много рядко ) . Та въпросът ми е за горивото . Как мислите дали да продължа да го ползвам или да мина на нормалния е5 ? Автомобила е м54б30 2001 година

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk


Е10 е Е95 в България и със сигурност е с по-високо качество от българският. А почти всеки кара колата си с Е95. BMW имат антидетонационни датчици, като една от функциите им да правят корекция на ъгъла на запалване в зависимост от октановото число на горивото. Ясно е, че с Е5 колата ще върви по-добре, но ти си преценяваш..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от nickstorm » 21 Фев 2021, 13:14

E10 си е пак 95, но със съдържание от 10% процента биоетанол и е по-евтин 3-4 цента от стандартния 95RON. То си го пише на колонките :dunno: Jet нямате ли в района, там горивата са най-евтини по принцип...
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от steeN » 21 Фев 2021, 14:19

От моя опит, пали малко по-трудно на студено, от там нататък не мисля, че има някакво значние. Проблема с ламбда сондата и мощността според мен няма нищо общо.
Колко е биогориво не знам, има просто 10% или 5% спирт (етанол) бензина, останалото пък идва от динозаври, така че :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от Top Gun Maverick » 21 Фев 2021, 19:38

Jet или мет, все тая откъм цена, важното е да не е на магистралата бензиностанцията. :mhihi: Но като казваш най-евтини се сещам, че като слизах на 200 метра от магистралата за да не заредя дизел, имаше ОМВ и Джет едно до друго. На Джет беше с един цент под тази на ОМВ, та отчасти си прав. :mhihi:
Иначе гледаш цена 1.50 дизел за литър, слизаш от магистралата и наливаш под 1 евро в Австрия, това лятото де, сега не знам колко е, но понякога разликите бяха и по-големи от 50 цента за литър, което при 60 литра си е пари. :shock:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от Denis1903 » 21 Фев 2021, 21:18

Аз имам едно приложение на телефона , където ми показва къде , колко варира цената на горивото и при е10 цената между 21:00 и 22:00 часа цената е с почти 10 цента надолу , а в сравнение с е5 слиза някъде около15 20 цента . При пълен резервоар (винаги зареждам до горе ) разликата си е около десет евро някъде . Сега вече се чудя дали да ги спестя тези десет евро или да си сипвам нормално гориво . Ако с е10 колата си върви нормално защо да не спестя десет евра , но ме е страх тези аномалии където все да прави да не са заради него и занапред да не вземе да се прецака нещо автомобила .

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 29.10.2005
Местоположение: фар-ийст ъв София
Пол: Мъж
Кара: KiA, Volvo, Ford
Мечтае да кара: Болид от F1
Детайли за колата: Picanto 2008, V70 2001, Puma 2021

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от logout » 22 Фев 2021, 9:37

На новите коли бензинки изрично пише, че могат да горят Е5 и Е10. Т.е.не им е проблем. За по-старите незнам. Може би е подобно на това едно време, когато започнаха с безоловния. Колите, дето не бяха пригодени, пак си вървяха, но с някакви последствия след много километри. Но никъде не прочетох, че може да е проблем. Обаче се оказва, че в етанола има 30% по-малко енергия, което ще рече, че Е10 е с 3% по-слаб от нормалния бензин и теоретично разходът ти се вдига пак с толкова. И за да е икономически по-изгодно, цената трябва да е минимум тези 3% надолу спрямо нормалния бензин.

P.S. Всъщност пише на старите коли да не се ползва. Ето тук: https://www.carsguide.com.au/car-news/can-i-run-my-car-on-e10-fuel-18405 Не знам доколко е достоверно :dunno:
It's not who You are, it's who You know...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 12.09.2009
Пол: Мъж
Кара: F13 650i
Мечтае да кара: M

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от vaskoniracing » 22 Фев 2021, 10:49

Лично аз не слагам такова нещо защото е същия боклук както в БГ.И в Германия има разлика в качеството на горивата така,че зареждай на по-големите вериги бензиностанции и можеш да следиш цените в това приложение https://mehr-tanken.de/ има го за android и IOS.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от steeN » 22 Фев 2021, 12:50

logout написа:...


Аз имам към 100К с Е10 на доста стара пръчка и нищо не и е станало. Общо взето легенди.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1599
Регистриран на: 29.10.2005
Местоположение: фар-ийст ъв София
Пол: Мъж
Кара: KiA, Volvo, Ford
Мечтае да кара: Болид от F1
Детайли за колата: Picanto 2008, V70 2001, Puma 2021

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от logout » 23 Фев 2021, 0:23

steeN написа:
logout написа:...


Аз имам към 100К с Е10 на доста стара пръчка и нищо не и е станало. Общо взето легенди.


Е, зависи колко стара. Мисля, че става въпрос за коли преди 98-ма, а може и по-стари. Но въпросът с разхода пак си остава. Някъде твърдят, че се качва с до 10%. Нямам идея. В България май стандартно в бензина е 8 или 9% спиртът в 95, но все още не се нарича Е10. Хората масово не знаят, че бензинът е спиртосан.
It's not who You are, it's who You know...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 25.09.2015
Пол: Мъж

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от maxoyn » 23 Фев 2021, 11:56

BMW бяха пуснали официален документ, че няма проблем за повечето модели.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 389
Регистриран на: 26.01.2017
Пол: Мъж

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от Denis1903 » 24 Фев 2021, 19:03

Така . В понеделник съм сложил Superplus . Казвам ви вървежа , звука , абсолютно самият автомобил се държи съвсем различно ( в добрия смисъл ) . Ше видим след една седмица , мисля че и разходът ще падне .

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 12.09.2009
Пол: Мъж
Кара: F13 650i
Мечтае да кара: M

Re: Бензин е10 (Германия)

Мнение от vaskoniracing » 25 Фев 2021, 7:41

Denis1903 написа:Така . В понеделник съм сложил Superplus . Казвам ви вървежа , звука , абсолютно самият автомобил се държи съвсем различно ( в добрия смисъл ) . Ше видим след една седмица , мисля че и разходът ще падне .

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

Другия път сложи Aral Ultimate 102 ще усетиш наистина разлика.

Следваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook